Справа № 761/18031/25
Провадження № 1-кс/761/12371/2025
13 травня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання дізнавача відділу дізнання Шевченківського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025105100000250 від 17.02.2025, за ознаками вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Дізнавач відділу дізнання Шевченківського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням погодженим прокурором Шевченківської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025105100000250 від 17.02.2025, за ознаками вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
У клопотанні слідчий вказує, що відділом дізнання Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025105100000250 за ознаками вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.
В обґрунтування клопотання дізнавачем вказано, що досудовим розслідуванням встановлено, що до Шевченківського УП ГУНП у м. Києві надійшла заява від ОСОБА_5 з приводу того, що у 2019 році до ІНФОРМАЦІЯ_1 було подано новий статут Всеукраїнської громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який затверджений на Конференції 11.12.2019, який містить ймовірні ознаки підробки. Допитаний в якості свідка ОСОБА_5 , пояснив наступне, що вході надання правничої допомоги ініціативній групі спортсменів, ним було виявлено з засобів масової інформації факти неправомірної діяльності посадових осіб Всеукраїнської громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі також - Федерація, ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 »). Згідно Статуту Всеукраїнської громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 », затвердженого на позачерговій Конференції ВФТС від 13.12.2016, протокол №2 (далі також - Статут 2016) та Статуту Федерації, в якому зазначено, що такий затверджений ІНФОРМАЦІЯ_3 11.12.2019 (далі також - Статут 2019) Федерація - це всеукраїнське громадське об'єднання, утворене згідно із рішенням Установчої Конференції, Протокол від 18.11.2008 №1, діяльність якого легалізована ІНФОРМАЦІЯ_1 , Свідоцтво про державну реєстрацію об'єднання громадян від 04.12.2008 № 3006, і діє на підставі Статуту, який затверджено у цій новій редакції (пункти 1.1 Статутів 2016 та 2019). Відповідно до пунктів 1.2 Статутів 2016 та 2019, Федерація є юридичною особою з 17.12.2008, як з дня її державної реєстрації, реєстраційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі: 1 069 102 0000 024265, ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 . У пунктах 1.6 Статутів 2016 та 2019 зазначено, що Федерація є непідприємницьким товариством та неприбутковою організацією, основною метою якої не є одержання прибутку для його наступного розподілу між членами Федерації. Відтак, Федерація є товариством, а саме - непідприємницьким товариством, а саме - громадським об'єднанням, а саме - громадською організацією зі статусом юридичної особи.
У клопотанні вказано, що станом на 10.12.2019 р. діяв Статут Федерації в редакції 2016 року. Внесення змін до Статуту Федерації, який є офіційним документом, належить до виключної компетенції Конференції. 11.12.2019 р. відбулась Конференція Федерації, якою прийнято рішення про внесення змін до Статуту (рішення №№11-19). ОСОБА_6 , як Президентом Федерації, підписано Статут Федерації ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) (Статут 2019). В подальшому Статут Федерації в редакції 2019 р. подано для проведення державної реєстрації та зареєстровано. Однак, підписаний як Президентом Федерації ОСОБА_6 , поданий для державної реєстрації, зареєстрований Статут 2019 містить численну кількість змін та доповнень, з приводу яких Конференцією 11.12.2019 р. рішення не приймались.
Дізнавачем вказано, що з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 20.01.2025 вбачається, що отриманого приватним нотаріусом ОСОБА_7 за кодом доступу 566271603087 станом на 20.01.2025 12:03:14, Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, 05.02.2020 13:55:36, 13601050029001378, Інші зміни., ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , здійснена щодо Всеукраїнської громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ). Оскільки з цього Витягу з ЄДРЮОФОП та ГФ не вбачається хто саме подавав необхідні для державної реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб документи, то не можна стверджувати, чи саме ОСОБА_6 , як Президент ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 », чи інша особа надавала у ІНФОРМАЦІЯ_5 необхідні для державної реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб документи (в тому числі заяву, Статут 2019 року та, можливо, рішення Конференції, оформлене протоколом від 11.12.2019р.), однак можна стверджувати, що згідно рішення №39 Конференції Федерації, оформленого протоколом від 11.12.2019 р., саме він був уповноваженою особою для здійснення реєстраційних дій. Відомо, що внесені зміни до установчого документа ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 », оформлені шляхом викладення їх в новій редакції Статуту ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 », здійснені (зареєстровані) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 05.02.2020 13:55:36, за номером 13601050029001378, Інші зміни (сторінка 15 Витягу).
Клопотання обґрунтовано тим, що оскільки Статут є установчим документом Федерації та повинен містити відомості, передбачені ч.1 ст.88 Цивільного кодексу України та ч.1 ст.11 Закону України «Про громадські об'єднання»: - внесення змін до Статуту Федерації належить до виключної компетенції Конференції; - зміни, внесені до Статуту Федерації (викладення Статуту в новій редакції), підлягають державній реєстрації; такі документи подаються за підписом уповноваженої особи. Дослідивши положення Статуту ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 » 2016 року та підписаного, поданого для проведення державної реєстрації та зареєстрованого Статуту ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 » 2019 року, заявником виявлено численні розбіжності, з приводу яких рішення про внесення змін та/чи доповнень до Статуту Федерації Конференцією 11.12.2019р. не приймались. Танцювальний спорт є визнаним у встановленому порядку в Україні видом спорту, назву якого включено до Реєстру визнаних видів спорту в Україні у розділ II «Неолімпійські види спорту», пункт ІІ.093. Танцювальний спорт.
Клопотання мотивовано тим, що під час досудового розслідування виникла необхідність у вилучення копії реєстраційної справи Всеукраїнської громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), з метою спростування чи підтвердження факту підроблення Статуту Федерації в редакції 2019 р., який подано для проведення державної реєстрації та зареєстровано. Згідно інформації викладеній в листі МЮУ встановлено, що відповідно до відомостей Реєстру громадських об'єднань Організація зареєстрована 04 грудня 2008 року, місцезнаходження Організації: АДРЕСА_2 , керівник Організації - ОСОБА_6 . Згідно з положеннями КПК України, отримання запитуваних документів здійснюється в порядку, визначеному в статті 30 Закону. Суб'єктом державної реєстрації є ІНФОРМАЦІЯ_5 . Реєстраційна справа Всеукраїнської громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 , що за адресою: АДРЕСА_3 .
В судове засідання слідчий не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання клопотання в повному обсязі.
На підставі ч.2 ст. 163, ст. 222 КПК України розгляд клопотання проведено без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для задоволення клопотання, здійснюючи судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що воно підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що відділом дізнання Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025105100000250 за ознаками вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України..
Відповідно до ч.1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Як свідчать матеріали клопотання, досудовим слідством використані всі надані чинним законодавством можливості щодо отримання необхідної для розкриття кримінального правопорушення інформації без застосування такого заходу його забезпечення, як розкриття інформації.
Відповідно з ч.ч.1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої перебувають такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 160 КПК України, у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Положеннями до ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім об ставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, положення чи іншого установчого документа відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, оформляється шляхом викладення його в новій редакції.
Згідно ч.12 ст.9 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання повідомляє про внесення змін до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання протягом 60 днів з дня прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.
При цьому, згідно ч.ч.2, 3 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»: якщо документи подаються у паперовій формі, заявник пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, передбачений Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»; у разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (крім випадку, якщо відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі); документи в електронній формі подаються заявником з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг у порядку, визначеному ІНФОРМАЦІЯ_1 та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері надання електронних та адміністративних послуг, а щодо послуг, надання яких зазначений веб-портал не забезпечує, - через портал електронних сервісів у порядку, визначеному ІНФОРМАЦІЯ_1 в Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, за умови підписання заявником заяви з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри.
Як передбачено ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Як вбачається з матеріалів клопотання інформація, речі та документи, які необхідні для проведення досудового розслідування, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 , що за адресою: АДРЕСА_3 .
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Слідчий суддя приходить до висновку, що документи вказані у клопотанні, мають важливе значення для досудового розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025105100000250 від 17.02.2025, за ознаками вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, а також дізнавачем доведено необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів, тому клопотання підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 110, 159, 160, 163-166, 309 та 395 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання дізнавача відділу дізнання Шевченківського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025105100000250 від 17.02.2025, за ознаками вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, - задовольнити.
Надати дозвіл дізнавачам відділу дізнання Шевченківського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_12 на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 , що за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю вилучення завірених належним чином копій документів, а саме: реєстраційної справи Всеукраїнської громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ).
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити особам, у володінні яких перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа-підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: