Ухвала від 16.10.2025 по справі 320/31780/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення судового збору

16 жовтня 2025 року справа № 320/31780/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Франковської А.Р., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київської митрополії Української Православної Церкви до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державна служба України з етнополітики та свободи совісті, про визнання протиправною та нечинною постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Київська митрополія Української Православної Церкви із позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить суд визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 09.05.2025 №543 "Про затвердження Порядку проведення дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості релігійної організації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена".

До подання позовної заяви Київська митрополія Української Православної Церкви звернулась до суду із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, в якій просить суд:

- зупинити дію постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2025 № 543 «Про затвердження Порядку проведення дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості релігійної організації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена»;

- заборонити Державній службі України з етнополітики та свободи совісті проводити будь-які дослідження відносно будь-яких релігійних організацій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2025 № 543 «Про затвердження Порядку проведення дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості релігійної організації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена»;

- заборонити Державній службі України з етнополітики та свободи совісті проводити дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості Київської митрополії Української Православної Церкви з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена на підставі наказу Державної служби України з етнополітики та свободи совісті від 16.05.2025 № Н-70/11 «Про проведення дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості Київської митрополії Української Православної Церкви з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена»;

- заборонити Кабінету Міністрів України вносити зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2025 № 543 «Про затвердження Порядку проведення дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості релігійної організації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена».

Заяву про забезпечення позову до його подання з додатками подано представником заявника - адвокатом Ковальчуком Я.В. через підсистему "Електронний суд" 24.06.2025.

Вказану заяву про забезпечення позову від 24.06.2025 до його подання зареєстровано в КП "Діловодство спеціалізованого суду" 24.06.2025 та було передано судді Кушновій А.О. для розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 у задоволенні заяви Київської митрополії Української Православної Церкви про забезпечення позову від 24.06.2025 до подання позовної заяви відмовлено.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 29.07.2025.

Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державну службу України з етнополітики та свободи совісті.

Запропоновано відповідачу подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив; відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив; встановлено третій особі строк для подання до суду письмових пояснень на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії позовної заяви та ухвали суду.

Зобов'язано відповідача протягом 15 днів з дати отримання ухвали суду надати суду докази опублікування оголошення про розгляд Київським окружним адміністративним судом адміністративної справи №320/31780/25 щодо оскарження постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2025 №543 "Про затвердження Порядку проведення дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості релігійної організації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена", у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Повідомлено відповідача про наявні в суді матеріали (копія позовної заяви із доданими до неї копіями документів), які підлягають врученню відповідачу як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді відповідно до положень п.12 ч.9 ст.171 КАС України.

02.07.2025 представником відповідача Скок Л.А. в приміщенні суду отримано примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується відповідною розпискою, наявною в матеріалах справи.

15.07.2025 канцелярією суду зареєстровано пояснення третьої особи щодо суті позову, подані через підсистему "Електронний суд" 14.07.2025.

15.07.2025 представником відповідача Козак А.Л. через канцелярію суду подано клопотання про продовження строку на подання відзиву на позовну заяву.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 відкладено підготовче судове засідання у справі у зв'язку із клопотанням представника відповідача через необхідність подати докази на підтвердження поважності причин пропуску строку на подання відзиву на позовну заяву на 04.08.2025.

01.08.2025 канцелярією суду зареєстровано відзив відповідача на позовну заяву від 28.07.2025, який подано представником відповідача Козак А.Л. 31.07.2025 згідно штампу відділу канцелярії суду. До відзиву додано докази направлення відзиву на адресу позивача засобами поштового зв'язку цінним листом з описом вкладення 29.07.2025.

Також 01.08.2025 канцелярією суду зареєстровано доповнення відповідача до клопотання про продовження строку, встановленого судом на подання відзиву на позовну заяву та доказів.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.08.2025 оголошено перерву в судовому засіданні до 05.08.2025.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 клопотання Кабінету Міністрів України задоволено. Продовжено Кабінету Міністрів України процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву - на 15 (п'ятнадцять) календарних днів. Прийнято до розгляду відзив Кабінету Міністрів України на позовну заяву у справі №320/31870/25 від 28.07.2025 б/н, який поданий через канцелярію суду 31.07.2025.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 підготовче судове засідання відкладено на 18.09.2025.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 підготовче судове засідання відкладено у зв'язку із клопотанням позивача у справі на 16.10.2025.

10.10.2025 канцелярією суду зареєстровано клопотання представника позивача, подане через підсистему "Електронний суд" 09.10.2025, про повернення надміру сплаченого судового збору у розмірі 6056 грн.

У підготовче судове засідання, призначене на 16.10.2025, з'явились представники сторін та третьої особи.

У підготовчому судовому засіданні представник позивача підтримав клопотання про повернення надміру сплаченого судового збору від 09.10.2025, просив вказане клопотання задовольнити.

Розглянувши заяву представника позивача про повернення надмірно сплаченого судового збору по суті, суд зазначає таке.

Згідно з частиною третьою ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 № 4059-IX установлено у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2025 року - 3028 гривень.

У даному випадку позовна заява містить одну позовну вимогу немайнового характеру, сума судового збору за звернення з якою становить 3028,00 грн.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 9084,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 26.05.2025 №3Х3А-5СА5-АНМ9-КЕ9Т.

Отже позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір внесено в більшому розмірі, ніж встановлено законом, на суму 6056 грн (9084,00 грн - 3028,00 грн).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Частиною 5 статті 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Так, порядок повернення суми надмірно сплаченого судового збору врегульовано наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 “Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 3 цього Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду (абзац 6 пункту 5 Порядку).

Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду) (абзац 7 пункту 5 Порядку).

Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Порядку заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

Так, на підставі подання органів, що контролюють справляння надходжень бюджету здійснюється повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів.

Таким чином, враховуючи факт сплати позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі, більшому, ніж встановлений чинним законодавством за звернення до суду з даною позовною заявою, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення вказаного клопотання представника позивача та повернення з Державного бюджету України надмірно сплаченої суми судового збору у розмірі 6056,00 грн.

Згідно з частиною першою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Частиною сьомою статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що ухвали, постановлені судом без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.

Керуючись статтями 132, 143, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України "Про судовий збір", суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання представника позивача від 09.10.2025 про повернення надмірно сплаченого судового збору в адміністративній справі №320/31780/25 - задовольнити.

2. Повернути з Державного бюджету України на користь Київської митрополії Української Православної Церкви (ідентифікаційний код 21510633; місцезнаходження: 01015, м. Київ, вул. Лаврська, буд. 15, корп.49) судовий збір у сумі 6056,00 грн (шість тисяч п'ятдесят шість грн 00 коп.), сплачений згідно з платіжною інструкцією від 26.05.2025 №3Х3А-5СА5-АНМ9-КЕ9Т.

3. Оригінал даної ухвали видати (надіслати) позивачу (його представнику), копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Кушнова А.О.