Рішення від 10.10.2025 по справі 635/8319/21

10.10.25

Харківський районний суд Харківської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року

Справа №635/8319/21

Провадження №2/635/2370/2025

селище Покотилівка Харківський район Харківська область

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Карасави І.О.,

секретаря судового засідання - Дерелюк К.О.

за участю:

представника відповідача - Бєлєвцової О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення не облікованого(донарахованого) обсягу природного газу та витрат пов'язаних з експертизою та встановленням нового ЗВТ,

УСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позивач АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 та просить стягнути на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» вартість донарахованого обсягу природного газу у розмірі 59 753,09 гривень, вартість проведеної експертизи лічильника у розмірі 362,00 гривень, а також судовий збір у сумі 2 270,00 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має статус споживача природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, укладеного між ОСОБА_1 та Мереф'янською філією ПАТ «Харківгаз».

12.04.2021 за вищевказаною адресою демонтовано для експертизи побутовий лічильник газу РЛ G-4 зав. №2030483.

За результатами експертизи лічильника газу(акт № 492 від 15.04.2021) було підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника. ДП «Укрметртестстандарт» було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/24999 від 15.04.2021.

У зв'язку з вказаним порушенням, споживачу ОСОБА_1 здійснено донарахування вартості об'єму споживання природного газу, в порядку глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у розмірі 59 753,09 грн.

Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Мироненко І.С. надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що відповідно до акту експертизи лічильнику газу не встановлено будь-яких фактів викривлення даних обліку природного газу. Будь які інші докази, які б свідчили про те, що наявність невідповідності ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника та існування доступу до відлікового механізму лічильника призвели до викривлення даних обліку природного газу - позивачем надано не було. Крім цього, наданий позивачем акт-рахунок витрат газу не може бути врахований судом, оскільки такий рахунок було проведено з помилковими даними.

Представником позивача адвокатом Тузко Н.Г. надано відповідь на відзив, де зазначено, що саме відповідач, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи здійснені не споживачем, іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане використання природного газу. А тому позивач вважає, що на день виявлення порушення АТ «Харківгаз» визначав спожитий природний газ по об'єкту побутового споживача за відповідний період за фактичними даними лічильника газу. Також зазначила, що до дня виявлення порушення Ат «Харківгаз» об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача ОСОБА_1 визначався за фактичними даними лічильника гзу. Жодні порушення АТ «Харківгаз» кодексу ГРС відсутні. Також зазначила, що акти складались за участі відповідача, який надав доступ до лічильника газу.

Представник позивача Тузко Н.Г. у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача Бєлєвцова О.О. у судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Рух справи

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 23.11.2021 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в поряядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 18.12.2023 цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу та витрат пов'язаних з експертизою та встановленням нового ЗВТ було передано за підсудністю Харківському районному суду Харківської області.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 23.04.2024 цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорасподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу та витрат пов'язаних з експертизою та встановленням нового ЗВТ було прийнято в провадження судді Карасави І.О. та призначено до розгляду у загальному позовному провадженні.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 10.10.2025 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду.

Встановлені обставини, застосовані норми права та мотиви суду

Суд, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу визначається Законом України «Про ринок природного газу».

Відносини між газопостачальними організаціями та громадянами споживачами газу регламентуються «Правилами постачання природного газу», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №2496 та Кодексом газорозподільних систем, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494.

АТ «ОГС «Харківгаз», як Оператор ГРМ відповідно до пунктів 2- 3 Глави 2 Розділу І Кодексу газорозподільних систем виконує функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо.

Постачальником природного газу є суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу ТОВ «Харківгаззбут».

Також, АТ «ОГС Харківгаз», як Оператор ГРМ, здійснює комерційний облік природного газу в газорозподільній системі.

Абзацом 1 пункту 2 Глави 1 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем визначено, що порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Відповідно до п.2 розділу ІІІ Правил постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

Відповідно до п.4 розділу ІІІ Правил для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, об'єкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обов'язками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання до умов договору. Якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений позивачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов'язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником.

Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам ТОВ «Харківгаззбут», затверджений постановою НКРЕКП №2500 від 30.09.2015.

Відповідно до пункту 7 Глави 3 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу(акцептування договору) є вчинення споживачем будь яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Договір на розподіл природного газу є договором публічним та договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк.

Судовим розглядом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що АТ «Харківгаз» надає ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . На ім'я відповідача відкритий особовий рахунок НОМЕР_1 .

У позовній заяві АТ «ОГС «Харківгаз», який є правонаступником ПАТ «Харківгаз», зазначає, що 12.04.2021 за вищевказаною адресою демонтовано для експертизи побутовий лічильник газу РЛ G-4 зав. №2030483.

За результатами експертизи лічильника газу(акт №492 від 15.04.2021) підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника. ДП «Укрметртестстандарт» надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/24999 від 15.04.2021.

У зв'язку з вказаним порушенням, споживачу ОСОБА_1 здійснено донарахування вартості об'єму споживання природного газу, в порядку глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у розмірі 59 703,09 грн. за період з 12.10.2020 по 12.04.2021.

Як вбачається з акту про порушення АТ «Харківгаз» №КН001244 від 12.04.2024, за адресою: Харківська область, Харківський район, с.Безлюдівка, вул.Перемоги, буд.119-А встановлено порушення кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра на лічильниках газу РЛ G-4 зав. №2030483.

Відповідно до акту експертизи лічильника газу від 15.04.2021 №492 - встановлено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовуються виробником лічильника. Існує доступ до відлікового механізму. Цілісність відлікового механізму не пошкоджено. Механічні пошкодження відсутні. Висновок комісії - несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника.

На підставі акту експертизи представником ДП «Укрметртестстандарт» видано довідку №39-1-3/24999 від 15.04.2021 про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, в якій зазначено, що ЗВТ(лічильник газу) визнано непридатним до застосування з підстав невідповідності ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника.

За результатами розгляду комісією акту про порушення від 19.05.2021 вирішено, акт про порушення №КН001244 від 09.04.2021 визнано таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС та задоволено повністю.

Прийнято рішення про проведеня донарахування не облікованого об'єму природного газу в сумі 59 753,09 гривень за період з 12.10.2020 по 12.04.2021 за цінами закупівлі природного газу для АТ «Харківгаз», які діяли у зазначений період. За рахунок споживача мають бути компенсовані витрати, повязані з демонтажем ЗВТ та витрати, повязані з встановленням нового ЗВТ у розмірі 362,00грн.

Згідно з пунктом 3 частини 2, частини 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).

Кодексом ГРМ, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824, у пункті 4 глави 1 розділу I визначено, що несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку необліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно з положеннями, визначеними пунктами 4-6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, споживач відповідає за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр).

Для здійснення нарахування відповідачем позивачу необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 глави 8 розділу Х Кодексу періодична повірка (у тому числі, демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об'єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен: 1) мати в наявності персоніфікований перелік всіх лічильників газу побутових споживачів, що знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ; 2) забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки лічильників; 3) забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.

У разі якщо заходи з періодичної повірки лічильників, що встановлені на території та/або в приміщенні побутових споживачів, будуть здійснюватися одразу для всіх побутових споживачів багатоквартирного будинку (чи його під'їзду), Оператор ГРМ має завчасно вивісити відповідну об'яву в доступному для споживачів місці.

У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чийого складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ(лічильникагазу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб(крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу передбачено, що якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Пунктом 1 глави 10 розділу Х Кодексу передбачено, що якщо під час перевірки(обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Пунктом 5 глави 10 розділу Х Кодексу передбачено, що під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але, не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до пунктів 1, 7, 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого(донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 18.06.2019 по справі № 922/1573/18.

Крім того, згідно пп. 37. п. 4 глави 1 Кодексу газорозподільних систем для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме:

1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;

2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);

3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 24.10.2018 року по справі №914/2384/17.

Разом з тим, надані позивачем докази у сукупності не свідчать про наявність викривлення даних обліку природного газу, яке є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу з огляду на наступне.

Як вбачається з акту про порушення АТ «Харківгаз» №КН001244 від 09.04.2021, за адресою: Харківська область, Харківський район, сел. Безлюдівка, вул. Перемоги, буд. 119-А встановлено порушення кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра на лічильниках газу РЛ G-4 зав. №2030483.

Відповідно до акту експертизи лічильника газу від 15.04.2021 №492 - встановлено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовуються виробником лічильника. Цілісність відлікового механізму не пошкоджено. Механічні пошкодження відсутні.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 зазначила, що вона була присутня на засіданні комісії від 19.05.2021 та представляла інтереси ОСОБА_1 , повідомила, що споживач навмисно не здійснював механічного втручання в роботу лічильника газу. Також зазначила, що вказаний лічильник газу не проходив жодного разу повірку, згідно вимог чинного законодавства.

Натомість представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що порушення мастичних пломб або порушення повірочного тавра на лічильниках газу є внаслідок природних явищ та об'єктивних факторів старіння, оскільки лічильнику декілька десятків років та жодної повірки за цей термін представниками позивача не проводилося. Представник відповідача підтвердив, що жодного механічного втручання в роботу лічильника споживачем умисно не здійснювалась.

Вищенаведена позиція представника відповідача, з огляду на наявні докази приймається судом до уваги, оскільки з висновку експертизи лічильника газу від 15.04.2021 №492 вбачається, що цілісність відлікового механізму не пошкоджено. Механічні пошкодження лічильника РЛ G-4 зав. №2030483 відсутні.

Крім того, вбачається, що повірка лічильника газу не проводилася, оскільки її результати в акті експертизи відсутні, а саме в графі «результати позачергової повірки» не зазначено жодних відомостей.

Таким чином, виявлені ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра на лічильниках газу РЛ G-4 зав. №2030483 не свідчить про викривлення даних обліку природного газу, оскільки була встановлена цілісність відлікового механізму (не пошкоджено).

Наведене свідчить про відсутність доказів викривлення даних обліку природного газу, яке є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу.

Таким чином, у діях споживача ОСОБА_1 судом не встановлені усі необхідні складові зазначеного правопорушення, а саме наслідки(дії, що призвели до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями відповідача).

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ для захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави(ст.2 ЦПК України).

За правилами частини 3 статті 12, частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Положеннями частин 5, 6 статті 81 ЦПК визначено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій, як це закріплено частиною 4 статті 12 ЦПК України.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи (ч. 7 ст. 81 ЦПК України).

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту некоректного обліку спожитого природного газу, а отже й факту несанкціонованого втручання ОСОБА_1 у роботу лічильника за адресою: АДРЕСА_1 .

Щодо розподілу судових витрат

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог статті 141 ЦПК України, а саме, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на висновок суду щодо суті позовних вимог, у задоволенні яких відмовлено, судові витрати, понесені в ході розгляду справи в суді першої інстанції, покладаються на позивача.

На підставі викладеного і керуючись статтями 12, 81, 141, 247, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорасподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу та витрат, пов'язаних з експертизою та встановленням нового ЗВТ - відмовити.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», Код ЄДРПОУ 03359500, місце знаходження: 61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1;

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя І.О. КАРАСАВА