ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" жовтня 2025 р. справа № 300/7844/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання рішення суду у справі № 300/7844/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (заявниця, позивачка) 22.09.2025 звернулася до суду із заявою у порядку ст. 382 КАС України, відповідно до змісту якої просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (відповідач) подати звіт про виконання судового рішення від 18.12.2024 у справі №300/7844/24 протягом десяти календарних днів з дня отримання ухвали.
Заява обґрунтована тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській не виконано рішення суду від 18.12.2024, оскільки останнім під час здійснення перерахунку не враховано довідки №165 від 26.11.2002, №Г-24-126215/24-30 від 05.01.2018 та №166 від 22.02.2018. Звернено увагу, що довідки стосуються періоду роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996, при цьому відповідач не визначив заробітну плату за період з 01.03.1994 по 31.12.1996, що підтверджується розрахунком.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.08.2024 щодо перерахунку пенсії, з урахуванням усіх сум заробітку, які зазначено в довідках №165 від 26.11.2002, №Г-24-126215/24-30 від 05.01.2018 та №166 від 22.02.2018.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2025 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у справі № 300/7844/24 залишено без змін. Рішення суду набрало законної сили 04.03.2025.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 18.12.2024 у справі №300/7844/24.
08.10.2025 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов звіт про виконання рішення суду у справі № 300/7844/24, в якому вказано, що Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вжито всіх можливих заходів, спрямованих на виконання рішення суду від 18.12.2024 у справі №300/7844/24, а саме здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . З 01.08.2024, з урахуванням заробітної плати за період з 01.03.1989 по 01.02.19994 (60 місяців) та з 01.07.2000 по 31.08.2008, яка є оптимальною. Звернено увагу, що періоди зазначені у довідках №165 від 26.11.2002, №Г-24-126215/24-30 від 05.011.2018 та №166 від 22.02.2018 занесено до заробітної плати при розрахунку розміру пенсії, однак оптимальним (найбільш вигідним для позивача) залишається період заробітної плати з 01.03.1989 по 01.02.1994 (60 місяців) та з 01.07.2000 по 31.08.2008.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, суд зазначає таке.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).
Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2цього Кодексу.
Частинами третьою-четвертою статті 382-3 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Як зазначалось вище, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.08.2024 щодо перерахунку пенсії, з урахуванням усіх сум заробітку, які зазначено в довідках №165 від 26.11.2002, №Г-24-126215/24-30 від 05.01.2018 та №166 від 22.02.2018.
На виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.08.2024 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням заробітної плати за період з 01.03.1989 по 01.02.1994 (60 місяців) та з 01.07.2000 по 31.08.2008.
Судом з'ясовано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, періоди зазначені у довідках №165 від 26.11.2002, №Г-24-126215/24-30 від 05.01.2018 та №166 від 22.02.2018 занесено до заробітної плати при розрахунку пенсії, що підтверджується матеріалами справи.
При цьому, оскільки найбільш оптимальним для позивачки є період заробітної плати з 01.03.1989 по 01.02.1994 (60 місяців) та з 01.07.2000 по 31.08.2008, то для розрахунку було взято оптимальний період заробітної плати, у зв'язку із чим 47 місяців невигідної заробітної плати було оптимізовано.
У зв'язку із цим, суд дійшов висновку про виконання відповідачем рішення суду від 18.12.2024 у справі №300/7844/24, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із заробітку згідно з довідками №165 від 26.11.2002, №Г-24-126215/24-30 від 05.01.2018 та №166 від 22.02.2018, із урахуванням періодів, за яких розмір пенсії позивачки є найбільш вигідним для неї.
За таких обставин, суд дійшов висновку про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 300/7844/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 300/7844/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Гомельчук С.В.