16 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6940/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - ГУ ПФУ в Київській області) про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Київській області щодо неврахування позивачу при обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII “Про державну службу» довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №146/1.16/2-24 від 21.05.2024, №147/1.16/2-24 від 21.05.2024, виданих Управлінням соціального та ветеранської політики Ковельської РДА; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII “Про державну службу» на підставі довідки №146/1.16/2-24 від 21.05.2024, №147/1.16/2-24 від 21.05.2024 виданих Управлінням соціального та ветеранської політики Ковельської РДА (з урахуванням виплачених сум) з 23.05.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі № 140/7415/24, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Київській області, задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Київській області від 23.05.2024 №907610124550 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 з 23.05.2024 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII; в задоволенні решти вимог позову відмовлено.
Листом ГУ ПФУ в Київській області від 25.04.2025 № 5447-5058/П-02/8-0300/25 позивача повідомлено, що ГУ ПФУ в Київській області на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі № 140/7415/24, яким зобов?язано ГУ ПФУ в Київській області призначити ОСОБА_1 з 23.05.2024 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, вказують, що покладені судом зобов?язання вчинити дії виконані.
Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії державного службовця у відповідно до довідок №146/1.16/2-24 від 21.05.2024, №147/1.16/2-24 від 21.05.2024, виданих Управлінням соціального та ветеранської політики Ковельської РДА, доданих до заяви від 23.05.2024 про переведення на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ “Про державну службу», тому просить адміністративний позов задовольнити.
Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав, будучи належним чином повідомленим про відкриття провадження в даній справі.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини п'ятої, сьомої статті 262 КАС України.
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі № 140/7415/24, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Київській області, задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Київській області від 23.05.2024 №907610124550 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 з 23.05.2024 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII; в задоволенні решти вимог позову відмовлено.
Листом ГУ ПФУ в Київській області від 25.04.2025 № 5447-5058/П-02/8-0300/25 позивача повідомлено, що ГУ ПФУ в Київській області на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі № 140/7415/24, яким зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 з 23.05.2024 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, зазначають, що покладені судом зобов?язання вчинити дії виконані.
Вважаючи такі дії відповідача щодо не врахування довідок про заробітну плату протиправними, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року.
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ Про державну службу (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пунктів 10 - 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII Згідно із пунктами 10 - 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою у справі №140/8868/24, яка набрала законної сили, встановлено право на переведення на пенсію державного службовця за віком позивачки, у якої наявні умови для реалізації права на одержання пенсії згідно із пунктом 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII та відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ. При вирішенні спору суд дійшов висновку, що позивач, подаючи заяву від 23.05.2024, не просив повернути його на пенсію за Законом №3723-ХІІ у попередньому розмірі, яку він отримував до переведення його на пенсію за нормами Закону №1058-IV, а просив перевести на пенсію за Законом №889-VІІІ (тобто, із застосуванням умов, визначених у пунктах 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення), на підставі Закону №3723-ХІІ у чинній редакції, що передбачає обчислення пенсії в розмірі 60 відсотків заробітної плати, з якої сплачено страхові внески - якщо перед зверненням за пенсією особа працювала, або у тому ж відсотковому розмірі від заробітної плати працюючого державного службовця - якщо на час звернення за пенсією особа не є державним службовцем. У цьому разі мова не йде про перерахунок пенсії на підставі нової довідки у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючих державних службовців та у попередньому розмірі (90 відсотків).
Одночасно суд у згаданій справі вказав, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця є джерелом інформації про суму заробітку, відсоток від якого становитиме пенсія, що впливає на правильність обчислення пенсії, а тому вказані в них відомості мають бути враховані пенсійним органом. У даних довідках також зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Виконуючи постанову суду про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, відповідач ці висновки суду залишив поза увагою.
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 (у редакції, чинній на час звернення позивачки із заявою) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 7 Порядку №622).
Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048; далі - Постанова №1-3, чинна на час звернення позивача із заявою) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Не є спірною та обставина, що до заяви від 23.05.2024 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 додала видані Управлінням соціального та ветеранської політики Ковельської РДА довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на травень 2024 року та довідку про складові заробітної плати станом на травень 2024 року для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3 (на час звернення позивача із заявою 23.05.2024).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 має більше двадцяти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час звернення до відповідача із заявою від 23.05.2024 не перебуває на державній службі.
Отже, у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 23.05.2024 відповідно до пункту 4 Порядку №622 повинно здійснюватись з урахуванням довідок, виданих Управлінням соціального та ветеранської політики Ковельської РДА 23.05.2024, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо неврахування при обчисленні позивачу згідно з пунктом 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII розміру пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ довідки №146/1.16/2-24 від 21.05.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки №147/1.16/2-24 від 21.05.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
З метою захисту прав позивача позовна вимога про зобов'язання вчинити дії також підлягає задоволенню у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ в Київській області здійснити ОСОБА_1 обчислення відповідно до пункту 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на підставі довідок Управління соціального та ветеранської політики Ковельської РДА №146/1.16/2-24 від 21.05.2024, №147/1.16/2-24 від 21.05.2024 для її виплати (з урахуванням виплачених сум) з 23.05.2024.
Аналогічна позиція щодо необхідності зобов'язання відповідача провести нарахування та виплати пенсії держслужбовця з дати звернення на виконання рішення суду, яке набрало законної сили про переведення особи з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» викладена в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 в справі №140/13173/24.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1 211,20 грн, сплачений квитанцією від 17.06.2025.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України “Про державну службу», суд
Позов задовольнити повністю
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо неврахування при обчисленні ОСОБА_1 згідно з пунктом 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII “Про державну службу» розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII “Про державну службу» довідок виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації №146/1.16/2-24 від 21.05.2024, №147/1.16/2-24 від 21.05.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити ОСОБА_1 згідно з пунктом 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII “Про державну службу» обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII “Про державну службу» на підставі довідок Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації №146/1.16/2-24 від 21.05.2024, №147/1.16/2-24 від 21.05.2024 (з урахуванням виплачених сум) з 23.05.2024.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич