Рішення від 17.10.2025 по справі 580/9098/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року справа № 580/9098/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного університету цивільного захисту України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

11.08.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Національного університету цивільного захисту України (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Національного університету цивільного захисту України щодо встановлення надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 42 % та премії у розмірі - 12,4 % при виготовленні довідки № 155 від 22.07.2025 про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023;

зобов'язати Національний університет цивільного захисту України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням в ній відомостей про надбавку за особливості проходження служби у розмірі - 50 % та премії у розмірі - 135%, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, на виконання рішення суду, видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, застосувавши в якості розрахункової величини для визначення розмірів основних видів грошового забезпечення розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2023 року, натомість зазначив розмір надбавки за особливості проходження служби та премію у зменшеному розмірі.

Ухвалою суду від 18.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у його задоволенні. Зазначив, що при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинен враховуватись загальний розмір грошового забезпечення, встановлений за відповідною (аналогічною) посадою, а загальний розмір грошового забезпечення зазначений у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою.

Під час оформлення довідки № 155 від 22.07.2025 з розмірами посадового окладу та окладу за спеціальним званням, розрахованих у розмірах, що визначені судом, розмір надбавки за особливості проходження служби та премії визначений таким чином, щоб загальний розмір грошового забезпечення у довідці відповідав фактично виплаченому за посадою начальник навчальної пожежно-рятувальної частини Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля НУЦЗ України.

При цьому, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у вище зазначеній довідці склав 26933,58 грн., що фактично відповідає розміру грошового забезпечення осіб, які проходили службу у січні 2023 року на посаді начальник навчальної пожежно-рятувальної частини Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля НУЦЗ України.

Також відповідач зазначає, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретної особи, індивідуальні заслуги якої не можуть бути поширені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 у справі №580/5132/25 зобов'язано Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України (18034, м. Черкаси, вул.Онопрієнка, буд. 8, код ЄДРПОУ 39117736) оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 01.01.2023, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

На виконання вказаного рішення суду відповідачем виготовлено оновлену довідку від 22.07.2025 №155 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 з такими складовими: посадовий оклад - 10310,00 грн; оклад за військовим званням - 2150,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 5607,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (42%) - 7588,14 грн; премія (12,4%) - 1278,44 грн; Усього - 26933,58 грн.

Не погоджуючись із відсотковим значенням надбавки за особливості проходження служби та премії, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.125 Кодексу цивільного захисту України держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків. Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України 20 липня 2018 року №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623).

Відповідно до п.п.3, 14 Інструкції №623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (далі - Постанова №704).

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Суд зазначає, що питання щодо права позивача на обчислення його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного року в даному рішенні не досліджується, оскільки таке право підтверджене рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 у справі №580/5132/25.

Натомість, що у межах даної справи спірним є визначення надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до п.1, 3 Розділу 5 Інструкції №623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.

Отже, надбавка за особливості проходження служби виплачується в розмірі ДО 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Як установлено судом у довідці від 22.07.2025 №155 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 надбавка за особливості проходження служби визначена у розмірі 42% - 7588,14 грн., тобто в межах, встановлених Інструкцією №623.

Також, відповідно до п.1 Розділу 16 Інструкції №623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Таким чином, до розміру грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу ДСНС включалась премія не менше 10%.

При цьому преміювання є правом а не обов'язком керівника та залежить особливостей виконання покладених службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління.

Тобто, виплата премії залежить від результатів служби діючого службовця ДСНС.

Разом з тим, позивач не є діючим службовцем ДСНС та отримує пенсію, не здійснює виконання службових обов'язків, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача про необхідність включення у його довідку для перерахунку пенсії премії у розмірі 130%.

Посилання позивача на висновки Верховного Суду у рішенні від 05.03.2024 у справі №380/19324/23, суд вважає необґрунтованими, оскільки вони здійснені за інших фактичних обставин.

Так, у вказаному рішенні Верховний Суд надавав оцінку включенню у довідку для перерахунку пенсії розміру преміювання, що встановлені Окремим дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683 військовослужбовцям Збройних Сил України, а саме щомісячну премію з 01.01.2023 - у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення - 140%.

У цьому рішенні Верховним Судом зазначено, що саме Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

Водночас, спірні у справі, що розглядається, правовідносини виникли за іншого правового регулювання (щодо службовців ДСНС), і застосуванню підлягають саме норми Розділу 16 Інструкції №623, п.1 якої встановлено, що керівники мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Відтак, висновки Верховного Суду у справі №380/19324/23 не є релевантними цьому спору.

Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а понесені судові вистати - розподілу згідно зі ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ