Рішення від 17.10.2025 по справі 480/3870/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року м. Суми Справа № 480/3870/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Суть спору, позиція сторін. Процесуальні дії суду. Заяви сторін.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача, які полягають у виплаті позивачу пенсії з 01.03.2025 зі встановленням обмеження її максимальним розміром в сумі 29371,36 грн; зобов'язати відповідача виплачувати позивачу пенсію з 01.03.2025, з урахуванням індексації за 2025 рік (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209) без обмеження максимального розміру та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем з 01.03.2025 протиправно застосовуються коефіцієнти пониження, а також здійснюється виплата пенсії з обмеженням максимальним розміром, внаслідок чого позивач не отримує пенсію у належному розмірі. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

19.05.2025 судом було відкрито провадження у справі, про що постановлено ухвалу.

04.06.2025 до суду надійшов відзив та клопотання відповідача про залучення третьої особи. Відзив мотивовано тим, що пенсія правомірно виплачується позивачу з 01.03.2025 у сумі 29371,36 грн, оскільки нормою ст.46 ЗУ ''Про державний бюджет на 2025 рік'' та п.1 постанови КМУ № 1 установлено обмеження виплати пенсії максимальним розміром.

Судом постановлено ухвалу про відмову у залученні третьої особи 17.10.2025.

Встановлені судом обставини.

Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

З 01.03.2025 позивачу перераховано пенсію. Під час такого перерахунку позивачу нараховано індексацію на виконання постанов КМУ від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 № 185 та від 25.02.2025 № 209 у сумах 3430,95 грн 1500 грн, 1500 грн та 1500 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 41541,53 грн, з урахуванням максимального розміру 399666,53 грн, 29371,36 грн, з урахуванням пониження суми відповідно до постанови КМУ № 1 - 23610 грн.

Висновки суду та їх мотиви.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.3 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч.1 ст.8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Отже, у період дії воєнного стану не обмежується конституційне право громадян на соціальний захист, передбачене нормою ст.46 Конституції України.

Суд звертає увагу, що положення ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 та ст.2 Закону ''Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи'' від 08.07.2011, які законодавчо встановлювали обмеження пенсії максимальним розміром, рішеннями Конституційного Суду України від 20.12.2026 № 7-рп/2016 та від 12.10.2022 № 7/р(II)/2022 визнано неконституційними. Тому такі положення законів не можуть бути застосовані.

Приписами ч.ч.1 та 3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ).

Статтею 46 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-ІХ установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення: до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Отже, Законом № 4059-ІХ та постановою КМУ № 1 установлено у 2025 році, у період дії воєнного стану, додаткові підстави для обмеженням виплати пенсії шляхом застосування коефіцієнтів, що прямо заборонено нормою ч.3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ.

Пунктом 1 постанови КМУ від 25.02.2025 № 209 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.02.2019 № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Згідно з п.3 цієї постанови у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1 і пп.1-7 п.2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1 і пп.1-7 п.2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень; пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень ст.46 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постанови КМУ від 03.01.2025 № 1.

Як встановлено судом, відповідачем з 01.03.2025 при виплаті пенсії застосовуються коефіцієнти, передбачені постановою КМУ № 1, а також обмежується виплата пенсії максимальним розміром.

Оскільки спеціальної норми щодо застосування коефіцієнтів та щодо обмеження пенсії максимальним розміром Закон № 2262-ХІІ не містить, то суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.03.2025, p урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимального розміру не відповідають критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.

Тому суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, а також заявленої позивачем дати для виплати пенсії, задовольняє частково позовні вимоги у спосіб визначений судом, а саме визнає протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.03.2025, з урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимального розміру та зобов'язує відповідача виплати позивачу пенсію з 01.03.2025, без урахування коефіцієнтів та без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми.

Вимоги зобов'язати відповідача виплачувати позивачу пенсію з 01.03.2025, з урахуванням індексації за 2025 рік (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209) без обмежень максимального розміру задоволенню не підлягають.

Вимога зобов'язати відповідача виплачувати заявлена на майбутнє, а судовому захисту підлягають виключно порушені права.

Судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання, а частина даної вимоги спрямована на майбутнє, шляхом зобов'язання відповідача вчиняти дії у здійсненні яких відповідачем відмовлено не було - відсутні докази, що відповідачем після даного рішення не буде виплачуватись пенсія без обмежень максимального розміру.

З 01.03.2025 позивачу нараховано індексацію на виконання постанов КМУ від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 № 185 та від 25.02.2025 № 209 у сумах 3430,95 грн 1500 грн, 1500 грн та 1500 грн.

Отже, вимоги задовольняються судом частково.

Судові витрати.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п.9 ч.1 ст.5 ЗУ ''Про судовий збір'', його розподіл судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 77,90, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.03.2025, з урахуванням коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 та з обмеженням максимального розміру.

3. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити ОСОБА_1 ) пенсію з 01.03.2025, без урахування коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 та без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми.

4. У задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.

5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.І. Сидорук