Справа № 127/25241/25
Провадження № 3/127/5362/25
16 жовтня 2025 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області 07.09.2011, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, суд
ОСОБА_1 01.08.2024 о 18:30 год. здійснила розповсюдження нікотину до електронних сигарет, без відповідної ліцензії у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: м. Вінниця, площа Калічанська, буд. 2, чим порушила порядок провадження господарської діяльності, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про час, день та місце розгляду справи повідомлялась завчасно та належним чином, судовою повісткою за єдиною відомою суду адресою проживання, відповідно до рекомендованого повідомлення від 15.09.2025, яке повернулась на адресу суду із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» - судова повістка вважається врученою в день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки, відповідно до постанови Верховного Суду від 21.12.2022 у справі № 757/15603/19.
Крім того, інформація щодо розгляду справ про притягнення до адміністративної відповідальності доступна для ознайомлення усім заінтересованим особам і може бути безперешкодно отримана особою, яка притягається до адміністративної відповідальності за її власним бажанням на офіційному веб-сайті суду.
Відтак, не проявлення належної заінтересованості у результатах розгляду справи протягом тривалого строку, не звернення до суду за інформацією щодо стану розгляду справи не може вважатись порушенням права на справедливий розгляд справи.
Враховуючи викладене, а також позицію Верховного Суду, де зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й для осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням того, що ОСОБА_1 була обізнана про складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення, від ОСОБА_1 на адресу суду надило клопотання про відкладення судового засідання, яке було призначене на 04.09.2025, що свідчить про те, що ОСОБА_1 була обізнана про розгляд справи, крім того, клопотання про розгляд справи, яка призначена на 16.10.2025 від ОСОБА_1 не надходило, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Дана норма закону є бланкетною, оскільки у наведеній диспозиції відсилає до закону, що регулює певні види господарської діяльності і передбачає відповідальність за вчинення ряду окремих протиправних діянь, які врегульовані законом.
Пунктом 7 статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що ліцензуванню підлягає, зокрема, виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібну торгівлю тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб'єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 668434 від 01.08.2025 слідує, що ОСОБА_1 01.08.2024 о 18:30 год. здійснила розповсюдження нікотину до електронних сигарет, без відповідної ліцензії у магазині «PARBADOS», що розташований за адресою: м. Вінниця, площа Калічанська, буд. 2, чим порушила порядок провадження господарської діяльності.
Вказані обставини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, крім вищевказаного протоколу, підтверджуються актом добровільної видачі від 01.08.2025, де ОСОБА_1 добровільно видала працівникам поліції нікотин-блістер 1мл. у кількості 22 шт. та ароматизатор 12 шт., загальною вартістю близько 1 800 грн.
У своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що знаходилась на робочому місці в магазині «PARBADOS», що розташований за адресою: м. Вінниця, площа Калічанська, буд. 2, та здійснила реалізацію нікотину до електронних сигарет у вигляді рідин та ароматизаторів електронних сигарет.
Відповідно до наявної у матеріалах справи квитанції від 02.08.2025 № 10/2025 вилучено продукцію нікотин до електронної сигарети у кількості 22 шт. та ароматизатор до електронної сигарети у кількості 12 шт., що знаходяться у Вінницькому районному управлінні поліції ГУНП у Вінницькій області за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 4.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, цілком доведена та підтверджена відповідними належними доказами, які узгоджуються між собою та жодним чином не спростовані.
Судом враховано обставини вчиненого правопорушення, дані про особу винного, ступінь її вини у вчиненому, майновий стан, та з урахуванням характеру вчиненого діяння, суд дійшов висновку, про наявність підстав для застосування до неї стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень правопорушником.
Суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 правопорушень у майбутньому до неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Стаття 265 КУпАП визначає, що речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у ст. ст. 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Тому суд, вважає за доцільне вилучені у ОСОБА_1 речові докази, а саме: нікотин до електронної сигарети у кількості 22 шт. та ароматизатор до електронної сигарети у кількості 12 шт., що знаходяться у Вінницькому районному управлінні поліції ГУНП у Вінницькій області за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 4, конфіскувати.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40-1, 164, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень.
Вилучені у ОСОБА_1 нікотин до електронної сигарети у кількості 22 шт. та ароматизатор до електронної сигарети у кількості 12 шт., що знаходяться у Вінницькому районному управлінні поліції ГУНП у Вінницькій області за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 4, - конфіскувати.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 місяці.
Суддя: