Рішення від 16.10.2025 по справі 727/10448/25

Справа № 727/10448/25

Провадження № 2-а/727/214/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді Чебан В.М.

при секретарі Бружа-Гуцалюк В.М.

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник - адвокат Олійнич Юрій Васильович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник - адвокат Олійнич Ю.В., звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом про визнання протиправною й скасування постанови № 1271 від 27.03.2025 року, якою ІНФОРМАЦІЯ_2 було притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП і накладено на останнього адмінстягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Вказує, що відповідно до вищевказаної постанови відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_2 було інкриміновано позивачу те, що він будучи військовозобов'язаним, не уточнив свої персональні дані у 60?денний строк після оголошення мобілізації.

Представник позивача стверджує, що відповідач в порушення вимог Примітки до ст.ст.210, 210 КУпАП не довів неможливість отримати персональні дані позивача через державні реєстри, а тому вважає вищевказану постанову відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 незаконною.

Зазначає, що позивачем було оновлено дані вчасно, про що свідчить відмітка з роздруківок «Резезрв+» ОСОБА_1 .

Стверджує, що відповідач непридатний до служби в армії і являється особою з інвалідністю 3-ї групи, а тому не мав обов'язку оновлення військово-облікових даних.

На основі викладеного, позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник - адвокат Олійнич Ю.В., просить суд скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1271 від 27.03.2025 року та закрити провадження в даній адмінсправі.

Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат - Олійнич Ю.В. в судове засідання не з'явились, однак представник позивача спрямував до суду заяву, відповідно до змісту якої просив суд провести розгляд вищевказаної адмінсправи у їх відсутність та задовольнити вимоги адмінпозову в повному обсязі.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 в судове засідання не з'явився, хоча завчасно належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду даної адміністративної справи від нього до суду не надходило, у зв'язку із чим суд вважає за можливе розглядати справу у його відсутність.

При цьому, згідно спрямованого до суду представником відповідача відзиву на адмінпозов, останній вказує, що не погоджується з позовними вимогами позивача, вказуючи при цьому, що позивач ОСОБА_1 , як військовозобов'язаний, повинен був особисто уточнити свої персональні дані в 60-денний строк із моменту оголошення мобілізації.

Стверджує, що в порушення вимог закону позивач ОСОБА_1 у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року не звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 чи ЦНАПу для оновлення своїх облікових даних, а також не оновив свої персональні дані в інший передбачений законом спосіб, зокрема використовуючи свій електронний кабінет призовника.

Зазначає, що така бездіяльність позивача ОСОБА_1 порушує вимоги законодавства, що регулює організацію та ведення військового обліку в умовах воєнного стану й загальної мобілізації, а тому, на думку представника відповідача, 27.03.2025року ІНФОРМАЦІЯ_2 було правомірно винесено постанову № 1271, якою позивача ОСОБА_1 визнано винним у порушенні ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

На підставі викладеного, представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 просить відмовити у задоволенні адмінпозову ОСОБА_1 .

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Судом встановлено, що 27 березня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 , в результаті розгляду протоколу про адміністративне правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_3 №6/150 від 12.02.2025 року, було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення №1271, якою позивача ОСОБА_1 було притягнуто до адмінвідповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено нього штраф у сумі 17000,00 грн. (а.с.13).

Згідно з вищевказаною постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним під час дії воєнного стану, протягом 60 днів (у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року) з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації (Указ Президента України №272/2024 від 06.05.2024 року), затвердженим Верховною Радою України (ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» №3685-IX від 08.05.2024 року), не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Таким чином, ОСОБА_1 було інкриміновано працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 те, що останній своїми діями (бездіяльністю) порушив вимоги пунктів 5, 7 частини 3 статті 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 1 Додатку 2 Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 року, що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період, тобто, скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.

При цьому, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 року.

Пунктом 3 ч.10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

18 травня 2024 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024. Цим Законом положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно зі ст. 42 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 вищевказаного Порядку №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Тобто, у відповідності до частини 10 статті 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

Абзацом 5 пункту 2 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Згідно із ч.7 ст.1 вказаного ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

У відповідності до положень ст. 235 КУпАП Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Статтею 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

19.05.2024 набув чинності ЗУ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3696-ІХ, яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Проаналізувавши вищезазначене, суд приходить до висновку, що норми закону передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, позивач ОСОБА_1 в передбачені законом строки, тобто в період часу з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), будучи військовозобов'язаним, що підтверджується копією витягу із застосунку «Резерв+» (а.с.41-43), свої персональні дані не уточнив.

Водночас, посилання представника позивача на зворотнє, спростовується вищевказаною копією витягу із застосунку «Резерв+» (а.с.41-43), відповідно до змісту якого вбачається, що позивач ОСОБА_1 уточнив свої військово-облікові дані 14.02.2025 року, тобто поза межами законодавчо встановленого строку оновлення таких даних - з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно).

Крім цього, абзацом 3 підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 року (чинної на момент виникнення спірних правовідосин) передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинніуточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

А тому, сам по собі факт надання позивачу ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю 3-ї групи (а.с.13, 14) або непридатності його до військової служби в мирний час (а.с.15) не звільняє його як військовозобов'язаного від обов'язку оновлювати свої персональні дані.

При цьому, посилання позивача на неврахування відповідачем примітки до статті 210 КУпАП суд вважає неспроможними та такими, що не заслуговують на увагу, оскільки чинне законодавство зобов'язує саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається саме на військовозобов'язаного, яким є позивач.

До того ж, інформаційно-комунікаційні системи, реєстри, бази даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, можуть не містити окремих даних, які необхідно було оновити до 16.07.2024 року, зокрема, актуального номеру телефону, адреси електронної пошти, тощо.

Враховуючи вищевикладені обставини суд приходить до висновку, що відповідачем, в передбаченому законом порядку, правомірно 27.03.2025 року було притягнуто позивача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Інших доказів, які б свідчили про зворотнє матеріали адмінсправи не містять та позивачем надано суду не було.

Відповідно до вимог ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що спірна постанова ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1271 від 27.03.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП є правомірною та підстави для її скасування відсутні

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.2, 5, 7, 8, 9, 72-78, 241-246, 286, 293 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник - адвокат Олійнич Юрій Васильович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправно та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами які не були присутні при проголошенні рішення в той же строк з дня отримання копії рішення.

СУДДЯ: