Справа № 704/1105/21
Провадження № 6/698/23/25
14 жовтня 2025 р. Калинопільський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді Лазаренка В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Триліс Я.О.,
заявниці - ОСОБА_1 ,
представника заявника - адвоката Банара В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Тальнівської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу щодо застосування дисциплінарного стягнення у вигляді незаконного звільнення, визнання звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією установи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди,
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Банар В.В., звернулася до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення Калинопільського районного суду Черкаської області від 09.07.2025 року у цивільній справі № 704/1105/21, яким стягнуто з Тальнівської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 16.11.2021 року по 09.09.2022 року у розмірі 329384 грн. 63 коп. з утриманням із цієї суми установлених законодавством України податків та зборів та моральну шкоду в розмірі 8000 (вісім тисяч) грн. 00 коп..
Заява вмотивована тим, що виконання вказаного рішення суду є неможливим, оскільки згідно листа Управління державної казначейської служби України в Тальнівському районі Черкаської області ГУДКС України в Черкаській області від 22.09.2025 року № 01.2-05/1091 Тальнівська міська рада не має відкритих рахунків в органах казначейства, а також Тальнівська міська рада не є розпорядником та одержувачем бюджетних коштів та відсутня в Єдиному державному реєстрі розпорядників бюджетних коштів. Натомість зазначили, що виконавчий комітет Тальнівської міської ради є розпорядником бюджетних коштів Тальнівської міської ради. Управління Казначейства листом від 03.09.2025 року № 01.2-05-06/1017 звернулося до виконавчого комітету Тальнівської міської ради щодо вирішення питання про виконання виконавчого листа Калинопільського районного суду Черкаської області від 01.09.2025 року у справі № 704/1105/21, однак 19.09.2025 року отримало відмову від виконавчого комітету Тальнівської міської ради щодо виконання вказаного виконавчого документу.
З огляду на викладене, стягувач просить суд змінити порядок та спосіб виконання рішення Калинопільського районного суду Черкаської області від 09.07.2025 року шляхом стягнути з Тальнівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Тальнівської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 16.11.2021 року по 09.09.2022 року у розмірі 329384 грн. 63 коп. з утриманням із цієї суми установлених законодавством України податків та зборів та моральну шкоду в розмірі 8000 грн. 00 коп. та на користь держави судових витрат.
Стягувач та її представник в судовому засіданні подану заяву підтримали та просили її задовольнити.
Представник Тальнівської міської ради до суду не з'явився, заперечень проти заяви не надав.
Частиною 2 ст. 435 ЦПК України передбачено, що суд розглядає заяву про заміну способу або порядку виконання судового рішення у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 435 ЦПК України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Калинопільського районного суду Черкаської області від 09.07.2025 року задоволено частково позов ОСОБА_1 до Тальнівської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу щодо застосування дисциплінарного стягнення у вигляді незаконного звільнення, визнання звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією установи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди.
При цьому, вказаним рішенням суду стягнуто з Тальнівської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 16.11.202 року по 09.09.2022 року у розмірі 329384 грн. 63 коп. з утриманням із цієї суми установлених законодавством України податків та зборів та моральну шкоду в розмірі 8000 грн. 00 коп., а також на користь держави судовий збір в розмірі 4201 грн. 84 коп..
01.09.2025 року Калинопільським районним судом Черкаської області у вказаній цивільній справі видано виконавчий лист щодо виконання рішення суду від 09.07.2025 року.
Водночас, в ході звернення зазначеного судового рішення до виконання з'явилась необхідність у зміні способу та порядку його виконання у зв'язку з тим, що Тальнівська міська рада не є розпорядником бюджетних коштів та в органах казначейства не обслуговується, відкритих рахунків, не має. Витрати на її утримання здійснює виконавчий комітет Тальнівської міської ради, який являється розпорядником бюджетних коштів Тальнівської міської ради, що вбачається з листа Управління державної казначейської служби України в Тальнівському районі Черкаської області ГУДКС України в Черкаській області від 22.09.2025 року № 01.2-05/1091.
Відповідно до приписів ст. 140 Конституції України через міські ради та їх виконавчі органи здійснюється місцеве самоврядування територіальними громадами в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі за текстом Закону України № 280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає, серед іншого, міську раду та виконавчий орган міської ради.
Положеннями ст.ст. 1, 2 Закону України № 280/97-ВР встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
У статті 10 Закону України № 280/97-ВР зазначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначеніКонституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 та ч. 8 ст. 51 Закону України № 280/97-ВР, виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети. Виконавчі комітети міських рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
Згідно ч. 3 ст. 16 Закону України № 280/97-ВР фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів. Згідно зістаттею 28 Закону України № 280/97-ВР до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також: здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету. Отже, виконавчий комітет Тальнівської міської ради утворений радою, зокрема для здійснення фінансування видатків з місцевого бюджету.
Положеннями ст. 26 Закону України № 280/97-ВР визначено, що розгляд та затвердження місцевого бюджету відноситься законодавством до виключної компетенції місцевих рад.
Відповідно до ст. 28 Закону України № 280/97-ВР та ст.ст. 75, 76 Бюджетного кодексу України складення проекту місцевого бюджету, його попереднє схвалення належить до повноважень виконавчих органів місцевої ради та місцевих фінансових органів.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено, що до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Таким чином, Тальнівська міська рада затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету, але безпосередньо фінансових ресурсів не має. Фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування (розпорядники, головні розпорядники).
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України № 280/97-ВР виконавчий комітет Тальнівської міської ради є виконавчим органом Тальнівської міської ради. Згідно частини 2 цієї статті виконавчі органи сільських, селищних, міських рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
Відсутність відкритих рахунків у Тальнівської міської ради не може звільнити орган місцевого самоврядування від необхідності виконання судового рішення. В свою чергу, інший висновок дозволить органу місцевого самоврядування використовувати такий підхід, щоб уникати виконання судового рішення, одночасно таке виконання було і залишається обов'язком вказаного органу, незалежно від того, який конкретно орган відповідає за виконання цієї функції у будь-який момент часу.
Європейський суд з прав людини, рішення кого відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року № 3477-IV застосовуються судом як джерело права, неодноразово наголошував щодо недопустимості невиконання або затягування виконання рішення національного суду.
У рішеннях у справі Антонюк проти України № 17022/02 від 11.12.2008 та у справі Мкртчян проти України № 21939/05 від 20.05.2010 Європейський суд з прав людини вказує, що відповідальність держави за виконання судових рішень щодо приватних осіб зводиться до участі державних органів у виконавчому провадженні та обмежується питаннями організації та вчинення виконавчих дій.
Підставою для зміни способу та порядку виконання рішення суду можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом.
Під зміною способу і порядку виконання слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленим.
Таким чином, оскільки витрати на утримання Тальнівської міської ради здійснює Виконавчий комітет Тальнівської міської ради, то для виконання рішення суду про стягнення коштів з Тальнівської міської ради необхідно змінити спосіб та порядок виконання рішення суду шляхом стягнення коштів за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Тальнівської міської ради.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що заява представника ОСОБА_1 адвоката Банара В.В. про зміну способу та порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 259-261, 442 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду - задовольнити.
Змінити порядок та спосіб виконання рішення Калинопільського районного суду Черкаської області від 09.07.2025 року у цивільній справі № 704/1105/21 за позовом ОСОБА_1 до Тальнівської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу щодо застосування дисциплінарного стягнення у вигляді незаконного звільнення, визнання звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією установи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди.
Стягнути з Тальнівської міської ради (код ЄДРПОУ: 36566327, місцезнаходження: 20401, Черкаська область, Звенигородський район, м. Тальне, вул. Соборна, 28) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Тальнівської міської ради (код ЄДРПОУ: 04061607, юридична адреса: 20401, Черкаська область, Звенигородський район, м. Тальне, вул. Соборна, 28) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 16.11.2021 року по 09.09.2022 року у розмірі 329384 (триста двадцять дев'ять тисяч триста вісімдесят чотири) грн. 63 (шістдесят три) коп. з утриманням із цієї суми установлених законодавством України податків та зборів та моральну шкоду в розмірі 8000 (вісім тисяч) грн. 00 коп..
Стягнути з Тальнівської міської ради (код ЄДРПОУ: 36566327, місцезнаходження: 20401, Черкаська область, Звенигородський район, м. Тальне, вул. Соборна, 28) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Тальнівської міської ради (код ЄДРПОУ: 04061607, юридична адреса: 20401, Черкаська область, Звенигородський район, м. Тальне, вул. Соборна, 28) на користь держави судовий збір в розмірі 4201 (чотири тисячі двісті одну) грн. 84 (вісімдесят чотири) коп..
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.В. Лазаренко