17 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/11008/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, позивач) звернулось в суд із позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відділ, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кушніра С.С. від 12.09.2025 у виконавчому провадженні №78686367 про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 з урахуванням індексації окремо за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. Сума нарахувань на виконання рішення суду за період з 01.03.2019 по 28.02.2022 становить 26 832,60 грн. Зауважує, що в оскаржуваній постанові не зазначено жодних підстав вважати, що рішення суду не виконане; не наведено жодних фактів чи аргументів, які могли б слугувати підставою для накладення штрафу на ГУ ПФУ у Волинській області. Крім того, враховуючи недостатність бюджетних призначень для Пенсійного фонду України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду певна кількість таких рішень суду в даний час перебуває на обліку та після виділення коштів з Державного бюджету України заборгованість за такими рішеннями буде погашена.
З огляду на наведене вважає постанову державного виконавця про накладення штрафу незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 01.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом, та ухвалено розгляд справи проводити за правилами розділу 2 Глави 11 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» Кодексу адміністративного судочинства України, без повідомлення учасників справи, у порядку, визначеному статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позов від 03.10.2025 відповідач позовні вимоги заперечив. В обґрунтування цієї позиції вказав, що у Відділі перебуває виконавче провадження № 78686367 з примусового виконання виконавчого листа № 4672/2025, виданого 22.07.2025 Волинським окружним адміністративним судом, про: зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації окремо за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11: 1,11 і збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 1 квітня 2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням раніше виплачених сум. Виконавче провадження відкрито 24.07.2025.
На вищезазначену постанову ГУ ПФУ у Волинській області листом від 11.08.2025 за № 0300-0405-8/51839 повідомлено, що перерахований розмір пенсії залишився без змін та склав 14 600,68 грн. Нараховані кошти на виконання судового рішення з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2022 року в сумі 26 832,60 грн підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету з Державного бюджету України. В «Реєстрі судових рішень» підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС ПФУ) обліковано рііиення Восьмого апеляційного адміністративного суду № 140/4620/24 від 12 липня 2024 року за номером 809379, зазначена інформація є чинною до внесення змін до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
26.08.2025 на адресу боржника надіслано вимогу державного виконавця, якою зобов'язано боржника терміново вжити вичерпних заходів щодо виконання рішень суду, надати інформацію, копії документів про перерахунок пенсії та/або детальний розрахунок здійснених нарахувань та виплат пенсії стягувану згідно із виконавчим документом та у випадку не здійснення нарахувань та/або виплат за виконавчим документом - вказати причини із посиланням на норми законодавства.
На вищезазначену вимогу ГУ ПФУ у Волинській області листом від 29.08.2025 за № 0300-0405-8/56454 надано перерахунок пенсії по пенсійній справі № 0303002827, з якого вбачається, що розмір пенсії складає 14 600,68 грн та не включає індексацію окремо за 2019, 2020, 2021 роки. Також надано розрахунок суми, що підлягає виплаті згідно рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 року по справі № 140/4620/24, з якого вбачається, що нарахований розмір заборгованості на виконання судового рішення з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2022 року складає 26 832,60 грн.
Аналіз наданих боржником відповідей про стан виконання рішення і є передбаченою статтею 26 Закону перевіркою виконання боржником рішення суду, за результатами якої встановлено, що боржником не включено індексацію окремо за 2019, 2020, 2021 роки до пенсійного забезпечення. Як наслідок невиконання боржником рішення суду в повному обсязі, керуючись статтями 63, 75 Закону, 12.09.2025 державним виконавцем винесено постанову про накладення на боржника штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 5100 грн на користь держави. Таким чином, підстави для скасування постанови про накладення штрафу від 12.09.2025 у виконавчому провадженні № 78686367 відсутні.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 у справі №140/4620/24 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації окремо за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 1 квітня 2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набрало законної сили 31.03.2025 з дати ухвалення Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови, якою рішення суду першої інстанції залишено без змін.
24.07.2025 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кушніком С.С. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №78686367 з виконання виконавчого листа № 4672/2025, виданого Волинським окружним адміністративним судом 22.07.2025.
На вказану вище постанову про відкриття виконавчого провадження було подано лист про стан виконання рішення. В листі від 11.08.2025 №0300-0405-8/51839 зазначено, що ГУ ПФУ у Волинській області виконано в добровільному порядку рішення суду до відкриття виконавчого провадження та проведено перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексації окремо за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 1 квітня 2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням раніше виплачених сум. Перерахований розмір пенсії залишився без змін та склав 14600,68. Сума нарахування за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2022 складає 26832,60 грн та облікована у «Реєстрі судових рішень», виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС ПФУ)..
У межах виконавчого провадження державним виконавцем відділу 26.08.2025 було винесено вимогу, якою ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано належним чином виконати рішення та надати розрахунки.
У відповідь листом від 29.08.2025 №0300-0405-8/56454 державного виконавця поінформовано про стан виконання судового рішення. У ньому зазначено аналогічні мотиви що і у листі від 11.08.2025 №0300-0405-8/51839 .
Однак, 12.09.2025 старшим державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн за невиконання судового рішення.
Позивач вважає постанову про накладення штрафу незаконною та такою, що підлягає скасуванню, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За правилами частин першої - третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою, другою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов'язковості виконання рішень.
Як установлено пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За приписами пунктів 1, 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (частина шоста статті 26 Закону №1404-VIII).
Частиною четвертою статті 19 зазначеного Закону на сторону виконавчого провадження покладено обов'язок невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником.
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Згідно із частиною другою статті 75 Закону №1404-VIII у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З аналізу наведених норм слідує, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано і таке невиконання сталося без поважних на те причин, тобто коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Отже, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановлено факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим, не залежало від волевиявлення останнього.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 10.09.2019 у справі №0840/3476/18, від 19.09.2019 у справі №686/22631/17 та від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 20.03.2024 у справі №560/18384/23.
Спірною у цій справі постановою на позивача накладено штраф за невиконання судового рішення від 12.07.2024 у справі №140/4620/24, виконавче провадження з примусового виконання якого відкрито 24.07.2025 (виконавчий лист №4672/2025 виданий 22.07.2025).
Виконання рішення суду в частині перерахунку ГУ ПФУ у Волинській області пенсії ОСОБА_1 підтверджується перерахунками пенсії (пенсійна справа №0303002827-МВС) з яких слідує що перерахована пенсія обчислена з врахуванням індексації окремо за 2019, 2020, та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17, 1,11 та 1,11.
Перевіряючи поважність причин невиконання рішення суду зобов'язального характеру, прийнятого на користь ОСОБА_1 , суд виходить із того, що відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Необхідно зазначити, що згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2020 року у справі №640/5248/19 (якою змінено рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року) визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення стягнення з пенсійних виплат за рішеннями суду». Отже, з дня набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2020 року Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не підлягає застосуванню.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року №35-1; далі - Порядок №21-2), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Отже, виплата заборгованості за нарахованими на виконання рішень судів пенсій здійснюються Головними управліннями Пенсійного фонду України в областях за рахунок коштів Державного бюджету. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не мають.
Облік фінансових зобов'язань, що виникають внаслідок нарахування коштів на виконання судових рішень, здійснюється в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах). Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронній пенсійній справі з датою набрання ними законної сили на підставі цих відомостей - у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (РСР ІКІС ПФУ). Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою.
Тож видатки, виділені з Державного бюджету України Пенсійному фонду України (особливо в умовах воєнного стану), не покривають виплату заборгованості за рішеннями судів, які набрали законної сили, у тому числі ГУ ПФУ у Волинській області.
Отже, обставиною, яка перешкоджає фактичному виконанню рішення суду у повному обсязі, є недостатність видатків бюджету Пенсійного фонду України з Державного бюджету за рішеннями судів, які набрали законної сили, про що державному виконавцю має бути відомо і з власної практики.
За відсутності відповідного фінансового забезпечення з бюджету виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми коштів стягувачу (заборгованості) вже не залежить безпосередньо від позивача та не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин, а накладення штрафу в такому випадку жодним чином не захищає право третьої особи на отримання пенсійної заборгованості з державного бюджету.
З урахуванням наведеного суд вважає, що станом на день винесення спірної постанови про накладення штрафу є документальне підтвердження про стан виконання боржником рішення суду у справі №140/4620/24. У свою чергу недостатність бюджетних асигнувань органу Пенсійного фонду України є поважною причиною, яка має бути врахована державним виконавцем при накладенні штрафу у виконавчому провадженні.
Отже, з наданих доказів слідує, що на момент прийняття постанови про накладення штрафу (12.09.2025) ГУ ПФУ у Волинській області належно виконало судове рішення у межах покладених судом зобов'язань. Також матеріали справи свідчать про те, що позивач дотримався обов'язку щодо повідомлення державного виконавця про виконання рішення суду, надіславши лист від 11.08.2025 №0300-0405-8/51839 про виконання рішення суду.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова про накладення штрафу від 12.09.2025 ВП №78686367 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки фактично на момент її винесення позивачем виконане рішення суду у справі №140/7620/24 відповідно до змісту виконавчого листа та резолютивної частини рішення.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність спірної постанови, факт порушення прав позивача знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, а тому адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат між сторонами суд зазначає таке.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як слідує з матеріалів справи при зверненні до суду ГУ ПФУ у Волинській області сплатило судовий збір в сумі 2422,40 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3684 від 23.09.2025.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2422,40 грн,.
Керуючись статтями 2, 72-77, 229, 243-246, 271, 272, 287 КАС України, суд
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, код ЄДРПОУ 13358826) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, будинок 1, код ЄДРПОУ 43316386) про визнання протиправною та скасування постанови, задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кушніра Станіслава Сергійовича від 12.09.2025 у виконавчому провадженні №78686367 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за рахунок бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський