17 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/22014/25
категорія 112030700
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Головного управління ДСНС з надзвичайних ситуацій у Житомирській області в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з питань попереднього розгляду документів щодо встановлення статусу учасника бойових дій особам, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у Головному управлінні ДСНС України у Житомирській області, яка полягає у неоформленні довідки про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;
- зобов'язати Комісію з питань попереднього розгляду документів щодо встановлення статусу учасника бойових дій особам, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у Головному управлінні ДСНС України у Житомирській області оформити довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за формою, встановленою додатком 6 до " надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення", затвердженого постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року;
- визнати протиправним та скасувати оформлене протоколом від 17.07.2025 року № 40 рішення засідання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, в частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій від 08.07.2025 року та надати статус учасника бойових дій.
Від Державної служби України з надзвичайних ситуацій надійшло клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначає, що справа є складною та потребує детального розгляду по суті та з'ясування всіх обставин для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права та з проходженням усі стадій судового процесу.
Аналогічне клопотання щодо здійснення розгляду цієї справи в порядку загального провадження надійшло від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області.
Розглянувши подані клопотання, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно з пунктами 3, 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є: справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до особливостей розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, визначених частиною 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Виключний перелік справ, які підлягають розгляду за правилами загального провадження визначений частиною 4 статті 12 КАС України:
Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Вирішення питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та переходу зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження регламентує стаття 260 КАС України.
Зі змісту частини 4 статті 260 КАС України слідує, що суд при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження за наявності підстав може постановити ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
У цій справі оскаржується бездіяльність Комісії з питань попереднього розгляду документів щодо встановлення статусу учасника бойових дій та рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій з питання надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Суд звертає увагу, що даний спір не входить до виключного переліку справ, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, визначеного ч. 4 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України та не підпадає під перелік справ у спорах, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Представники відповідача, звернувшись до суду з клопотаннями про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, не навели обґрунтованих підстав доцільності такого розгляду, а саме, у чому полягає складність цієї справи чи інших обставин, які свідчать, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі вимагають розгляду у загального позовному провадженні.
Наведені у клопотанні доводи представників відповідачів не свідчать про необхідність чи наявність істотних підстав для розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження. Будь-яких доказів наявності таких підстав, складності спірних правовідносин суду не надано.
Розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження не позбавляє відповідачів можливості участі у справі, жодним чином не створює будь-яких процесуальних чи практичних перешкод особам в доступі до правосуддя.
Суд зауважує, що відповідачі не позбавлені можливості подавати до суду заяви по суті справи, додаткові докази, клопотання, пояснення та інші процесуальні документи.
Відтак, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотань відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження слід відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотань Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області про розгляд справи № 240/22014/25 за правилами загального позовного провадження відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Майстренко