Рішення від 17.10.2025 по справі 340/3416/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3416/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглядаючи у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, з урахуванням заяви від 16.10.2025 року про уточнення позовних вимог (а.с.70-71), у якій просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) про направлення листа від 05.02.2025 р. вих. № Е1354430 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 , який став підставою для розшуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), які полягають у внесенні в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 правил військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що під час перевірки військово-облікових документів його було проінформовано, що він перебуває у «розшуку» згідно бази даних інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 та/або 210-1 КУПпП. Вважає, що відсутність факту притягнення його до адміністративної відповідальності свідчить про те, що відомості до Реєстру військовозобов'язаних внесені безпідставно та неправомірно, так само як і повідомлення до органу поліції про «розшук» від 05.02.2025 р. за № Е1354430. У зв'язку із вказаним, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 27.05.2025 року відкрито провадження у даній справі та вирішено провести її розгляд за правилами спрощено позовного провадження, сторонам встановлено процесуальні строки на подання заяв по суту справи.

Вказана ухвала доставлена до Електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_6 27.05.2025 року (а.с.30), відзив на позов не надано.

17.06.2025 року позивач проінформував суд про неподання відзиву.

15.09.2025 року позивач направив заяву про прискорення розгляду справи.

Ухвалою суду від 18.09.2025 року судом витребувані додаткові пояснення та докази.

26.09.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_7 поданий відзив на позов.

29.09.2025 року позивач подано клопотання про залишення відзиву без розгляду.

Ухвалою суду від 02.10.2025 року витребувані докази направлення/вручення ОСОБА_1 повістки.

Ухвалою суду від 09.10.2025 повторно витребувані докази.

Дослідивши доводи наведені сторонами у заявах по суті справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 під час зупинки на мобільному блокпосту для перевірки військово-облікових документів, групою оповіщення у складі військвослужбовців та поліцейських було проінформовано, що він перебуває у «розшуку» згідно бази даних інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 та/або 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Пізніше, ОСОБА_1 стало відомо про те, що згідно АІТС «Оберіг» він, як військовозобов'язаний значиться як порушник військового обліку, оскільки в період травня - липня 2024 не оновив свої персональні дані, а у січні 2025 року не з'явився по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

У листі ІНФОРМАЦІЯ_6 від 15.05.2025 року №1491 повідомлено про те, що ОСОБА_1 , згідно даних АІТС ''Оберіг'' значиться як порушник правил військового обліку з 05.02.2025, оскільки в період травня-липня 2024 не оновив свої персональні дані згідно вимог статті 7 Закону України ''Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів'' та у січні 2025 року не з'явився по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відносно гр. ОСОБА_1 протоколи про порушення правил військового обліку першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 не складались, постанови не виносились, оскільки він особисто не з'являвся до відділу (а.с.14 зв).

В інформаційному додатку Резерв + наявна інформація про розшук ТЦК - ''ТЦК та СП 05.02.2025 звернулався до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Приіини: не прибули за повісткою до ТЦК та СП'' (а.с.38)

Отже, протиправні дії щодо повідомлення щодо розшуку ОСОБА_1 та щодо внесення до Єдиного державного реєстру даних про порушення правл військового обліку є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024, №740/2024 від 28.10.2024 та іншими, строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ), ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

За приписами частини 7 статті 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, який діє й на час розгляду справи у суді.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 3543-ХІІ), який також визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних встановлено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок №1487).

Згідно з пунктом 1 Порядку №1487 цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (надалі - Порядок № 560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до абзацу 1 пункту 22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України ''Про військовий обов'язок і військову службу''.

Згідно абз. 2 ч.1 ст. 22 Закону України ''Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'' громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Абзацом 5 частини 1 статі 22 Закону України ''Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'' визначено, що громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок №560) визначені

механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;

процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби;

процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Відповідно до пункту 2 Порядку №560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України ''Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'', для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Відповідно до пункту 21 Порядку №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Згідно пункту 22 Порядку №560 резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

Відповідно до пункту 24 Порядку №560 у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до підпунктів 1 пункту 27 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Відповідно до пункту 29 Порядку №560 у повістці зазначаються:

прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;

мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

місце, день і час явки за викликом;

найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку.

Такі повістки скріплюються гербовою печаткою; прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; реєстраційний номер повістки; роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Відповідно до пункту 30 Порядку №560 повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 30-1 Порядку №560 кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).

QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.

Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Згідно пункту 30-2 Порядку №560 повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть:

друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;

друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

У пункті 34 Порядку №560 визначено, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

Водночас, пунктом 41 Порядку №560 визначено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

При цьому, станом на 05.02.2025 року позивач не оновив даних як військовозобов'язаний, проте, не був притягнутий до адміністративної відповідальності.

Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 уточнив свої військово-облікові дані 05.05.2025.

Відповідач зазначив, що на адресу позивача було направлено рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення повістку №1854182, в якій зазначено про обов'язок ОСОБА_1 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_8 26.01.2025 о 09.00 год.

Відповідач стверджує, що позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою у зазначений день та час, про поважні причини свого неприбуття не повідомив, в його діях (бездіяльності) вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Відповідач надав копію повістки від 10.01.2025 №1854182, якою викликається ОСОБА_1 для уточнення даних на 26.01.2025 (а.с.49), яка не вручалась під розписку, а мала бути направлена поштою.

Отже, слід дослідити питання щодо направлення/вручення повістки від 10.01.2025.

Ухвалами суду від 02.10.2025 та від 09.10.2025 були витребувані докази саме направлення повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У частинах 1-2 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Вимоги ухвали суду щодо надання доказів направлення/вручення не були.

Відповідачем направлена доповідна записка по факту з'ясування причин та обставин втрати поштового відправлення повістки №1854182 від 10.01.2025 року військовозобов'язаному ОСОБА_1 , яка, як стверджує відповідач є результатом службової перевірки (а.с.65-67).

У вказаному документі зазначено про те, що в ході службової перевірки засвідчено про втрату поштового відправлення військовозобов'язаному ОСОБА_1 повістки №1854182 від 10.01.2025, оскільки здійснювалось переміщення документації у стислі терміни та в умовах підвищеної загроз життю особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Внесення інформації щодо порушення правил військового порядку пов'язане саме з неявкою ОСОБА_1 за викликом по повістці, водночас, не надання доказів направлення повістки, суд трактує на користь позивача, тобто, як факт відсутності доказу вручення/відправлення позивачу повістки.

Відповідач склав повідомлення від 05.02.2025 року №Е1354430, яке стало підставою для внесення інформацію для розшуку ОСОБА_1 та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку.

Водночас, як у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.05.2025 року №1491 так і у відзиві зазначається про порушення військового обліку через неоновлення своїх персональних даних згідно вимог статті 7 Закону України ''Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів'' та не з'явлення по повістці для оновлення даних.

При цьому, як вказано у відзиві, що 05.05.2025 року позивач оновив персональні дані.

Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності, станом на 05.02.2025 року, матеріали справи не містять, а відтак, інформація про порушення військового обліку станом саме на 05.02.2025 року не відповідає дійсності, через відсутність доказів направлення йому повістки про виклик.

Водночас, виключенню підлягає лише інформація щодо порушення військового обліку, внесена 05.02.2025 року.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено суду правомірність своїх дій, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню. Водночас, суд зазначає, що судовому захисту підлягають лише порушені права, тобто ті, які безпосередньо впливають на права та обов'язки позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Або якщо відповідачем у справі виступаа його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн (а.с.25-26), а відтак вказану суму слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 257 - 263, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 про направлення листа від 05.02.2025 р. вих. № Е1354430 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 , який став підставою для розшуку ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення 05.02.2025 року до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 правил військового обліку, внесених 05.02.2025 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2422,40 гривень за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК