про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
17 жовтня 2025 року справа № 580/11429/25
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову №111 від 02.10.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України, адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Водночас, статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.
Пунктом 1 частини 1 вказаної статті передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що позивачем оскаржується постанова в справі про адміністративне правопорушення, де ОСОБА_1 , притягнута до адміністративної відповідальності за порушення пов'язані з організацією та веденням військового обліку призовників та військовозобов'язаних працівників ПрАТ "Юрія".
Суд звертає увагу, що провадження у справах про адміністративні правопорушення, за які передбачена адміністративна відповідальність, розгляд справ про скасування постанови про адміністративне правопорушення, здійснюється у порядку передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Провівши правовий аналіз характеру спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що справа про адміністративне правопорушення за своєю суттю є справою про притягнення особи до адміністративної відповідальності, а дії, вчинені суб'єктом владних повноважень щодо притягнення особи до відповідальності за адміністративне правопорушення є діями щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, провадження у справах про адміністративне правопорушення, за які передбачена адміністративна відповідальність, розгляд справ про адміністративне правопорушення, накладення адміністративних стягнень, здійснюються у порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення та не належать до компетенції окружних адміністративних судів.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно із частиною шостою статті 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Враховуючи, те що правовідносини у цій справі виникли на підставі норм, що регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення, розгляд даної справи належить розглядати судами загальної юрисдикції, у зв'язку з чим така не може бути розглянута за правилами адміністративного судочинства в Черкаському окружному адміністративному суді.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про відмову у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови.
Керуючись статтями 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі №580/11429/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ