16 жовтня 2025 року м. Житомир справа №240/17697/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про залучення співвідповідачів до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського станом на лютий 2023 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для перерахунку розміру пенсії з 01.03.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії);
- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського станом на лютий 2023 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з обов'язковим зазначенням відомостей про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для перерахунку розміру пенсії з 01.03.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), а саме: посадовий оклад - 3140,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800,00 грн; надбавка за стаж служби - 1300,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (75 %) - 4875,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) - 510,00 грн; премія (185,856 %) - 22088,99 грн; всього - 33973,99 грн.
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ. Стверджує, що відповідача виник обов'язок скласти нову довідку про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на лютий 2023 року, оскільки з 01.02.2023 суттєво збільшились розміри грошового забезпечення працівників Національної поліції, в тому числі й за рахунок збільшення розміру премії та суттєвих змін, які стосувались збільшення грошової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168. У зв'язку із цим він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити нову довідку про його грошове забезпечення по прирівняній посаді поліцейського станом на лютий 2023 року. Однак, відповідач відмовив йому у видачі такої довідку у зв'язку із відсутністю підстав для її складання. Позивач зазначає, що протиправними діями щодо відмови у виготовленні і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на лютий 2023 року відповідач позбавляє його права на проведення перерахунку пенсії, та як наслідок порушує його права на належне пенсійне забезпечення. У зв'язку з цим, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду провадження у даній справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду від позивача надійшли два клопотання (вх.№30656/24 та вх.№41005/24) про залучення до участі в даній справі співвідповідачів, а саме: Міністерства внутрішніх справ України (в особі Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС України в Житомирській області) та Міністерства внутрішніх справ України (в особі Відділу координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України).
На обгрунтування поданих клопотань позивач зазначив, що 22.04.2024 міністр МВС України видав наказ №259 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій". Попередній Наказ №129 про визначення уповноваженого підрозділу з підготовки та подання до органів ПФУ документів для перерахунку пенсій, втратив чинність. При цьому, в пункті 1 наказу №259 визначено, що в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного України документів для призначення (перерахунку) пенсій є Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України, а в пункті 2 вказаного наказу передбачено, що повноваження по щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).
З огляду на зазначене ОСОБА_1 вважає, що є підстави для залучення Міністерства внутрішніх справ України (в особі Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС України в Житомирській області) та Міністерства внутрішніх справ України (в особі Відділу координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України) до участі в справі в якості співвідповідачів.
Розглянувши вказані клопотання, суд зазначає наступне.
Питань щодо залучення до участі в справі співвідповідача врегульовано правовими нормами статті 48 КАС України.
Згідно з частиною 3 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Таким чином, приписи чинного процесуального законодавства визначають в якості підстави для залучення співвідповідача подання позову не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом.
Суд зазначає, що предметом спірних правовідносин є відмова у видачі позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського станом на лютий 2023 року. Таким чином, відповідати за поданим позовом має той суб'єкт владних повноважень, який відмовив позивачу у видачі такої довідки. В спірних правовідносинах таким суб'єктом є саме Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області".
Зокрема, з матеріалів справи вбачається, що 31.03.2023 ОСОБА_1 звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на лютий 2023 року для перерахунку пенсії, врахувавши при цьому вказану в листі Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 13.03.202 №18зі/29/105/05-2023 інформацію про суми грошового забезпечення, які виплачувались в лютому 2023 року за прирівняною посадою поліцейського.
За наслідками розгляду вказаної заяви Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" надіслала позивачу лист від 03.05.2023 №1152/33/26-2023, в якому повідомила про відсутність правових підстав для складання такої довідки.
Таким чином, саме Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" вчинила протиправні, на переконання позивача, дії щодо відмови йому у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського станом на лютий 2023 року, а тому в даній справі позов заявлений до тієї, особи яка повинна за ним відповідати.
Водночас, подальший перехід на підставі наказу від 22.04.2024 №259 повноважень щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення від Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" до іншого суб'єкта (Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС України в Житомирській області чи до Відділу координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України) не створює підстав, для залучення останніх до участі в справі в якості співвідповідачів, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин, яким суд має надати правову оцінку в межах розгляду даної справ, такими повноваженнями була наділено саме Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області".
Крім того, звертаючись до суду із клопотаннями про залучення Міністерства внутрішніх справ України (в особі Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС України в Житомирській області) та Міністерства внутрішніх справ України (в особі Відділу координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України) до участі в справі в якості співвідповідачів, жодних позовних вимог до цих суб'єктів владних повноважень, позивач не заявляє.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення до участі в даній справі співідповідачів.
Керуючись статтями 48, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити в задоводенні клопотань ОСОБА_1 (вх.№30656/24 та вх.№41005/24) про залучення до участі в адміністративній справі №240/17697/23 співвідповідачів.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.Е.Черняхович