ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" жовтня 2025 р. справа № 640/30622/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" (надалі, також - позивач, ТОВ "ДНІПРО-3") 26.10.2021 звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (надалі, також -відповідач, Департамент містобудування та архітектури, Департамент) в якій просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у присвоєнні поштової адреси нежитловій будівлі - літньому кафе, яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Гагаріна Юрія, будинок 5/2, яке належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: індексний номер витягу 192369106 від 10.12.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 62073680000;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) присвоїти поштову адресу нежитловій будівлі - літньому кафе, яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Гагаріна Юрія, будинок 5/2, яке належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: індексний номер витягу 192369106 від 10.12.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 62073680000;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подати в установлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є власником об'єкта нерухомого майна нежитлового приміщення - літнього кафе загальною площею 166,6 м. кв. за адресою: м. Київ, просп. Гагаріна Юрія, буд. 5/2. ТОВ "ДНІПРО-3" вказує, що останнє з метою присвоєння поштової адреси вищезазначеному об'єкту нерухомого майна, через центр надання адміністративних послуг, звернулося до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради із заявою від 02.07.2021 про присвоєння поштової адреси нежитловій будівлі, до якої долучило усі документи визначені пунктом 4.17 Положення про реєстрацію адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 №337/9394 (надалі, також - Положення №337/9394). Однак, як зазначає позивач, за результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів, Департамент містобудування та архітектури, листом від 04.08.2021 №8085/0/06/27-21, повідомив ТОВ "ДНІПРО-3", що відповідно до пункту 4.4. Положення №337/9394 поштові адреси не присвоюються спорудам, які встановлені тимчасово без улаштування фундаменту, в тому числі пересувним та тимчасовим спорудам торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малим архітектурним формам, а також об'єктам незавершеного капітального будівництва (крім присвоєння будівельної адреси об'єктам нового будівництва в установленому порядку) та приміщенням службового, допоміжного і технічного призначення, розташованим у житлових та нежитлових будинках, інженерним мережам, через що Департамент повертає надані документи. Таким чином, відповідач відмовив у присвоєнні поштової адреси об'єкту нерухомості.
В той же час, ТОВ "ДНІПРО-3" звертає увагу, що відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.12.2019, індексний номер витягу 192369106, за останнім на праві приватної власності зареєстрований об'єкт нерухомого майна - літнє кафе за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач наголошує, що відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (надалі, також - Закон №1952-IV) у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії. Таким чином, ТОВ "ДНІПРО-3" переконане, що у Державному реєстрі прав державним реєстратором реєструються речові права виключно на об'єкти нерухомого майна, а наявність інформації про об'єкт нерухомого майна у Державному реєстрі прав є підтвердженням статусу такого майна як "об'єкт нерухомого майна".
Окрім цього, позивач стверджує, що технічний паспорт на громадський будинок розташований за адресою проспект Гагаріна Юрія, 5/2 у Дніпровському районі міста Києва від 07.12.2020, також підтверджує, що даний об'єкт є нерухомим майном та не відноситься до об'єктів, визначених пунктом 4.4 Положення №337/9394.
Таким чином, вважаючи протиправним рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у присвоєнні поштової адреси нежитловій будівлі - літньому кафе, яке розташоване за адресою: м. Київ, просп. Гагаріна Юрія, будинок 5/2, яке належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: індексний номер витягу 192369106 від 10.12.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 62073680000, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з цією позовною заявою.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2021 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.65-66).
Відповідно до Розпорядження в.о. керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.05.2022 №521 у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді, адміністративну справу №640/30622/21, згідно з протоколом повторного автоматичного розподілу від 11.05.2022 повторно розподілено (а.с.72,73).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2022 прийнято адміністративну справу №640/30622/21 до провадження (а.с.74-75).
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX (надалі, також - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (надалі, також - Порядок №399).
На виконання положень Закону №2825-IX та відповідно до Порядку №399 справу №640/19431/18 передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.03.2025 прийнято до судового розгляду адміністративну справу №640/30622/21. Постановлено розгляд справи розпочати спочатку та здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.81-83).
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.
Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву та докази, наявні в матеріалах цієї адміністративної справи, встановив такі обставини.
Як свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.12.2019 №192369106, ТОВ "ДНІПРО-3" є власником об'єкту нерухомого майна - літнього кафе, загальною площею 166.6 кв.м., розташованого за адресою: м. Київ, просп. Гагаріна Юрія, буд. 5/2 (а.с.16).
Згідно з відомостями технічного паспорта на громадський будинок розташований за адресою: м. Київ, просп. Гагаріна Юрія, буд. 5/2, виготовленого станом на 07.12.2020, зазначений об'єкт є нежитловою будівлею спорудженою у 2020 році, основні конструктивні елементи: фундамент - бетон; стіни - метал, каркас, сендвіч панелі; покрівля - метало-профіль; підлога - керам. плитка (а.с.22-27).
ТОВ "ДНІПРО-3" 02.07.2021 звернулося до Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради із заявою, в якій просило присвоїти поштову адресу на нежитлову будівлю яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Юрія Гагаріна, 5/2 (а.с.17).
До коментованої заяви позивач долучив: Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності; копію зареєстрованої декларації про готовність об'єкта до експлуатації; виписку з ЄДР юридичних осіб; копію виконавчого (контрольно геодезичного знімку); довідку про виконання умов договору пайової участі від економіки та інвестицій; копію технічного паспорту будівлі; висновок експерта за результатами проведення судового будівельно-технічного дослідження (а.с.17).
Департамент містобудування та архітектури листом від 04.08.2021 №8085/0/06/27-21 повідомив позивачу, що відповідно до пункту 4.4 Положення №337/9394 поштові адреси не присвоюються спорудам, які встановлені тимчасово без улаштування фундаменту, в тому числі пересувним та тимчасовим спорудам торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малим архітектурним формам, а також об'єктам незавершеного капітального будівництва (крім присвоєння будівельної адреси об'єктам нового будівництва в установленому порядку) та приміщенням службового, допоміжного і технічного призначення, розташованим у житлових та нежитлових будинках, інженерним мережам. Враховуючи викладене Департамент повернув надані документи щодо присвоєння поштової адреси зазначеному об'єкту нерухомого майна (а.с.18).
Вважаючи протиправним рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у присвоєнні поштової адреси нежитловій будівлі - літньому кафе, яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Гагаріна Юрія, будинок 5/2, яке належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: індексний номер витягу 192369106 від 10.12.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 62073680000, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (надалі, також - Закон №3038-VI) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 4 цього Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктами містобудування на державному та регіональному рівнях є планувальна організація території, система розселення, система взаємопов'язаного комплексного розміщення основних об'єктів промисловості, транспорту, інженерної та соціальної інфраструктури, функціональне зонування території України, її частин (груп областей), території Автономної Республіки Крим, областей, адміністративних районів.
Об'єктами містобудування на місцевому рівні є планувальна організація території населеного пункту, його частини (групи земельних ділянок) зі спільною планувальною структурою, об'ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою, комплексом об'єктів будівництва, що визначаються відповідно до:
у населених пунктах - меж населених пунктів, їх функціональних зон (сельбищної, промислової тощо), житлових районів, мікрорайонів (кварталів), приміських зон відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні;
за межами населених пунктів - меж приміських зон, а також функціональних зон відповідно до містобудівної документації на регіональному рівні.
Об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
До об'єктів будівництва не належать нафтові і газові свердловини та об'єкти їх влаштування.
Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.01.2011 №90 із змінами і доповненнями (надалі, також - Положення №90) Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується Київському міському голові, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади - Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Пунктом 4 вказаного Положення визначено, що Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київського міського голови та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Згідно з пунктом 5 Положення №90 до основних завдань Департаменту віднесено:
5.1. забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування та архітектури на території м. Києва;
5.2. аналіз стану містобудування на території міста, організація розроблення, експертизи і забезпечення затвердження в установленому порядку містобудівних програм, генерального плану міста Києва, іншої містобудівної документації;
5.3. координація в межах своїх повноважень діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексного розвитку територій, забудови міста Києва, поліпшення його архітектурного вигляду;
5.4. забезпечення дотримання законодавства у сфері містобудування, державних стандартів, норм і правил, затвердженої містобудівної документації;
5.5. організація у межах своїх повноважень охорони, реставрації та використання пам'яток архітектури та містобудування.
Відповідно до пункту 6.41. Положення №90 Департамент надає пропозиції, зокрема, щодо:
6.41.1. розроблення комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Києва;
6.41.2. питань присвоєння поштових адрес об'єктам містобудування.
Відповідно до пункту 4.1. Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 №337/9394 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомого майна здійснюється шляхом видання розпорядчих документів Департаментом містобудування та архітектури або районними в місті Києві державними адміністраціями з подальшим їх внесенням до Реєстру адрес.
Пунктами 4.2.- 4.4. Положення №337/9394 передбачено, що розгляд питань присвоєння поштових адрес здійснюється за клопотаннями фізичних та юридичних осіб (заявників) в установленому порядку.
Поштові адреси присвоюються об'єктам нерухомості, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Поштові адреси не присвоюються спорудам, які встановлені тимчасово без улаштування фундаменту, в тому числі пересувним та тимчасовим спорудам торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малим архітектурним формам, а також об'єктам незавершеного капітального будівництва (крім присвоєння будівельної адреси об'єктам нового будівництва в установленому порядку) та приміщенням службового, допоміжного і технічного призначення, розташованим у житлових та нежитлових будинках, інженерним мережам.
Згідно з пунктом 4.16. Положення №337/9394 присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам здійснюється розпорядженням відповідної районної в місті Києві державної адміністрації. Заявники подають заяву про присвоєння поштової адреси до дозвільного центру відповідної районної в місті Києві державної адміністрації.
Присвоєння поштових адрес іншим об'єктам нерухомого майна здійснюється наказом Департаменту містобудування та архітектури. Заявники подають заяву про присвоєння поштової адреси до Департаменту містобудування та архітектури через Міський дозвільний центр.
Пунктом 4.17. Положення №337/9394 визначено, що до заяви про присвоєння поштової адреси додаються такі документи:
- завірена в установленому порядку копія документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку чи право користування земельною ділянкою (за необхідності);
- для фізичної особи - копія паспорта, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє;
- для юридичної особи та фізичної особи - підприємця - копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- завірена в установленому порядку копія правовстановлюючого документа на об'єкт нерухомого майна, а для новозбудованих об'єктів - зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації;
- копія виконавчого (контрольно-геодезичного) знімання, зареєстрованого в містобудівному кадастрі міста Києва (для закінченого будівництвом об'єкта);
- довідка Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в цій довідці мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення) або рішенню Київської міської ради про звільнення від сплати пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в такому рішенні мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення);
- копія технічного паспорта об'єкта нерухомого майна, виготовленого відповідним суб'єктом господарювання згідно з наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року №127 "Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна".
У разі надання неповного комплекту документів, зазначених у цьому пункті, відсутності підстав для присвоєння об'єкта нерухомого майна поштової адреси заявнику протягом 10 робочих днів надається вмотивована письмова відмова.
Як встановлено судом вище по тексту судового рішення, ТОВ "ДНІПРО-3" 02.07.2021 звернулося до Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради із заявою, в якій просило присвоїти поштову адресу на нежитлову будівлю яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Юрія Гагаріна, 5/2 (а.с.17).
До такої заяви позивач долучив: Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності; копію зареєстрованої декларації про готовність об'єкта до експлуатації; виписку з ЄДР юридичних осіб; копію виконавчого (контрольно геодезичного знімання); довідку про виконання умов договору пайової участі від економіки та інвестицій; копію технічного паспорту будівлі; висновок експерта за результатами проведення судового будівельно-технічного дослідження (а.с.17).
Відповідач не надав суду жодних заперечень щодо наведеного.
Таким чином, із наведеного слідує, що ТОВ "ДНІПРО-3" долучило до заяви від 02.07.2021 усі передбачені пунктом 4.17. Положення №337/9394 документи.
Однак, департамент містобудування та архітектури листом від 04.08.2021 №8085/0/06/27-21 повідомив позивачу, що відповідно до пункту 4.4 Положення №337/9394 поштові адреси не присвоюються спорудам, які встановлені тимчасово без улаштування фундаменту, в тому числі пересувним та тимчасовим спорудам торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малим архітектурним формам, а також об'єктам незавершеного капітального будівництва (крім присвоєння будівельної адреси об'єктам нового будівництва в установленому порядку) та приміщенням службового, допоміжного і технічного призначення, розташованим у житлових та нежитлових будинках, інженерним мережам (а.с.18).
Враховуючи викладене Департамент повідомив що повертає надані позивачем документи щодо присвоєння поштової адреси нежитловій будівлі, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , стосовно цього, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом частини 1 статті 5 Закону №1952-IV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Частиною 4 статті 5 Закону №1952-IV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії.
Згідно з пунктами 1 та 2 частини 3 статті 10 Закону №1952-IV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Отже, із аналізу наведеного вбачається, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором реєструються речові права виключно на об'єкти нерухомого майна, а наявність відомостей про об'єкт у такому реєстрі є підтвердження статусу такого майна як "нерухомого майна".
Як свідчить, наявний в матеріалах справи та долучений позивачем до заяви від 02.07.2021, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.12.2019 №192369106, ТОВ "ДНІПРО-3" є власником об'єкту нерухомого майна - літнього кафе, загальною площею 166.6 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16).
Окрім цього, суд звертає увагу, що згідно з відомостями технічного паспорта на громадський будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 , виготовленого станом на 07.12.2020, зазначений об'єкт є нежитловою будівлею спорудженою у 2020 році, характеристики громадського будинку: фундамент - бетон; стіни - метал, каркас, сендвіч панелі; покрівля - метало-профіль; підлога - керам. плитка (а.с.22-27).
Також, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судового будівельно-технічного дослідження від 07.12.2020 №45/20 (а.с.29-41), досліджуваний об'єкт (реконструйовані нежитлові приміщення об'єкту дослідження прийнята у відповідності до декларації про готовність об'єкта до експлуатації №КВ101200723872 від 23.07.2020) загальною площею 188,0 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України, ДК 018-2000 "Державного класифікатору будівель та споруд", Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", Національного стандарту № 2 "Оцінка нерухомого майна" є нерухомим майном, а саме будівлею.
Таким чином, із аналізу наведеного слідує, що літнє кафе, загальною площею 166.6 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1 є нерухомим майном та не являється спорудою, яка встановлена тимчасово без улаштування фундаменту, в тому числі, пересувною чи тимчасовою спорудою торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малою архітектурною формою, а також об'єктам незавершеного капітального будівництва (крім присвоєння будівельної адреси об'єктам нового будівництва в установленому порядку) та приміщенням службового, допоміжного і технічного призначення, розташованим у житлових та нежитлових будинках, інженерним мережам.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про протиправність рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у присвоєнні поштової адреси нежитловій будівлі - літньому кафе, яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Гагаріна Юрія, будинок 5/2, яке належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: індексний номер витягу 192369106 від 10.12.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 62073680000.
Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подати в установлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу (стаття 382-1 КАС України).
За приписами абзацу 1 частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною 5 статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з частиною 2 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У рішенні від 30.06.2009 за №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац 1 підпункт 3.2 пункту 3, абзац 2 пункту 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина судового процесу для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (пункт 40).
Правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статей 381-1 - 382-2 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень заходів процесуального впливу можливе виключно у випадку встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою застосування цієї статті є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Суд наголошує, що відповідно до частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Разом з тим, на переконання суду, вимога про встановлення судового контролю, що заявлена у складі позовної заяви, є передчасною, оскільки:
- станом на дату ухвалення рішення у справі таке рішення ще може бути оскаржене у судах апеляційної і касаційної інстанцій та не набрало законної сили;
- стадія виконання такого рішення не настала;
- відсутні докази фактичного невиконання рішення чи ухилення відповідача від його виконання.
Таким чином, суд не вбачає правових підстав для встановлення судового контролю на стадії ухвалення рішення відповідно до положень статті 382 КАС України.
Решта доводів сторін висновків суду по суті спірних правовідносин не змінюють.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ТОВ "ДНІПРО-3" підлягають задоволенню.
Розподіляючи між сторонами судові витрати суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем сплачено судовий збір за подання до суду адміністративного позову в загальному розмірі 2 270,00 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи квитанція №0.0.2312026184.1 від 21.10.2021 (а.с.11).
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 139 КАС України).
Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 270,00 гривень.
Доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у присвоєнні поштової адреси нежитловій будівлі - літньому кафе, яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Гагаріна Юрія, будинок 5/2, яке належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: індексний номер витягу 192369106 від 10.12.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 62073680000.
Зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) присвоїти поштову адресу нежитловій будівлі - літньому кафе, яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Гагаріна Юрія, будинок 5/2, яке належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: індексний номер витягу 192369106 від 10.12.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 62073680000
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (код ЄДРПОУ 26345558) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3" (ЄДРПОУ - 43377449) сплачений судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 (нуль) копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРО-3": просп. Юрія Гагаріна, буд. 5/2, м. Київ, 02105, код ЄДРПОУ - 43377449;
відповідач: Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація): вул. Хрещатик, буд.32, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ - 26345558.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.