16 жовтня 2025 року м. Київ Справа № 320/2347/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сас Є.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11»
до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду надійшла вказана позовна заява, в якій позивач просить суд:
- Визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 2426534600017 від 02 лютого 2024 року про відмову у включенні організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
- Зобов?язати Головне управління ДПС у м. Києві належним чином розглянути реєстраційну заяву ОСББ «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11» форма 1-РН від 31.01.2024 року № 2426530900014 про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій та включити ОСББ «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11»(код ЄДРПОУ 45043699) до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням № 2426534600017 від 02.02.2024 року відповідачем безпідставно відмовлено у включенні його до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Позивач вважає, що висновок відповідача про відсутність у Статуті заборони на розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів організації, працівників, членів органів управління та пов'язаних осіб є незаконним, оскільки така заборона чітко передбачена в установчих документах, а відтак рішення відповідача порушує його право на включення до зазначеного Реєстру.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 позовну заяву залишено без руху.
27.01.2025 року представником позивача через канцелярію суду зареєстровано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відкрито провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначив, що рішення про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій прийнято правомірно. Відповідач послався на положення Порядку № 440 та Типового статуту ОСББ, вважаючи, що подані документи не відповідають установленим вимогам, а тому підстав для задоволення позову немає.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Судом встановлено, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11» зареєстроване як юридична особа, знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, буд.11 та перебуває на обліку у відповідача.
Позивач діє на підставі статуту, затвердженим Установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку, який зареєстрований 04.07.2023.
В пункті 1 Розділу II Статуту ОСББ «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11» зазначається, що метою створення об?єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов?язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Згідно пункту 2 Розділу ІІ Статуту: Об?єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об?єднання може здійснюватися власними силами об?єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб?єктів господарювання.
Пункт 6 Розділу IV Статуту вказано: Забороняється розподіл отриманих об?єднанням доходів або їх частини серед співвласників, працівників об?єднання, членів органів управління та інших осіб».
Судом встановлено, що 31.01.2024 позивач подав реєстраційну заяву платника податку до Головного управління ДПС у м. Києві за формою 1-РН від 31.01.2024 року №2426530900014 про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
За результатами розгляду вищевказаної заяви відповідачем було прийняте Рішення № 2426534600017 від 02.02.2024, яким було відмовлено позивачу у включенні організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Відповідачем зазначено, що установчі документи не містять заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників(учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов?язаних з ними осіб.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов таких висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до підпункту 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом (пункт 133.4 статті 133 ПК України).
Згідно з підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
Підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України встановлено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
За змістом підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 ПК України (в редакції зі змінами, внесеними Законом №652-VIII) до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 затверджений Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок №440).
Відповідно до п.4 Порядку №440, присвоєння неприбутковій організації ознаки неприбутковості здійснює контролюючий орган за основним місцем обліку неприбуткової організації (далі - контролюючий орган).
Згідно з пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 ПК України, контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 6 Порядку №440 визначено, що для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом. Неприбуткові організації, що діють на підставі установчих документів організації вищого рівня, відповідно до закону подають разом із реєстраційною заявою за формою 1-РН згідно з додатком 1 засвідчену підписом керівника або представника такої організації та скріплену печаткою (за наявності) копію документа, який підтверджує включення до організації вищого рівня та надає право діяти на підставі установчих документів такої організації вищого рівня.
Контролюючий орган може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах, щодо відповідності вимогам, встановленим Податковим кодексом України та законодавством, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Згідно з п.7 Порядку №440, контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру за умови відповідності такої організації вимогам, визначеним підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Кодексу.
У пункті 8 Порядку №440 закріплено, що за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про:
включення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до Реєстру;
виключення неприбуткової організації з Реєстру;
зміну ознаки неприбутковості.
Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі: подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку; невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.
У разі відсутності підстав для відмови у включенні (повторному включенні) до Реєстру, присвоєнні (зміні) ознаки неприбутковості контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання контролюючим органом реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, або з дня отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внести до Реєстру відповідний запис про включення (повторне включення) такої неприбуткової організації до Реєстру, присвоєння (зміну) ознаки неприбутковості.
У разі наявності підстав для відмови у включенні (повторному включенні) до Реєстру, присвоєнні (зміні) ознаки неприбутковості або для виключення неприбуткової організації з Реєстру контролюючим органом готується відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 у двох примірниках, один з яких вручається такій організації у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, а другий залишається в контролюючому органі.
Наведеними нормами визначено підстави та порядок включення контролюючим органом підприємства, установи чи організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Матеріалами справи підтверджується, що підставою для прийняття спірного рішення про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій вказано те, що, як стверджує відповідач, установчі документи не містять заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Тобто, на думку відповідача, позивачем не дотримано вимоги підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 ПК України в частині здійснення діяльності, що не відповідає сутності некомерційної діяльності неприбуткових установ.
У пункті 6 Розділу IV Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11» вказано: Забороняється розподіл отриманих об?єднанням доходів або їх частини серед співвласників, працівників об?єднання, членів органів управління та інших осіб».
Таким чином, зміст Статуту ОСББ «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11», вказує на те, що підприємство відповідає ознакам неприбуткової організації.
Дослідивши обставини справи та проаналізувавши наведене правове регулювання спірних правовідносин, суд приходить до переконання про помилковість висновку відповідача про невідповідність позивача критеріям визначення неприбуткових підприємств, встановленим абзацами першим, другим підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Враховуючи вищенаведене, суд вказує, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів наявності правових підстав для відмови позивачу у включенні його до Реєстру неприбуткових установ та організацій, діяв не у спосіб, визначений чинним законодавством, а відтак, такі дії податкового органу вчинені всупереч норм законодавства, що регулює дані правовідносини.
Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З матеріалів справи вбачається, що позивач - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11» утворений та зареєстрований відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», має статус юридичної особи, що підтверджується відповідним записом у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Установчі документи позивача містять положення, що забороняють розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб (п. 6 Розділ IV Статуту).
Отже, відповідно до підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, позивач відповідає всім вимогам, установленим для неприбуткових організацій, а тому відповідач не мав підстав приймати оскаржуване рішення, яке суд визнає незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Оскільки для прийняття рішення про включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій виконано всі умови, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 245 КАС, необхідно зобов'язати відповідача вчинити вказану дію.
Таким чином позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судового збору 2422,40 грн.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 2422,40 грн, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 2426534600017 від 02.02.2024 про відмову у включенні організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
3. Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві включити ОСББ «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, адреса: м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19) на користь ОСББ «МИКІЛЬСЬКО-СЛОБІДСЬКА 11» (ЄДРПОУ 4504369, місцезнаходження: м. Київ, вул. Микільсько- Слобідська, буд.11) судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
5. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сас Є.В.