Справа № 420/31974/23
про залишення заяви без руху
17 жовтня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бездрабко О.І., отримавши заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області про стягнення заборгованості,
встановив:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 р. позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області про стягнення заборгованості задоволено: стягнуто з Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, як засновника РГП "Водоканал" та РКП "Міськканалізація", на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заборгованість по сплаті страхових внесків у загальній сумі 920447, 50 грн. на рахунок № НОМЕР_1 - Одеське обласне управління АТ "Ощадбанк", МФО 328845, код 20987385.
15.10.2025 р. від представника позивача надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі, в якій позивач просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 р. у справі № 420/31974/23 в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заборгованості в сумі 920447,50 грн. шляхом стягнення заборгованості Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
За приписами ч.1 ст.3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 1 статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3 частини 2 статті 3 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Водночас, п.6 ч.3 ст.4 Закону № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення справляється судовий збір в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, Закон № 3674-VI містить дві норми, які суперечливо вирішують питання необхідності сплати судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Вирішуючи дану колізію, суд виходить з того, що п.6 ч.3 ст.4 Закону № 3674-VI є спеціальною нормою, яка регулює сплату судового збору при зверненні саме до адміністративних судів.
Як наслідок, правила п.3 ч.2 ст.3 Закону № 3674-VI у такому разі вважаються загальними. Це підтверджується відсутністю у наведеному в ст.4 цього Закону переліку ставок судового збору окремих ставок збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Відтак, до спірних правовідносин слід застосовувати норму, якою передбачена сплата судового збору.
Правовий висновок про необхідність сплати судового збору за подання заяви в порядку ст.378 КАС України міститься у постанові Верховного Суду від 17.05.2023 р. у справі № 260/5761/21.
Частиною 1 статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028,00 грн.
Згідно з приписами ч.3 ст.4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З огляду на викладене, за подання заяви про зміну порядку і способу виконання рішення суду сплаті підлягає судовий збір в сумі 726,72 грн.
Доказів сплати судового збору за подання даної заяви не надано.
Положеннями ч.ч.1, 2 ст.169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відповідно до ч.10 ст.169 КАС України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
З огляду на викладене, заява відповідно до ст.169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням заявнику строку для усунення її недоліків, а саме для подання до суду документу про сплату судового збору у сумі 726,72 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись ч.1 ст.169, 378 КАС України, суддя -
ухвалив:
Залишити заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви - десять днів з дня вручення цієї ухвали.
Після усунення недоліків заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 420/21162/21 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, заява буде повернута заявнику.
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя О.І. Бездрабко