16.10.25
Справа №635/4533/25
Провадження № 3/635/2164/2025
16 жовтня 2025 року Суддя Харківського районного суду Харківської області Березовська І.В., за участю: секретаря судового засідання Панаса О.С., захисника-адвоката Санжаревського І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в сел. Покотилівка Харківського району Харківської області справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
06 червня 2025 року о 18 годині 30 хвилин ОСОБА_1 в сел. Рогань Харківського району Харківської області, вул. Незалежності,буд.1/4, керував транспортним засобом Hyundai Accent, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини роту, тремтіння рук, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер та в закладі охорони здоров'я водій ОСОБА_1 відмовився.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, а саме: водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , належним чином повідомлений,не з'явився.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвокат Санжаревський І.А. в судовому засіданні просив провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Як на підставу закриття провадження по справі,захисник посилався на такі обставини:
-поліцією порушений порядок проведення огляду водія на стан сп'яніння та оформлення фіксації відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння;
-факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в закладі охорони здоров'я не зафіксований за допомогою відеозапису або свідками;
- ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння та не порушував вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України;
-протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи,в тому чи іншому діянні,оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом, який застосовується при оцінці доказів,а такі докази випливають із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту;
-доданий до протоколу про адміністративне правопорушення рапорт працівника міліції не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення без будь-яких інших належних та допустимих доказів,які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення,передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП;
-відповідно до встановленої процедури проходження водієм огляду на стан алкогольного сп'яніння, поліцейський спочатку пропонує водієві пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціальних технічних засобів,а разі відмови пройти огляд на місці зупинки, запропонувати проїхати до закладу охорони здоров'я. Як вбачається із відеозапису, поліція не пропонувала ОСОБА_1 пройти оглядна стан алкогольного сп'яніння,як на місці зупинки транспортного засобу, так і у закладі охорони здоров'я, а відтак огляд вважається недійсним відповідно до положень с.5 ст. 266 КУпАП.
Незважаючи на доводи сторони захисту, суд вважає,що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУаАП, повністю підтверджується сукупністю зібраних по справі та досліджених судом доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 353545 від 06 червня 2025 року, складеного стосовно ОСОБА_1 , яким зафіксовано обставини вчиненого правопорушення та який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП як щодо змісту, так і щодо форми;
- актом огляду на стан алкогольного, наркотичного та іншого сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, яким підтверджується, що у водія ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю с порожнини роту, тремтіння рук,почервоніння обличчя. Огляд на стан алкогольного сп'яніння у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів не проводився, у зв'язку з відмовою водія від огляду;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість, з якого вбачається, що 06 червня2025 року водій ОСОБА_1 направлявся до закладу охорони здоров'я КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер» для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак такий огляд не проведений;
- рапортом поліцейського СРПП відділення поліції № 1 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області Цепеленко Р. від 06 червня 2025 року, згідно якого ним на підставі п.3 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» був зупинений транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 та встановлено,що останній має ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини роту, тремтіння рук, нестійку ходу, почервоніння обличчя. Після чого ОСОБА_1 запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер-6820 та в закладі охорони здоров'я КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер». Водій від огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився;
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, на якому зафіксовано рух та момент зупинки транспортного засобу Hyundai Accent, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 працівниками поліції;
- відеозаписами з нагрудної камери поліцейського, з якого вбачається, що ОСОБА_1 має ознаки алкогольного сп'яніння, факту керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння не заперечує, а його поведінка та висловлювання свідчать про його фактичну відмову від проходження огляду на стан сп'яніння.
Суд вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, такими, що узгоджуються між собою і не викликають сумнівів в достовірності, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року року (далі Порядок), та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі Інструкція).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згідно з п. 7 розділу I Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 7 Порядку саме поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Тобто, у разі виявлення поліцейським ознак алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу, він повинен прийняти відповідні заходи для того, щоб провести огляд водія на стан сп'яніння та пересвідчитись в тому, що водій не перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Проаналізувавши поведінку та висловлювання ОСОБА_1 , зі змісту яких вбачається,що він погодився на складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП, суд доходить висновку,що останній відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в закладі охорони здоров'я.
Відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку підтверджується відеозаписами та сукупністю досліджених письмових доказів по справі про адміністративне правопорушення, які узгоджуються між собою і не викликають сумніву у їх достовірності.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.5 ПДР України.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, що керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння сп'яніння.
При вирішенні питання про накладання адміністративного стягнення відповідно до вимог ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, майновий стан особи, ступень його вини, обставини, що обтяжують та пом'якшують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ст.ст. 34,35 КУпАП обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, судом не встановлено.
Як вбачається із довідки інспектора СРПП відділення поліції № 1 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції Содома В. від 06 червня 2025 року, ОСОБА_1 отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами в органах МВС серії НОМЕР_3 від 26 листопада 2015 року.
Суд, вважає необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню притягуваним нових правопорушень накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, ч.1 ст. 130, ст.248, 251,252, 268, 280, 283 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) (отримувач коштів: ГУК Харківська область/Харківобл./21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу адміністративне стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106) судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.
Суддя І.В.Березовська