іменем України
Справа № 126/1711/24
Провадження № 2-о/126/16/2025
"17" жовтня 2025 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Губко В. І.
присяжних Толстова О.О., Алексі Л.Г.
секретар Кучанська В. М.,
за участі заявника ОСОБА_1
представника заявника, адвоката Мазур С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна,
ОСОБА_1 звернувся в суд з даною заявою, в якій просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та призначити його опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява обгрунтована тим, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в лікаря психіатра з діагнозом: F 20.00. Ендогенне захворювання. Шизофренічний розлад. Внаслідок психічного захворювання ОСОБА_2 встановлена друга група інвалідності безтерміново. За станом свого здоров'я він не розуміє своїх дій та не відповідає за свої вчинки, не може здійснювати особисті та майнові права, піклуватися про створення необхідних побутових умов, забезпечувати своє лікування, отримувати пенсію і розпоряджатися нею, потребує постійного нагляду і догляду. Заявник ОСОБА_1 є двоюрідним братом ОСОБА_2 , проживає разом з ним та здійснює за ним постійний догляд, перебуває на обліку в Відділі державних соціальних допомог№2 м. Бершадь та одержує допомогу по догляду за ОСОБА_2 . Заявник має можливість і надалі дбати про ОСОБА_2 , створювати необхідні побутові умови, забезпечувати його доглядом та лікуванням. Інших осіб, які б могли здійснювати постійний погляд за ОСОБА_2 немає.
На адресу суду надійшло подання органу опіки та піклування Джулинської сільської ради про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 , у разі визнання його недієздатним.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник, адвокат Мазур С.М., підтримали заяву про визнання ОСОБА_2 недієздатним та просили призначити ОСОБА_1 його опікуном.
Представник органу опіки та піклування Джулинської сільської ради в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Заслухавши пояснення заявника, його представника та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Згідно ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Згідно довідки Тернівського старостату Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області № 169 від 20.06.2024 до складу сім'ї ОСОБА_1 , 1967 р.н., входить брат ОСОБА_2 , 1963 р.н., з яким вони проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки лікаря психіатра КНП "Бершадська ОЛІЛ" Бершадської міської ради від 21.06.2024 ОСОБА_2 звертався за психіатричною допомогою в КНП "Бершадська ОЛІЛ Бершадської міської ради". Діагноз: F 20.00. Ендогенне захворювання. Шизофренічний розлад.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії № 12 ААБ № 365831 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено другу групу інвалідності, безтерміново.
Відповідно до висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 ,1963 р.н., внаслідок психічного розладу, потребує постійного стороннього догляду.
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Гайсинської РДА Вінницької області від 04.04.2024 № 562 ОСОБА_1 перебуває на обліку в відділі державних соціальних допомог №2 м. Бершадь та одержує допомогу на догляд особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи , внаслідок психічного розладу та здійснює догляд за ОСОБА_2 , яку призначено на період з 01.03.2024 по 31.08.2024.
Згідно висновку судово-психіатричного експерта №260 від 10.04.2025 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді параноїдної шизофренії (F20.0). Внаслідок свого захворювання ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. ОСОБА_2 потребує опіки.
Вказані обставини свідчать про наявність у ОСОБА_2 хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок якого ОСОБА_2 не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, та дають суду підстави для визнання останнього недієздатним.
Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
На адресу суду надійшло подання органу опіки та піклування Джулинської сільської ради про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 , у разі визнання його недієздатним.
Згідно вказаного подання ОСОБА_1 перебуває у родинних стосунках з ОСОБА_2 , як двоюрідні брати та проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно довідки КНП "ЦПМСД Джулинської сільської ради" № 44 від 14.07.2025 ОСОБА_1 не має протипоказань щодо стану свого здоров'я. Він усвідомлює відповідальність та обов'язки при здійсненні опіки над ОСОБА_2 . За результатами опрацювання документів та інформації особової справи № Р/0017/2025, підстав для відмови ОСОБА_1 у доцільності призначення його опікуном над ОСОБА_2 , не встановлено.
Статтею 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Згідно ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Як зазначено Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі №712/10043/20, при призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Таке подання не є рішенням за процесуальним статусом та має для суду лише рекомендаційний характер, і при постановленні судом рішення по справі не має пріоритетного значення, та може бути враховане на розсуд суду.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Системний аналіз наведених норм права указує, що обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18).
При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов'язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб (п.3.1 Правил опіки та піклування).
Опікунами не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними, перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину (п.3.2 Правил).
Документами, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна є: повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян);копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік; копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна(піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки(п.3.3 Правил опіки та піклування).
Як було зазначено вище, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України.
Станом на сьогоднішній день саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення її опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений статтею 65 Конституції України обов'язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з'ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном недієздатної особи та, перш за все, необхідність такого.
Одночасно, на переконання суду, конституційний обов'язок оборони незалежності та територіальної цілісності України, має перевагу над бажанням заявника бути опікуном недієздатної особи за обставин існування в останньої інших членів сім'ї, які також можуть бути опікунами.
У даній справі подання органу опіки та піклування Джулинської сільської ради про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_2 не містить належної мотивації, а також будь-яких обґрунтувань чи мотивів з посиланням на наявні докази щодо можливості заявника бути опікуном та визначення конкретних обставин, які зумовлюють необхідність такого призначення, а містить лише посилання на не встановлення підстав для для відмови ОСОБА_1 у доцільності призначення його опікуном над ОСОБА_2 .
Інших об'єктивних підстав призначення недієздатному ОСОБА_2 опікуна ОСОБА_1 у зазначеному поданні не міститься.
Разом з тим, згідно з частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Матеріали справи також не містять будь-яких доказів про наявність у ОСОБА_2 позитивного відношення, прив'язаності до особи, яка бажає стати опікуном, що свідчило б про наявність довірливих та доброзичливих стосунків між ними, а, відтак, і про те, що призначення опікуном саме заявника відповідатиме його інтересам.
Крім того, суду не було надано доказів та не зазначено у поданні органу опіки і піклування про створення саме заявником необхідних побутових умов недієздатній особі та забезпечення ним її доглядом та лікуванням.
Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження неможливості інших осіб виконувати опікунські обов'язки над недієздатною особою суду не надано. Крім того, в поданні не вказано про наявність чи відсутність інших близьких родичів в ОСОБА_2 .
Отже, обґрунтування подання органу опіки та піклування щодо призначення опікуном саме ОСОБА_1 належним чином не мотивовано, що, на переконання суду, свідчить про застосування суто формального підходу до вирішення питання про призначення заявника опікуном ОСОБА_2 .
За таких обставин, на думку суду, подання органу опіки і піклування не відповідає вимогам щодо обгрунтованості.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатною особою слід відмовити.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до статті 65 ЦК України, до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.
Згідно з частиною другою статті 299 ЦПК України судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 259, 263-265, 268, 273, 300 ЦПК України, ст.ст. 36-37, 60, 63 ЦК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна - задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , недієздатним та встановити над ним опіку.
В іншій частині заявлених вимог відмовити.
Визначити строк дії рішення в частині визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним два роки, з моменту набрання даним рішенням законної сили.
До призначення у встановленому законом порядку опікуна над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , його обов'язки, відповідно до вимог ст. 65 ЦК України, покласти на Орган опіки та піклування Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області.
Судові витрати за проведення експертизи в сумі 9229,28 грн. компенсувати за рахунок держави (ДУ «ІСП МОЗ України» ЄДРПОУ 04803492, УДКСУ у Подільському районі м. Києва, UA158201720313251005201007077, адреса 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103, призначення платежу - оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , цивільна справа № 126/1711/24, Вінницька філія судових експертиз, експерт ОСОБА_3 ).
Роз'яснити заявнику, що відповідно до вимог ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Суддя В. І. Губко
Присяжні О.О. Толстов
Л.Г. Алексі