Вирок від 20.10.2025 по справі 243/118/25

Справа № 243/118/25

Провадження № 1-кп/243/437/2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий - суддя ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

захисника, адвоката ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального провадження (in absentia) матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024050000003308 від 03.10.2024, за обвинуваченням

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м. Горлівка Донецької області, громадянки України, раніше не судимої, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.

Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ст. 5 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005,

№ 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.

Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 69, 72 та 73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно- територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

У березні - квітні 2014 року в м. Донецьку та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія Російської Федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Так, 07.04.2014 у м. Донецьку Донецької області видано «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності «ДНР».

За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено так названий «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет «ДНР» на території Донецької області.

Надалі представниками самопроголошеної «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (т. зв. «органи державної влади ДНР») та силові органи.

Так, на учасників органів силового блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії російської федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:

- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України в особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків, обстрілів населених пунктів тощо;

- створення непередбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;

- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та, організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення «ДНР»;

- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;

- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;

- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;

- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень «ДНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.

Водночас, на учасників органів політичного блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії російської федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:

- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Донецької області;

- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації російської федерації та самопроголошених органів влади «ДНР»;

- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії російської федерації проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням «ДНР» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;

- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами Російської Федерації, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, та формування думки серед населення про законність власних дій;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників «ДНР» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.

При цьому, кожний учасник органів політичного та силового блоків «ДНР» (у т. ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії Російської Федерації та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

В результаті зазначених вище подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Донецької області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.

Одночасно, з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Донецької області з числа представників політичного блоку «ДНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, є органами окупаційної адміністрації російської федерації.

21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.

В цей же день, президент російської федерації скликав позачергове засідання ради безпеки російської федерації, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності Донецької та Луганської народних республік.

Службові особи з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення державної думи РФ та заявили про необхідність визнання президентом РФ незалежності «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами Ради безпеки РФ було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян російської федерації, у кількості понад 800 тисяч осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство РФ.

Цього ж дня президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.

У подальшому, президент Російської Федерації (далі - РФ), а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил РФ (далі по тексту - ЗС РФ) на територію України.

24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово був продовжений.

Як наслідок, агресія ЗС РФ та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації частини території Донецької області.

19.09.2022 головою так званої «громадської палати ДНР» (стосовно якого досудове розслідування триває в рамках іншого кримінального провадження) з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, направлено звернення до так званого «голови ДНР» (стосовно якого досудове розслідування проводиться в іншому кримінальному провадженні) з ініціативою проведення на тимчасово окупованій території Донецької області так званого «референдуму» з питання приєднання до Російської Федерації на правах адміністративно-територіальної одиниці РФ (далі за текстом - референдум).

На підставі вказаного звернення, 20.09.2022 так званою «народною радою ДНР» прийнято так званий «Закон «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в составе Российской Федерации на правах субъекта РФ» (далі - «закон»), який підписаний т. зв. «головою ДНР» (стосовно якого досудове розслідування проводиться в іншому кримінальному провадженні).

Відповідно до вищевказаного документу, з метою підготовки та проведення «референдуму», забезпечення реалізації так званого «права» на участь в «референдумі» здійснюють наступні комісії, у зазначеному порядку:

1) «центральна виборча комісія ДНР» (далі - «ЦВК ДНР»);

2) «територіальні комісії «референдуму» (далі за текстом - «територіальні комісії»);

3) «дільничні комісії «референдуму» (далі за текстом - «дільничні комісії»).

При цьому порядок і строки формування, і діяльності територіальних та дільничних комісій, число їх членів - визначає «ЦВК ДНР». Повноваження дільничної комісії можуть бути покладені на вищу територіальну комісію відповідно до рішення територіальної комісії. У цьому випадку такі дільничні комісії не формуються.

Згідно із вказаним «законом», голосування проводиться:

1) в приміщенні для голосування, яке безоплатно надається «дільничним комісіям» так званими «органами державної влади», «державними органами», «органами місцевого самоврядування», командиром НЗФ т. зв. «ДНР»;

2) поза приміщенням для голосування, у тому числі на територіях, придатних до обладнання для проведення голосування (на прибудинкових територіях, на територіях загального користування та інших місцях); у населених пунктах, де відсутні приміщення для голосування.

Відповідно до вказаного «закону» на «дільничні комісії» також покладаються наступні обов'язки:

1) члени комісії уповноважені видавати бюлетень для голосування на «референдумі» учасникам такого «референдуму»;

2) у разі виникнення на дільниці «референдуму» у день (дні) голосування ситуації, яка може призвести до заподіяння шкоди життю та здоров'ю членів комісії «референдуму», учасників «референдуму», дільнична комісія може призупинити голосування на цій ділянці «референдуму» до моменту, коли така ситуація буде усунена, про що негайно має бути поінформовано відповідну територіальну комісію;

3) здійснювати підрахунок голосів відразу після закінчення часу голосування у день голосування (якщо голосування проводиться протягом кількох днів - в останній день голосування);

4) голова, заступник голови та секретар повинні складати та підписувати протокол дільничної комісії про підсумки голосування (форма якого затверджується «ЦВК ДНР»), у ньому зазначаються дата та час (години та хвилини) його підписання, ставиться печатка дільничної комісії;

5) комісія повинна негайно передати протокол дільничної комісії про підсумки голосування з іншими доданими до нього документами до «територіальної комісії»

Громадянка України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України у невстановлений в ході судового розгляду час, але не пізніше 22.09.2022, увійшла до складу так званої «Дільничної виборчої комісії № 17 Територіальної виборчої комісії № 21 Центральної виборчої комісії Донецької народної республіки» (далі за текстом - ДВК № 17 ТВК № 21), з місцем розташування у колишній будівлі Горлівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 47 - багатопрофільний ліцей «Старт» Горлівської міської ради Донецької області, за адресою: Донецька область, м. Горлівка, Микитівський район, Леніна, 229, як «член виборчої комісії» та прийняла участь у проведенні незаконного референдуму з питання приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до РФ, який проводився у період з 08:00 години 23.09.2022 до 18:00 години 27.09.2022 на території, що прилягає до будівлі зазначеного навчального закладу, серед місцевих жителів.

Зокрема, у не встановлений період часу, але не пізніше 08:00 години 23.09.2022, ОСОБА_7 , діючи умисно, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, перебуваючи за вищевказаною адресою розташування ДВК № 17 ТВК № 21, прийняла участь у підготовці приміщення для голосування на референдумі.

У подальшому ОСОБА_7 діючи умисно, з вищевказаною злочинною метою, за попередньою змовою групою осіб, у період часу з 08:00 години 23.09.2022 до 18:00 години 27.09.2022, будучи членом ДВК № 17 ТВК № 21, перебуваючи на території Микитівського району м. Горлівка Донецької області, за вищевказаною адресою розташування ДВК № 17 ТВК № 21, прийняла участь у проведенні голосування на вищевказаному референдумі серед місцевих жителів, шляхом перевірки у голосуючих осіб документів, що посвідчують особу, звірки їх із списками виборців, видачі їм бланку бюлетеня для голосування.

Після завершення голосування, діючи умисно, з вказаною вище злочинною метою, за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_7 , перебуваючи на території Микитівського району м. Горлівка Донецької області, за адресою розташування ДВК № 17 ТВК № 21, після 18:00 години 27.09.2022 разом із іншими учасниками ДВК № 17 ТВК № 21 здійснила підрахунок заповнених бюлетенів, за результатом якого комісією складено, а головою, заступником та секретарем ДВК (досудове розслідування стосовно котрих триває) підписано протокол за результатами голосування, який у подальшому разом із бюлетенями передано до ТВК № 21 ЦВК ДНР.

За результатами «референдуму» так званий «голова ЦВК ДНР» (стосовно котрого за вказаним фактом направлено обвинувальний акт до суду) оголосив, що референдум пройшов на усіх утворених виборчих дільницях, а за приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до РФ проголосувало 99,23 % виборців.

Як наслідок, 30.09.2022 президент РФ ініціював зустріч із так званими «головами республік», а фактично - тимчасово окупованих території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, у тому числі із так званим «головою ДНР», у м. Москва РФ (більш точні місце та час судом не встановлені), в ході якої публічно визнав результати так званих «референдумів», у тому числі на тимчасово окупованій території Донецької області.

Під час вказаної зустрічі 30.09.2022, перебуваючи у м. Москва РФ (більш точні час та місце судом не встановлено), так званий «голова ДНР» та президент РФ підписали так званий «договор между Российской Федерацией и Донецкой народной республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой народной республики и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов», чим порушили територіальну цілісність України, у кордонах, визначених Конституцією України.

Усвідомлюючи наведені обставини, ОСОБА_7 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з метою організації та проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області не пізніше 22.09.2022 увійшла до складу так званої «Дільничної виборчої комісії № 17 Територіальної виборчої комісії № 21 Центральної виборчої комісії Донецької народної республіки» (далі за текстом - ДВК № 17 ТВК № 21), з місцем розташування у колишній будівлі Горлівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 47 - багатопрофільний ліцей «Старт» Горлівської міської ради Донецької області, за адресою: Донецька область, м. Горлівка, Микитівський район, Леніна, 229, як «член виборчої комісії» та прийняла участь у проведенні незаконного референдуму з питання приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до РФ, який проводився у період з 08:00 години 23.09.2022 до 18:00 години 27.09.2022 на території, що прилягає до будівлі зазначеного навчального закладу, серед місцевих жителів.

Зокрема, у невстановлений період часу, але не пізніше 08:00 години 23.09.2022, ОСОБА_7 , діючи умисно, з метою організації незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області, за попередньою змовою у групі із іншими невстановленими особами (досудове розслідування стосовно котрих триває), перебуваючи за вказаною вище адресою розташування ДВК № 17 ТВК № 21, прийняла участь у підготовці приміщення для голосування на референдумі.

У подальшому ОСОБА_7 , діючи умисно, із вищевказаною злочинною метою, за попередньою змовою групою осіб, у період з 08:00 години 23.09.2022 до 18:00 години 26.09.2022, будучи членом ДВК № 17 ТВК № 21, перебуваючи на території Микитівського району м. Горлівка Донецької області, за вказаною вище адресою розташування ДВК № 17 ТВК № 21, прийняла участь у проведенні голосування на вищевказаному референдумі серед місцевих жителів, шляхом перевірки у голосуючих осіб документів, що посвідчують особу, звірки їх із списками виборців, видачі їм бланку бюлетеня для голосування.

Після завершення голосування, діючи умисно, із вищевказаною злочинною метою, за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_7 , перебуваючи на території Микитівського району м. Горлівка Донецької області, за адресою розташування ДВК № 17 ТВК № 21, після 18:00 години 27.09.2022, разом з іншими учасниками ДВК № 17 ТВК № 21 здійснила підрахунок заповнених бюлетенів, за результатом якого комісією складено, а головою, заступником та секретарем ДВК (досудове розслідування стосовно котрих триває) підписано протокол за результатами голосування, який у подальшому разом із бюлетенями передано до ТВК № 21.

За результатами «референдуму» так званий «голова ЦВК ДНР» (стосовно котрого за вказаним фактом направлено обвинувальний акт до суду) оголосив, що референдум пройшов на усіх утворених виборчих дільницях, а за приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до РФ проголосувало 99,23 % виборців.

Як наслідок 30.09.2022 президент РФ ініціював зустріч із так званими «головами республік», а фактично тимчасово окупованих території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, у тому числі із так званим «головою ДНР», у м. Москва РФ (більш точні місце та час в ході судового розгляду не встановлені), в ході якої публічно визнав результати так званих «референдумів», у тому числі на тимчасово окупованій території Донецької області.

Під час вказаної зустрічі 30.09.2022, перебуваючи у м. Москва РФ (більш точні час та місце судом не встановлено), так званий «голова ДНР» та Президент РФ підписали так званий «договор между Российской Федерацией и Донецкой народной республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой народной республики и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов», чим порушили територіальну цілісність України, у кордонах, визначених Конституцією України.

Таким чином, ОСОБА_7 своїми діями вчинила кримінальні правопорушення, передбачені: ч. 2 ст. 110 КК України, - вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, та ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, - участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб.

Обвинувачена ОСОБА_7 не була допитана судом в судовому засіданні по суті пред'явленого їй обвинувачення, оскільки судовий розгляд у межах цього кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_7 (in absentia). Будь-яких клопотань від ОСОБА_7 на адресу суду також не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Отже, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п. п. 2, 3, 10 ч. 1 ст. 7 КПК України).

Суть принципу законності, відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, крім іншого, полягає у тому, що під час кримінального провадження суд, прокурор та слідчий зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 10 КПК України суть принципу рівності перед законом і судом полягає у тому, що не може бути привілеїв чи обмежень у процесуальних правах, передбачених цим Кодексом, за будь-якими ознаками, у тому числі за політичними переконаннями.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України, з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Водночас, кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_7 здійснювалось за обов'язковою участю захисника, адвоката ОСОБА_6 , який був забезпечений обвинуваченій державою.

Виклики обвинуваченої в судові засідання здійснювалися через публікації у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, зокрема у газеті «Урядовий кур'єр», а також на веб-сайті Слов'янського міськрайонного суду Донецької області та на сайті Офісу генерального прокурора України, надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_7 до слідчого (прокурора) на стадії досудового розслідування кримінального провадження, направлених їй повідомлень з приводу її прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що вона мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, вона отримала чи мала би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мала можливість бути обізнаною з усіма своїми правами, в тому числі на захист та доступ до правосуддя.

Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачена мала право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомлена мовою, яку вона розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самій захисника; в) бути засудженою в її присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного нею захисника, бути повідомленою про це право і мати призначеного їй захисника безплатно для неї.

В той же час, неявку обвинуваченої ОСОБА_7 до суду суд розцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (пп. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), що є однією з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Дослідивши під час спеціального судового провадження в судовому засіданні надані стороною обвинувачення докази, суд дійшов наступного.

Відповідно до ст. ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загальновідомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте, прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінальних правопорушень, внаслідок яких були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

Винуватість обвинуваченої ОСОБА_7 у вчиненні умисних дій за встановлених обставин підтверджується наступними дослідженими та перевіреними під час судового слідства доказами.

Як вбачається з рапорту ст. о/у в ОВС 8 відділу ГВ ЗНД 2 Управління (з дислокацією в м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській області, майора ОСОБА_8 , № 78/2/5/8-682 від 22.09.2022, в рамках виконання покладених чинним законодавством України завдань оперативним шляхом отримано інформацію щодо причетності до протиправної діяльності на шкоду державній безпечці України громадян України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Донецька, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Макіївка Донецької області. Встановлено, що 20.09.2022 на телеграм каналі «Первый Республиканский Телеканал» за посиланням https://t.me/republic_tv/38587, розміщено інформаціний матеріал щодо закликів до проведення т.зв. «референдуму» на окупованих територіях Донецької області з питання входження цих території до складу РФ. У вказаній публікації заклики до проведення т.зв. «референдуму» здійснює т.зв. голова «Народної Ради» т.зв. «Донецької Народної Республіки» ОСОБА_9 .

Крім цього, т.зв. «Народною Радою ДНР» під головуванням ОСОБА_9 прийнято т.зв. «Закон «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта РФ», який підписаний т.зв. «головою ДНР» ОСОБА_10 . В результаті «ЦВК «ДНР» організовано та проведено незаконний референдум, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Таким чином, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інші невстановлені особи вчиняють умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб. Отримана інформація вказує на те, що у діях громадян України ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інших невстановлених осіб вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно з актом огляду телеграм каналу «Оплот ТВ [Z]» від 22.09.2022, 22.09.2022 в період часу з 16-51 год по 17-15 год ст. о/у в особливо важливих справах 8 відділу ГВЗНД 2 Управління (з дислокацією в м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській області, майор ОСОБА_8 , на ноутбуці «Lenovo», с/н 614FTJ2 (інв. № 10483909) у службовому приміщенні провів огляд публцікації, розміщеної ІНФОРМАЦІЯ_4 на телеграм каналі «Оплот ТВ [Z]», https://t.me/oplottv/33314, де виявлено текст прийнятого так званого «Закона Донецкой Народной Республики «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». До вказаної публікації нижче додано документ формату pdf з назвою «ZakonNS_410_IINS.pdf».

Таким чином, в ході огляду публікації отримано важливу інформацію щодо громадян України ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інших невстановлених осіб, які, можливо, вчиняють умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, а також беруть участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області.

На підставі наведеної вище інформації начальником ГВ ЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, підполковником ОСОБА_11 , за вих № 78/2/5/8-683 від 22.09.2022 направлено начальнику СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях повідомлення про вчинене гр-ми ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та іншими невстановленими особами кримінальне правопорушення.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, 23.09.2022 за номером кримінального провадження 22022050000005043 до Реєстру внесено відомості, з яких вбачається, що ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та інші невстановлені особи вчиняють умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб. Зокрема, так званою «народною радою ДНР» під головуванням ОСОБА_9 прийнято так званий Закон «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта РФ», який підписаний т.зв. «головою ДНР» ОСОБА_10 . В результаті ЦВК ДНР організовано та проведено незаконний референдум, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Згідно протоколу огляду від 23.09.2022, слідчий ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, майор юстиції ОСОБА_12 , 23.09.2022 в період часу з 21-00 год по 22-00 год в приміщенні службового каб. № 103 Адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради, за адресою: м. Дніпро, пл. Шевченка, буд. 7, за допомогою ноутбуку «НР», підключеного до всесвітньої мережі «Інтернет», з встановленим інтернет-браузером «Opera» оглянув Інтернет-відеохостинг за назвою « ОСОБА_13 », розміщений за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 з використанням застосунку «VPN» в інтернет-браузері «Opera». Проведеним оглядом виявлено відеозапис « ІНФОРМАЦІЯ_6 », розміщений за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 . На цій сторінці міститься відеозапис, під яким міститься описання:

«Сегодня, 20 сентября, состоялось чрезвычайное пленарное заседание Народного Совета Донецкой Народной Республики. Мероприятие состоялось при участии Главы ДНР ОСОБА_14 под председательством спикера парламента ОСОБА_15 . В рамках заседания представитель Главы ДНР в Народном Совете представил проект закона «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации.»

На відеозаписі відображається процес «чрезвычайного пленарного заседания народного совета днр». Розпочинає засідання т. зв. «председатель народного совета ДНР» на ім'я ОСОБА_16 , який зазначає, що дане засідання буде відбуватись за участю т. зв. «главы днр - ОСОБА_14 ».

Далі висвітлюється виступ т. зв. «главы днр» на ім'я ОСОБА_10 , який зазначає, що виносить на розгляд т. зв. «народного совета ДНР» проект закону № 1408 «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации».

Далі т. зв. «председатель народного совета ДНР» на ім'я ОСОБА_16 виносить на голосування т. зв. «народного совета ДНР» проект закону № 1408 «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». В подальшому т. зв. проект закону був прийнятий.

Далі т. зв. «народным советом ДНР» було прийнято рішення щодо визначення днів та спосіб проведення «референдуму» в період з 23.09.2022 по 27.09.2022 та питання, яке буде вказане у «бюлетені».

Даний відеозапис, з метою збереження отриманих даних, було звантажено на жорсткий диск комп'ютера. В подальшому вказаний відеозапис записаний на оптичний диск DVD-R, який, відповідно до ст. 105 КПК України, долучено до даного протоколу як невід'ємний додаток (Додаток 1 до протоколу огляду від 23.09.2022), та досліджено судом в ході судового розгляду.

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 25.10.2022, 25.10.2022 в період часу з 17-20 год по 19-40 год слідчий ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, майор юстиції ОСОБА_12 , у ході проведення досудового розслідування кримінального провадження № 22022050000005043 від 23.09.2022 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, у службовому каб. № 130 у приміщенні за адресою: м. Дніпро, пл. Шевченка, 7, за допомогою ноутбуку марки Xiaomi, модель: Air 2019, під'єднаного до мережі Інтернет, та принтера марки CANON, модель: I-Sensys LPB 6020, з можливістю чорно-білого друку, оглянув публікацію, розміщену за посиланням: http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001202210030001. Вказана публікація має назву «Договор между Российской Федерацией и Донецкой Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики и образование в состева Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года (ратифицирован Федеральным законом от 4 октября 2022 года № 372-ФЗ, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 № 19696/дп». При огляді сторінки встановлено, що вона являє собою інформаційний ресурс із нормативно-правовими актами рф з назвою «Официальный интернет-портал правовой информации».

На сторінці також наявне посилання для завантаження даного файлу, при натисканні на яке завантажено файл: «0001202210030001.pdf». Файл записано на диск CD-R (додаток № 1), а також надруковано та долучено до протоколу як додаток № 2, всього на 4 аркушах, та було досліджено судом в ході судового розгляду кримінального провадження.

Згідно статей 1, 2 вказаного «Договора между Российской Федерацией и Донецкой Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики и образование в состева Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года (ратифицирован Федеральным законом от 4 октября 2022 года № 372-ФЗ, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 № 19696/дп», зазначено, що: «Донецкая Народная Республика считается принятой в Российскую Федерацию с даты подписания настоящего Договора. Принятие Донецкой Народной Республики в Российскую Федерацию осуществляется в соответствии с Конституцией Российской Федерации, настоящим Договором, Федеральным конституционным законом «О порядке принятия в Российскую Федерацию и образования в ее составе нового субъекта Российской Федерации» и федеральным конституционным законом о принятии в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики». Со дня принятия в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики в составе Российской Федерации образуется новый субъект - Донецкая Народная Республика.»

Ухвалою слідчого судді Дніпровського апеляційного суду від 08.11.2022, за результатами розгляду клопотання № 104т від 02.11.2022 та матеріалів досудового розслідування кримінального провадження за номером у ЄРДР 22022050000005043 від 23.09.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, надано дозвіл на проведення відносно гр-ки ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , негласних слідчих (розшукових) дій, пов'язаних із тимчасовим обмеженням прав людини, а саме: зняття інформації з електронних інформаційних систем, що полягає у пошуці, виявленні і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі, доступі до електронної інформаційної системи, а також отримання таких відомостей без відома її власника, що міститься в електронній інформаційній системі, яка підключена до ПЕОМ, з ідентифікатором - МАС адресою А4-АЕ-12-FB-F6-E3, якою користується гр. ОСОБА_17 , строком на 60 (шістдесят) діб.

Згідно протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, від 06.01.2023, ст. о/у на ОВО 10 відділу ГВ ЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, майор поліції ОСОБА_18 , розглянувши матеріали кримінального провадження за номером у ЄРДР 22022050000005043 від 23.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, 06.01.2023 склав цей протокол про те, що у період часу з 08.11.2022 до 06.01.2023, із застосуванням відділу оперативно-технічних заходів ЦОТЗ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на підставі ухвали слідчого судді Дніпровського апеляційного суду ОСОБА_19 , обл. № 28-5444т/2022 від 08.11.2022, проведено негласну слідчу (розшукову) дію - зняття інформації з електронних інформаційних систем стосовно ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , шляхом зняття інформації з електронних інформаційних систем, що полягає у пошуці, виявленні і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі, доступі до електронної інформаційної системи, а також отримання таких відомостей без відома її власника, що міститься в електронній інформаційній системі, яка підключена до ПЕОМ, з ідентифікатором - МАС адресою А4-АЕ-12-FB-F6-E3. За результатами проведення вказаної вище негласної слідчої (розшукової) дії з ЦОТЗ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях отримано флеш носій марки «Apacer», об'ємом 14,4 GB, обл. № 5/34т (таємно) від 30.12.2022, заповненим розміром 67 МБ. У ході зняття інформації з електронних інформаційних систем з метою пошуку, виявлення і фіксації відомостей, що містяться в електронних інформаційних системах та/або їх частинах, а саме електронній інформаційній системі, яка підключена до ПЕОМ, з ідентифікатором - МАС адресою А4-АЕ-12-FB-F6-E3, виявлені текстові файли, зображення та таблиці, в яких зафіксовані листування між представниками органів місцевої влади т.зв. «днр» та ЦВК т.зв. «днр», які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні. В ході процесуальної дії встановлено, що протягом 2022 року гр-ка України ОСОБА_17 , зареєстрована в АДРЕСА_2 , під час роботи в ЦВК т.зв. «днр» періодично використовує ПЕОМ з ідентифікатором МАС адресою А4-АЕ-12-FB-F6-E3. Файли на ПЕОМ з ідентифікатором МАС адресою А4-АЕ-12-FB-F6-E3 скопійовано з електронних інформаційних систем та збережено в папку з назвою «А4-АЕ-12-FB-F6-E3» на флеш носій марки «Apacer», об'ємом 14,4 GB, обл. № 5/34т (таємно) від 30.12.2022. В ході відкриття папки «А4-АЕ-12-FB-F6-E3» виявлено папку «files», в якій знаходяться папки «ИЮЛЬ 2022 форма 2», «Кандидаты в ТИК_Донецк проверен», «Состав УИК», «ТИК 12 Мангуш» та інші файли. Вказані файли роздруковані та додані до протоколу (всього 26 файлів), та були досліджені в ході судового розгляду кримінального провадження.

Як вбачається з роздрукованих файлів, доданих до протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, від 06.01.2023, до складу ТВК м. Костянтинівки, як член комісії, входить гр-ка « ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , заместитель директора по УВР МБОУ № 47, г. Горловка, ул. Григоращенко, 205».

Ухвалою слідчого судді Дніпровського апеляційного суду від 04.12.2024 надано дозвіл на використання в кримінальному провадженні № 22024050000003308 від 03.10.2024 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, результатів проведення негласних слідчих (розшукових) дій у вигляді «зняття інформації з електронних інформаційних систем», а саме: з електронної інформаційної системи, яка підключена до ПЕОМ, з ідентифікатором - МАС адресою А4-АЕ-12-FB-F6-E3, якою користується спеціаліст т.зв. «ЦВК ДНР» гр. ОСОБА_17 , яка проводилася у кримінальному провадженні № 22022050000005043 від 23.09.2022 на підставі ухвали слідчого судді Дніпровського апеляційного суду про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 28-5444т/2022 від 08.11.2022.

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 16.03.2023, 16.03.2023 в період часу з 19-25 год по 20-00 год слідчий ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, майор юстиції ОСОБА_12 , у ході проведення досудового розслідування кримінального провадження № 22022050000005043 від 23.09.2022 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, у службовому каб. № 130 у приміщенні за адресою: м. Дніпро, пл. Шевченка, 7, за допомогою ноутбуку марки НР, модель G255, під'єднаного до мережі Інтернет, оглянув сайт так званої «народної ради днр», розміщений за посиланням: https://dnrsovet.su/ru/.

За зовнішніми ознаками сайт схожий на офіційний сайт законодавчого органу, а насправді псевдо-органу так званої «донецької народної республіки» - «народної ради», про що свідчить також опис сайту внизу сторінки.

У подальшому, з метою виявлення документів, які прийняті для легітимізації проведення незаконного референдуму та тимчасово окупованій території Донецької області, оглянуто вкладення «Закони», де виявлено список документів, прийнятих т.зв. «народною радою».

В ході огляду у списку виявлено документ під номером «410-ІІНС» із назвою «Закон Донецкой Народной Республики «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». З метою огляду здійснено перехід за вказаним посиланням і виявлено сторінку, на якій міститься реєстраційна інформація про зазначений документ, зазначено, він у редакції від 20.09.2022, тобто у редакції на момент його прийняття. На сторінці не відображено текст самого документа, проте наявну кнопка «Скачать», внаслідок натискання на яку на ноутбук завантажено текст даного псевдо-закону та роздруковано як додаток № 1 до протоколу на 17 аркушах, який був досліджений в судовому засіданні.

Згідно частин 1, 2 статті 6 вказаного «Закона Донецкой Народной Республики «О референдуме Донецкой Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации»: «Подготовку и проведение Референдума, обеспечение реализации права на участие в Референдуме осуществляют следующие комиссии Референдума, перечисленные в порядке от вышестоящих к нижестоящим:

1)Центральная избирательная комиссия Донецкой Народной Республики;

2)территориальные комиссии Референдума (далее - территориальные комиссии);

3)участковые комиссии Референдума (далее - участковые комиссии).

Руководство деятельностью комиссий Референдума осуществляет Центральная избирательная комиссия Донецкой Народной Республики, которая осуществляет полномочия комиссии Референдума, организует и обеспечивает подготовку и проведение Референдума».

Згідно протоколу огляду мережі Інтернет від 10.01.2024, 10.01.2024 в період часу з 12-25 год по 13-15 год слідчий ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, майор юстиції ОСОБА_12 , у ході проведення досудового розслідування кримінального провадження № 22022050000005043 від 23.09.2022 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, у службовому каб. № 130 у приміщенні за адресою: м. Дніпро, пл. Шевченка, 7, за допомогою ноутбуку марки Xiaomі, модель Air 2019, під'єднаного до мережі Інтернет, оглянув відеозапис, розміщений на відео-хостингу Rutube у мережі Інтернет, за посиланням: https://rutube.ru/video/b8a7e93688a2a15e492f7cc1a41a59f5/, який являє собою уривок сюжету новин телеканалу «6 ТВ», де розповідається про процес голосування на незаконному референдумі, який проводиться у тимчасово окупованому м. Горлівка Донецької області, на прибудинкових територіях.

На початку відео зображується кореспондент, підписаний як « ОСОБА_21 », який повідомляє, що настав другий день проведення «референдуму» про входження «ДНР» до РФ, працюють виїзні групи членів комісії, котрі проводять голосування на прибудинкових територіях серед місцевих жителів. На позиції 00 хв 30 с від початку відео у кадрі крупним планом зображуються дві особи жіночої статі, одна з яких ззовні схожа на ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (у відео зліва, з маскою, спущеною на підборіддя), а інша на ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (на відео справа, з маскою, надягненою на рот та ніс). Вказані особи у кадрі зображені із бейджами на грудях, у руках мають документи та скриню для таємного голосування. Далі у відеозаписі зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а нижче міститься відповідний підпис вказаної особи як члена комісії, а також у неї на шию надягнений бейдж із надписами: «УИК № 17» « ОСОБА_20 » та «Член комиссии» (кадр на відео віддзеркалено зліва направо).

Даний відеозапис завантажено на внутрішню пам'ять ноутбуку, а у подальшому записано на диск DVD-R як додаток до протоколу № 1, який був досліджений в судовому засіданні під час дослідження доказів.

Згідно висновку експерта від 18.04.2024 № СЕ-19/106-24/4336-ФП, складеного за результатами проведення судової портретної експертизи, на наданому досліджуваному зображенні особи жіночої статі, яка одягнена у шкіряну куртку чорного кольору та блузку темно-синього кольору із коротким світлим волоссям в відеофайлі «Как проходит второй день референдума в Горловке ? .mp4» та порівняльному (вільному) фотозображенні ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у копії її облікової картки із назвою файлу: «Особова картка ОСОБА_7 ..docx», зображена одна й та ж сама особа.

Згідно відповіді на доручення від 20.09.2024, наданої начальником 1 відділу ГВ ЗНД ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області), підполковником ОСОБА_23 , на виконання доручення по кримінальному провадженню № 22022050000005043 від 23.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-5 КК України, встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняла участь у референдумі про входження тимчасово окупованих територій до складу рф та зайняла посаду «члена виборчої комісії № 3 міста Єнакієво», та на теперішній час знаходиться на тимчасово окупованій території у м. Горлівка Донецької області. ОСОБА_7 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з постановою заст. начальника відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Донецької обласної прокуратури ОСОБА_24 від 03.10.2024, за результатами розгляду матеріалів досудового розслідування кримінального провадження № 22022050000005043 від 23.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, вирішено виділити з кримінального провадження № 22022050000005043 від 23.09.2022 в окреме кримінальне провадження матеріали щодо підозрюваної ОСОБА_7 та внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

03.10.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером кримінального провадження 22024050000003308 внесено відомості, згідно яких громадянка України ОСОБА_7 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, будучи т.зв. «членом виборчої комісії» у м. Горлівка прийняла участь у проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України. Вказані дії кваліфіковані за ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 23.12.2024 у справі № 201/16322/24, провадження № 1-кс/201/5838/2024, вирішено надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024050000003308 від 03.10.2024 стосовно ОСОБА_7 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 24.12.2024 у справі № 201/16323/24, провадження № 1-кс/201/5839/2024, відносно ОСОБА_7 обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Вказані процесуальні дії, які здійснювались під час досудового розслідування кримінального провадження відносно ОСОБА_7 , освічувались шляхом публікації оголошень в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на сайті Офісу генерального прокурора України, а також на сайті Служби Безпеки України.

При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.

Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18.01.1978 у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, ОСОБА_25 , заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані, отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження, і в повному обсязі доводять вину обвинуваченої за наведених у вироку обставин.

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Будь-яких інших доказів у ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Порушень процесуального закону щодо відкриття кримінального провадження, його руху, повноважень сторони обвинувачення на всіх стадіях процесу судом не виявлено.

Таким чином, враховуючи наведене вище, оцінивши досліджені судом докази в їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_7 , безумовно усвідомлюючи факт окупації м. Горлівка Донецької області, де остання проживає, свої протиправні дії, які виразились у вчиненні умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, та в участі у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб, здійснювала свідомо, умисно, добровільно, виключно з особистих спонукань, адже суду не надано жодного доказу, що ОСОБА_7 була призначена на посаду члена виборчої комісії та виконувала покладені на неї окупаційною владою обов'язки під час проведення незаконного референдуму у тимчасово окупованому м. Горлівка Донецької області внаслідок безпосереднього впливу або фізичного примусу, через які вона не могла керувати своїми вчинками.

Навпаки, суд, оцінюючи той факт, що ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді члена виборчої комісії відкрито давала інтерв'ю для засобів масової інформації, в якому зазначила, що мешканці м. Горлівка чекали на проведення референдуму, і всі вони, в тому числі сама ОСОБА_7 , вболівають за вступ так званої «Донецької Народної Республіки» до Російської Федерації, дійшов висновку, що обвинувачена діяла свідомо, не маючи, при цьому, наміру приховувати свою прихильність до окупаційної влади.

Отже, на переконання суду, сукупність зазначених обставин дає підстави стверджувати про добровільність дій обвинуваченої, її свідомий вибір та власне волевиявлення щодо зайняття посади, створеної на тимчасово окупованій території, та безпосередньої участі в проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області, спрямованого на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, закріпленого Конституцією України.

Враховуючи всі викладені вище обставини та докази, суд вважає, що винуватість ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих їй злочинів повністю доведена та її умисні дії містять склад кримінальних правопорушень, передбачених: ч. 2 ст. 110 КК України, - вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, та ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, - участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб.

Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України (ста 110 КК України), а також колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України), - це злочини проти основ національної безпеки України.

Суб'єктивна сторона кримінальних правопорушень характеризується прямим або непрямим умислом.

У складі кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, важливе значення має добровільність, та самого факту добровільного вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, а також факту добровільної участі особи у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, достатньо для кваліфікації відповідних дій за ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, адже їх суспільна небезпечність є очевидною.

Таким чином, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_7 в інкримінованих їй злочинах, кваліфікація її дій, доведені поза розумним сумнівом у повному обсязі, оскільки доведені належним та достатнім обсягом доказів, ставити під сумнів які підстав не вбачається.

Відповідно до вимог ст. 65 КК України, яка передбачає загальні засади призначення покарання і через які реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, суд, призначаючи покарання у кожному конкретному випадку має дотримуватися вимог кримінального закону й зобов'язаний враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного та обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання. Призначене покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення засудженого та попередження нових злочинів.

Вказане також узгоджується з п. 1 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення кримінального покарання».

При обранні виду та розміру покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, які у відповідності до ст. 12 КК України відносяться до тяжких злочинів, сукупність усіх даних, що характеризують особу обвинуваченої, характер та ступінь її суспільної небезпеки.

ОСОБА_7 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася.

Обставини, які пом'якшують покарання ОСОБА_7 , відповідно до ст. 66 КК України, - відсутні.

Обставиною, яка обтяжує покарання ОСОБА_7 , відповідно до ст. 67 КК України, - є вчинення кримінальних правопорушень з використанням умов воєнного стану.

Суд, призначаючи покарання обвинуваченій, враховує вимоги ч. 2 ст. 61 Конституції України про те, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, вимоги ч. 2 ст. 50 КК України про те, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів, як засудженими, так і іншими особами.

Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєних ОСОБА_7 кримінальних правопорушень, особу обвинуваченої, відсутність пом'якшуючих та наявність обтяжуючої покарання обставин, суд вважає, що обвинуваченій необхідно призначити покарання:

- за ч. 2 ст. 110 КК України - у виді 10 (десяти) років позбавлення волі, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави;

- за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України - у виді 10 (десяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій та займатися діяльністю, пов'язаною із забезпеченням виборчого процесу (референдуму), в тому числі з участю у роботі дільничних, територіальних та інших комісій, на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави.

Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 70 КК України, при сукупності кримінальних правопорушень суд, призначивши покарання (основне і додаткове) за кожне кримінальне правопорушення окремо, визначає остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим або шляхом повного чи часткового складання призначених покарань.

До основного покарання, призначеного за сукупністю кримінальних правопорушень, можуть бути приєднані додаткові покарання, призначені судом за кримінальні правопорушення, у вчиненні яких особу було визнано винною.

Таким чином, на підставі ч. ч. 1, 3 ст. 70 КК України, при призначенні покарання за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом часткового складання призначених покарань, суд вважає, що обвинуваченій ОСОБА_7 слід остаточно призначити покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій та займатися діяльністю, пов'язаною із забезпеченням виборчого процесу (референдуму), в тому числі з участю у роботі дільничних, територіальних та інших комісій, на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави.

Підстав для застосування положень ст. ст. 69, 69-1 КК України суд не вбачає.

Зазначене покарання, на переконання суду, відповідатиме принципу необхідності й достатності для виправлення обвинуваченої, і є дотриманням судом принципів рівних можливостей та справедливого судового розгляду, встановлених ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та не суперечить практиці Європейського Суду з прав людини та нормам кримінального законодавства України.

Початок строку відбування основного покарання у виді позбавлення волі слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня фактичного затримання обвинуваченої ОСОБА_7 .

Строк відбування додаткового покарання у виді позбавлення ОСОБА_7 права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій та займатися діяльністю, пов'язаною із забезпеченням виборчого процесу (референдуму), в тому числі з участю у роботі дільничних, територіальних та інших комісій, слід рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний відносно ОСОБА_7 на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 24.12.2024 у справі № 201/16323/24, провадження № 1-кс/201/5839/2024, до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання слід залишити без змін.

Цивільний позов не заявлявся.

Процесуальні витрати, пов'язані з проведенням судової портретної експертизи за висновком № СЕ-19/106-24/4336-ФП від 18.04.2024, в сумі 3786,40 грн (три тисячі сімсот вісімдесят шість гривень 40 копійок), підлягають стягненню з обвинуваченої на користь держави.

Речові докази відсутні.

Керуючись ч. 3 ст. 323, ст. ст. 368, 370, 374, 376 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання:

- за ч. 2 ст. 110 КК України - у виді 10 (десяти) років позбавлення волі, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави;

- за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України - у виді 10 (десяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій та займатися діяльністю, пов'язаною із забезпеченням виборчого процесу (референдуму), в тому числі з участю у роботі дільничних, територіальних та інших комісій, на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави.

На підставі ч. ч. 1, 3 ст. 70 КК України, при призначенні покарання за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом часткового складання призначених покарань, остаточно призначити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій та займатися діяльністю, пов'язаною із забезпеченням виборчого процесу (референдуму), в тому числі з участю у роботі дільничних, територіальних та інших комісій, на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави.

Строк відбування призначеного ОСОБА_7 основного покарання у виді позбавлення волі рахувати з моменту затримання останньої в порядку приведення цього вироку до виконання.

Строк відбування призначеного ОСОБА_7 додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій та займатися діяльністю, пов'язаною із забезпеченням виборчого процесу (референдуму), в тому числі з участю у роботі дільничних, територіальних та інших комісій, рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний відносно ОСОБА_7 на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 24.12.2024 у справі № 201/16323/24, провадження № 1-кс/201/5839/2024, - залишити без змін до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання.

Стягнути з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави процесуальні витрати на проведення судової портретної експертизи за висновком № СЕ-19/106-24/4336-ФП від 18.04.2024, в сумі 3786,40 грн (три тисячі сімсот вісімдесят шість гривень 40 копійок).

Апеляційна скарга на вирок суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду згідно зі статтею 323 КПК України.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду ОСОБА_1

Донецької області