17 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/9809/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Дубіної М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень, вимоги,
28.08.2025 Фізична особа-підприємець (далі - ФОП) ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.04.2025 № 6549/Ж10/25-01-24-05 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (247 480, 70 грн за заниження ЄСВ та 539,27 грн за штрафними санкціями);
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.04.2025 № 6587/Ж10/25-01-24-05 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску (4479,20 грн за штрафними санкціями, за нарахованою пенею на суму недоїмки у розмірі 2404,83 грн);
визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 15.04.2025 № Ф-6548/Ж10/25-01-24-05 на суму 247 480, 70 грн.
На обґрунтування позовних вимог ФОП ОСОБА_1 вказує на протиправність оспорюваних рішень відповідача, оскільки відповідно до інформаційної системи ДПС України і поданої заяви про включення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції позивачем включений в Реєстр волонтерів з 01.01.2022 року вхідний номер 42179508 від 22.11.2023; кошти які були отримані на розрахунковий рахунок відкритий в фінансових установах направлялись виключно на категорію фізичних осіб, на користь яких надається благодійна допомога і для організації в 2022 році територіальної оборони в місті Ніжині та АДРЕСА_1 . Всі витрати підтверджені первинними документами, зокрема фінансовими документами, та здійснені у зв'язку з провадженням господарської діяльності; відповідачами безпідставно нараховано позивачу єдиний соціальний внесок, так як роботодавцем ФГ «Содружество», такий внесок з позивача був вже утриманий та перерахований до бюджету.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 03.09.2025 прийнято позовну заяву ФОП ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження у цій справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними в ній матеріалами.
У відзиві на позовну заяву представник ГУ ДПС у Чернігівській області заперечуючи проти заявлених позовних вимог вказує на правомірність прийняття ним оспорюваних рішень, оскільки отриманий ФОП ОСОБА_1 за 2022-2023 роки дохід має оподатковуватись на загальних підставах, у зв'язку з чим єдиний внесок має нараховуватись на суму оподатковуваного доходу, внаслідок чого податковим органом правомірно донараховано позивачу єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу за 2022 рік у розмірі 22 % - 242 088,00 грн, за 2023 рік у розмірі 22 % - 5392,70 грн. Окрім того, відповідач вказує на те, що вході проведення перевірки встановлено несвоєчасну сплату ФОП ОСОБА_2 єдиного соціального внеску із заробітної плати найманих працівників за перевіряємий період, чим порушено вимоги абзацу 1 частини восьмої статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI).
Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності з 18.01.2016 номер запису: 20630000000010262, на податковому обліку перебуває в Ніжинській ДПІ ГУ ДПС у Чернігівській області (код ДПІ 25245) з 18.01.2016. Місце державної реєстрації АДРЕСА_2 .
Позивач, з 01.10.2023 зареєстрований платником податку на додану вартість з індивідуальним податковим номером 311602225820; зареєстрований платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 18.01.2016 за № 10000000541890.
ФОП ОСОБА_1 підприємницьку діяльність здійснює за основним видом діяльності: _16.10 Лісопильне та стругальне виробництво (основний); та допоміжними видами діяльності: _02.20 Лісозаготівлі; _96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у.; _47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; _49.41 Вантажний автомобільний транспорт; _52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; _45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; _45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; _56.29 Постачання інших готових страв; _56.21 Постачання готових страв для подій; _01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; _01.50 Змішане сільське господарство; _52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту.
Відповідачем на підставі наказу від 22.01.2025 №197-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (податковий номер; НОМЕР_1 )» на підставі плану графіка проведення документальних планових перевірок, вимог підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 77.4 статті 77, статті 82 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та пункту 1 статті 13 Закону № 2464-VI, направлень від 18.03.2025 № 1018-ЖЗ/25-01-24-05, № 1019/ЖЗ/25-01-24-05 проведена документальна планова виїзна перевірка позивача:
за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства;
за період з 18.01.2016 по 31.12.2023 з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За результатами проведеної планової виїзної перевірки відповідачем складено акт перевірки від 01.04.2025 № 5436/Ж5/25-01-24-05/ НОМЕР_1 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , за період з 01.01.2021 року по 31.12.2023 року щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, та з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині питань, викладених в заперечені від 05.03.2025 №7/ЄО/2025 (вх. Головного управління ДПС у Чернігівській області від 05.03.2025 року №10832/6/25-01) з додатками на акт документальної планової виїзної перевірки від 21.02.2025р.№2952/Ж5/25-01-24-05/ НОМЕР_1 ».
Зокрема, в підпункті 3.1.1 пункту 3.1 розділу ІІІ «Описова частина» вказаного акта щодо перевірки правильності ведення результатів фінансово-господарської діяльності, правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), встановлених законодавством, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства, вказано про таке:
Протягом періоду з 01.01.2021 року по 31.12.2023 року ФОП ОСОБА_1 підприємницьку діяльність здійснював із застосуванням спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, яка регулюється ПК України.
ФОП ОСОБА_1 було подано заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування від 26.12.2022 року №38232197 та перехід на сплату податку за ставкою 2 % відповідно до підпункту 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Перехідних положень ПК України.
З даними податкових декларацій платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця ФОП ОСОБА_1 , позивач в період перебування платником єдиного податку третьої групи, а саме з 01.01.2021 по 31.12.2021 перевищив обсяг доходу 7 002 000, 00 грн (обсяг виручки за даний період склав 10 748 916,00 грн відповідно до поданої декларації за 2021 рік (уточнююча) від 02.02.2025 №9435462302.
В підпункті 3.2.1 пункту 3.2 розділу ІІІ «Описова частина» вказаного акта щодо результатів перевірки правильності визначення обсягу виручки та валового доходу зазначено, що в періоді перебування платником єдиного податку третьої групи, а саме з 01.01.2021 по 31.12.2021 ФОП ОСОБА_1 в порушення абз. 3 пункту 291.4 статті 291 ПК України перевищено обсяг доходу 7 002 000, 00 грн, обсяг виручки за даний період склав 10 748 916, 00 грн; в ході перевірки встановлено, що сума доходів за 2022 рік згідно відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних та виписок з банку наданих платником по розрахунковому рахунку НОМЕР_2 складає 3 993 229, 22 грн, за 2023 рік - 215 699,33 грн.
На порушення пункту 177.2 статті 177 ПК України ФОП ОСОБА_1 занижено суму валового доходу за 2022 рік 3 993 229,22 грн, за 2023 рік 215 699,33грн.
У підпунктах 3.4.1 та 3.4.2 пункту 3.4 вказаного акта перевірки щодо єдиного внеску, зазначено, що перевіркою ведення обліку сум. на які нараховуються єдиний внесок, встановлено, що ведення обліку сум, на які нараховується єдиний внесок, здійснюється з порушенням чинного законодавства (підпункт 3.4.1).
ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Чернігівській області за 2022-2023 роки було подано Додатки 1 до податкових декларацій платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску до податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця». В результаті порушень описаних в пункті 3.1 цього акта перевірки, встановлено що протягом періоду з 01.01.2022 по 31.12.2023 ФОП ОСОБА_1 мав перебувати на загальній системі оподаткування (підпункт 3.4.2).
Перевіркою також, встановлено що за даними відповідача позивач включений до реєстру волонтерів 22.11.2023, датою початку здійснення волонтерської діяльності є 01.01.2022 рік вхідний номер 42179508.
За результатами розгляду акта перевірки, наданих заперечень на акт перевірки від 09.04.2025 № 17/ЄЮО/2025 відповідачем були прийняті:
рішення від 15.04.2025 № 6549/Ж10/25-01-24-05 (Додаток 13 до Інструкції) про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (247480,70 грн за заниження ЄСВ та 539,27 грн. за штрафними санкціями);
рішення від 15.04.2025 № 6587/Ж10/25-01-24-05(Додаток 12 до Інструкції) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску (4479,20 грн за штрафними санкціями, за нарахованою пенею на суму недоїмки у розмірі 2404,83 грн.);
вимога про сплату боргу (недоїмки) (Додаток 7 до Інструкції) від 15.04.2025 № Ф-6548/Ж10/25-01-24-05 в сумі 247 480, 00 грн.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 291.2 статті 291 ПК України передбачено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Застосування спрощеної системи оподаткування фактично є одним із видів пільгового оподаткування господарської діяльності.
ПК України встановлено коло осіб, на яких розповсюджується вказана норма.
У справі, яка розглядається судом встановлено та це не заперечується сторонами, що у період, зокрема, з 01.01.2022 по 31.12.2023 ФОП ОСОБА_1 перебував на спрощеній системі оподаткування та на підставі поданої заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності та відповідно до пункту 291.4 статті 291 ПК України його віднесено до ІІІ групи платників єдиного податку.
Відповідно до абзацу 1 пункту 292.1 статті 292 ПК України доходом фізичної особи - підприємця платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Відповідно до абзацу 3 пункту 291.4 статті 91 ПК України третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (7 002 000, 00 грн = 1167 * 6000,00 грн.).
Мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 01.01.2021 становить 6000,00 грн відповідно до Закону України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік».
Особливості справляння єдиного податку та фіксованого податку врегульовані підрозділом 8 розділу ХХ ПК України, підпунктом 9.4 пункту 9 якого визначено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV цього Кодексу застосовуються відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 цього Кодексу.
Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, дорівнює календарному місяцю (підпункт 9.6 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України).
При цьому, згідно із абзацом 3 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.
У справі, яка розглядається судом встановлено, що в періоді перебування платником єдиного податку ІІІ групи, а саме з 01.01.2021 по 31.12.2021 ФОП ОСОБА_1 перевищено обсяг доходу 7 002 000, 00 грн обсяг виручки, який за даний період склав 10 748 916,00 грн відповідно до поданої декларації за 2021 рік (уточнююча) від 02.02.2025 №9435462302.
Враховуючи вищевикладене, ФОП ОСОБА_1 був зобов'язаний перейти з 01.01.2022 на сплату інших податків і зборів (загальну систему оподаткування).
При цьому, жодного мотиву обґрунтованості непереходу після вказаної дати на сплату інших податків і зборів (загальну систему оподаткування) позивачем в позовній заяві не зазначено.
У свою чергу, оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування регламентовано положеннями статті 177 ПК України, пунктом 177.1 якої визначено, що доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (підпункт 177.2 статті 177 ПК України).
Відповідно до пункту 177.3 статті 177 ПК України для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).
Згідно із пунктом 177.4 статті 177 ПК України до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:
витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (підпункт 177.4.1);
витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу;
обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством (підпункт 177.4.2);
суми податків, зборів, пов'язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, роялті на користь правовласників, як винагорода за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління відповідно до Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, пов'язаних з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця ( підпункт 177.4.3);
інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (підпункт 177.4.4).
Підпунктом 177.5.2 пункту 177.5 статті 177 Податкового Кодексу встановлено, що фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, або переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, або перейшли із спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, подають податкову декларацію за результатами звітного року, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на (перехід із) спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Платники податку розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені підпунктом 177.5.1 пункту 177.5 цієї статті, що настануть у звітному податковому році.
Відповідно пункту 296.1 статті 296 глави І розділу XIV ПК України фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У справі, яка розглядається предметом спору є правомірність (неправомірність) рішень відповідача про застосування до позивача штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (247 480,70 грн за заниження ЄСВ та 539,27 грн за штрафними санкціями); про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску (4479,20 грн за штрафними санкціями, за нарахованою пенею на суму недоїмки у розмірі 2404,83 грн); про сплату боргу (недоїмки) на суму 247 480, 70 грн.
Тобто, ключовим у цій справі є вирішення питання наявності чи відсутності порушень декларування отриманого, ФОП ОСОБА_1 за 2022-2023 роки доходу [валового доходу та обсягу виручки, витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу (документально підтверджених), та оподатковуваного доходу (чистого доходу)], який має оподатковуватись на загальних підставах, оскільки єдиний внесок має нараховуватись на суму оподатковуваного доходу.
Так, згідно із підпунктом 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 ПК України від 02 загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПК України, ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
В ході перевірки встановлено, що сума доходів за 2022 рік згідно відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних та виписок з банку наданих платником по розрахунковому рахунку НОМЕР_2 складає 3993229, 22 грн; за 2023 рік - 215 699,33 грн.
В акті перевірки зазначено, що декларації про майновий стан та доходи за 2022 рік ( з 01.01.2022 по 26.12.2022) та за 2023 рік (з 04.07.2023 по 31.12.2023) ФОП ОСОБА_1 не подано, що стало підставою для висновку контролюючого органу про порушення позивачем пункту 177.2 статті 177 ПК України та заниження ним суми валового доходу за 2022 рік 3 993 229,22 грн., за 2023 рік 215699, 33 грн.
За результатом перевірки правильності визначення позивачем витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу суд враховує таке.
В ході проведення перевірки ФОП ОСОБА_1 було вручено листи від 18.03.2025 №618/ж4/25-01-24-05-11 та лист від 21.03.2025 №657/Ж 12/25-01-24-05-11 (надіслано через електронний кабінет платника податків) з переліком додаткових документів необхідних для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, що не заперечується сторонами.
Згідно із пунктом 44.6 статті 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Згідно із пунктом 85.2. статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Позивачем надано на перевірку книгу обліку доходів та витрат, згідно «Порядку ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 №261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі - наказ 261); в графі 5 типової форми зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов'язані з отриманим доходом / пов'язані з провадженням незалежної професійної діяльності. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів (робіт, послуг).
Перевіркою встановлено, що позивачем до витрат включено весь період трудових відносин найманих працівників з ФОП ОСОБА_1 , в тому числі при використанні особливостей оподаткування, а не за період перебування на загальній системі, тому витрати на оплату праці прийнято частково, лише за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 і суми податків лише ті, які були фактично сплачено на розрахункові рахунки.
На перевірку надано додаток «Облік амортизаційних відрахувань основних засобів (03) та нематеріальних активів (НА)» до типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 13.05.2021 №261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі - наказ 261) та накладну на придбання основних засобів.
На перевірку не надано документів які підтверджують, що підтверджують факт придбання або самостійного виготовлення основних засобів та документів, що підтверджують що зазначені об'єкти основних засобів стали придатним для корисного використання (експлуатації). Згідно «Порядку ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність» затвердженого наказом 261 таким документом, зокрема, може бути акт введення в експлуатацію, а також документи, які підтверджують витрати пов'язані з господарською діяльністю, внаслідок чого відповідачем було складено акт не надання документів від 25.03.2025 №292/Ж6/25-01-24-05-01.
Окрім того, перевіркою встановлено наступне, згідно даних ГУ ДПС у Чернігівській області ФОП ОСОБА_1 був включений до реєстру волонтерів 22.11.2023 року, датою початку здійснення волонтерської діяльності є 01.01.2022 рік. Згідно наданих позивачем документів на перевірку, а саме заяв про надання нецільової благодійної допомоги на ім'я фізичної особи ОСОБА_3 протягом 2022 року та видаткових касових ордерів на суму 2 588 600, 00 грн.
За твердженням позивача, кошти які були отримані на розрахунковий рахунок відкритий в фінансових установах направлялись виключно на категорію фізичних осіб, на користь яких надається благодійна допомога і для організації в 2022 році територіальної оборони в місті Ніжині та селі Вертіївка Ніжинського району. Фінансові документи, які свідчать про перехід права власності на готівкові кошти від однієї фізичної особи до іншої підтверджується видатковим касовим ордером форми № КО-2 за січень 2022 року на суму 102500,00 грн. та заявою фізичної особи та відповідними документами, які дають право на пільгу в оподаткуванні, за січень 2022 року на суму 112500 грн., за січень 2022 року на суму 124000 грн., за січень 2022 року на суму 158000 грн., за січень 2022 року на суму 100000 грн., за січень 2022 року на суму 77700 грн., за лютий 2022 року на суму 35000 грн., за лютий 2022 року на 270500 грн., за лютий 2022 року на 287000 грн., за квітень 2022 року на 45000 грн., за травень 2022 року на 23000 грн., за травень 2022 року на 47500 грн., за травень 2022 року на суму 34000 грн., за червень 2022 року на суму 27000 грн., за червень 2022 року на суму 45500 грн., за червень 2022 року на суму 21000 грн., за червень 2022 року на суму 7000 грн., за червень 2022 року на суму 10000 грн., за червень 2022 року на суму 7000 грн., за липень 2022 року на суму 94000 грн., за липень 2022 року на суму 220500 грн., за серпень 2022 року на суму 227500 грн., за вересень 2022 року на суму 275500 грн., за листопад 2022 року на суму 66700 грн., за листопад 2022 року на суму 99800 грн., за грудень 2022 року на суму 70400 грн. Копії бухгалтерських документів були надані при розгляді заперечень на акт перевірки.
Так, згідно із пунктом 22 підрозділу 1 розділу XX ПК України установлено, що за результатами податкових (звітних) періодів за 2022 рік у складі витрат від провадження певного виду незалежної професійної діяльності, а також у складі витрат фізичної особи - підприємця від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, можуть враховуватися документально підтверджені витрати у вигляді вартості майна, в тому числі грошові кошти, що добровільно перераховані (надані, передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та/або грошові кошти, перераховані на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів.
Окрім того, до ПК України Законом України від 16.11.2022 № 2747-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами» було внесено зміни.
Зокрема, підпункт 165.1.54 ПК України визначає умови звільнення від оподаткування доходів фізичних осіб-волонтерів.
Так, згідно із вказаної норми до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються сума (вартість) благодійної допомоги:
а) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", на користь:
учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; працівників підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які під час участі в антитерористичній операції, участі в забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, чи визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;
учасників масових акцій громадського протесту в Україні, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я під час участі в цих акціях у період з 21 листопада 2013 року до 28 лютого 2014 року, а також 2 травня 2014 року в місті Одесі, або на користь членів сімей таких учасників, які загинули чи померли внаслідок отриманих у цей період поранень, контузії чи іншого ушкодження здоров'я або визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція, та/або вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах;
фізичних осіб, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено покинули місце проживання у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";
б) отриманої благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (далі - Реєстр волонтерів), для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпунктах "а" та "в" цього підпункту (безпосередньо таким особам або через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з'єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету), у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов'язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги;
Положення цього підпункту застосовуються до благодійної допомоги, отриманої зазначеними благодійниками - фізичними особами у таких звітних податкових роках:
у звітному податковому році, що передує року внесення фізичної особи до Реєстру волонтерів;
у звітному податковому році, в якому фізичну особу внесено до Реєстру волонтерів;
у звітних податкових роках, наступних після року внесення фізичної особи до Реєстру волонтерів, але не пізніше 31 грудня року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
в) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", на користь:
учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, у тому числі тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій;
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах;
військовослужбовців (резервістів), які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, під час безпосередньої участі у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, у разі якщо такі особи безпосередньо перебували в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких військовослужбовців (резервістів), які загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва.
Для цілей цього підпункту до членів сімей учасників бойових дій, працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, військовослужбовців (резервістів) та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать:
батьки (якщо вони до досягнення особою повноліття не були позбавлені стосовно неї батьківських прав);
дід та баба (якщо батьки померли);
інший із подружжя (якщо він (вона) не одружилися вдруге);
малолітні та/або неповнолітні діти;
повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення ними закладів освіти, але не більше ніж до досягнення 23 років;
повнолітні діти, які не мають своїх сімей;
повнолітні діти, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
утриманці загиблого (померлого), яким у зв'язку з цим виплачується пенсія.
Зазначені у цьому підпункті доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня включно року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Для цілей цього підпункту до членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать: дружина, чоловік, які не одружилися вдруге, батьки, дід та баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти з інвалідністю.
Зазначені у цьому підпункті доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому завершено проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Тобто, в контексті спірних відносин, суд зазначає, що сума (вартість) благодійної допомоги включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, з якої не сплачуються відповідні податки та збори, за умови її отримання для конкретних цілей і за умови, що такі кошти отримані благодійниками - фізичними особами, які до 1 січня 2023 року включені до Реєстру волонтерів, та за умови надходження коштів на спеціально визначений рахунок.
При цьому, винятком із вказаного вище правила є період з 24.02.2022 по 01.05.2022, оскільки пунктом 29 підрозділу 1 розділу ХХ ПК України установлено, що положення підпункту "б" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу щодо обов'язковості документального підтвердження витрат благодійників - фізичних осіб, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпунктах "а", "в" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу, не застосовується до витрат таких благодійників у період з 24 лютого 2022 року до 1 травня 2022 року.
Разом з цим, як свідчать матеріали справи відповідач відхилив доводи позивача щодо наявності в нього як особи, яка була включена до реєстру волонтерів пільг щодо оподаткування з мотивів того, що згідно наданих платником документів на перевірку не надано підтверджуючих документів (квитанції, платіжні документи і тд.) про цільове використання коштів гр. ОСОБА_3 протягом всього 2022 року на суму 2 588 600, 00 грн., тобто й за період коли законодавством не вимагалось підтвердження таких витрат.
Суд враховує те, що у волонтерській діяльності кожна операція - це потенційний податковий факт, тому її слід підтверджувати документально. Це особливо важливо для звільнення від оподаткування відповідно до підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПК України.
Водночас за правилами пункту 4.1 статті 4 ПК України презумпція правомірності рішень платника податків застосовується, коли норми податкового права прямо чи внаслідок їх тлумачення, а також у своїй сукупності не є однозначними та допускають множинне трактування повноважень на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Тому, суд не може погодитись із висновком відповідача про те, що в порушення пунктів 177.2, 177.4 статті 177 ПК України на перевірку не було надано документів, що підтверджують понесені витрати за весь 2022 рік на суму 3 993 229,22 грн, що подальшому вплинуло на заниження, на думку відповідача суми чистого оподатковуваного доходу за 2022 рік.
Суд враховує, що відповідно до вимог підпункту 4 пункту 2 статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із пунктом 2 статті 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до пункту 3 статті 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності з нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається s платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховуються єдиний внесок.
Підпунктом 2 пункту 1 статті 7 Закону №2464-VI визначено, що для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Базою нарахування єдиного внеску є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску. У разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такі платники зобов'язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону №2464-VІ максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п'ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону №2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Перевіркою встановлено заниження ФОП ОСОБА_1 оподатковуваного доходу внаслідок вчасного непереходу позивача на загальну систему оподаткування.
Проте, як було зазначено вище, відповідач визначив оподатковуваний дохід від перебування на загальній системі становить за 2022 рік - 3 993 229, 22 грн, за 2023 рік - 58 012,33 грн без урахування умов для звільнення позивача від оподаткування доходів фізичних осіб-волонтерів у період з 24.02.2022 до 01.05.2022, коли законодавством дозволялося не підтверджувати витрати, що безпосередньо вплинуло на величину бази нарахування єдиного внеску та мінімального страхового внеску.
Окрім того, позивач посилається на норми пунктів 9-19 розділу VIII Закону 2464-VI, за правилами яких тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому положення абзацу другого пункту 2 частини першої статті 7 цього Закону щодо таких періодів для таких осіб не застосовується та вказує на те, що він перебував у трудових відносинах з ФГ «Содружество» про що свідчить довідка про доходи і відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору та відомості з Пенсійного фонду України за формою 5-ОК.
Водночас акт документальної перевірки не містить відомостей про такі обставини та чи сплачував роботодавець єдиний внесок за позивача.
Наведене у своїй сукупності вплинуло на неправильне визначення відповідачем в оспорюваних у цій справі рішеннях сум штрафних санкцій, пені та вимоги про сплату боргу, що є підставою для визнання протиправними та скасування оспорюваних рішень відповідача не через відсутність у платника податкового обов'язку, а через неправильно здійснений відповідачем розрахунок суми податкового зобов'язання.
Такий висновок узгоджується із практикою Верховного Суду, викладеною зокрема у постановах від 06.02.2018 у справі № 826/15139/16, від 17.04.2018, відповідно до якої податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню не через відсутність у платника податкового обов'язку, а через неправильно здійснений відповідачем розрахунок суми податкового зобов'язання.
Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Разом з тим, як встановлено в ході судового розгляду справи контролюючим органом зазначених вище принципів при прийнятті рішення дотримано не було.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування оспорюваних у цій справі рішень відповідача.
Згідно частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що відповідно до статті 139 КАС судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно з наявної у матеріалах справи квитанції від 28.08.2025 № 8796-5496-7161-0869 позивачем під час звернення з цим позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 2003, 23 грн.
Враховуючи наведене, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені судові витрати за сплачений ним судовий збір в розмірі 2003, 23 грн.
Керуючись статтями 2, 139, 227, 241-246, 250- 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень, вимоги, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.04.2025 № 6549/Ж10/25-01-24-05 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (247 480, 70 грн за заниження ЄСВ та 539,27 грн за штрафними санкціями).
Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.04.2025 № 6587/Ж10/25-01-24-05 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску (4479,20 грн за штрафними санкціями, за нарахованою пенею на суму недоїмки у розмірі 2404,83 грн).
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 15.04.2025 № Ф-6548/Ж10/25-01-24-05 на суму 247 480, 70 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2003, 23 грн, сплачений згідно із квитанцією від 28.08.2025 № 8796-5496-7161-0869.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44094124).
Суддя Марія ДУБІНА