Рішення від 17.10.2025 по справі 400/10361/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 р. № 400/10361/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження без виклику сторін та проведення судового засідання адміністративну справу,

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю " Нікспецтранс", вул. Марка Кропивницького, 120/1,м. Миколаїв,Миколаївський р-н, Миколаївська обл.,54055,

до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.08.2025 № 1508314290407,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НІКСПЕЦТРАНС» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області з вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.08.2025 №1508314290407.

Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що спірним податковим повідомленням-рішенням визначено 128531,11 гривень штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування. Згідно розрахунку штрафних санкцій до ППР від 05.08.2025 р. № 1508314290407 застосовано штрафні санкції в розмірі 40 %, 30%, 20 %, 10 % до податкових накладних, складних в період з серпня 2022 року по січень 2023 року, які передбачені ст.120-1, ст. 120-1 Податкового кодексу України. Натомість позивач вважає, що на час ухвалення контролюючим органом спірного податкового повідомлення-рішення вже діяла, інша норма про розмір штрафів за вказане податкове правопорушення - п.п.89, 90 підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, які також передбачають відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану, але передбачає більш м'яку штрафну санкцію у розмірі 2, 5, 10, 15 та 25 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - уразі порушення строку реєстрації до 15, 30, 60, 366 та більше 366 календарних днів. Тобто, Законом України від 12.01.2023 року № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023 року, тимчасово, на період протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення, та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН. Отже, на момент складення акту перевірки вже набули чинності зміни, внесені Законом № 2876-ІХ до ПК України в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України пунктами 89 та 90, які, зокрема, пом'якшили відповідальність платника на період протягом дії воєнного стану та шести місяців після його завершення за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Наведене свідчить про те, що вказана норма припускає неоднозначне (множинне) трактування періоду, протягом якого така норма підлягає застосуванню: з дня набрання чинності відповідними змінами, чи з дня запровадження в Україні воєнного стану, що зумовлює необхідність трактування такої норми на користь платника податків в силу вимог підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України. Слід також зазначити, що відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). Зазначене дає підстави для висновку, що на день складення акту перевірки, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а не пунктом 120-1.1 статті 120-1ПК України. Також, позивач послався на відповідну практику П'ятого апеляційного адміністративного суду, яка свідчить про тлумачення податкового законодавства саме на користь платників податків за цими фактами.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що визначені п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України строки реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876 (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023 року). Відповідно п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено розмір штрафів за порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, передбачених п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України. Для встановлення факту несвоєчасної реєстрації податкової накладної контролюючий орган має встановити дату виникнення у платника податків обов'язку зареєструвати податкову накладну або граничний термін її реєстрації в ЄРПН. Враховуючи, що граничний термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних за липень-вересень, листопад, грудень 2022 року, що були предметом цієї перевірки, визначено п. 201.10 ст. 201 розд. V ПК України, до платника не може бути застосована відповідальність згідно п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПК України, так як відповідальність передбачена лише за порушення граничного строку для реєстрації, передбаченого п. 89 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПК України. Отже, порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, які припадають на період до набрання чинності Законом №2876 (податкових накладних/розрахунків коригування, складених до 15.01.2023 року включно), тягне за собою накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120 1.1 ст. 120-1 ПК України.

Суд розглянув справу 17.10.2025 в порядку спрощеного провадження без виклику представників сторін, на підставі наданих сторонами письмових доказів.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ «НІКСПЕЦТРАНС» зареєстровано юридичною особою 14.01.2015. Основним видом діяльності товариства є вантажний автомобільний транспорт.

З 01.04.2015 ТОВ «НІКСПЕЦТРАНС» зареєстровано в якості платника податку на додану вартість.

14.07.2025 Головне управління ДПС у Миколаївській області провело камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН ТОВ «НІКСПЕЦТРАНС» за липень-вересень, листопад, грудень 2022 року, березень, серпень, листопад 2023 року, березень, квітень, червень, листопад 2024 року, березень 2025 року, за результатами якої складено Акт №11342/14-29-04-07-08/39583984.

Під час камеральної перевірки, контролюючим органом встановлено, що ТОВ «НІКСПЕЦТРАНС» порушені терміни реєстрації податкових накладних у 31 випадку, починаючи з липня 2022 року по березень 2025 року, на загальну суму ПДВ 327604,45 гривень.

Головним управлінням ДПС у Миколаївській області, обраховано штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних, за період з липня о грудень 2022 року, в розмірі передбаченому ст.120-1 ПК України, а за решту в розмірі передбаченому п.90 2 розд. XX "Перехідні положення" ПК України.

05.08.2025 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївської області прийнято податкове повідомлення-рішення №1508314290407, яким до ТОВ «НІКСПЕЦТРАНС» застосовані штрафні санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН в розмірі 128531,11 гривень.

Відповідно до положень п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно із п. 120-1.1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штраф, в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до п.п.89, 90 підрозділ 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

По цій справі, позивачем не заперечується сам факт порушення товариством граничних строків реєстрації податкових накладних, яке зазначено в Акт камеральної перевірки від 14.07.2025.

Відповідно до ч.1 ст.78 КАС України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Спірним є застосування контролюючим органом саме ст.120-1 ПК України.

З питання того, в якому розмірі необхідно застосовувати штраф за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, суд враховує правові висновки Верховного Суду викладені у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 12 березня 2024 року у справі № 160/13661/23 та від 13 березня 2024 року у справі №120/6331/23, а також підтримані судовою палатою з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26.02.2025 у справі №200/4768/23.

Відповідно до цієї позиції Верховного Суду, положення пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, не поширюють свою дію на відносини, що мали місце до набрання ними чинності. Зворотна дія у часі положень пункту 89 розділу не є можливою. Пункт 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України установлює нові (подовжені) строки реєстрації податкових накладних під час воєнного стану та 6 місяців після. Пункт 90 цього підрозділу визначає відповідальність (штрафи) саме за порушення цих нових строків реєстрації (тобто за склад податкового правопорушення, відмінний від «довоєнних» строків пункту 201.10 статті 201 ПК України). З огляду на це можна дійти висновки, що ці норми - пунктів 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України не замінюють «автоматично» старі положення (пункту 201.10 статті 201 і пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу), а створюють окремий правовий механізм саме для «воєнного» періоду, не маючи зворотної сили щодо подій, які відбулися до набрання чинності Законом № 2876-ІХ.

Таким чином, можливо дійти висновку, що у цьому випадку, контролюючим органом правомірне застосовано розмір штрафу передбачений ст.120-1 ПК України до податкових правопорушень, які були вчинені до набрання чинності Законом №2876-ІХ.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Повноважень на відступ від правової позиції Верховного Суду, діючий КАС України, не містить.

Враховуючи викладене, суд вбачає, що відповідач правомірне застосував розмір штрафу, передбачений ст.120-1 ПК України, до епізодів порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних за 2022 рік.

За таких обставин, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю " Нікспецтранс" (вул. Марка Кропивницького, 120/1,м. Миколаїв,Миколаївський р-н, Миколаївська обл.,54055 39583984) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 17.10.2025