Рішення від 20.10.2025 по справі 755/17314/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2025 р.

м. Київ

справа № 755/17314/25

провадження № 2/755/12775/25

суддя Дніпровського районного суду м. Києва Галаган В.І., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

УСТАНОВИВ:

Позивач Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» (далі - ОСББ «Дніпровська набережна 9 А») звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за період з 01 липня 2019 року по червень 2025 року 14 235,04 грн. - заборгованість по внесках на управління будинком, утримання будинку та прибудинкової території, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , ОСББ «Дніпровська набережна 9 А» відповідно до ст. 4 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» створено співвласниками вищевказаного багатоквартирного будинку виключно для обслуговування, ремонту і реконструкції цього будинку та утримання прибудинкової території, через свої статутні органи. Позивач вказує, що розмір внесків співвласників будинку затверджені рішеннями загальних зборів ОСББ «Дніпровська набережна 9 А» від 25.02.2018 року (Протокол від 20.03.2018 року) та від 18.11.2023 року (Протокол від 02.12.2023 року), якими затверджено щомісячні внески кожного співвласника житлового та нежитлового приміщення ОСББ в розрахунку за один квадратний метр загальної площі, який підлягає оплаті протягом одного місяця, що настає за розрахунковим. Однак у зв'язку з несплатою обов'язкових платежів за оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у відповідача виникла заборгованість, що є підставою звернення позивача з даним позовом до суду.

12 вересня 2025 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачі не скористались процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву у встановлений строк, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі письмові докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Статут об'єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. (ст. 7 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»)

Судом встановлено, що згідно пункту 1 розділу ІІ Статуту ОСББ «Дніпровська набережна 9 А», затвердженого рішенням Загальних зборів співвласників від 27.02.2024 року, метою створення Об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Відповідно до положення статті 322 Цивільного кодексу України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідач ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є власниками по частині квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 43,7 кв.м., що підтверджено Витягом д Державного реєстру права власності на нерухоме майно та Листом Київського міського бюро технічної інвентаризації від 05.08.2016 року.

Рішенням Загальних зборів співвласників ОСББ «Дніпровська набережна 9 А», від 25.02.2018 р. (Протокол від 20.03.2018 року), затверджено з 01.04.2018 року розмір внесків співвласників житлових приміщень будинку на утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території з розрахунку 6,00 грн./кв.м. для першого поверху та 6,80 грн./кв.м. з другого по дев'ятий поверхи.

Рішенням Загальних зборів співвласників ОСББ «Дніпровська набережна 9 А», оформлених протоколом від 18.11.2023 р. (Протокол від 02.12.2023 року), затверджено з 01.01.2024 року розмір внесків співвласників житлових приміщень будинку на утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території з розрахунку 9,66 грн./кв.м.

Господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них території є діяльністю з утримання будинків і прибудинкових територій відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

У залежності від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газопостачання, централізоване опалення тощо), 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо), 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»

Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання таких послуг, регулюються як нормами Цивільного кодексу України, так і Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а також іншими нормативно-правовими актами у галузі цивільного, житлового законодавства та актів, що регулюють відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено розподіл житлово-комунальних послуг за порядком затвердження цін і тарифів на них.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно п. 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року №572, обов'язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.

Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.

Відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID - 19, спричиненої корона вірусом SARS-CоV-2» на всій території України встановлено карантин з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року, дія якого постановами Кабінету Міністрів України неодноразово продовжувався до 30 червня 2023 року.

З урахуванням п.12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України та часу введення в Україні карантину у межах позовної давності знаходиться період з 12 березня 2017 року.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 06 грудня 2023 року у справі № 212/10834/21.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, виходячи з юридичної природи спірних правовідносин сторін як грошових зобов'язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.

Як убачається із розрахунку заборгованості відповідачів, наведеного ОСББ «Дніпровська набережна 9 А» у Довідці за період з листопада 2022 року по червень 2025 року (включно), заборгованість відповідачів по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій становить 13 115,33 грн., а також підлягають стягненню з відповідача інфляційні втрати - 910,05 грн. та 3% річних - 209,66 грн., тобто з відповідачів підлягає стягненню заборгованість у розмірі по 7 117,52 грн. з кожного відповідача, пропорційно частки права власності відповідачів у квартирі.

Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 Цивільного процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно положень ч. 1, 2 статті 137 Цивільного процесуального кодексу України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. (ч. 3 ст. 137 Цивільного процесуального кодексу України)

При визначенні суми відшкодування суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268). Вказаний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц.

При розгляді справи судом питання про відшкодування витрат на правничу допомогу учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань і саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони (саме така позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).

Згідно пункту 25 постанови Верховного Суду від 21 січня 2021 року у справі № 280/2635/20 зауважено, що: «Судова колегія зазначає, що КАС України (та відповідно, ЦПК України) у редакції, чинній з 15.12.2017, імплементував нову процедуру відшкодування витрат на професійну правову допомогу, однією з особливостей якої є те, що відшкодуванню підлягають витрати, незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною / третьою особою чи тільки має бути сплачено.»

Судом встановлено, що при зверненні з даним позовом до суду ОСББ «Дніпровська набережна 9 А» укладено з адвокатом Халупним А.В. Договір про надання правничої допомоги № 07/05/25 від 07.05.2025 року та Додаткову угоду № 1 до нього, відповідно до умов якого Адвокат зобов'язався надати клієнту правничу допомогу у цивільній справі за позовом клієнта до власників квартири у будинку АДРЕСА_2 про стягнення заборгованості по обов'язковим внескам. Підготовка та подання однієї позовної заяви становить вартість 3 500,00 грн.

Крім того, долучено до матеріалів справи Акт прийому-передачі наданих послуг від 18.07.2025 року, відповідно до якого надано правничу Допомогу за Договором зі складення та підготовки до подачі до Дніпровського районного суду м. Києва позовної заяви щодо квартири АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості, вартість робіт становить 3 500,00 грн.

Проаналізувавши вищедосліджені докази, суд визнає доведеним понесення позивачем витрат на правничу допомогу згідно Договору про надання правничої допомоги № 07/05/25 від 07.05.2025 року на суму 3 000,00 грн., тобто по 1 500,00 грн. з кожного відповідача, яка є співмірною сумою щодо обсягу наданих адвокатом послуг та складності розглянутої справи, які підлягають відшкодуванню відповідачем на користь позивача у порядку розподілу судових витрат та відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного суду від 21 січня 2021 року у справі № 280/2635/20 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц.

Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. (ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України)

В порядку статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, ураховуючи задоволення позову в повному обсязі, з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір у розмірі 3 028,00 грн., тобто по 1 514,00 грн. з кожного.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 322, 526, 625 Цивільного кодексу України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст. 2, 4, 6-13, 82, 89, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» (м. Київ, вул. Дніпровська Набережна 9-А, Код ЄДРПОУ 41716051) заборгованість по оплаті внесків і платежів за період з листопада 2022 року по червень 2025 року у розмірі 7 117 (сім тисяч сто сімнадцять) гривень 52 копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» (м. Київ, вул. Дніпровська Набережна 9-А, Код ЄДРПОУ 41716051) заборгованість по оплаті внесків і платежів за період з листопада 2022 року по червень 2025 року у розмірі 7 117 (сім тисяч сто сімнадцять) гривень 52 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» (м. Київ, вул. Дніпровська Набережна 9-А, Код ЄДРПОУ 41716051) витрати на правничу допомогу у розмірі 1 500,00 грн. та судовий збір у розмірі 1 514,00 грн., а всього на загальну суму 3 014 (три тисячі чотирнадцять) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровська набережна 9 А» (м. Київ, вул. Дніпровська Набережна 9-А, Код ЄДРПОУ 41716051) витрати на правничу допомогу у розмірі 1 500,00 грн. та судовий збір у розмірі 1 514,00 грн., а всього на загальну суму 3 014 (три тисячі чотирнадцять) гривень 00 копійок.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 354 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте Дніпровським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення (ст. 284 ЦПК України).

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 20 жовтня 2025 року.

Суддя: В.І. Галаган

Попередній документ
131096168
Наступний документ
131096170
Інформація про рішення:
№ рішення: 131096169
№ справи: 755/17314/25
Дата рішення: 20.10.2025
Дата публікації: 21.10.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дніпровський районний суд міста Києва
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; надання послуг
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (20.10.2025)
Результат розгляду: заяву задоволено повністю
Дата надходження: 02.09.2025
Предмет позову: про стягнення заборгованості