Рішення від 15.10.2025 по справі 640/38542/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року Справа№640/38542/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

28 грудня 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 через хворобу за останньою штатною посадою, прирівняної до посади поліцейського, - начальника УП ГУНП у м. Києві на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» 20 липня 2021 року за № 2400 станом на 19 листопада 2019 року, відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988) із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку 85% від суми щомісячного грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру;

- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за останньою штатною посадою, прирівняною до посади поліцейського, - начальника УП ГУПН в м. Києві на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» 20 липня 2021 року № 2400 станом на 19 листопада 2019 року, відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 988, із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку 85% від суми щомісячного грошового забезпечення, без обмеження її граничним розміром, а також виплатити різницю між розміром перерахованої пенсії (з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою та вже виплачених щомісячних сум на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 станом на 19 листопада 2019 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Окружного адміністративного суду міста Києва справа № 640/38542/21 передана на розгляд судді Бояринцевої М.А.

14 січня 2022 року Окружний адміністративний суд міста Києва постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; встановив строк для подання відзиву на позовну заяву.

13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.

На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.

П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.

Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.

На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/38542/21 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду адміністративна справа № 640/38542/21 (провадження № 200/3289/25) передана на розгляд судді Кравченко Т.О.

28 квітня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття адміністративної справи до провадження; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття справи до провадження сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4524-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у непроведенні перерахунку його пенсії з 01 грудня 2019 року в розмірі 85% грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 19 листопада 2019 року, визначеного в довідці державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» 20 липня 2021 року за № 2400, без обмеження граничного розміру, є протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

З приводу наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідач зазначив таке.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

П. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45, (далі - Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Окружного адміністративного суду України від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнані протиправними та скасовані п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), внаслідок чого, за висновком пенсійного органу, неможливо провести жодного перерахунку пенсії.

Також відповідач відзначив, що нормативно-правові акти, які б визначали умови, порядок та розміри, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 Кабінет Міністрів України не приймав.

З огляду на викладене та з урахуванням п. 4 Постанови КМУ № 103 виплата пенсій продовжується у раніше визначених розмірах, а новий перерахунок пенсії позивача провести неможливо.

З приводу перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідач відзначив наступне.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 9 Порядку № 45 пенсійний орган має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, пенсійний орган не має.

Відповідач покликався на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року у справі № 1-9/2015, згідно з яким положення першого речення ч. 3 ст. 63 Закону № 2262, відповідно до яких: «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

За висновком Конституційного Суду України, положення ст. ст. 43, 63 Закону № 2262 вказують на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (ст. 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (ст. 63), виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Отже, приписами ст. 63 Закону № 2262 визначений виключний перелік видів грошового забезпечення, на підставі яких проводиться перерахунок пенсії.

Ст. 63 Закону № 2262 Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п. п. 2, 3 ст. 116 Конституції України.

Відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 103 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку), перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року, а саме: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії Постановою КМУ № 103 не передбачено.

Відповідач вказував на те, що діючи на підставі Закону № 2262, Порядку № 45 та Постанови КМУ № 103, здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки, в якій визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Правом самостійно визначати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсійний орган не наділений.

За висновком відповідача, прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988) не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.

Крім того, відповідач зауважив, що відповідно до п. 3 Порядку № 45 довідки про розмір грошового забезпечення видаються уповноваженим органом. Таким уповноваженим органом є державний орган, з якого особу звільнено із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.

Разом з цим позивач не довів, що державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» є органом, уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Також відповідач вказував на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивач із розрахунку 85% сум грошового забезпечення.

Зазначив, що позивачу проведений перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ № 103.

На ці здійснення цього перерахунку Закон № 2262 діяв в редакції від 13 березня 2018 року, ст. 13 якого було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Відтак, перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови КМУ № 103 проведений із розрахунку 70% грошового забезпечення, що відповідало вимогам чинного на той час законодавства.

З приводу вимог позивача в частині виплати пенсії без її обмеження максимальним розміром відповідач зазначив наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі № 7-рп/1016 норма ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 визнана неконституційною.

Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законів України» (далі - Закон № 1774) встановлено обмеження до 31 грудня 2017 року.

Отже, рішення Конституційного Суду України не скасовує обмеження виплати пенсій на 2017 рік, а тому, дії органів Пенсійного фонду України є правомірними.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 19 лютого 1986 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві.

З 02 серпня 2000 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) в розмірі 85% грошового забезпечення, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 89/29619-МВС та пенсійним посвідченням № НОМЕР_3 , виданим 15 листопада 2000 року.

ГУ ПФУ в м. Києві неодноразово проводило перерахунок призначеної позивачеві пенсії з різних правових підстав (підвищення грошового забезпечення, індексація тощо).

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 89/29619-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2018 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 350,00 грн;

- оклад за військовим званням - 135,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 594,00 грн;

- особи, які працюють в умовах режимних обмежень, 15% - 202,50 грн;

- надбавка за особливо важливі завдання 49% - 1 018,71 грн;

- надбавка за оперативно-розшукову діяльність 13% - 175,50 грн;

- премія 40% - 1 390,28 грн;

всього - 4 865,99 грн;

основний розмір пенсії: 85% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 4 136,09 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

підвищення за Постановою КМУ № 355 (35% від 4 136,09 грн = 1 447,63 грн, максимальний розмір - 4 391,81 грн) - 1 447,63 грн;

доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 223,21 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 5 806,93 грн;

підставі перерахунку: індексація пенсії;

з 01 березня 2013 року - 5 806,93 грн.

Отже, до перерахунку пенсії позивача згідно з Постановою КМУ № 103 основний розмір його пенсії становив 85% грошового забезпечення, у складі якого були враховані не лише основні, а й додаткові види, а саме надбавки.

20 березня 2018 року Головне управління МВС України в місті Києві видало ОСОБА_1 довідку № 29619 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно з цією довідкою відповідно до ст. 63 Закону № 2262, Постанови КМУ № 103, Постанови КМУ № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - начальник УП ГУНП у м. Києві до посади на день звільнення зі служби - начальник Дарницького РУ ГУМВС України в м. Києві становив:

посадовий оклад - 3 800,00 грн;

оклад за спеціальним званням (полковник міліції/полковник поліції) - 2 400,00 грн;

надбавка за стажу служби 50,00% - 3 100,00 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15,00% - 570,00 грн;

премія 13,18% - 1 300,87 грн;

усього - 11 170,87 грн.

ГУ ПФУ в м. Києві отримало цю довідку 20 березня 2018 року.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 89/29619-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 800,00 грн;

- оклад за військовим званням - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 100,00 грн;

- особи, які працюють в умовах режимних обмежень, 15% - 570,00 грн;

- премія 13,18% - 1 300,87 грн;

всього - 11 170,87 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 7 819,61 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 7 819,61 грн;

підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 988, Постанова КМУ № 103 п. 3, перерахунок з 01 січня 2016 року;

з 01 січня 2018 року - 7 819,61 грн.

Крім того, в результаті перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ в м. Києві провело розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою № 89/29619 за період з січня 2016 року по квітень 2018 року включно на загальну суму 51 226,56 грн.

Таким чином, внаслідок перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови КМУ № 103 основний розмір пенсії був зменшений з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а у складі грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, не були враховані всі додаткові види (складові).

Як свідчить розрахунок пенсії за вислугу років станом на 01 липня 2021 року, пенсія позивач обчислена із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 800,00 грн;

- оклад за військовим званням - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 100,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 570,00 грн;

- премія 13,18% - 1 300,87 грн;

всього - 11 170,87 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 11 170,87 грн;

з урахуванням доплати - 9 819,61 грн;

щомісячна доплата до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 7 819,61 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 9 819,61 грн.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного за нормами Постанови КМУ № 988, у складі якого не були враховані певні його додаткові види. При цьому обмеження виплати пенсії позивача максимальним розміром пенсійний орган не застосовував.

12 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» з заявою, в якій на підставі Закону № 2262, Постанов КМУ № 103 і № 988, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 та листа Національної поліції України від 24 лютого 2021 року № 2388/09/48-2021 «Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських» просив виготовити та направити до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського з урахуванням розміру посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами), надбавка за кваліфікацію, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, а також інших щомісячних надбавок, підвищень і доплат, станом на 19 листопада 2019 року.

20 липня 2021 року державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» видала довідку № 2400 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Як свідчить зміст цієї довідки, станом на листопад 2019 року грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського - начальник УП ГУНП м. Київ, визначене відповідно до Постанови КМУ № 988, становило:

посадовий оклад - 3 800,00 грн;

оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2 400,00 грн;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 50%) - 3 100,00 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 78,18%) - 7 270,74 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу 15%) - 570,00 грн;

премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення 58,48%) - 10 023,90 грн;

усього - 27 164,64 грн.

03 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву», починаючи з 19 листопада 2019 року.

У відповідь на цю заяву, яка зареєстрована 08 вересня 2021 року за № 26548/Х-2600-21, листом від 06 жовтня 2021 року № 26703-26548/Х-02/8-2600/21 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Відмовляючи в перерахунку пенсії, пенсійний орган виходив з такого:

- у зв'язку з прийняттям Постанови КМУ № 103 Міністерство соціальної політики України листом від 26 лютого 2018 року № 3590/0/12-18/21 повідомило Пенсійний фонд України про підстави проведення в 2018 році перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262;

- в квітні 2018 року ГУ ПФУ в м. Києві провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою поліцейського, що була надана уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України;

- після скасування п. 3 Постанови КМУ № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 нормативно-правові акти щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, в тому числі з 01 грудня 2019 року, Кабінет Міністрів України не приймав;

- будь-які повідомлення від Міністерства соціальної політики України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, звільнених з органів внутрішніх справ, пенсії яких підлягають перерахунку, до ГУ ПФУ в м. Києві не надходили;

- оформлена і подана з порушенням вимог Порядку № 45 довідка про розмір грошового забезпечення не може бути підставою для перерахунку пенсії за нормами Закону № 2262;

- п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, (далі - Порядок № 3-1) не передбачено подання заяв пенсіонерами для проведення перерахунків пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення.

Отже, за висновком пенсійного органу, пенсія позивача перерахована і виплачується відповідно до законодавства, а підстави для її перерахунку відсутні.

При цьому докази, які б свідчили, що ГУ ПФУ в м. Києві приймало рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 грудня 2019 року із грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 20 липня 2021 року № 2400, суду не надані.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі Закон № 900).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою ч. 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988).

П. 2 Постанови КМУ № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4);

- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5);

- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7);

- надбавка за почесне звання «заслужений» (п. 8);

- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9);

- доплата за вчене звання (п. 10);

- доплата за службу в нічний час (п. 11).

На підставі ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103).

П. 3 Постанови КМУ № 103 установлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Одночасно п. 5 Постанови КМУ № 103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

П. 6 Постанови КМУ № 103 внесені зміни і до Порядку № 45.

П. 1 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абз абз. 1-2 п. 5 Порядку № 45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою КМУ № 988, премія.

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнав протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції; довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). З дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Після скасування 05 березня 2019 року змін до п. 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним п. 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також п. 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Таким чином, з 19 листопада 2019 року з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 п. 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Враховуючи викладене, що з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988, та відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262.

Суд враховує правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18, де серед іншого, зазначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», яка набрала чинності 01 січня 2020 року, п. п. 1-3 постанови КМУ № 103 були виключені.

Інші положення Порядку № 45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05 березня 2019 року положеннями п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та внесення змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, а 19 листопада 2019 року - п. 3 Постанови КМУ № 103, фактично не змінилися.

Так, п. 2 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 784) передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) МВС (абз. 8 п. 3 Порядку № 45).

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано в цілому п. 6 Постанови КМУ № 103, яким вносилися зміни у Порядок № 45 (зокрема, у п. п. 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

Порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій до прийняття Постанови КМУ № 103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

При цьому було встановлено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Оскільки на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком № 45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.

У той же час подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови КМУ № 103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.

Чинним є п. 5 Постанови КМУ № 103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Однак фактично цей пункт лише передбачає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою ГУ ПФУ в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення, до якої включені щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премія.

Суд зазначає, що у зв'язку з отриманням довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення у ГУ ПФУ м. Києві виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.

Право на перерахунок пенсії виникло з 01 грудня 2019 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Докази прийняття відповідачем рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 суду не надані.

Однак листом від 06 жовтня 2021 року № 26703-26548/Х-02/8-2600/21 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивачеві про відсутність підстав для перерахунку його пенсії.

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ; йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262.

Докази, які б свідчили, що на час виникнення спірних правовідносин позивач отримував пенсію, розмір якої визначений, виходячи з розміру грошового забезпечення, до якого включені щомісячні додаткові види згідно з Постановою КМУ № 988, суду не надані.

З 19 листопада 2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, отже з цієї дати виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою КМУ № 988 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262.

При цьому, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникав обов'язок провести такий перерахунок.

20 липня 2021 року державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, видала ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262, довідку № 2400 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року згідно з Постановою КМУ № 988 за прирівняною посадою поліцейського.

Отже, з 01 грудня 2019 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262.

З цих міркувань суд відхиляє аргументи пенсійного органу щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії.

Також суд відхиляє заперечення відповідача, які гуртуються на тому, що державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» не є державним органом, уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262.

Суд відзначає, що 25 лютого 2019 року Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органу Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (далі - Наказ МВС № 129).

П. 1 Наказу МВС № 129 визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладанням таких функцій на Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

16 квітня 2021 року Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 291 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129» (далі - Наказ МВС № 291).

На підставі п. 1 Наказу МВС № 291 п. 1 Наказу МВС № 129 викладений в такій редакції:

«1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:

1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;

2) територіальне медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.»

Щодо застосування до спірних правовідносин положень ст. 51 Закону № 2262.

В постанові від 12 грудня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:

«[…]

59. З огляду на наведене Судова палата в цій справі вважає правильною правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 26 січня 2021 року в справі № 520/11178/2020 і доходить висновку про наявність підстав для відступлення від правової позиції, викладеної Верховним Судом у постанові від 12 квітня 2023 року в справі № 380/14933/22.

60. Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:

Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.

Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

[…]».

Суд зауважує, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.

Той факт, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року видана лише 20 липня 2021 року не може бути підставою для застосування положень ч. 3 ст. 51 Закону № 2262 та обмеження періоду перерахунку 12 місяцями.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення, підлягає визнанню протиправною.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року із грошового забезпечення, визначеного в довідці державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зважаючи на те, що в період з 01 грудня 2019 року пенсійний орган здійснював нарахування та виплату пенсії позивачеві, належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 на отримання пенсії, розмір якої визначений з грошового забезпечення, у складі якого враховані не лише основні, а й щомісячні додаткові види грошового забезпечення, є покладання на пенсійний орган обов'язку виплатити пенсію після перерахунку з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.

З приводу того, який відсотковий розмір має застосовуватись при перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року (85% чи 70%), суд зазначає таке.

Ключовим правовим питанням, з приводу якого між сторонами виник публічно-правовий спір, є наявність/відсутність у позивача права на перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року. Отже, питання щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії є похідними і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що відповідач відмовив в перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення грошового забезпечення та порядку проведення такого перерахунку. При цьому спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на час звернення позивача до суду не існувало.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог в частині, яка стосується перерахунку пенсії в розмірі 85% сум грошового забезпечення, слід відмовити.

До того ж суд зауважує, що на час виникнення спірних правовідносин основний розмір пенсії ОСОБА_1 становив 70% суми грошового забезпечення.

Зменшення основного розміру пенсії з 85% до 70% суми грошового забезпечення відбулося внаслідок перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року на підставі Постанов КМУ № 103 і № 988.

При цьому рішення (дії) ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії з 85% до 70% позивач не оскаржував.

Правомірність рішень (дій) ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення не є предметом спору і у справі, що розглядається.

До того ж, звертаючись до ГУ ПФУ в м. Києві з заявою від 03 вересня 2021 року про перерахунок пенсії на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення, позивач не порушував питання відсоткового розміру його пенсії.

Відтак, при розгляді заяви від 03 вересня 2021 року пенсійний орган не вирішував питання щодо наявності/відсутності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з її відсоткового розміру 85%.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині, що стосуються виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що на час виникнення спірних правовідносин позивач отримував пенсію без її обмеження максимальним розміром; перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення, ГУ ПФУ в м. Києві не проводило і максимальним розміром її не обмежувало.

Отже, в цій частині відсутнє порушене право позивача, яке б потребувало судового захисту.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (квитанція від 07 грудня 2021 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 20 липня 2021 року № 2400 про розмір грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 15 жовтня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко