17 жовтня 2025 рокуСправа №160/23166/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
12 серпня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 17.06.2025 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 невідкладно, але не пізніше 7 днів з моменту отримання судового рішення, розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 17.06.2025 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки, або вмотивовану відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він має право на відстрочку від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаний, оскільки виховує неповнолітнього сина, мати якого померла. У зв'язку з чим, позивач засобами поштового зв'язку надіслав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Проте, станом на день звернення до суду, позивач не отримав від відповідача рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Позивач вважає таку бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправною.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
03.09.2025 року від відповідача до суду надійшов відзив, в якому він проти задоволення позовних вимог заперечував. Зазначив, що 22.05.2025 року Комісією було розглянуто заяву позивача та прийнято рішення щодо надання відстрочки на строк до 21.11.2025 року. За результатами розгляду заяви було оформлено довідку № 4/1400 від 22.05.2025 року згідно з Додатком 6 до Порядку. Відповідач зауважив, що ані позивач, ані його представник не звертались до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо отримання довідки за формою, визначеною у додатку 6. При цьому, про надану відстрочку позивача було повідомлено шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про відстрочку, яка відображається в електронному кабінеті (застосунку Резерв+).
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», має статус військовозобов'язаного та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , позивач є батьком дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; матір'ю ОСОБА_2 - ОСОБА_3 .
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , мати дитини - ОСОБА_3 - померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .
18.06.2025 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку АТ “УКРПОШТА» надіслав листом, цінним з описом, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 електро адреса ( АДРЕСА_1 ) заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаному, що виховує неповнолітнього сина, мати якого померла, разом з належним чином засвідченими копіями документів (паспорт громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 ; картка фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 ; довідка про взяття на обілк внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 20.02.2024 №1249-5003126794; свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_7 ; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00044290860 від 29 березня 2024 року, сформованний відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районнах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства - юстиції (м. - Одеса); свідоцтво про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 ).
Як зазначив у позові позивач, станом на день звернення до суду він не отримав від відповідача рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову під час мобілізації.
Вважаючи бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду заяви про надання відстрочки від призову під час мобілізації протиправною, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримкивідповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби,та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Згідно з статтею 1 Закону № 3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з “Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Засідання комісії відбувається щочетверга з 10:00 до 12:00 години. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.05.2025 року Комісією було розглянуто заяву позивача та прийнято рішення щодо надання відстрочки на строк до 21.11.2025 року.
За результатами розгляду заяви, відповідачем оформлено довідку №4/1400 від 22.05.2025 року згідно з Додатком 6 до Порядку, про надання позивачу відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на строк до 21.11.2025 року.
Звертаючись до суду з позовом про захист своїх прав, позивач обтяжений обов'язком довести "небезпідставність" своїх доводів щодо порушеного права за захистом якого він звернувся до суду, надавши відповідні докази, зі змісту яких можливо встановити наявність спору саме на момент звернення до суду.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі № 826/4406/16, від 15 серпня 2019 року у справі № 1340/4630/18, від 23 грудня 2019 року у справі № 712/3842/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 500/477/15-а.
Станом на час розгляду справи бездіяльність відповідача щодо надання відстрочки позивачем не доведена, оскільки матеріалами справи підтверджено, що заява позивача була розглянута в строки, встановлені законодавством, та за результатами її розгляду, видана довідка про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено порушення його прав чи охоронюваних інтересів, які підлягають захисту в судовому порядку.
Інших доказів бездіяльності відповідача позивачем до суду не надано.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Відтак, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, під час судового розгляду справи довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
За наслідками розгляду справи судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову під час мобілізації.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст.139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник