Рішення від 17.10.2025 по справі 620/10095/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/10095/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Дубіної М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

04.09.2025 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом, у якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) щодо призначення їй пенсії в разі втрати годувальника без урахування складових грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599;

зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області провести їй з 01.04.2025 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599, та раніше виплачених сум.

На обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач неправильно визначив їй розмір пенсії по втраті годувальника, виходячи із 70 % сум грошового забезпечення, яке враховувалось для обрахунку пенсії померлого годувальника, а не із розміру сум грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 08.09.2025 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти позовних вимог та вказує на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, оскільки після 01.03.2018 та 05.03.2019 (набранням чинності рішенням суду, яким було визнано нечинними пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45) рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.

З 01.04.2025 позивачці призначена пенсія в разі втрати годувальника відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) за померлого ОСОБА_2 в розмірі 10 875, 93 грн - 70 % грошового забезпечення, яке враховувалось для обрахунку пенсії померлого годувальника (12 585, 00 грн), всього - 8809, 50 грн. До пенсії позивачки також включено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - постанова № 713) та підвищення дітям війни в розмірі 66, 43 грн. Всього розмір пенсії позивачкою разом із вказаними доплатами становить 10 875, 93 грн.

У свою чергу, судом встановлено, що станом на 01.04.2025 розмір пенсії ОСОБА_2 , яку він отримував до 04.03.2025 (дата смерті) був визначений виходячи із сум грошового забезпечення за нормами чинними на 05.03.2019, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599, до яких було включено: посадовий оклад - 6910, 00 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1480, 00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50 %) - 4195, 00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 8 180, 25 грн, надбавка за таємність (20 %) - 1382, 00 грн, премія (35 %) - 2418, 50 грн. Всього - 24 565, 75 грн.

ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо призначення їй пенсії в разі втрати годувальника без урахування складових грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599, звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ключовим у цій справі є питання визначення базової величини для визначення розміру пенсії, призначеної у разі втрати годувальника на підставі Закону №2262-ХІІ.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон №2262-ХІІ.

Умови призначення пенсій в разі втрати годувальника визначені статтею 29 Закону № 2262-XII, згідно якої пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Згідно з частиною першою статті 30 Закону № 2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Згідно з пунктом «а» статті 36 Закону № 2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 45 Закону № 2262-XII передбачено, що сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові. Членам сімей пенсіонерів з числа військовослужбовців строкової служби, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 44 цього Закону, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються із заробітку, з якого було проведено або мало бути проведено зазначений перерахунок пенсії.

Вказані норми Закону № 2262-ХІІ структурно розміщені в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

З огляду на положення наведених норм суд зазначає, що розмір пенсії у разі втрати годувальника обчислюється виходячи із грошового забезпечення, з якого було обчислено пенсію годувальникові.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі 2501021255 (Міноборони) ОСОБА_2 станом на 01.04.2025 розмір пенсії ОСОБА_2 , яку він отримував до 04.03.2025 (дата смерті) був визначений виходячи із сум грошового забезпечення за нормами чинними на 05.03.2019, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599, до яких було включено: посадовий оклад - 6910, 00 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1480, 00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50 %) - 4195, 00 грн, середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (12 585, 00 грн) у тому числі надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 8 180, 25 грн, надбавка за таємність (20 %) - 1382, 00 грн, премія (35 %) - 2418, 50 грн.

В той же час, відповідно до розрахунку пенсії по втраті годувальника по пенсійній справі № 2501021255, пенсія призначена позивачці в розмірі 70% грошового забезпечення померлого чоловіка, з урахуванням лише сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (12 585, 00 грн).

Таким чином, суд констатує, що відповідач під час призначення та обчислення розміру пенсії позивачки, всупереч вимог частини першої статті 45 Закону № 2262-XII, здійснив розрахунок пенсії позивачки у разі втрати годувальника без урахування складових грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599, що свідчить про те, що відповідачем взято в обрахунок пенсії позивачки фактично лише суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (12 585, 00 грн) грошового забезпечення годувальника, без врахування основних видів грошового забезпечення, з яких була обчислена пенсія померлого чоловіка ОСОБА_2 .

За таких обставин суд вважає, що позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії у разі втрати годувальника, яка має бути обчислена виходячи із грошового забезпечення, з якого було обчислено пенсію годувальникові ОСОБА_2 , з урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599.

При цьому, суд наголошує на тому, що позивачка має право на перерахунок її пенсії по втраті годувальника, виходячи з розміру 70 % від основного розміру пенсії, яку отримував померлий годувальник, обрахованої у відповідному відсотку відповідних сум грошового забезпечення вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599 як базової величини для визначення розміру її пенсії.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку, про обґрунтованість позовних вимог та наявність підставі для їх задоволення.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211, 20 грн відповідно до квитанції від 03.09.2025 № 1.291362149.1.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні ді, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника без урахування складових грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2025 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2021 №ФЧ55599, та раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору в розмірі 1211, 20 грн, сплачений згідно із квитанцією від 03.09.2025 № 1.291362149.1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21390940; місцезнаходження юридичної особи: вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).

Суддя Марія ДУБІНА