9 жовтня 2025 року
м. Київ
справа № 990/263/25
провадження № 11-312заі25
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Шевцової Н. В.,
суддів Банаська О. О., Воробйової І. А., Губської О. А., Дашутіна І. В., Кишакевича Л. Ю., Короля В. В., Кравченка С. І., Кривенди О. В., Мазура М. В., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Погрібного С. О., Стефанів Н. С., Стрелець Т. Г., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 7 липня 2025 року (судді Бившева Л. І., Гімон М. М., Юрченко В. П., Гончарова І. А., Хохуляк В. В.) у справі № 990/263/25 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 (далі також - позивач) 7 червня 2025 року через систему «Електронний суд» подав до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (далі - Касаційний адміністративний суд) як суду першої інстанції позов до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ВККС від 7 травня 2025 року № 202/дс-25 (далі також - спірне рішення);
- зобов'язати ВККС повторно розглянути подані позивачем документи для участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, з наданням можливості додати до цих документів автобіографію в електронній формі.
2. На обґрунтування позову зазначає,що спірне рішення є непропорційним та таким, що порушило справедливий баланс між правом участі у доборі на посаду судді та цілями діяльності ВККС. Вважає, що у випадку дій відповідача з метою надання доступу до участі в доборі найширшому колу осіб, що відповідають установленим законом вимогам до кандидата на посаду судді, позивачу мала бути надана можливість упродовж години чи доби подати автобіографію - єдиний документ, якого не вистачало з усіх передбачених.
3. Також позивач зазначає, що не мав умислу не подавати автобіографію. Стверджує, що вона буде необхідна лише для проведення спеціальної перевірки кандидата, а визначення відповідності вимогам закону до кандидата на посаду судді можливе і без автобіографії.
4. Позивач також наголошує на тому, що допущена помилка (неподання автобіографії) не свідчить про низький рівень його правової культури та правової свідомості. Відсутність автобіографії у поданих документах могла бути усунена упродовж одного робочого дня або кількох годин.
Фактичні обставини справи
5. Рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі - Добір) та затверджено текст відповідного оголошення за посиланням: https://www.vkksu.gov.ua/doc/pro-ogoloshennya-doboru-na-posadu-suddi-miscevogo-sudu.
6. ОСОБА_1 за допомогою функціоналу електронного кабінету суддівської кар'єри 28 березня 2025 року для участі у Доборі подав заяву та документи:
- копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
- анкету кандидата на посаду судді;
- мотиваційний лист кандидата на посаду судді;
- декларацію родинних зв'язків кандидата на посаду судді;
- декларацію доброчесності кандидата на посаду судді;
- копію диплома про вищу юридичну освіту з додатками;
- копії послужного списку та трудової книжки, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права;
- довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о;
- письмову згоду на збирання, зберігання, обробку та використання інформації про кандидата на посаду судді з метою оцінки його готовності до роботи на посаді судді;
- письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України від 2 червня 2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VІІІ);
- копію військово-облікового документа;
- довідку про результати перевірки, передбаченої Законом України від 16 вересня 2014 року № 1682-VII «Про очищення влади» (далі - Закон № 1682-VII);
- копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- копію державного сертифіката про рівень володіння державною мовою;
- витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
7. Перевіривши подані кандидатом документи, Комісія встановила, що ОСОБА_1 не подав автобіографію.
8. Рішенням Комісії у складі колегії від 7 травня 2025 року № 202/дс-25 відмовлено ОСОБА_1 в допуску до участі в Доборі.
9. Уважаючи рішення ВККС від 7 травня 2025 року № 202/дс-25 протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
10. Касаційний адміністративний суд рішенням від 7 липня 2025 року взадоволенні позову відмовив повністю.
11. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що, відмовляючи позивачу в допуску до Добору, ВККС діяла в межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.
12. Суд першої інстанції вказав, що матеріалами справи підтверджено та позивач не заперечує те, що не подав автобіографію, чим не дотримався вимог пункту 10 частини першої статті 72 Закону № 1402-VІІІ, пункту 2 частини другої статті 57 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VII), що є підставою для відмови в допуску до участі в Доборі.
Короткий зміст та обґрунтування апеляційної скарги
13. ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на рішення Касаційного адміністративного суду від 7 липня 2025 року. Вважає оскаржуване рішення суду першої інстанції таким, що прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення - про задоволення позову.
14. В апеляційній скарзі позивач вказує, що Комісія протиправно не допустила його до участі у Доборі, та вважає рішення ВККС про недопуск до участі в Доборі непропорційним через ненадання можливості виправити свою помилку, пов'язану з ненаданням автобіографії упродовж робочого дня або кількох годин.
15. Позивач доводить, що наявність чи відсутність автобіографії серед усього переліку поданих ним документів не свідчить про невідповідність чи відповідність вимогам до кандидата на посаду судді, визначеним статтею 69 Закону № 1402-VІІІ.
16. За твердженням позивача, ВККС, ухваливши рішення без попереднього повідомлення про відсутність автобіографії та надання позивачу можливості у короткий проміжок часу її надати, обрала варіант, що був найбільш несприятливий для позивача, що, на його думку, не узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 16 січня 2025 року в справі № 9901/54/19 та від 27 червня 2024 року в справі № 990/305/23, про те, що вимоги принципу правової визначеності зобов'язують правозастосовний орган у разі неточності, недостатньої чіткості, суперечливості норм позитивного права тлумачити норму на користь особи (суб'єкта приватного права). Тож у випадку наявності у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основоположних свобод органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи. Відповідність рішення (дії) суб'єкта владних повноважень критерію пропорційності з урахуванням змісту пункту 8 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), означає його прийняття (вчинення) з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Позиція інших учасників справи
17. Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
18. У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача зазначає, що вимогами законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини, передбачено та нормативно врегульовано подання автобіографії для участі у доборі на посаду судді. Позивач автобіографію не подав, доказом чого є посилання на вказану обставину особисто ОСОБА_1 у позовній заяві.
19. Представник відповідача наголошує, що Комісія чітко розтлумачила структуру і зміст вказаного документа, а також форму, вид і розділ його подачі. Неподання ОСОБА_1 І. всіх необхідних документів для участі у доборі на посаду судді стало підставою для ухвалення Комісією спірного рішення. Власна помилка чи неуважність позивача, яка обґрунтовано стала підставою для відмови в допуску до Добору, не може свідчити про протиправність рішення Комісії.
Рух апеляційної скарги
20. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 27 серпня 2025 року відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду від 7 липня 2025 року, а ухвалою від 18 вересня 2025 року призначила справу до розгляду в порядку письмового провадження.
Релевантні джерела права й акти їх застосування. Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи
21. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та наведені в апеляційній скарзі та відзиві на неї доводи, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
22. Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
23. За правилами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
24. Закон № 1402-VIII визначає, що в Україні діють суди першої, апеляційної та касаційної інстанцій за критерієм інстанційності.
25. Відповідно до статті 70 Закону № 1402-VIII добір на посаду судді місцевого суду (далі - добір на посаду судді) здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає такі етапи: 1) оголошення добору на посаду судді; 2) подання особами, які виявили намір стати суддею, заяви та документів для участі у доборі на посаду судді; 3) допуск до участі у доборі на посаду судді; 4) складання кваліфікаційного іспиту; 5) проведення спеціальної перевірки, передбаченої цим Законом; 6) проведення перевірки особистих морально-психологічних якостей кандидатів на посаду судді (у разі визначення ВККС такої необхідності); 7) затвердження рейтингу кандидатів на посаду судді; 8) зарахування кандидатів на посаду судді до резерву на зайняття вакантних посад суддів. ВККС забезпечує прозорість та відкритість добору на посаду судді.
26. Статтею 72 Закону № 1402-VIII визначено, що особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає ВККС:
1) письмову заяву про участь у доборі на посаду судді;
2) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
3) анкету кандидата на посаду судді;
4) мотиваційний лист кандидата на посаду судді;
5) декларацію родинних зв'язків та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді;
6) копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками), здобуту в Україні, та/або копії документів про вищу юридичну освіту, здобуту за кордоном, разом із копіями документів, що підтверджують їх визнання в Україні, а також копії документів про науковий ступінь, вчене звання, навчання в аспірантурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання (за наявності);
7) копії документів, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права;
8) документи встановленої форми з медичних установ про проходження психіатричних та наркологічних оглядів;
9) письмову згоду на збирання, зберігання, обробку та використання інформації про кандидата на посаду судді з метою оцінки його готовності до роботи на посаді судді;
10) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до цього Закону та документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закон № 1700-VII;
11) копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює період року, що передує року подання документів, та посилання на відповідну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
12) копію документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови;
13) інші документи, що підтверджують відповідність особи вимогам, передбаченим статтею 69 цього Закону.
27. Згідно з частиною четвертою статті 72 цього ж Закону приймання заяв та документів завершується в день, зазначений в оголошенні як кінцевий строк їх подання. Заяви та документи, що надійшли після зазначеного строку, не розглядаються.
28. Положеннями частини другої статті 57 Закону № 1700-VII установлено, що для проведення спеціальної перевірки особа, яка претендує на зайняття посади, подає до відповідного органу: 1) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки; 2) автобіографію; 3) копію паспорта громадянина України; 4) копії документів про освіту, вчені звання та наукові ступені; 5) медичну довідку про стан здоров'я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я України щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я; 6) копію військово-облікового документа: для призовника - посвідчення про приписку до призовної дільниці, для військовозобов'язаного, резервіста - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, для військовослужбовця - військового квитка, посвідчення особи військовослужбовця; 7) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).
29. Відповідно до статті 73 Закону № 1402-VIII на основі поданих документів ВККС здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді. Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72 Закону № 1402-VIII, та відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі. Особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі на посаду судді не допускаються. Про допуск або про відмову в допуску до участі у доборі на посаду судді ВККС ухвалює вмотивоване рішення. Неістотні недоліки змісту поданих особою документів не є підставою для відмови в допуску до участі у доборі на посаду судді. Неістотними вважаються недоліки, що не перешкоджають розумінню змісту поданих особою документів.
30. Згідно з пунктами 1, 3, 4, 7, 8, 12 оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 (далі - Оголошення), Добір здійснюється ВККС відповідно до Закону № 1402-VIII та рішення Комісії.
31. Строк подання заяви та документів для участі у Доборі - з 1 до 30 березня 2025 року (включно).
32. Заява та документи для участі в Доборі подаються в електронній формі через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua) шляхом заповнення відповідних форм, шаблонів, завантаження електронних документів або сканованих копій документів у вигляді файлів.
33. Заява та документи, зокрема їх копії, подаються (заповнюються) особою, яка виявила намір взяти участь у Доборі.
34. За достовірність поданих до Комісії документів і правильність їх оформлення несе відповідальність особа, яка їх подає.
35. Заяву та документи, які подаються для участі в Доборі, особа підписує кваліфікованим електронним підписом (КЕП), чим засвідчує їх достовірність.
36. Підпунктом 13.12.1 пункту 13.12 Оголошення передбачено, що для участі у Доборі необхідно подати автобіографію на дату надання згоди на проведення спеціальної перевірки.
37. Відповідно до підпункту 14.1 пункту 14 Оголошення Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку: дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі у Доборі; поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення; відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом № 1402-VIII вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у Доборі.
38. У підпункті 14.2 пункту 14 Оголошення до участі у Доборі допускаються особи, які: у порядку та строки, визначені цим Оголошенням, подали всі необхідні документи; на день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.
39. Підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту ВККС, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Регламент), Комісія у складі Колегії ухвалює рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту.
40. Згідно із частинами третьою та п'ятою статті 101 Закону № 1402-VIII рішення колегії ВККС ухвалюється більшістю голосів.
41. Рішення ВККС, палат та колегій Комісії викладаються у письмовій формі. У рішенні зазначаються дата і місце ухвалення рішення, склад Комісії (палати, колегії), питання, що розглядалося, мотиви ухваленого рішення, результати поіменного голосування членів Комісії. Рішення підписується головуючим і членами Комісії (палати, колегії), які брали участь у його ухваленні.
42. Аналіз статей 72, 73, Закону № 1402-VIII, статті 57 Закону № 1700-VII та умови Добору, визначенні в Оголошенні, свідчать, що обов'язковою умовою допуску до участі в Доборі та проходження кваліфікаційного оцінювання є подання кандидатом заяви та повного переліку документів. Ці документи мають бути подані у спосіб та строк, встановлений ВККС. Недотримання цих умов унеможливлює участь у Доборі.
43. Повертаючись до обставин справи, нагадаємо, що ОСОБА_1 , маючи намір узяти участь у Доборі у строк, встановлений для подання документів, а саме 28 березня 2025 року, за допомогою функціоналу електронного кабінету суддівської кар'єри подав заяву та відповідні документи. Проте до необхідного переліку документів позивач не надав автобіографію, про що сам і стверджує.
44. Касаційний адміністративний суд виснував, що матеріалами справи підтверджено та позивач не заперечує, що не подав автобіографію, отже, він не дотримався вимог пункту 10 частини першої статті 72 Закону № 1402-VІІІ, пункту 2 частини другої статті 57 Закону № 1700-VII, що є підставою для відмови в допуску до участі в Доборі.
45. У своїй апеляційній скарзі позивач наголошує на тому, що рішення Комісії про недопуск його до участі в Доборі є непропорційним через ненадання можливості виправити свою помилку, пов'язану з ненаданням автобіографії упродовж робочого дня або кількох годин.
46. На переконання позивача, чинні нормативні акти, зокрема частина п'ята статті 73 Закону № 1402-VІІІ в частині неістотних недоліків поданих документів, та пункти 79.2, 104 Регламенту ВККС щодо можливості відкладення розгляду справи (матеріалів) або оголошення перерви дозволяли відповідачу відкласти розгляд його [позивача] документів 7 травня 2025 року або оголосити перерву в його розгляді для надання можливості подати (додати до поданих документів) автобіографію, а вже після цього приймати остаточне рішення.
47. Нагадаємо, що за змістом частини п'ятої статті 73 Закону № 1402-VІІІ неістотні недоліки змісту поданих особою документів не є підставою для відмови в допуску до участі у доборі на посаду судді. Неістотними вважаються недоліки, що не перешкоджають розумінню змісту поданих особою документів.
48. Буквальне тлумачення вказаної норми свідчить про неістотні недоліки змісту саме поданих документів, проте у справі, що розглядається, ця норма не є застосовною, адже автобіографія (документ) не була подана взагалі, а тому про недоліки змісту цього документа в контексті наведеної норми не можна розмірковувати.
49. Слід зауважити, що Комісія на своєму вебсайті у розділі «Корисна інформація» наголосила, що особа, яка виявила намір стати суддею, для участі в доборі на посаду судді місцевого суду має подати, зокрема, автобіографію, що є документом, необхідним для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1700-VІI, і надала роз'яснення, як саме оформлювати автобіографію та які відомості мають бути зазначені. Більше того, автобіографія є тим документом, який не потребує специфічного способу та часу отримання (як-от медичні документи чи сертифікат про знання державної мови), тому її написання / виготовлення не повинно викликати особливих труднощів для кандидата на посаду судді.
50. Крім того, як було зазначено вище, відповідно до частини четвертої статті 72 Закону № 1402-VІІІ приймання заяв та документів завершується в день, зазначений в Оголошенні як кінцевий строк їх подання. Заяви та документи, що надійшли після зазначеного строку, не розглядаються.
51. Окрім того, Комісія в Оголошенні, серед іншого, конкретизувала перелік документів, які необхідно було подати для участі в Доборі, та вказала, що до участі у Доборі допускаються особи, які у порядку та строки, визначені цим Оголошенням, подали всі необхідні документи. Також ВККС зазначила, що у визначений Комісією строк особа, яка виявила намір стати суддею (далі - особа), може звернутися лише з однією заявою про участь у Доборі. Повторне звернення особи із заявою про участь у Доборі не допускається.
52. Отже, твердження позивача про непропорційність спірного рішення Комісії є безпідставним і таким, що ґрунтується на довільному тлумаченні ним умов та правил Добору.
53. Не погоджується Велика Палата Верховного Суду також із доводами позивача про те, що наявність чи відсутність автобіографії серед усього переліку поданих ним документів не свідчить про невідповідність чи відповідність вимогам до кандидата на посаду судді, визначеним статтею 69 Закону № 1402-VІІІ, оскільки відповідно до частини першої статті 73 Закону № 1402-VІІІ ВККС здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів. Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72 цього ж Закону, та відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі (частина друга статті 73 Закону № 1402-VІІІ).
54. Велика Палата Верховного Суду наголошує, що обов'язковою умовою допуску до участі Доборі є подання кандидатом заяви та повного переліку документів. Ці документи мають бути подані у спосіб та строк, установлений ВККС. Недотримання цих умов унеможливлює участь у Доборі.
55. За обставинами справи до Комісії 28 березня 2025 року надійшла заява ОСОБА_1 про участь у Доборі. Дослідивши подані ОСОБА_1 документи, Комісія встановила, що він не надав автобіографію, що, як установлено вище, є обов'язковим. З огляду на викладене Комісія дійшла правомірного висновку, що неподання ОСОБА_1 усіх документів, визначених частиною першою статті 72 Закону № 1402-VІІІ, є підставою для відмови у допуску до участі в Доборі.
56. Покликання позивача на практику Великої Палати Верховного Суду, викладену в постановах від 16 січня 2025 року в справі № 9901/54/19 та від 27 червня 2024 року в справі № 990/305/23, є безпідставним, оскільки правовідносини у цих справах були пов'язані з процедурою кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді, отже, не є подібними до правовідносин у справі, що розглядається.
57. Ураховуючи викладене, Велика Палата Верховного Суду вважає, що ВККС, ухвалюючи рішення від 7 травня 2025 року № 202/дс-25 про відмову ОСОБА_1 у допуску до участі в Доборі діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
58. Отже, в обсязі встановлених у цій справі обставин у зіставленні з правовим регулюванням спірних правовідносин Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову.
59. Інші твердження і міркування позивача, які наведені в апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги
60. Згідно із частиною першою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
61. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
62. За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
63. Велика Палата Верховного Суду вважає, що Касаційний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до вимог статті 316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а зазначеного рішення - без змін.
Висновки щодо розподілу судових витрат
64. Згідно із частиною шостою статті 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
65. Оскільки Велика Палата Верховного Суду не змінює судове рішення та не ухвалює нове, то перерозподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 266, 308, 311, 315, 316, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, Велика Палата Верховного Суду
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 7 липня 2025 року в справі № 990/263/25 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Шевцова
Судді:О. О. Банасько М. В. Мазур
І. А. Воробйова С. Ю. Мартєв
О. А. Губська К. М. Пільков
І. В. Дашутін С. О. Погрібний
Л. Ю. Кишакевич Н. С. Стефанів
В. В. Король Т. Г. Стрелець
С. І. Кравченко І. В. Ткач
О. В. Кривенда О. С. Ткачук В. Ю. Уркевич