Справа № 129/3613/25
Провадження по справі № 2-а/129/119/2025
20.10.2025 року м.Гайсин
Суддя Гайсинського районного суду Вінницької області Бондар О.В. розглянула справу за позовом адвоката Катрича Павла Степановича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
установила:
13.10.2025 р. надійшов до суду цей позов.
Ухвалою судді Гайсинського районного суду від 16.10.2025 у даній справі відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) сторін. 20.10.2025 від представника позивача надійшло клопотання про проведення розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з огляду на суттєву для позивача суму штрафу та відсутністю фінансової можливості сплатити його (без обгрунтування та надання належних доказів), а також у звязку із бажанням позивача надати суду показання в якості свідка, тому, покликаючись на положення ст. 257 КАС України, просить розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження.
Вирішуючи питання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі, суд керується таким.
Відповідно до приписів ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
За змістом ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження (ч. 3 ст. 257 КАС України).
Заразом ч. 4 ст. 257 КАС України закріплено вичерпний перелік справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, а саме справи щодо:
- оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
- оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- примусового відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
- оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»;
- оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 2661 цього Кодексу.
Законом України від 19.06.2024 №3831-IX «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах» зазначену норму узгоджено з приписами ч. 4 ст. 12 КАС України, якою визначено перелік справ, що розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище; інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Ці положеннями співвідносяться (частково) з ч. 1 ст. 263 КАС України, яка визначає особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності.
Частиною 5 ст. 12 КАС України регламентовано, що умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом. На основі системного аналізу наведених положень процесуального закону в контексті доводів відповідача, суд виснує, що у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (ч. 6 ст. 12 КАС України), а також інші адміністративні справи, щодо яких кодифікований закон не містить імперативних норм про їхній розгляд за правилами загального позовного провадження (ч. 4 ст. 12 КАС України) або ж про заборону розглядати їх за правилами спрощеного позовного провадження (ч. 4 ст. 257 КАС України).
Отже, за загальним правилом, будь-яка справа може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, окрім тих, які обов'язково повинні розглядатися за правилами загального позовного провадження (ч. 4 ст. 12, ч. 4 ст. 257 КАС України).
Суд констатує, що ця справа належить до справ незначної складності у значенні ч. 6 ст. 12 КАС України, однак заборони для її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, відсутні. Тому суд, беручи до уваги передбачені ч. 3 ст. 257 КАС України чинники, може розглянути її як за правилами загального позовного провадження, так і за правилами спрощеного позовного провадження.
Цей висновок корелюється з правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, але не виключно, у постановах від 22.07.2021 у справі №460/6542/20, від 30.06.2022 у справі №640/27145/20, від 19.10.2022 у справі №520/12805/2020, від 21.09.2023 у справі №380/25627/21.
Водночас суд, зважаючи на суб'єктний склад, характер спірних правовідносин, категорію та складність справи, а також з метою всебічного та повного з'ясування усіх обставин справи, вважає за можливе перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче судове засідання.
Згідно з ч. 4 ст. 173 КАС України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Одночасно суд роз'яснює учасникам справи, що відповідно до ч. 4 ст. 180 КАС України клопотання та заяви учасника справи з питань, визначених у ч. 3 цієї статті, подані після закриття підготовчого засідання, залишаються без розгляду, за винятком випадків, коли вони стосуються доказів, поданих після закриття підготовчого засідання.
Позивачем заявлено клопотання в порядку ст. 80 КАС витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 . оригінали матеріалів справи про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 210-1 КупАП, вчиненого ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , яке підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 12, 80, 248, 256, 257, 260 КАС України суд
Клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження задовольнити.
Перейти до розгляду адміністративної справи за позовом адвоката Катрича Павла Степановича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - за правилами загального позовного провадження.
Призначити у справі підготовче судове засідання на 15 грудня 2025 року о 10:00 год.
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_5 оригінали матеріалів справи про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 210-1 КупАП, вчиненого ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Копію цієї ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя