17 жовтня 2025 року м. Суми Справа № 480/4026/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору. Позиція сторін. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити позивачу перерахунок та виплату з 21.11.2024 державної пенсії по інвалідності другої групи у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, згідно з ч.4 ст.54 ЗУ ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' у редакції Закону від 06.06.1996 № 230/96-ВР; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату з 21.11.2024 державної пенсії по інвалідності другої групи у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, згідно з ч.4 ст.54 ЗУ ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' у редакції Закону від 06.06.1996 № 230/96-ВР, з урахуванням виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності другої групи, яка пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Проте відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, оскільки, на думку відповідача, для цього відсутні правові підстави.
22.05.2025 судом було постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі.
18.06.2025 до суду надійшли додаткові пояснення відповідача, в яких просить суд у задоволенні позову відмовити.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не користався. Тому суд на підставі норми ч.6 ст.162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Обставини, встановлені судом. Висновки суду та їх мотиви.
Позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності другої групи, згідно ст.54 Закону № 796-ХІІ.
Позивач вернувся до відповідача із заявою від 05.05.2025 про перерахунок пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з грудня 2024 року.
Відповідач у листі від 19.05.2025 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку, оскільки розмір пенсії обчислюється згідно ст.54 Закону № 796-ХІІ, якою визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими у осіб з інвалідністю: для І групи - 6000 гривень; для ІІ - 4800 гривень; для ІІІ - 3700 гривень.
Оскільки відповідач не здійснив перерахунку пенсії позивача з 21.11.2024, позивач звернувся до суду з даним позовом.
За правилами ч.4 ст.54 Закону № 796-XII (в редакції від 09.07.2007 згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008), в усіх випадках розміри пенсій для осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Надалі мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи було визначено в Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії становить: 1) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю II групи - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю III групи - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тобто раніше визначений статтею 54 Закону № 796-XII розмір пенсій було знижено.
01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII, яким текст статті 54 Закону № 796-XII, викладено в іншій редакції.
Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону від 28.12.2014.
29.06.2021 Верховною Радою України, на виконання Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(II)/2021, прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" № 1584-IX, який набрав чинності 01.07.2021, відповідно до якого статтю 54 Закону № 796-XII викладено у новій редакції: "В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.
Таким чином, визначені розміри пенсій є нижчими, аніж були в редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону № 230/96-ВР".
Аналізуючи норми статті 54 Закону № 796-XII (в редакції Закону № 230/96-ВР), суд дійшов висновку, що законодавець, враховуючи спеціальний юридичний статус осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, на реалізацію статті 16 Конституції України, установив у Законі № 796-XII саме мінімальні розміри державної пенсії для осіб із інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, як гарантію їх соціального захисту.
У Рішенні від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 Конституційний Суд України, здійснивши порівняльний аналіз частини четвертої статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР та пунктів 11, 12 Порядку № 1210, дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України визначив істотно менші мінімальні розміри державної пенсії особам, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796-XII, ніж їх було гарантовано на законодавчому рівні частиною четвертою цієї статті Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 03.04.2024 № 4-р(І)/2024 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами.
У цьому Рішенні Конституційний Суд України констатує, що Верховна Рада України Законом № 1584-IX повторно запровадила правове регулювання з тим самим недоліком, а саме визначила у частині третій статті 54 Закону № 796-XII мінімальні розміри державної пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірах менших, ніж їх було гарантовано Законом № 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06.06.1996 № 230/96-ВР.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18 та від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Крім того, у Рішенні № 4-р(І)/2024 від 03.04.2024 Конституційним Судом України вказано, що на виконання імперативних вимог статей 3, 16, 50 Конституції України парламент у частині 4 статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР зазначив, що в усіх випадках розміри пенсій для осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі - 10 мінімальних пенсій за віком; по II - 8 мінімальних пенсій за віком; по III - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Враховуючи наведені висновки, суд вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосувати норми Закону № 796-XII в редакції Закону № 230/96-ВР. Тому суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування норми статті 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, яка б передбачала виплату позивачу пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.04.2024 у справі № 460/20412/23, від 15.05.2024 у справі № 400/12171/21, від 03.07.2024 у справі № 460/13832/23.
Суд звертає увагу, що позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити позивачу перерахунок та виплату з 22.11.2024 державної пенсії по інвалідності другої групи у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком.
Водночас суд зазначає, що відмова здійснити перерахунок та виплатити пенсію є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправною бездіяльність відповідача.
Отже, вказана бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України. Тому суд задовольняє позовні вимоги, а саме визнає протиправною бездіяльності відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії відповідно до ст.54 Закону № 796-XII.
Також, враховуючи те, що позивач, з урахуванням принципу диспозитивності та самостійно визначеного предмету позову, на якому позивач наполягає, просить суд зобов'язати відповідача саме з 21.11.2024 здійснити перерахунок та виплату пенсії, передбаченої ст.54 Закону № 796-ХІІ, в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а станом на вказану дату, позивач вже набув на таке право, то суд зобов'язує відповідача провести позивачу перерахунок та виплату щомісячно та саме з 21.11.2024.
Судові витрати.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судового збору судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування з 21.11.2024 пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити з 21.11.2024 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію, передбачену статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно та з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук