справа№380/17840/25
16 жовтня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України та зобов'язання вчинити певні дії.
Обставини справи:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовними вимогами:
- визнати протиправними дії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо відмови підготування та надання мені ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб для перерахування пенсії;
- зобов'язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України підготувати та надати до ГУ ПФУ у Львівській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262 XII «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» статі 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлених Законом станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 « Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» за формою додатку 2 до Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за відповідною або аналогічною посадою на дату звільнення для проведення з 01.01.2022 та 01.01.2023 років перерахунку основного розміру пенсії.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він, як пенсіонер силових структур, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023. Зміна цього показника є прямою підставою для перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, які є базовими для обчислення пенсії, відповідно до положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704.
Для реалізації цього законного права Позивач 11 липня 2025 року звернувся до Відповідача із заявою про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на вказані дати. У цих довідках мали бути відображені нові, перераховані розміри окладів та всі належні додаткові види грошового забезпечення.
Проте, листом від 15 липня 2025 року Відповідач протиправно, на думку Позивача, відмовив у видачі довідок. Свою відмову Відповідач мотивував тим, що «чинним законодавством України не визначено нового порядку виготовлення, видачі та направлення довідки». Позивач вважає таку позицію необґрунтованою та такою, що суперечить нормам статті 46 Конституції України, статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, а також ігнорує усталену судову практику. Зокрема, Позивач посилається на правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні по зразковій справі № 380/19324/23, яке прямо стосується аналогічних правовідносин і підтверджує обов'язок уповноважених органів видавати такі довідки.
Відповідач, Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи.
Проте у встановлений судом строк відзив на позовну заяву до суду не подав, про причини неподання не повідомив.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
Позивач, ОСОБА_1 , є пенсіонером Державного Департаменту з питань виконання покарань з 21.12.2010 та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
11 липня 2025 року Позивач реалізував своє право на звернення та подав до Відповідача, як до уповноваженого органу, заяву з проханням підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023. Метою отримання цих довідок був перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Листом № 5К/вих/4.2/7607 від 15.07.2025 Відповідач відмовив у задоволенні заяви, обґрунтовуючи свою відмову тим, що «чинним законодавством України не визначено нового порядку виготовлення, видачі та направлення довідки».
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, визначені Законом № 2262-ХІІ.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Питання грошового забезпечення військовослужбовців регулюється Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) та Постановою № 704.
Згідно з частинами першою-третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє грошове забезпечення.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації. Пунктом 4 Постанови №704 в первинній редакції (чинній на дату її прийняття - 30.08.2017) було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), яка набрала чинності 24.02.2018, було внесено зміни до Постанови № 704.
Зокрема, пунктом 6 Постанови № 103 пункт 4 Постанови № 704 було викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт…».
Однак, рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, яке залишено без змін постановою Верховного Суду від 10 березня 2021 року, пункт 6 Постанови №103 в частині внесення змін до пункту 4 Постанови № 704 було визнано протиправним та скасовано.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 29 січня 2020 року відновила свою дію редакція пункту 4 Постанови № 704, яка передбачала визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовими званнями шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-IX статтею 7 було встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року у розмірі 2481 гривня.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-IX статтею 7 було встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року у розмірі 2684 гривні.
Закони України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік» не містили застережень щодо застосування для розрахунку грошового забезпечення військовослужбовців прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2018, як це було передбачено, наприклад, Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 дійшов висновку, що з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили (Законам про Державний бюджет на відповідні роки), а тому для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням має застосовуватися розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року.
У зв'язку з цим, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних.
Ця позиція була підтримана Верховним Судом у низці подальших рішень (зокрема, постанови від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 16.11.2022 у справі №120/648/22-а).
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (набрала чинності 20.05.2023) абзац перший пункту 4 Постанови № 704 було викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт…». Однак, ці зміни набрали чинності після періодів, за які позивач просить видати довідки (січень 2022 року, січень 2023 року), а тому не впливають на спірні правовідносини.
Таким чином, у періоди, станом на які позивач просить видати довідки (01.01.2022 та 01.01.2023), діяла редакція пункту 4 Постанови № 704, яка вимагала розрахунку окладів виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня відповідного календарного року.
Відповідач, відмовляючи у видачі довідок із застосуванням актуального розміру прожиткового мінімуму, діяв всупереч наведеним нормам законодавства та усталеній судовій практиці.
Посилання відповідача на відсутність рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій не є підставою для відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, розрахованого відповідно до чинного законодавства.
Обов'язок видати таку довідку покладено на уповноважений орган, яким у даному випадку є відповідач, згідно з Порядком № 45. Отже, дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на січень 2022 року та січень 2023 року, розрахованого із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно, є протиправними.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своєї відмови. З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат. Позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією, доданою до матеріалів справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 19, 43, 63, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2 Визнати протиправними дії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо відмови підготування та надання мені ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб для перерахування пенсії.
3. Зобов'язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (адреса: 79005, м. Львів, вул. Архипенка, 1, код ЄДРПОУ 40867243) підготувати та надати до ГУ ПФУ у Львівській області на ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262 XII «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» статі 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлених Законом станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 « Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» за формою додатку 2 до Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за відповідною або аналогічною посадою на дату звільнення для проведення з 01.01.2022 та 01.01.2023 років перерахунку основного розміру пенсії.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (адреса: 79005, м. Львів, вул. Архипенка, 1, код ЄДРПОУ 40867243) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 16 жовтня 2025 року.
Суддя Коморний О.І.