Справа № 420/18999/25
17 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О. О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕЛЕС УКРАЇНА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕЛЕС УКРАЇНА» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області, щодо відмови в прийнятті Повідомлення № 6 від 12.12.2024 про подання пояснень та копій документів (разом із додатками), щодо розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 9 від 12.11.2024;
- зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області прийняти та розглянути Повідомлення № 6 від 12.12.2024 про подання пояснень та копій документів (разом із додатками), щодо розрахунку коригування № 9 від 12.11.2024 з прийняттям рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації згідно з вимогами чинного законодавства;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 9 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022;
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області, щодо відмови в прийнятті розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022;
- зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області прийняти розрахунок коригування кількісних та вартісних показників № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022 з виданням квитанції про реєстрацію/ зупинення реєстрації згідно з вимогами чинного законодавства;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що два розрахунки коригування № 9 та № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022, подані на реєстрацію 26.11.2024 та 29.11.2024 відповідно, вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних. Положеннях п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та п. 3 Порядку № 1246, передбачають, що якщо протягом операційного дня (з 8:00 до 20:00 робочого дня) платнику податків не було надіслано квитанції про прийняття, неприйняття чи зупинення реєстрації, то такий документ вважається зареєстрованим. Оскільки квитанція про зупинення реєстрації розрахунку коригування № 9 надіслана лише наступного робочого дня о 11:51 27.11.2024, а квитанція про неприйняття розрахунку коригування № 12 - о 11:20 02.12.2024, тобто після закінчення операційних днів 26.11.2024 та 29.11.2024, таким чином станом на 20:00 відповідних днів обидва розрахунки коригування вже набули статусу зареєстрованих.
Крім того, позивач вважає незаконними дії Головного управління ДПС в Одеській області, щодо зупинення реєстрації розрахунку коригування № 9 та неприйняття його пояснень/документів, а також неприйняття розрахунку коригування № 12. Щодо розрахунку коригування № 9, окрім пропуску терміну для надіслання квитанції, вказує на відсутність правових підстав для зупинення реєстрації та невідповідність змісту квитанції про зупинення вимогам законодавства, оскільки в ній не зазначені розрахункові показники критеріїв ризиковості, на які посилається контролюючий орган. Неприйняття повідомлення з поясненнями та документами до розрахунку коригування № 9 від 12.12.2024 є незаконним, оскільки термін подання, а саме 365 днів, дотриманий, а відмова в його прийнятті з посиланням на порушення термінів є суперечливою поведінкою. Також, неприйняття розрахунку коригування № 12 є похідним і незаконним, оскільки причиною названо статус «незавершеного коригування» податкової накладної через неприйнятий розрахунку коригування № 9, що не передбачено жодною нормою Податкового кодексу України.
У відзиві відповідач не погоджується з доводами позивача, посилаючись на те, що реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної позивача зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України через відповідність п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме: перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення, над величиною залишку такого товару/послуги.
Відмова у реєстрації розрахунку коригування, як стверджує відповідач, обґрунтована ненаданням або порушенням термінів подання пояснень та копій документів позивачем відповідно до Порядку № 520. Зокрема, повідомлення про подання пояснень від 12.12.2024 № 6 не прийнято до розгляду, щодо розрахунку коригування від 12.11.2024 № 9 через порушення термінів, визначених пунктом 6 Порядку № 520.
У відповіді на відзив позивач наполягає, що відмова прийняти пояснення до РК № 9 є незаконною, оскільки не було порушено 365-денний строк, який згідно з Порядком № 520 рахується від дати складання саме розрахунку коригування. Крім того, відмова у прийнятті РК № 12 через його «відсутність» у Реєстрі є лише наслідком неправомірного блокування попереднього розрахунку коригування, а статус незавершеного коригування, на який посилається відповідач, є виключно технічним обмеженням, не передбаченим законом.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На виконання вимог ст. 201 ПКУ, 15.06.2022 позивач склав податкову накладну № 42 на продаж товарів покупцю, 28.06.2022 податкова накладна № 42 зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі цієї накладної, товариство з обмеженою відповідальністю «БЕЛЕС УКРАЇНА» склало та підписало два розрахунки коригування кількісних та вартісних показників: № 9 від 12.11.2024 та № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022, для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
26.11.2024 подало на реєстрацію розрахунок коригування № 9 від 12.11.2024.
29.11.2024 подало на реєстрацію розрахунок коригування № 12 від 12.11.2024.
27.11.2024, тобто на наступний операційний день після подання розрахунку коригування № 9, в електронний кабінет позивача надійшла квитанція, у якій зазначено, що реєстрацію розрахунку коригування № 9 зупинено на підставі п. 201.6 ст. 201 ПКУ та п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, у зв'язку із перевищенням суми компенсації вартості товару/послуг 9506 над величиною залишку такого товару. Квитанцією також запропоновано надати пояснення та копії документів.
Квитанція про зупинення реєстрації розрахунку коригування № 9 була надіслана об 11:51 27.11.2024.
02.12.2024, на третій день після подання розрахунку коригування № 12, в електронний кабінет позивача надійшла квитанція, у якій зазначено, що розрахунок коригування № 12 від 12.11.2024 не прийнято. У цій квитанції помилкою/зауваженням зазначено, що документ не може бути прийнятий, тому що податкова накладна від 15.06.2022 № 42 знаходиться в стадії незавершеного коригування, через поданий розрахунок коригування від 12.11.2024 № 9.
Квитанція про неприйняття розрахунку коригування № 12 була надіслана об 11:20 02.12.2024.
12.12.2024 позивач через електронний кабінет платника податків подав до контролюючого органу повідомлення № 6 про подання пояснень та копій документів, щодо РК № 9, до яких додано пояснення та скан-копії документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію.
У цей же день, в електронний кабінет позивача надійшла квитанція, у якій зазначено, що документ не прийнято. У цій квитанції виявленою помилкою/зауваженням зазначено, що по розрахунку коригування від 12.11.2024 № 9 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 № 520.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до пунктів 12 та 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка, за результатами якої формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Відповідно до пункту 3 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються, щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0,20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Відповідно до пунктів 5 та 6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється, щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються, щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 № 520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до положеннь п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи ті обставини, що розрахунок коригування № 9 від 12.11.2024 та розрахунок коригування № 12 від 12.11.2024, подано на реєстрацію 26.11.2024 та 29.11.2024 відповідно, а квитанції неприйняття прийняті лише 27.11.2024 та 02.12.2024, суд приходить до висновку про те, що відповідні квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації розрахунку коригування протягом операційного дня у розумінні п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України надіслані не були, а тому розрахунки коригування № 9 та № 12 слід вважати зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Тому суд приходить до висновку про задоволення позовних, шляхом визнання протиправними дій Головного управління ДПС в Одеській області, щодо відмови в прийнятті розрахунків № 9 та № 12 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022 та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 9 від 12.11.2024 № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені обставини суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління ДПС в Одеській області, щодо відмови в прийнятті розрахунку коригування № 9 від 14.11.2024 та № 12 від 14.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022 та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 9 від 12.11.2024 № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022.
Відповідно до частини першої ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За приписами частини третьої ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 4 844,80 грн, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління ДПС у Одеській області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600 гривень.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕЛЕС УКРАЇНА» (65033, м. Одеса, пров. Аеропортівський 3, буд. 2; ЄДРПОУ: 37014946) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ: 44069166), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; код ЄДРПОУ: 43005393) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнання протиправними дій Головного управління ДПС в Одеській області, щодо відмови в прийнятті розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 9 від 14.11.2024 та № 12 від 14.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 9 від 12.11.2024 № 12 від 12.11.2024 до податкової накладної № 42 від 15.06.2022, датою фактичного подання.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕЛЕС УКРАЇНА» сплачений судовий збір у розмірі 1600 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.10.2025.
Суддя Олександр ХУРСА