Рішення від 17.10.2025 по справі 400/5286/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 р. № 400/5286/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаКомісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , , , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , , ІНФОРМАЦІЯ_2 про:

- визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви від 21.03.2025 про отримання військово-облікового документа на бланку та зобов'язання розглянути заяву і повідомити заявника про прийняте нею рішення,

- визнання протиправною бездіяльність Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви від 08.05.2025 про надання відстрочки від призову та зобов'язання розглянути дану заяву і повідомити заявника про прийняте рішення.

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідачі допустили протиправну бездіяльність та не розглянули його заяви від 21.03.2025про надання військово-облікового документа відповідно до постанови КМУ №599 від 16.05.2024 та заяву від 08.05.2025 про надання відстрочки від призову під час мобілізації відповідно до вимог Порядку № 560 від 16.05.2024.

Відповідач 2 надав суду відзив, в якому просить відмовити у позові, оскільки позивач отримав відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до Порядку №599 від 16.05.2024 щодо видачі військово-облікового документа. Стосовно заяви про відстрочку відповідача зазначив, що головою комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 правомірно було повідомлено, що його заява від 13.05.2025 року за №Г-2061 залишена без розгляду в зв'язку з порушенням вимог ст.58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ №560 від 16 травня 2024 року.

Відповідач 1,3 відзив суду не надали. Ухвала суду від 27.05.2025 надсилалась на їх адресу та була ними отримана, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

21.11.2024 № 5/14128 позивачу була надана відстрочку від призову на пійськову службу під час мобілізації га підставі р.9 ч.1 ст.23Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до 07.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

21.03.2025 позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 про видачу військово-облікового документа на бланку, у зв'язку з тим, що він перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою КМУ від 16.05.2024 № 559, але не отримував військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Трекінг «Укрпошта» відправлення свідчить, що заява була отримана 25.03.2025.

18.04.2025 № 9/1147 ІНФОРМАЦІЯ_2 надав позивачу відповідь, в якій зазначив, що позивач може оформити військово-обліковий документ в електронній формі або для отримання військово-облікового документа в паперовій формі-на бланку, громадянин повинен звернутись до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, для внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

08.05.2025 позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на підставі п. 9 ч.1 ст.23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

17.05.25 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 надав позивачу відповідь, що заява від 13.05.2025 на розгляд комісії не передавалась, в зв'язку із порушенням вимог п.58 постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 (відсутні документи, що підтверджують право на відстрочку або копії таких) та не надано військово-обліковий документ.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення , посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з ч.5 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно доп.п.1,6,7,8,17 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ №599 від 16.05.2024 передбачено, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа», а також громадянам України, звільненим з військової служби в СБУ у відставку, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби та не досягли граничного віку перебування в запасі (у разі, коли раніше військово-обліковий документ не видавався).

Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;

Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;

Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).

Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Військово-обліковий документ в електронній формі містить відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності).

Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

Якщо громадянин України за станом здоров'я не може пересуватися (є особою з обмеженою мобільністю) або визнаний в установленому порядку недієздатним, що підтверджується відповідними документами, із заявою може звернутися особа, яка здійснює за ним догляд, або його опікун.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Цей Порядок визначає: зокрема

-процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

У цьому Порядку у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:

56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

У разі неможливості провести перевірку наявності у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз (банків) даних територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Центральне управління або регіональні органи СБУ чи відповідний підрозділ розвідувальних органів) повідомляє такому військовозобов'язаному засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку про необхідність надання ним відповідних підтвердних документів для продовження раніше наданої відстрочки.

Отже з вищезазначених вимог можна зробити висновок, що:

-Комісія вивчає отриману заяву та підтвердні документи,

-оцінює законність підстав для надання відстрочки,

-за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

Таким чином, Порядком №560 передбачено, що при зверненні до відповідача комісія на підставі розгляду отриманих документів ухвалює рішення:

- про надання або відмову у наданні відстрочки на підставі ст. 23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,

- а у разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову, ТЦК та СП повідомляє про необхідність надання підтвердних документів ( в редакції станом на момент прийняття спірного рішення).

Інших варіантів дій для комісії при розгляді питання про відстрочку від мобілізації даним Порядком не передбачено.

Заява позивача та надані до неї документи свідчать, що він просить надати йому відстрочку на підставі п.9 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідач 1 не розглядав заяву позивача про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації та не надав оцінку наявності або відсутності підстав для відстрочки відповідно до вимог ст.23 ЗУ « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Тобто, враховуючи вищевказані норми чинного законодавства, та те, що заява позивача про відстрочку від призову від 08.05.2025, яка отримана відповідачем 13.05.2025 не була розглянута відповідачем 1 по суті, тому суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви від 08.05.2025 про надання відстрочки від призову належить задовольнити.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви від 21.03.2025 про отримання військово-облікового документа на бланку та зобов'язання розглянути заяву і повідомити заявника про прийняте нею рішення суд зазначає, що позивач до позову надав відповідь відповідача 3 про розгляд заяви позивача, в якій йому запропонували або оформити електронний військово-обліковий документ чи з'явитись до ТЦК за паперовим.

Таким чином, позивач отримав відповідь на своє звернення, відповідь надана позивачу відповідно до норм Порядку № 599 від 16.05.2024,тому правових підстав для визнання бездіяльності відповідача 3 немає.

Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України підлягає поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача пропорційно задоволеним вимогам в сумі 1211,20грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправною бездіяльність Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 08.05.2025 про надання відстрочки від призову.

3.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_4 ) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 08.05.2025 про надання відстрочки від призову по суті відповідно до Порядку № 560 від 16.05.2024 та повідомити заявника про прийняте рішення.

4. В частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 21.03.2025 про отримання військово-облікового документа на бланку та зобов'язання розглянути заяву і повідомити заявника про прийняте нею рішення відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 )судовий збір в сумі 1211,20грн.( одна тисяча двісті одинадцять грн. 20коп), сплачений квитанцією1239-7312-8772-2829 від 20.05.2025

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Т. О. Гордієнко