про залишення заяви без задоволення
16 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/3921/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши заяву ОСОБА_1 від 29.09.2025 року, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо виконання рішення суду від 11.07.2025 у справі №260/3921/25 та зобов'язання вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення, -
У провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
11 липня 2025 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення із 01 лютого 2023 року основного розміру призначеної позивачу ОСОБА_1 пенсії із 79 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку такої пенсії на підставі довідки № 244 від 26.12.2024р. виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. та обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити із 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача ОСОБА_1 у розмірі 79 % сум грошового забезпечення, визначених у довідці № 244 від 26.12.2024р. виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. без обмеження максимальним розміром пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
29 вересня 2025 року до суду надійшла заява позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо виконання рішення суду від 11.07.2025 у справі №260/3921/25 та зобов'язання вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення, в якій він просить:
1. Прийняти до розгляду у порядку письмового провадження заяву позивача про визнання протиправними рішень, дій, бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем ГУ ПФУ в Закарпатській області, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.07.2025р., у адміністративній справі № 260/3921/25, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити із 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача ОСОБА_1 у розмірі 79 % сум грошового забезпечення, визначених у довідці № 244 від 26.12.2024р. виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. без обмеження максимальним розміром пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) вжити заходи щодо усунення порушень ст. 129-1 Конституції України шляхом перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії із 01 лютого 2023 року у розмірі 79 % сум грошового забезпечення, визначених у довідці № 244 від 26.12.2024р. виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. без обмеження максимальним розміром пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
3. Встановити Головному управлінню ПФУ в Закарпатській області десятиденний строк з дня набрання окремою ухвалою законної сили для надання відповіді про результати вжитих заходів.
4. Стягнути на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) документально підтверджені судові витрати - сплачений судовий збір.
В обґрунтування заяви зазначено, що 11 серпня 2025 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду набрало законної сили. Апеляційне та касаційне провадження у справі не відкривалось.
26 серпня 2025 року Закарпатським окружним адміністративним судом, на виконання судового рішення від 11.07.2025р., у справі № 260/3921/25, видано виконавчий лист № 260/3921/25/2025, який 05 вересня 2025 року поданий ОСОБА_1 до органу виконавчої служби.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано- Франківськ) Гаринець О.І. (ВП № 79028197 від 09.09.2025р.) відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 260/3921/25/2025 від 26.08.2025р., виданого Закарпатським адміністративним судом. Однак, результати виконавчого провадження відсутні.
В той же час, згідно повідомлення ГУ ПФУ в Закарпатській області (вих. № 4188- 4292/С-02/8-0700/25 від 19.09.2025р.) вказане рішення суду від 11.07.2025р., у справі № 260/3921/25, не виконано, а буде виконано в майбутньому після розробки програмного забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025р. №821.
Слід зазначити, що зазначеною пенсійним органом постановою КМУ від 14.07.2025р. № 821, Пенсійному фонду України надано строк до 01.09.2025р. на забезпечення інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування, а вказана відповідь ГУ ПФУ в Закарпатській області датована 19.09.2025р., тобто через 18 днів після 01.09.2025р., а отже пенсійний орган надав відмову у виконанні судового рішення після виконаних вимог постанови Уряду України.
Тому, отримавши вказане повідомлення пенсійного органу, датоване 19.09.2025р., та усвідомивши (дізнавшись), що пенсійний орган безпідставно не виконує судове рішення.
Відповідно до норм частини 5 статті 383 КАС України розгляд заяви здійснюється судом в порядку письмового провадження.
06 жовтня 2025 року до суду надійшов відзив відповідача на вказану заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні заяви позивача, оскільки ГУ ПФУ в Закарпатській області не ухиляється від виконання рішення суду та таке буде виконано у добровільному порядку після врегулювання питань, пов'язаних з реалізацією Постанови №821.
Надаючи оцінку діям відповідача при виконанні рішення суду, суд враховує наступне.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.07.2025 по справі №260/3921/25 позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення із 01 лютого 2023 року основного розміру призначеної позивачу ОСОБА_1 пенсії із 79 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку такої пенсії на підставі довідки № 244 від 26.12.2024р. виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. та обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити із 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача ОСОБА_1 у розмірі 79 % сум грошового забезпечення, визначених у довідці № 244 від 26.12.2024р. виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. без обмеження максимальним розміром пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З системного аналізу вище зазначених норм права можна зробити висновок, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Так, згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що при виконанні рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Після закінчення наданого строку, державний виконавець перевіряє виконання рішення суду. У разі невиконання рішення суду, державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу, вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання рішення державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу та попередження про кримінальну відповідальність, після чого звертається до органу досудового розслідування з повідомленням про вчинення боржником кримінального правопорушення за ст.382 Кримінального кодексу України.
Положеннями статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято на виконання судове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.07.2025 року по справі №260/3921/25, яке набрало чинності 11.08.2025 року та дане рішення обліковане в електронній пенсійній справі заявника.
Як зазначено відповідачем наразі програмне забезпечення інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування, щодо виконання п.2 вказаної Постанови № 821 не функціонує належним чином, так як проводяться відповідні технічні доопрацювання.
Різниця в пенсії, з урахуванням виплачених сум, буде визначена після доопрацювання інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Отже, в зв'язку з відсутністю на даний час технічних можливостей опрацювання електронної пенсійної справи, рішення суду буде виконано Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області після врегулювання питань, пов'язаних з реалізацією Постанови №821.
Суд зауважує, що у матеріалах справи відсутні докази того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вчиняє недобросовісні дії під час виконання рішення суду, його умисне невиконання, створює перешкоди для виконання такого рішення або ухиляється від його виконання.
Таким чином, зазначені позивачем обставини не можуть свідчити про наявність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області чи про ухилення відповідача від виконання у повному обсязі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по даній справі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про залишення заяви без задоволення.
Керуючись ст. 241, 243, 248, 383 КАС України, суд -
Заяву ОСОБА_1 від 29.09.2025 року, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо виконання рішення суду від 11.07.2025 у справі №260/3921/25 та зобов'язання вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.Ю.Дору