17 жовтня 2025 року справа № 580/9305/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації щодо не видачі ОСОБА_1 “Посвідчення дружини померлого громадянина категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою»;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 “Посвідчення дружини померлого громадянина категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою».
В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який за життя мав захворювання що призвело до смерті, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. Зазначає, що дійсно її чоловік під час проживання на території радіаційного забруднення в наслідків Чорнобильської катастрофи, отримав смертельну дозу радіаційного опромінення внаслідок чого тяжко хворів, що в подальшому і спричинило його смерть, він був інвалідом І групи та потребував постійної сторонньої допомоги, був частково залежний від сторонніх осіб та потребував у наданні медичної допомоги в лікувальному закладі Черкаського обласного онкологічного диспансеру. Згідно експертного висновку центральної міжвідомчої експертної комісії № 121 від 15.10.2024, року на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено, наявне захворювання. З метою отримання посвідчення дружини померлою громадянина із числа потерпілих категорії 1 смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796), позивач звернулась до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, проте у видачі посвідчення їй було відмовлено, на тій підставі, що за життя ОСОБА_2 мав статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, підстави для надання статусу дружини померлого громадянина із числа потерпілих категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою відсутні.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав до суду відзив в якому просив в задоволенні позову відмовити та вказав, що 14.03.202$..відбулося засідання Комісії Черкаської облдержадміністрації, на якій заслухали справу, зокрема, ОСОБА_3 , 1974 р.н., жительки м. Звенигородка, щодо визначення статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. За наслідками засідання Комісії Черкаської облдержадміністрації, 14.03.2025 було вирішено у зв'язку з тим, що за життя ОСОБА_2 мав статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 підстави для надання статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії І - смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відсутні. Померлий чоловік позивача ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , за життя мав статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. Посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1,2 або учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії ОСОБА_2 не видавалося. Згідно з імперативними нормами пунктів 10 та 11 Порядку № 551 та ст. 65 Закону № 796-ХІІ, статус дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою встановлюється виключно дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих віл Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорії 1 або 2, або з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеного (віднесеної) до категорії 3. Враховуючи наведене, у позивача відсутнє право на отримання статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Позивач надіслала до суду відповідь на відзив в якому зазначила, що припущення відповідача повністю спростовуються експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 21.10.2024 року № 2130 захворювання ОСОБА_2 що призвело до смерті, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. З такою позицією Відповідача позивач погодитися не може, вважає такою, що звужує і порушує її права і законі інтереси.
Відповідач подав до суду заперечення в якому вказав, що пунктами 10, 11 Порядку №551 визначено вичерпний перелік підстав для видачі посвідчення Дружина (чоловік) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії 1, смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Тобто, для отримання статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, необхідно щоб померлий чоловік за життя мав встановлений статус потерпілого від Чорнобильської- катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорій І або 2, підтверджений відповідним посвідченням. Натомість, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується Позивачем, померлий чоловік Позивачки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за життя мав статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, що підтверджується посвідченням категорії 4 серії НОМЕР_1 , виданим 25.12.1996 Звенигородською районною державною адміністрацією. Тобто чоловік Позивачки не набув статусу, визначеного пунктом 10 Порядку № 551, а саме: потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 1 або 2, відповідно, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1, 2 ОСОБА_2 не видавалося. Крім того, відповідач зауважує, що відповідно до довідки Обласної МСЕК № 2 м. Черкаси від 09.06.2020 № 771115 та довідки Обласної МСЕК № 1 м. Черкаси від 27.07.2022 № 638193 ОСОБА_2 встановлено групу інвалідності саме з причини загального захворювання, яке ніяким чином не було пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що позивач позивач є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу від 23.04.1993 року серії НОМЕР_2 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 12.06.2024 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за життя мав статус особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, що підтверджується посвідченням категорії 4 серії НОМЕР_1 , виданим 25.12.1996 Звенигородською районною державною адміністрацією.
Відповідно до довідки Обласної МСЕК № 1 м. Черкаси від 27.07.2022 № 638193 ОСОБА_2 встановлено групу інвалідності з причини загального захворювання, строком до 01.08.2024 року.
З експертного висновку №2130 від 21.10.2024 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 мав діагноз: злоякісне утворення печінки із метастазами. Інтоксикація. Висновок: захворювання, що призвело до смерті, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Дружина померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_1 (позивач у справі) звернулась до Департаменту захисту населення Черкаської ОДА з проханням вирішити питання про отримання нею статусу дружини померлого громадянина потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Рішенням комісії Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформленим витягом із протоколу №5 від 14.03.2025, відмовлено ОСОБА_1 у встановленні статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та видачі відповідного посвідчення, оскільки за життя чоловік не мав статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулась в суд з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд врахував, що спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-XII), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 (далі - Порядок №551).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
На підставі ч.1 ст.10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
На підставі ч.1 ст.65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку №551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), іншими актами законодавства.
На підставі абз.3, 5 п.3 Порядку № 551 особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Особам з інвалідністю видаються посвідчення категорії 1 із зазначенням групи інвалідності та строку, на який установлено інвалідність.
Згідно з абз.1 п.11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
З аналізу викладених норм суд дійшов висновку, що особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на отримання відповідного статусу. При цьому, підтвердженням такого статусу є відповідне посвідчення, яке видається уповноваженим органом особі, якій цей статус надано.
Крім того, затверджений Порядком №551 зразок посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (Додаток 3) передбачає такий обов'язковий реквізит, як Підпис особи, якому видається посвідчення, що додатково підтверджує ту обставину, що посвідчення видається виключно особі, якої воно стосується.
Разом з тим, ні Законом №796-XII, ні Порядком №551 не передбачено надання статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи померлим особам.
Суд зауважує, що отримання статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи нерозривно пов'язано з наявністю у особи цивільної правоздатності.
Так, відповідно до ст. 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Отже, у момент смерті фізичної особи припиняється її здатність мати права та обов'язки, а тому суд погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав для надання позивачу статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Суд також наголошує на принципі правової визначеності, який вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності правових норм, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності (Рішення Великої палати Конституційного Суду України від 20 грудня 2017 року №2-р/2017).
Відповідно до п.10 Порядку №551 дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорії 1 або 2, або з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеного (віднесеної) до категорії 3, смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також дружині (чоловіку), якщо та (той) не одружилася (одружився) вдруге, померлого (померлої) громадянина (громадянки), віднесеного (віднесеної) до категорії 1, 2 або 3, смерть якого (якої) пов'язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, або опікуну дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, видається посвідчення “Дружина (чоловік) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії, смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікуна дітей померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою» темно-бордового кольору.
Отже, передумовою видачі позивачу посвідчення Дружини померлого потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорії 1, є наявність у померлої особи відповідного статусу, отриманого ним за життя.
Оскільки за життя ОСОБА_2 статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії не набув, на переконання суду, у позивача відсутнє право на отримання статусу дружини померлого потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України у разі відмови в задоволенні позовних вимог, сплачений судовий збір відшкодуванню не підлягає.
Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ