Справа №712/14136/25
Провадження № 3/712/4096/25
15 жовтня 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії (курсанта) першого відділу підготовки центру базової загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 , сержанта, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-11 КУпАП,
15.10.2025 до Соснівського районного суду м.Черкаси з ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) надійшли для розгляду адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-11 КУпАП.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.01.2025 №104-ОС «По особовому складу» сержант ОСОБА_1 вважається таким, який зарахований до Головного центру підготовки особового складу.
Відповідно до листа Головного військового-клінічного медичного центру (Центрального клінічного госпіталю) ДПСУ №13.2/6548-25-Вих від 12.08.2025 стало відомо, що сержанту ОСОБА_1 було припинено військово-лікарську комісію у зв?язку з ухиленням від проходженнямедичного огляду.На телефонні дзвінки відповів, у ході розмови дав пояснення, що не має змоги вчасно прибути в Головний центр через відсутність коштів і планує прибути в понеділок.
15.08.2025 сержант ОСОБА_1 прибув доГоловного центру підготовки особового складу.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на службі у військовій частині НОМЕР_1 , діючи умисно, в порушення вимог ст.ст.11, 16, 128, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в умовах особливого періоду, всупереч інтересам служби, внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності, що полягало у нез'явленні його вчасно без поважних причин на військову службу, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.172-11 КУпАП.
В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 від 09.10.2025, в якій він просить розгляд справи здійснювати без його участі; вину у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-11 КУпАП, визнає.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.3 ст.172-11 КУпАП, а саме: нез'явлення військовослужбовця вчасно без поважних причин на військову службу.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу ЧЦП №232901 від 16.08.2025 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-11 КУпАП; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №104-ОС від 29.01.2025 «По особовому складу»; рапортом заступника начальника тимчасового пункту накопичення особового складу старшого лейтенанта ОСОБА_2 від 08.09.2025; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №335-вв від 11.07.2025 «По особовому складу»; рапортом заступника начальника тимчасового пункту накопичення особового складу лейтенанта ОСОБА_3 від 15.08.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.08.2025.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи встановлені судом обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, ненастання тяжких наслідків, ступінь вини, дані особи порушника, вважаю, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю діянь, обмежившись усним зауваженням.
Відповідно до ч.1 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Згідно вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, тому в даному випадку судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 22, 23, 33, 172-11, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-11 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, і обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-11 КУпАП- закрити.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Ю. Гоменюк