Рішення від 30.09.2025 по справі 160/22731/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року Справа № 160/22731/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіГолобутовського Р.З.

за участі: секретаря судового засідання Омельченко А.І.,

представника позивача представника відповідача Балабко А.В., Писаревського О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

06.08.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів» (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.07.2025 №473/32-00-07-13, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький завод кольорових сплавів" штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, вказуючи, що податковий орган під час проведення перевірки дійшов висновку, що встановлені порушення ТОВ «ЗЗКС» пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України призвели до заниження податкових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб за період з 01.04.2018 по 30.09.2021 на суму 2 550 674,60 грн. ТОВ «ЗЗКС» вважає неправомірним донарахування орендної плати за землю з юридичних осіб за період з 01.04.2018 по 30.09.2021 ТОВ «ЗЗКС» в сумі 2 550 674,60 грн за договорами оренди землі від 02.04.2009, від 19.11.2019, від 14.07.2008, від 19.07.2007 та від 08.09.2003 з наступних підстав. Між ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» та Запорізькою міською радою у 2003, 2007, 2008, 2009 роках укладено договори оренди землі, які знаходяться за адресами: м. Запоріжжя, вул. Кремлівська (нова назва-Сергія Синенка), 85; м. Запоріжжя, вул. Георгія Сапожнікова, 5; м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, 82; м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, 82. Позивач стверджує, що сплачував орендну плату за земельні ділянки за період 01.04.2018 - 01.04.2019 відповідно до умов договорів та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Позивач стверджує, що право користування земельними ділянками, що розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України,82, перейшло від ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» направило на ім'я міського голови м. Запоріжжя лист-повідомлення про відчуженням нерухомого майна, яке знаходиться на орендованій земельній ділянці, з проханням розірвати договір оренди. Рішенням Запорізької міської ради від 26.02.2020 №69/4 та від 30.09.2020 №44/4, від 26.02.2020 №64/4 та від 30.09.2020 №44/4, договір від 19.07.2007 та договір від 08.09.2003 були розірвані. Враховуючи викладене, з моменту укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна ТОВ «ЗЗКС» не є суб'єктом сплати орендної плати за земельні ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0118, кадастровий номер 2310100000:05:009:0297. 27.04.2011 між ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» та ТОВ «Терра-Форум» було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, розташованого за адресою: , м. Запоріжжя, вул. Георгія Сапожнікова,5. право користування земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. вул. Георгія Сапожнікова,5, перейшло від ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» до ТОВ «Терра-Форум». В свою чергу, ТОВ «Терра-Форум» ще у 2010 році листами від 01.04.2010 року № 16, 17, 19 звернулось до Запорізької міської ради з проханням здійснити переоформлення договорів оренди земельних ділянок, у зв'язку з купівлею нерухомого майна, що розташоване на даних земельних ділянках. Оскільки на даний час, вказаний договір оренди землі від 14.07.2008 не розірвано, ТОВ «ЗЗКС» продовжує сплату орендної плати за земельну ділянку. Нарахування орендної плати за земельну ділянку ТОВ «ЗЗКС» проводило на підставі договору оренди такої земельної ділянки, а також витягу з технічної документації, щодо чинної нормативно грошової оцінки (п.п. 288.1 ПК України) з урахуванням коефіцієнтів індексації визначених відповідно до законодавства (п.п. 289.1 ПК України), та індивідуальної податкової консультації №2859/ІПК/99-00-04-01-04 від 22.05.2024. Також, ТОВ «Терра-Форум» перераховано до Державного бюджету Хортицького району м. Запоріжжя суму податкових зобов'язань із земельного податку у розмірі 581 701,58 грн. Таким чином, фактичний користувач земельних ділянок ТОВ «Терра-Форум» у повному обсязі сплатив належні до сплати податкові зобов'язання, що підтверджує відсутність обов'язку ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» сплачувати орендну плату за землю, так як земельні ділянки не перебували у його користуванні а обов'язкові платежі по цим об'єктам вже сплачено. ТОВ «ЗЗКС» в рамках договору оренди землі від 02.04.2009 сплачувало орендну плату за земельну ділянку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кремлівська (нова назва - Сергія Синенка), 85, відповідно до умов договору та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Нарахування орендної плати за земельну ділянку ТОВ «ЗЗКС» проводило на підставі договору оренди такої земельної ділянки, а також витягу з технічної документації, щодо чинної нормативно грошової оцінки (п.п. 288.1 ПК України) з урахуванням коефіцієнтів індексації визначених відповідно до законодавства (п.п. 289.1 ПК України), та індивідуальної податкової консультації №1079/6/99-00-04-03-03-06/ІПК від 16.03.2020. Відтак, позивач вважає безпідставним нарахування податкових зобов'язань за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 26.08.2025 о 12:20.

19.08.2025 представником позивача подано клопотання про відкладення розгляду справи.

25.08.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначає, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дата припинення ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0118 (площа 0,0095 га) 26.01.2021 (інформаційна довідка 288749964 від 07.12.2021). Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дата припинення ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0297 (площа 0,0443 га) 14.07.2020 (інформаційна довідка 288749494 від 07.12.2021). Договір оренди землі (по зазначеній земельній ділянці) укладений між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 / ОСОБА_2 30.06.2020, а державна реєстрація договору оренди (реєстрація іншого речового права) відбулася 14.07.2020. Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку станом на 17.05.2023: відомості про суб'єкта речового права на земельну ділянку - ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» (код ЄДРПОУ 31549003). Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:06:005:0022 відсутня (інформаційна довідка 288750543 від 07.12.2021). Таким чином, контролюючим органом відповідно до вимог пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України розраховано суми орендної плати по земельним ділянкам: кадастровий номер 2310100000:05:009:0118 та 2310100000:05:009:0297 до дня припинення права користування ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» земельними ділянками; кадастровий номер 2310100000:06:005:0022 - договір оренди земельної ділянки станом на 30.09.2021, згідно з даними Державного земельного кадастру, чинний. Нормативна грошова оцінка для земель несільськогосподарського призначення за період з 2018 по 2021 (включно) не змінювалась (коефіцієнт індексації дорівнює 1,0), при умові що міська рада не приймала рішення щодо нової нормативної грошової оцінки земель міста, а у 2022 році нормативна грошова оцінка для земель несільськогосподарського призначення зросла на 1,1 (коефіцієнт індексації дорівнює 1,1). Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, для отримання інформації з нормативної грошової оцінки за 2018 - 2021 роки вказаних земельних ділянок, направлено запит від 12.04.2023 № 1161/5/32-00-07-05-04 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. У відповіді Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.04.2023 №22-28-0.222-3778/2-23 в тому числі зазначено, що відповідно для отримання значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок за попередні роки (у разі відсутності копій витягів із технічної документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за минулі роки, а також за умови чинності технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з якої такі витяги формувались) можливе шляхом ділення на відповідне значення коефіцієнта індексації. Департамент управління активами Запорізької міської ради листом від 09.07.2025 № 5446/01/01-7/6820 повідомив Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя була розроблена у 2013 році відповідно та затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» (введена в дію з 01.01.2016). Станом на теперішній час інша технічна документації не була розроблена, а рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 не змінювалось та не скасовувалось. Підсумовуючи зазначене, Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено розрахунки суми орендної плати за земельні ділянки 2310100000:05:009:0297, 2310100000:05:009:0118, 2310100000:06:005:0022 на підставі нормативної грошової оцінки земельних ділянок за 2022 рік, з урахуванням листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.04.2023 №22-28-0.222-3778/2-23, а розрахунки суми орендної плати за земельну ділянку 2310100000:04:019:0040 проведено на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2019 рік (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.07.2019 № 2207/207-19).

У підготовче засідання, призначене на 26.08.2025, представники сторін не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Судом відкладено розгляд справи в підготовчому засіданні на 16.09.2025.

01.09.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що за правилами ст.120 ЗК України в редакції на дату переходу права власності на об'єкти нерухомого майна від позивача до іншої особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Відповідач у своїх розрахунках посилається на відповідь Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.04.2023 №22-28-0.222-3778/2-23. Однак, жодним нормативно-правовим актом не передбачено визначення нормативно-грошової оцінки шляхом ділення нормативно-грошової оцінки за 2022 рік на коефіцієнти індексації. Відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Використовувати нормативно-грошову оцінку за 2022 рік шляхом ділення неможливо, оскільки з 10 листопада 2021 року набула чинності нова уніфікована Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147. Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Та витяги за 2022 рік, які надає податкова вже розраховані відповідно до нової Методики. Починаючи з 2020 року, оскільки дата державної реєстрації договору 15.01.2020, застосовується нормативно-грошова оцінка встановлена у договорі, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.07.2019 №2207/207-19, у розмірі 13 740 840,00 грн. У зв'язку з чим, дії податкового органу є неправомірним, оскільки неможливо до періоду 2019 та 2018 року застосовувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.07.2019 №2207/207-19, вказаний витяг необхідно застосовувати лише з 2020 року, що підтверджується податковою консультацією №1079/6/99-00-04-03-03-06/ІПК від 16.03.2020.

08.09.2025 представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, з викладенням правової позиції, яка є аналогічною до доводів, вказаних у відзиві на позовну заяву.

У подальшому розгляд справи перенесено на 30.09.2025.

У підготовче засідання, призначене на 30.09.2025, прибули представники сторін, підтримали обрані правові позиції. Судом закрито підготовче засідання у справі та перейдено до розгляду по суті в судовому засіданні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів» (код ЄДРПОУ 31549003) зареєстровано 11.06.2001, перебуває на податковому обліку в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.

Відповідно до підпункту 72.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 77.1, пункту 77.4 та пункту 77.6 статті 77, пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) та на підставі наказів Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 16.11.2021 №393, від 11.01.2022 №2 проведено документальну планову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів», код ЄДРПОУ 31549003 (скорочена назна - ТОВ «ЗЗКС») за період діяльності з 01.04.2018 по 30.09.2021 з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2018 по 30.09.2021.

За результатами перевірки складено акт від 23.05.2023 №576/32-00-07-06-14/31549003, яким встановлені порушення, зокрема, п. 289.1 ст. 289 ПК України в частині заниження суми орендної плати в розмірі 2 550 674,60 грн за період з квітня 2018 року по вересень 2021 року.

11.07.2023 позивачем подані заперечення на акт перевірки №117 (вх. від 13.07.2023 №5086/6).

На підставі направлень від 04.08.2023 №77/32-00-07-06-12, №78/32-00-07-06-12, №79/32-00-07-06-12 та від 24.06.2025 №115/32-00-07-13, №116/32-00-07-13, виданих Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, відповідно до пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) та на підставі наказу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 27.07.2023 poкy № 181-п, проведена документальна позапланова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів», код ЄДРПОУ 31549003 (скорочена назна - ТОВ «ЗЗКС») з метою дослідження фактів, викладених у запереченнях ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» від 11.07.2023 №117 (вх. від 13.07.2023 №5086/6) до акту документальної планової виїзної перевірки від 23.05.2023 №576/32-00-07-06-14/31549003.

За результатами перевірки складено акт від 17.07.2025 №503/32-00-07-13/31549003, яким встановлені порушення, зокрема, п. 289.1 ст. 289 ПК України в частині заниження суми орендної плати в розмірі 2 550 674,60 грн за період з квітня 2018 року по вересень 2021 року.

На підставі актів перевірки від 23.05.2023 №576/32-00-07-06-14/31549003 та від 17.07.2025 №503/32-00-07-13/31549003, Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2025 №473/32-00-07-13, яким збільшено суму грошового зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів» за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 2 933 198, 27 грн, в тому числі за податковими зобов'язаннями в розмірі 2 550 674,60 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 382 523,67 грн.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з положень Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та Закону України від 06.10.1998 року №161-XIV «Про оренду землі» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №161-XIV) користування землею в Україні є платним.

В силу статті 1 Податкового кодексу України цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XII Податкового кодексу України.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункти 288.1 та 288.4 статті 288 Податкового кодексу України).

Положеннями статей 269, 270 ПК України передбачено, що платниками податку є, зокрема, землекористувачі. Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

За пунктом 284.1 ст. 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Відповідно до пунктів 286.2, 286.3 статті 286 ПК України (в редакції, станом на дату подання позивачем податкової декларації) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Частиною третьою статті 23 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон № 1378-IV, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За приписами статті 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Пунктом 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України врегульовано, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

В ході документальної планової виїзної перевірки встановлено, що ТОВ «ЗЗКС» на порушення вимог пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України при розрахунку суми орендної плати за 2018-2021 роки за земельні ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:019:0040 (площа земельної ділянки 3,6000 га); з кадастровим номером 2310100000:05:009:0297 (площа земельної ділянки 0,0443 га); з кадастровим номером 2310100000:05:009:0118 (площа земельної ділянки 0,0095 га); з кадастровим номером 2310100000:06:005:0022 (площа земельної ділянки 5,0760 га) замість нормативної грошової оцінки земельних ділянок, отриманої від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастру), використовувало інші дані. Таким чином, податковий орган дійшов висновку, що встановлені порушення ТОВ «ЗЗКС» пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України призвели до заниження податкових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб за період з 01.04.2018 по 30.09.2021 на суму 2 550 674,60 грн.

Судом встановлено, що між ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» та Запорізькою міською радою у 2003, 2007, 2008, 2009 роках укладено договори оренди землі, які знаходяться за адресами: м. Запоріжжя, вул. Кремлівська (нова назва - Сергія Синенка), 85; м. Запоріжжя, вул. Георгія Сапожнікова,5; м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України,82.

Щодо земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0118, судом встановлено таке.

08.09.2003 між Запорізькою міською радою (Орендодавцем) та ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки. Договір зареєстровано в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №552 від 13.10.2003.

Згідно з п.1.2. договору оренди в оренду передана земельна ділянка загальною площею 0,0095 га, що складає 1/88 долю прибудинкової території (від площі 0,8663), яка не підлягає виділенню в натурі, цільове призначення: для розташування перукарні, вбудованої в житловий будинок, кадастровий номер 2310100000:05:009:0118.

Відповідно до додаткової угоди від 01.12.2011 до договору оренди землі від 13.10.2003 №552 пункт 3.1. договору викладено в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 5637 грн. 87 коп. (п'ять тисяч шістсот тридцять сім гривень 87 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011р.».

Враховуючи викладене, ТОВ «ЗЗКС» сплачувало орендну плату за земельну ділянку за період 01.04.2018 - 01.04.2019 відповідно до умов договору та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

01.04.2019 між ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» (Продавцем) та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (Покупцями) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна.

Згідно з пунктом 1 Договору купівлі-продажу Продавець продав та передав у власність, а Покупці купили та прийняли у власність, кожний по 1/2 (одній другій) частині, нежитлове приміщення ХІ (А-5, А) в будинку АДРЕСА_1 та сплачують за нього обумовлену в цьому договорі ціну.

Відповідно до ч.4 ст.121 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається.

З огляду на викладене, право користування земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України,82, перейшло від ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» направило на ім'я міського голови м. Запоріжжя лист-повідомлення про відчуженням нерухомого майна, яке знаходиться на орендованій земельній ділянці, з проханням розірвати договір оренди.

Рішенням Запорізької міської ради від 26.02.2020 №69/4 та від 30.09.2020 №44/4 Договір від 19.07.2007 та Договір від 08.09.2003 були розірвані.

Враховуючи викладене, з моменту укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна ТОВ «ЗЗКС» не є суб'єктом сплати орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:009:0118.

Щодо земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0297, судом встановлено таке.

19.07.2007 між Запорізькою міською радою (Орендодавцем) та ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» укладено договір оренди землі. Договір оренди зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.10.2007 за №040726101043.

Земельна ділянка площею 0,0443 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:009:0297, розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України,82, цільове призначення: для розташування прибудови до існуючого салону «Люкс Престиж».

Відповідно до додаткової угоди від 01.12.2011 до договору оренди землі від 30.10.2007 №040726101043 пункт 9 договору викладено в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 26290 грн. 29 коп. (двадцять шість тисяч двісті дев'яносто гривень 29 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011р.».

Враховуючи викладене, ТОВ «ЗЗКС» сплачувало орендну плату за земельну ділянку за період 01.04.2018 - 01.04.2019 відповідно до умов договору та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

01.04.2019 між ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» (Продавцем) та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (Покупцями) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна.

Згідно з пунктом 1 Договору купівлі-продажу Продавець продав та передав у власність, а Покупці купили та прийняли у власність, кожний по 1/2 (одній другій) частині, нежитлове приміщення ХІ (А-5, А) в будинку АДРЕСА_1 та сплачують за нього обумовлену в цьому договорі ціну.

Відповідно до ч.4 ст.121 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається.

З огляду на викладене, право користування земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, 82, перейшло від ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Листом від 11.04.2019 № 87 ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» направило на ім'я міського голови м. Запоріжжя повідомлення про відчуження нерухомого майна, яке знаходиться на орендованій земельній ділянці, з проханням розірвати договір оренди.

Рішенням Запорізької міської ради від 26.02.2020 №64/4 та від 30.09.2020 №44/4 Договір від 19.07.2007 та Договір від 08.09.2003 були розірвані.

Враховуючи викладене, з моменту укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна ТОВ «ЗЗКС» не є суб'єктом сплати орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:009:0297.

Щодо земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:06:005:0022, суд встановив таке.

Між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ЗЗКС» (Орендар) укладено Договір оренди землі від 14.07.2008 (зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах за №040826101633 від 28.10.2008), у відповідності з яким Орендодавець, на підставі рішення міської ради від 13.02.2008 № 74/20 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування котельної з під'їзною залізницею, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Георгія Сапожнікова, 5.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,0760 га.

Цільове призначення - землі іншого призначення.

27.04.2011 між ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» та ТОВ «Терра-Форум» було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Георгія Сапожнікова,5 (посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Китаєвою О.О. та зареєстрований в реєстрі за №647).

З огляду на викладене, право користування земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. вул. Георгія Сапожнікова,5, перейшло від ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» до ТОВ «Терра-Форум».

В свою чергу, ТОВ «Терра-Форум» ще у 2010 року листами від 01.04.2010 № 16, 17, 19 звернулось до Запорізької міської ради з проханням здійснити переоформлення договорів оренди земельних ділянок, у зв'язку з купівлею нерухомого майна, що розташоване на даних земельних ділянках.

Оскільки договір оренди землі від 14.07.2008 не розірвано, ТОВ «ЗЗКС» продовжує сплату орендної плати за земельну ділянку.

Відповідно до п. 288.1 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з п. 288.4 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

За пунктом 288.5.1 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно з п. 288.8 ст. 288 ПК України за земельні ділянки, визначені цим пунктом, у цілях розрахунку орендної плати розмір податкових зобов'язань з орендної плати визначається з урахуванням положень, визначених цим Кодексом. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПК України).

Згідно з п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 ст. 271 ПК України).

Рішення міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя»:

1. Затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково- дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя.

2. Затверджено схему основних агровиробничих груп грунтів згідно з матеріалами технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя.

3. Затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року в розмірі 239,50 гривень (двісті тридцять дев'ять грн. 50 коп.), та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 гривень (двісті дев'яносто дев'ять грн. 14 коп.).

З 2015 року нормативна грошова оцінка Запорізькою міською радою не змінювалась, в тому числі і за перевіряємий період 2018 - 2021 роки.

Також відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.06.2016 № 4036/86-16, наданого Міськрайонним управлінням у Запорізькому районі та м. Запоріжжі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2310100000:06:005:0022 складає 16061479,20 гривень.

Тобто нарахування орендної плати за земельну ділянку ТОВ «ЗЗКС» проводило на підставі договору оренди такої земельної ділянки, а також витягу з технічної документації, щодо чинної нормативно грошової оцінки (п. 288.1 ст. 288 ПКУ) з урахуванням коефіцієнтів індексації визначених відповідно до законодавства (п. 289.1 ст. 289 ПК України).

Крім того, ТОВ «ЗЗКС» отримало від ДПС України 22.05.2024 індивідуальну податкову консультацію №2859/ІПК/99-00-04-01-04, зі змісту якої встановлено, що порядок обчислення плати передбачає, що для визначення бази оподаткування платник при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати) разом з нею подає витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг додається у разі затвердження (органом місцевого самоврядування) нової нормативної грошової оцінки (п.286.2 ст. 286 Кодексу та ст. 23 Закону України «Про оцінку земель»).

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (п.289.1 ст. 289 ПК України).

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» від 03 листопада 2021 року №1147 встановлено, що затверджена з урахуванням вимог п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарської призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Оскільки оцінка, розмір якої визначено у п. 6 Договору та у Витягу, затверджена рішенням органу місцевого самоврядування та є чинною на дату звернення (введена в дію з 01.01.2016), то для обчислення податкових зобов'язань з плати за 2022-2023 роки товариство має застосовувати оцінку, введену в дію з 01.01.2016 з урахуванням всіх коефіцієнтів індексації, визначених відповідно до законодавства.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. При цьому, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ст. 96 Земельного кодексу України).

З огляду на викладене, за один і той самий об'єкт не може стягуватись одночасно земельний податок та орендна плата.

Таким чином, в разі припинення дії договору оренди землі платник податків повинен був сплачувати податок на землю до моменту подовження чи поновлення договору оренди.

У випадку, що розглядається судом, договір оренди землі припинено в силу закону, так як ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» було відчужено об'єкти нерухомості, розташовані на орендованих земельних ділянках.

В свою чергу покупець нерухомого майна, до якого перейшли всі права та обов'язки на вказані земельні ділянки повною мірою виконав свій обов'язок по сплаті податку на землі, а саме ТОВ «Терра-Форум» подано податкові декларації з плати за землю до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (Від-ня у Хортицькому р-ні м. Запоріжжя), Вознесенівської державної податкової інспекції (Хортицький район м.Запоріжжя) ГУ ДПС у Запорізькій області, за період 2018 - 2021 року, яким визначило собі суму податкових зобов'язань із земельного податку у розмірі 581 701,58 грн.

Враховуючи викладене, ТОВ «Терра-Форум» перераховано до Державного бюджету Хортицького району м. Запоріжжя суму податкових зобов'язань із земельного податку у розмірі 581 701,58 грн.

Таким чином, фактичний користувач земельних ділянок - ТОВ «Терра-Форум» у повному обсязі сплатив належні до сплати податкові зобов'язання, що підтверджує відсутність обов'язку ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» сплачувати орендну плату за землю, так як земельні ділянки не перебували у його користуванні, а обов'язкові платежі по цим об'єктам вже сплачено.

Щодо земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:019:0040, судом встановлено таке.

Між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ЗЗКС» (Орендар) укладено Договір оренди землі від 02.04.2009 (зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах за №040926100502), у відповідності з яким Орендодавець, на підставі рішень міської ради від 24.09.2008 № 57 та від 16.04.2009 № 39 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування спортивно-оздоровчого комплексу, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,6000 га (пункт 2 Договору від 02.04.2009).

Згідно з пунктом 5 Договору від 02.04.2009 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 688 280,00 грн, в цінах 2008 року.

Договір укладено на 10 років (пункт 8 Договору від 02.04.2009).

Враховуючи викладене, ТОВ «ЗЗКС» в рамках Договору оренди землі від 02.04.2009 сплачувало орендну плату за земельну ділянку відповідно до умов договору та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

В подальшому, між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ЗЗКС» (Орендар) укладено Договір оренди землі від 19.11.2019 № 201904000100227 (далі - Договір від 19.11.2019), у відповідності з яким Орендодавець, на підставі рішення міської ради від 27.03.2019 № 45/3 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування спортивно-оздоровчого комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, 85.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,6000 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:04:019:0040 (пункт 3 Договору від 19.11.2019).

Згідно з пунктом 6 Договору від 19.11.2019 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 13 740 840,00 грн, в цінах 2019 року.

Договір укладено до 27 березня 2038 року (пункт 11 Договору від 19.11.2019).

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з п. 288.4 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Пунктом 288.5.1 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно з п. 288.8 ст. 288 ПК України за земельні ділянки, визначені цим пунктом, у цілях розрахунку орендної плати розмір податкових зобов'язань з орендної плати визначається з урахуванням положень, визначених цим Кодексом. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПК України).

Згідно з п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (пп. 14.1.125 п. 14 ст. 14 ПК України).

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 ст. 271 ПК України).

Рішенням міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя»:

4. Затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково- дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя.

5. Затверджено схему основних агровиробничих груп ґрунтів згідно матеріалів технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя.

6. Затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року в розмірі 239,50 гривень (двісті тридцять дев'ять грн. 50 коп.), та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 гривень (двісті дев'яносто дев'ять грн. 14 коп.).

З 2015 року нормативна грошова оцінка Запорізькою міською радою не змінювалась, в тому числі і за перевіряємий період 2018 - 2021 роки.

ТОВ «ЗЗКС» в ході проведення перевірки було надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.07.2019 № 2207/207-19, наданого Міськрайонним управлінням у Запорізькому районі та м. Запоріжжі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2310100000:04:019:0040 складає 13 740 840,00 гривень.

Тобто нарахування орендної плати за земельну ділянку ТОВ «ЗЗКС» проводило на підставі договору оренди такої земельної ділянки, а також витягу з технічної документації, щодо чинної нормативно грошової оцінки (п.п. 288.1 ст. 288 ПК України) з урахуванням коефіцієнтів індексації визначених відповідно до законодавства (п.п. 289.1 ст. 289 ПК України).

Також ТОВ «ЗЗКС» отримало від ДПС України 16.03.2020 індивідуальну податкову консультацію №1079/6/99-00-04-03-03-06/ІПК, яка підтверджує правильність сплати орендної плати з моменту реєстрації договору оренди. В індивідуальній податковій консультації вказано, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договори оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст. 288 ПК України).

Офіційним визнанням і підтвердженням державою факту набуття відповідного права, у тому числі право оренди земельної ділянки, є державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу України).

Орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди (ст. 25 Закону України «Про оренду землі»).

Після відчуження об'єкта нерухомості, розташованого на орендованій земельній ділянці, договір оренди землі у відповідній частині припиняється щодо відчужувача, однак діє на тих самих умовах стосовно нового власника нерухомості, який з моменту набуття такого права набуває також право оренди земельної ділянки, на якій це майно розміщене, а отже, й відповідні права та обов'язки.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 920/675/17, від 26.11.2019 у справі № 917/92/19, від 18.02.2020 у справі № 907/132/19.

Верховним Судом зазначено, що після проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості та переходу до нового власника відповідно до статей 120 ЗК України та 377 ЦК України прав і обов'язків орендаря земельної ділянки за договором оренди землі, новий власник звертається до державного реєстратора для проведення державної реєстрації відповідного права оренди на підставі поданого ним чинного договору оренди землі. При цьому укладення з орендодавцем та подання державному реєстратору додаткової угоди до договору оренди землі про заміну сторони договору чинним законодавством України не передбачено, тому не є обов'язковим.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України, інших положеннях законодавства.

Суд у цій справі зазначає, що статтею 288 Податкового кодексу України законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.

Проаналізувавши податкове законодавство, видно, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була неодноразово висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах 24.04.2015 (справа №131а15), 14.03.2017 року (справа №21-2246а16), та підтримана колегією суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, зокрема, у постановах від 24.01.2018 (справа №817/206/15), від 07.03.2018 (справа №813/6875/14), від 28.03.2019 у справі №814/1834/16, від 01.10.2019 у справі №824/2644/14-а тощо.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з 01.04.2019 право власності на об'єкт нерухомості, який знаходяться на орендованих земельних ділянках, а саме: нежитлове приміщення ХІ (А-5, А) в будинку АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1230114023101), набули по 1/2 частині ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 01.04.2019, зареєстрованого у реєстрі за №1698.

Відповідні відомості про право власності на означений об'єкт нерухомого майна внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджено Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, згідно з якою станом на дату формування 22.04.2019: дата державної реєстрації права власності 01.04.2019, власник - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , підстава - договір купівлі-продажу, серія та номер: 1698, виданий 01.04.2019, видавник: Чепкова О.В., приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу.

Особа, яка набула права власності на нерухоме майно, фактично стає орендарем земельної ділянки, на якій воно розміщене, у тому ж обсязі та на умовах, як і у попереднього власника. При цьому договір оренди цієї земельної ділянки щодо попереднього її користувача (попереднього власника нерухомого майна) припиняється відповідним договором, на підставі якого новим власником набуто право власності на розташоване на цій земельній ділянці майно. Зміна орендаря відбувається в силу прямої вказівки закону.

Зобов'язання зі сплати орендної плати автоматично виникає в нового власника об'єкта нерухомості з моменту набуття ним права власності на такий об'єкт. У разі відчуження частини об'єкта нерухомості, що розташований на орендованій земельній ділянці: відбувається заміна орендаря за договором оренди земельної ділянки з попереднього на нового власника об'єкта нерухомості щодо відповідної частини земельної ділянки; так само до нового власника об'єкта нерухомості переходить обов'язок сплачувати орендну плату за землю у відповідній пропорційній частині.

Подібна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №802/4133/15-а, від 14.02.2023 у справі № 803/847/17, від 19.06.2018 у справі №922/3655/17, від 07.11.2018 у справі № 910/20774/17 та від 18.04.2019 у справі №913/210/18, але не виключно.

У разі набуття права власності на нерухоме майно, що розміщене на земельній ділянці, та не оформлення права користування на таку земельну ділянку обов'язок зі сплати земельного податку виникає з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що розміщене на цій землі, адже якщо особа набула право власності на будівлю або його частину, що розташовані на земельній ділянці, то до неї як набувача переходить право користування земельною ділянкою. Водночас землекористувач має сплачувати плату за землю за фактичний період використання землі у поточному році.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14.09.2021 у справі № 808/2684/15.

Тобто, у разі відчуження особою об'єкта, який перебував на відповідній земельній ділянці, до нового власника нерухомості переходить встановлений законодавством обов'язок зі сплати податку за земельну ділянку (орендної плати), на якій розташоване набуте ним майно. При цьому, обов'язок сплати земельного податку не ставиться в залежність від факту реєстрації права власності чи користування земельною ділянкою під належними йому на праві власності нежитловими приміщеннями, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України, та виникає у фізичної особи з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Суд з цього приводу звертає увагу, що статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року №1952-IV визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей (до 02 листопада 2016 року - «записів») до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина 2 статті 3 цього Закону).

Отже, у зв'язку з відчуженням позивачем нерухомого майна, розташованого на орендованій ним земельній ділянці з кадастровими номерами 2310100000:05:009:0118 та 2310100000:05:009:0297 позивач в період, за який контролюючим органом визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю вже не був орендарем в розумінні Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, оскільки фактично не користувався земельними ділянками.

Відповідачем у відзиві вказано, що Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, для отримання інформації з нормативної грошової оцінки за 2018 - 2021 роки вказаних земельних ділянок, направлено запит від 12.04.2023 року № 1161/5/32-00-07-05-04 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

У відповіді Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.04.2023 №22-28-0.222-3778/2-23 в тому числі зазначено: «Відповідно, для отримання значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок за попередні роки (у разі відсутності копій витягів із технічної документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за минули роки, а також за умови чинності технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з якої такі витяги формувались) можливе шляхом ділення на відповідне значення коефіцієнта індексації».

Департамент управління активами Запорізької міської ради листом від 09.07.2025 №5446/01/01-7/6820 повідомив Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя була розроблена у 2013 році відповідно та затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» (введена в дію з 01.01.2016). Станом на теперішній час інша технічна документації не була розроблена, а рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 не змінювалось та не скасовувалось.

Суд зазначає, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15).

Відповідно до пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 12.01.2023 №6-28-0.222-323/2-23 проінформувала про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2022 рік. В листі в тому числі зазначено: «Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: … 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення)…».

ТОВ «ЗЗКС» в ході проведення перевірки було надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.07.2019 № 2207/207-19, наданого Міськрайонним управлінням у Запорізькому районі та м. Запоріжжі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 13 740 840,00 гривень.

Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, для отримання інформації з нормативної грошової оцінки за 2018 - 2021 роки вказаних земельних ділянок, направлено запит від 12.04.2023 № 1161/5/32-00-07-05-04 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

У відповіді Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.04.2023 №22-28-0.222-3778/2-23 в тому числі зазначено: «Відповідно, для отримання значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок за попередні роки (у разі відсутності копій витягів із технічної документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за минули роки, а також за умови чинності технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з якої такі витяги формувались) можливе шляхом ділення на відповідне значення коефіцієнта індексації».

Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка була введена в дію з 01.01.2016.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 року № 1147 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок (надалі Методика №1147), та установлено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Методика №1147 містить такі норми:

1. Ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України "Про оцінку земель".

Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за такою формулою:

Цн = Пд х Нрд х Км1 х Км2 х Км3 х Км4 х Кцп х Кмц х Кні, де

Пд - площа земельної ділянки, квадратних метрів;

Нрд - норматив капіталізованого рентного доходу за одиницю площі згідно з додатком 1;

Км1 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зони впливу великих міст;

Км2 - коефіцієнт, який враховує курортно-рекреаційне значення населених пунктів;

Км3 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зон радіаційного забруднення;

Км4 - коефіцієнт, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки;

Кцп - коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки відповідно до відомостей Державного земельного кадастру;

Кмц - коефіцієнт, який враховує особливості використання земельної ділянки в межах категорії земель за основним цільовим призначенням;

Кні - добуток коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки.

4. Площа (Пд) та цільове призначення земельної ділянки використовуються на підставі відомостей Державного земельного кадастру. У разі відсутності відомостей про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі та/або Державному реєстрі земель площею та цільовим призначенням земельної ділянки вважаються дані згідно з документацією із землеустрою, на підставі якої здійснювалося формування цієї земельної ділянки, або документом, що посвідчує право власності (користування) земельною ділянкою.

11. Коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки (Кцп), приймається відповідно до додатка 8.

20. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17.

У разі розташування земельних ділянок у межах кількох оціночних районів та/або адміністративно-територіальних одиниць, та/або категорій лісів нормативна грошова оцінка таких земельних ділянок визначається як сума нормативних грошових оцінок їх частин, що розташовані у відповідних землеоціночних районах та/або адміністративно-територіальних одиницях, та/або категоріях лісів.

Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов'язків якого належить надання зазначених витягів.

У разі подання заяви в електронній формі витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок або мотивована відмова в наданні такого витягу видається в електронній формі за допомогою технічних засобів електронних комунікацій із накладенням кваліфікованого електронного підпису, а за бажанням заявника може також надаватися в паперовій формі.

Суд зазначає, що контролюючі органи для реалізації повноважень щодо адміністрування плати за землю мають право отримувати необхідні відомості з Державного земельного кадастру, зокрема щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є базою оподаткування земельним податком. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що видається Держгеокадастром та його територіальними органами. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається: 1) автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення ДЗК в режимі реального часу; 2) державним кадастровим реєстратором в паперовій формі із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Числове значення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки обчислюється на основі відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці, внесених до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки, затвердженої у встановленому порядку, із застосуванням законодавчо встановлених показників та коефіцієнтів.

Форма витягу, яка наведена у додатку 17 до Методики №1147, передбачає, що у ньому зазначається лише числове значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, без наведення виконаних розрахунків та застосованих коефіцієнтів на відміну від попередньої форми витягу, наведеної у додатку 9 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року № 489.

Зазначені у витязі відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є актуальними на дату та час формування витягу. Чинне законодавство не передбачає формування вказаного витягу на певну дату, яка вже минула. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки може змінюватися внаслідок проведення нової нормативної грошової оцінки земель адміністративно-територіальної одиниці, до складу якої входить земельна ділянка (у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років).

Щороку нормативна грошова оцінка земельної ділянки індексується на коефіцієнт індексації (застосовується кумулятивно від дати проведення оцінки землі).

Також на зміни у значенні нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки можуть впливати зміни характеристик такої земельної ділянки відповідно до відомостей ДЗК, приміром, зміна цільового призначення земельної ділянки (зміна категорії земель та/або виду цільового призначення), що призводить до зміни відповідних коефіцієнтів, які є елементами формули НГО, встановленої відповідною Методикою.

Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру плати за землю для власників земельних ділянок та землекористувачів.

Суд установив, що у розпорядженні Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на момент винесення спірних податкових повідомлень-рішень були витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, датовані 21.01.2022.

Використовувати нормативно-грошову оцінку за 2022 рік шляхом ділення неможливо, оскільки з 10 листопада 2021 року набула чинності нова уніфікована Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. № 1147. Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Та витяги за 2022 рік розраховані відповідно до нової Методики.

Водночас для визначення розміру податку та орендної плати використовується Оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (п. 289.1 ст. 289 Кодексу).

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» від 03 листопада 2021 року №1147 встановлено, що затверджена з урахуванням вимог п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Оскільки Оцінка, розмір якої визначено у п. 6 Договору та у Витягу, затверджена рішенням органу місцевого самоврядування та є чинною на дату звернення (введена в дію з 01.01.2016), то для обчислення податкових зобов?язань з плати за 2022-2023 роки Товариство має застосовувати Оцінку, введену в дію з 01.01.2016 з урахуванням всіх коефіцієнтів індексації, визначених відповідно до законодавства. Необхідність подання Витягів щороку нормами Кодексу не передбачена.

Вказаний висновок викладено в індивідуальній податковій консультації, наданій ДПС України позивачу 22.05.2024 за №2859/ІПК/99-00-04-01-04.

Відповідно до статті 53 ПК України не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.

Аналогічна правова позиція щодо притягнення до відповідальності платника податків, який діяв на підставі наданої йому індивідуальної податкової консультації, викладена в постанові Верховного Суду від 14.05.2024 у справі №810/1971/16.

Відтак, судом під час розгляду справи не підтверджені висновки Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, викладені в актах перевірки від 23.05.2023 №576/32-00-07-06-14/31549003 та від 17.07.2025 №503/32-00-07-13/31549003 щодо порушення позивачем п. 289.1 ст. 289 ПК України в частині заниження суми орендної плати в розмірі 2 550 674,60 грн за період з квітня 2018 року по вересень 2021 року, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 23.07.2025 №473/32-00-07-13 підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є доведеними а позов підлягає задоволенню.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 30280 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією №4078 від 05.08.2025.

Проте суд звертає увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відтак, при зверненні до суду позивачу необхідно було сплатити суму судового збору із застосування понижуючого коефіцієнту, що становить 24224 грн. Таким чином має місце сплата судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом на суму 6056 грн, яка не підлягає стягненню з відповідача та може бути повернута в порядку, встановленому ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

З огляду не те, що позов задоволено в повному обсязі, судовий збір, сплачений позивачем у розмірі 24224 грн (із застосуванням понижуючого коефіцієнту), підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів» (вул. Євгена Коновальця, буд. 229, м. Івано-Франківськ, 76011, код ЄДРПОУ 31549003) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (просп. Олександра Поля, буд. 57, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 43968079) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.07.2025 №473/32-00-07-13.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький завод кольорових сплавів» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 24224 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне рішення складено 17 жовтня 2025 року.

Суддя Р.З. Голобутовський