Справа № 145/1427/25
Провадження №3/145/500/2025
20.10.2025 селище Тиврів
Суддя Тиврівського районного суду Вінницької області Патраманський І. І. ,
за участю: секретаря судового засідання Онуфрієвої А.О.
прокурора Тиврівського відділу Вінницької окружної прокуратури Шубіна І.Р.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1
розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, колишнього депутата Тиврівської селищної ради, керівника групи регіональних менеджерів із соціальної роботи ТОВ "Агропросперіс", зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Тиврівської селищної ради Вінницької області, являючись, згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна), в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Тиврівської селищної ради Вінницької області, являючись, згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна), в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
07.10.2025 на розгляд суду надійшли відповідні матеріали справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №677 від 02.10.2025 та протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 678 від 02.10.2025).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За таких обставин суддя дійшов висновку про доцільність об'єднання даних справ в одне провадження, а також про присвоєння Єдиного унікального номеру судової справи №145/1427/25 (провадження № 3/145/500/25).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень визнала повністю, щиро розкаялася.
Прокурор, Шубін І.Р. у судовому засіданні вказав на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є підставою для притягнення її до відповідальності та про можливість накладення адміністративного стягнення у виді штрафу. Щодо об'єднання справ відносно ОСОБА_1 не заперечував.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з рішенням 1 сесії VIII скликання від 19.11.2020 Про підсумки виборів депутатів Тиврівської селищної ради 8 скликання ОСОБА_1 набула повноважень депутата 8 скликання Тиврівської селищної ради.
Згідно з пп.«б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені, зокрема, у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Тобто, згідно з пп.«б» п. 1 ч. 1 ст. 3 та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.
Згідно з інформацією Тиврівської селищної ради Вінницької області ОСОБА_1 були доведені вимоги фінансового контролю, та вона повідомлялася про те, що почався черговий етап подання декларацій. Так, ОСОБА_1 подавалися наступні Е-декларації: 29.03.2017 щорічна за 2016; 30.03.2018 щорічна за 2017; 15.03.2019 щорічна за 2018; 02.03.2020 щорічна за 2019; 02.03.2020 щорічна за 2019; 04.03.2020 виправлена за 2019; 18.09.2020 кандидата на посаду; 01.12.2020 при звільненні; 02.12.2020 виправлена при звільненні: 31.03.2021 щорічна за 2020; 31.01.2024 щорічна за 2023; 07.03.2024 щорічна за 2022; 19.04.2024 щорічна за 2021; 31.03.2025 щорічна за 2024. Тобто ОСОБА_1 відомий порядок подачі декларації.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені дим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
Згідно зі ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частинами 1, 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п. 2-7 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4. Так, дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику.
НАЗК надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:
щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади.
Враховуючи викладене, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 рік до 31.01.2024 та щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 19.04.2024 о 14:07 год подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (https://public.nazk.gov.ua/documents/36fb9cd6-5549-4b8c-a55f-8a11134c4cba, та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік лише 07.03.2024 о 16:35 год (https://public.nazk.gov.ua/documents/516e6895-eа30-4cad-9bfo-73a8ce67ba53).
Доказів поважності причин несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 ОСОБА_1 суду не надано.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила бездіяльність, що вказує на непрямий умисел, тобто халатне відношення до вимог закону.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доводиться доказами, які містяться в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 677 від 02.10.2025;
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 678 від 02.10.2025;
- рішенням №1 від 10.11.2020 Про підсумки виборів депутатів Тиврівської селищної ради 8 скликання
- списком обраних депутатів 8 скликання Тиврівської селищної ради
- послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , надане НАЗК;
- роздруківками із Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- повідомленням Тиврівської селищної ради від 14.02.2025 № 02-25/269 та відомістю про отримання копії листа щодо подання щорічної декларації за 2024 рік;
- повідомленням Тиврівської селищної ради від 19.03.2024 № 02-08/426 та відомістю про отримання копії листа щодо подання щорічної декларації за 2023 рік;
- повідомленням Тиврівської селищної ради від 19.10.2023 № 02-10/1232 та відомістю про отримання копії листа щодо подання щорічної декларації за 2021-2022 роки, та за 2023 рік;
- повідомленням Тиврівської селищної ради від 22.02.2022 № 02-08/250 та відомістю про отримання копії листа щодо подання щорічної декларації за 2021 рік;
- повідомленням Тиврівської селищної ради від 16.01.2021 № 02-15/35 та відомістю про отримання копії листа щодо подання щорічної декларації за 2020 рік;
- роздруківкою переписки групи "Депутатська діяльність" з меседжера, в якій депутати Тиврівської селищної ради попереджалися про те, що йде кампанія декларування до 01.04.2021;
- роздруківкою переписки групи "Депутатська діяльність" з меседжера, в якій депутати Тиврівської селищної ради попереджалися про те, що йде кампанія декларування до 31.03.2024;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02.10.2025, а також показами, наданими ОСОБА_1 в судовому засіданні.
Надані суду докази узгоджуються між собою, та доповнюють один одного. Досліджені судом докази є належними та допустимими та у своїй сукупності достатніми для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення суд зазначає наступне.
Терміни притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, визначені статтею 38 КУпАп, не збігли.
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Під час призначення виду та розміру адміністративного стягнення судом враховується особа порушника, ступінь вини, майновий стан, характер вчиненого правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Суд, відповідно до ст. 34 КУпАП, установив обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення - це визнання нею вини та щире розкаяння винної. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 35 КУпАП, суд не встановив.
Отже, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, який встановлений санкцією частини статті, за якою кваліфіковано її діяння, що є достатнім для виховання зазначеної особи, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, до спеціального фонду Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 9, 23, 24, 27, 33-36, ч. 1 ст. 172-6, ст. 221, 251, 252, 276, 283, 284, 294, 307-308 КУпАП, суд
Об'єднати в одне провадження матеріали про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №145/1427/25 (провадження №3/145/500/2025) та №145/1428/25 (провадження №3/145/501/2025) відносно ОСОБА_1 , та присвоїти єдиний унікальний номер судової справи №145/1427/25 (провадження №3/145/500/2025).
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї, відповідно до ст. 36 КУпАП, адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, які стягнути на р/рахунок № UA 038999980313010106000002894, одержувач ГУК у Він.обл./смт Тиврів/21081100; банк одержувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), ЄДРПОУ 37979858, код доходу 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на р/рахунок №UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ 22030106, банк одержувача - Казначейство України, код за ЄДРПОУ 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Роз'яснити положення ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Оригінал квитанції про сплату штрафу необхідно надати Тиврівському районному суду Вінницької області або направити поштою за адресою: 23300, вул. Шевченка, 3, с-ще Тиврів, Вінницька область.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо в поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
С Суддя: І. І. Патраманський
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту її винесення.