Постанова від 13.10.2025 по справі 340/7822/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 340/7822/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року (суддя Петренко О.С.)

у справі № 340/7822/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення /надбавки, доплати, підвищення та премії/ на підставі Грошового атестату №8 від 03.06.2019, виданого 1 ДПРЗ ДСНС України у Кіровоградській області до подання про призначення пенсії від 07.06.2019 №01-1314/171 станом на 01.06.2019 та щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення /надбавки, доплати, підвищення та премії/ на підставі Грошового атестату №8 від 03.06.2019, виданого 1 ДПРЗ ДСНС України у Кіровоградській області до подання про призначення пенсії від 07.06.2019 №01-1314/171 станом на 01.06.2019 та щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021, починаючи з 06.07.2024.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем при призначенні пенсії враховано надбавку за специфічні умови служби та премію в порядку, визначеному п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, що свідчить про правомірність дій відповідача під час призначення пенсії позивачу. Також суд вказав, що пенсію позивачу призначено після 01.03.2018, а саме з 18.06.2019, що свідчить про відсутність правових підстав для встановлення йому щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн., визначеної п.1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог стосовно перерахунку пенсії з урахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 та ухвалити нове рішення про задоволення цих вимог.

Скаржник вказує, що доплату згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 позивачу не було призначено взагалі. Зауважує, що суд першої інстанції помилково проігнорував, що пенсія позивачу призначена з 18.06.2019, але перерахунок пенсії позивача згідно ст. 63 Закону №2262-ХІІ не здійснювався, а тому позивач в силу абз. 2 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №713 має право на доплату 2000 грн.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач проходив службу в ДПРЗ ДСНС України у Кіровоградській області, з 2019 позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Відповідно до грошового атестату №8 визначені такі види грошового забезпечення (для призначення пенсії):

- оклад за спеціальним званням - 880 грн.

- посадовий оклад - 2820 грн.

- надбавка за вислугу років 40% - 1480 грн.

- надбавка за особливості проходження служби 50 % - 2590,00 грн.

- премія 95 % - 2679,00 грн..

Відповідно до протоколу про призначення пенсії від 18.06.2019 встановлено, що пенсія позивачу розраховано з наступних складових:

- посадовий оклад - 2820,00 грн.

- оклад за військове звання - 880 грн.

- надбавка за вислугу років 40% - 1480 грн.

- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, в тому числі:

надбавка за специфічні умови служби (50%), премія 95% - 3658,13 грн.

Розмір пенсії - 53 % грошового забезпечення /вислуга років - 28, з урахуванням страхового стажу - 4684,21 грн.

Вважаючи протиправною відмову ГУ ПФУ в Кіровоградській області в проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення /надбавки, доплати, підвищення та премії/ на підставі Грошового атестату №8 від 03.06.2019, виданого 1 ДПРЗ ДСНС України у Кіровоградській області до подання про призначення пенсії від 07.06.2019 №01-1314/171, станом на 01.06.2019 та щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною 3статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

З матеріалів справи вбачається, підтверджено протоколом про призначення пенсії від 18.06.2019, що пенсія позивачу розрахована з грошового забезпечення з урахуванням таких складових: посадовий оклад 2820,00 грн.; оклад за військове звання 880 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 1480 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, в тому числі (надбавка за специфічні умови служби (50%), премія 95%) - 3658,13 грн.

Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що відповідачем при призначенні пенсії враховано додаткові види грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови служби) та премія в порядку, визначеному п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, протиправність дій відповідача при призначенні позивачу пенсії не встановлена.

Щодо доплати у розмірі 2000 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, за змістом постанови Кабінету Міністрів України №713 особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата 2000 грн.

В свою чергу, з матеріалів справи вбачається та сторонами не спростовано, що пенсія позивачу згідно Закону №2262-ХІІ призначена після 1 березня 2018 року, але з грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 року.

Матеріали справи не містять доказів проведення перерахунку пенсії позивача, який би в силу положень постанови Кабінету Міністрів України №713 був підставою для припинення виплати позивачу щомісячної доплати.

Відтак, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивач в силу приписів абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 має право на встановлення щомісячної доплати до пенсії.

Наведене вище є підставою для визнання протиправними не нарахування та невиплату позивачу пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021, та, відповідно, зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021, починаючи з 06.07.2024.

Судом першої інстанції не в повному обсязі з'ясовані обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовані норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до ст. 317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 311, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у справі № 340/7822/24 скасувати, ухвалити нове рішення.

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021, починаючи з 06.07.2024.

В решті позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров