Постанова від 17.10.2025 по справі 565/2107/25

Справа № 565/2107/25

Провадження № 3/565/602/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року м.Вараш

Вараський міський суд Рівненської області у складі:

головуючого судді Зейкана І.Ю.,

захисника Бабіка К.В.,

розглянувши матеріали, що надійшли від Вараського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кузнецовськ Рівненської області, громадянина України, ФОП, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 ,-

- за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

22.08.2025 о 13 год 26 хв у м. Вараш по м-ну Вараш, 43, в кафе «Gustavo» продавець ОСОБА_1 здійснив реалізацію (торгівлю) тютюновмісним продуктом, а саме нікотином в наборі за 150 (сто п'ятдесят) грн. не позначений маркою акцизного податку, чим порушив вимогу ч.9 ст. 65 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 3817-ІХ від 18.06.2024.

В судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, не з'явився, про причини неявки не повідомив, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не подав. Проте, забезпечив явку захисника Бабіка К.В. В судовому засіданні захисник Бабік К.В. не заперечував факт реалізації ОСОБА_1 нікотину, проте висловився щодо недоліків матеріалів, які додані до протоколу. Зокрема, зазначив, що у матеріалах відсутні відомості про джерело отримання акту про результати фактичної перевірки. Також, зазначив, що працівниками поліції безпідставно вилучені ароматизатори та гліцерин, які використовуються у електронних сигаретах, оскільки вони не підлягають позначенню марками акцизного податку та не є предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що він працює заступником начальника відділу Управління контролю за підакцизними товарами ГУНП в Рівненській області 22.08.2025 він разом з колегою на підставі наказу був направлений на фактичну перевірку до ФОП ОСОБА_1 у зв'язку з недотриманням умов реалізації алкогольних напоїв у період, після завершення дії ліценції. Проте, коли зайшли у приміщення кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що по АДРЕСА_3 , то виявили у продажі нікотин, який використовується у електронних сигаретах. Він або його колега, точно не пам'ятає, попросив продати йому набір рідин для електронних сигарет. ОСОБА_1 продав їм за 150 грн набір флаконів з рідинами, а саме нікобустер 1 мл, у якому містився нікотин -10 мг, гліцерин 5 мл та ароматизатор 5 мл. На наборі була відсутня марка акцизного податку. У зв'язку з тим, що реалізація нікотину взагалі заборонена ст. 23 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» щодо ОСОБА_1 був складений акт, на підставі якого на нього згодом була накладена фінансова санкція у сумі 24 тис. грн. Після складання акту вони зателефонували на лінію 102, у зв'язку з виявленням адміністративного правопорушення. Працівники поліції, які виїхали за їх викликом задокументували правопорушення.

Заслухавши пояснення свідка, дослідивши та проаналізувавши протокол про адміністративне правопорушення та інші письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Частина 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною нормою і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами. Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 3817-ІХ від 18.06.2024.

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення. Зазначені відносини врегульовані на законодавчому рівні, зокрема, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 3817-ІХ від 18.06.2024.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової торгівлі, зокрема, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.

Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною. Під торгівлею розуміється вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надання йому торговельних послуг.

Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.

Відповідно до ч. 9 ст. 65 зазначеного закону України, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законами України.

У пункті 85 ч. 1 ст. 1 згаданого закону до тютюнових виробів відносяться сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.

У абз. 1 ч. 2 ст. 1 цього ж Закону визначено, що термін «рідини, що використовуються в електронних сигаретах» вживається у значенні, наведеному у Податковому кодексі України.

У пункті 14.1.56-4 ст. 14 Податкового кодексу України, під рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, розуміються рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

Відповідно до п.226.1, п.226.9 ст.226 Податкового кодексу України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Згідно з пп.14.1.109 п.14.1 ст.14 ПК України, маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

За правилами пп.14.1.107 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Вважаються такими, що немарковані: тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку; тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Таким чином, станом на час вчинення правопорушень та на час розгляду справи рідини, що використовуються в електронних сигаретах та рідина, яка містить нікотин, відносяться до товарів, що позначаються марками акцизного податку, а тому є предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Відповідно до протоколу огляду від 22.08.2025, у м. Вараш по м-ну Вараш, 43, в кафе «Gustavo» продавець ОСОБА_1 видав для огляду та вилучення компоненти для наборів з яких змішується рідина, що використовується в електронних сигаретах, а саме:, а саме: нікобустер, нікотин 1 мл - 35 шт; нікобустер, нікотин 3,75 мл - 47 шт; гліцерин 15 мл - 20 шт.; ароматизатор рідкий «LUCKY» - 24 шт.; набір нікотиновмісний, що складається з двох компонентів виробник «IW BOTLE» 30 мл в наборі по 15 мл - 7 шт.; ароматизатор «Shaser» 12 мл - 17 шт.; ароматизатор «Shaser» 12 мл в коробці - 8 шт.; ароматизатор «Mood Huck» 5 мл - 11 шт.; ароматизатор «IW BOTLE» в коробках 12 мл - 24 шт.

Фототаблицею до цього протоколу підтверджується відсутність марок акцизного податку на вилученій продукції.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 ГК України, підприємництвом є господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку. Враховуючи обсяг вилученої продукції, факт реалізації такої продукції у спеціалізованому приміщенні (кафе), суд доходить висновку, що його діяльність є підприємницькою, тобто такою, яка має на меті прибуток.

Відеозапис, на оптичному диску, доданому до протоколу огляду підтверджує, що ОСОБА_1 у приміщенні для продажу товарів підтверджує, що він є фізичною особою-підприємцем та о 13 год 36 хв. 22.08.2025 реалізував невідомій особі набір трьохкомпонентний з нікотиновим вмістом без марки акцизного податку за 150 грн.

Дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що роздрібна торгівля тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_1 мало місце, це діяння містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, ОСОБА_1 винний у його вчиненні і на нього необхідно накласти адміністративне стягнення.

Враховуючи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та обставини вчинення правопорушення, те, що такі дії ОСОБА_1 вчинив вперше, він є особою молодого віку, суд прийшов до висновку про необхідність накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 156 КУпАП, у виді штрафу на рівні мінімальної межі з конфіскацією предметів торгівлі.

Оскільки, протокол про адміністративне правопорушення, та додані до нього матеріали, не містять відомості про вилучення виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, суд не вирішує питання про їх конфіскацію.

Вирішуючи питання щодо конфіскації предметів торгівлі суд бере до уваги наступні обставини. Протоколом огляду речей від 22.08.2025 у ФОП ОСОБА_1 поряд з нікотиновмісними рідинами вилучені гліцерин та ароматизатори. В той же час, ОСОБА_1 не обвинувачується у реалізації таких рідин без марок акцизного податку, а отже у суду відсутні підстави для конфіскації вилученого гліцерину та ароматизаторів. Крім того, до суду не подано доказів, що зазначені ароматизатор та гліцерин, у відповідності до підпункту 215.3.3-1. пункту 215.3. статті 215 Податкового кодексу України є підакцизними товарами та повинні мати марки акцизного податку. Отже, вилучені 22.08.2025 ароматизатори та гліцерин підлягають поверненню ОСОБА_1 , так не є предметами інкримінованого йому адміністративного правопорушення.

На підставі зазначеного, керуючись ст. 156, 221, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп з конфіскацією предметів торгівлі.

Конфіскувати у дохід держави, вилучені відповідно до протоколу огляду речей від 22.08.2025, предмети торгівлі, а саме нікобустер, нікотин 1 мл - 35 шт; нікобустер, нікотин 3,75 мл - 47 шт; нікотиновмісну рідину із 7 (семи) наборів нікотиновмісних, що складається з двох компонентів виробник «IW BOTLE» 30 мл внаборі по 15 мл.

Повернути ОСОБА_1 , вилучені відповідно до протоколу огляду речей від 22.08.2025, гліцерин 15 мл - 20 шт.; ароматизатор рідкий «LUCKY» - 24 шт.; набір нікотиновмісний, що складається з двох компонентів виробник «IW BOTLE» 30 мл внаборі по 15 мл - 7 шт (без нікотиновмісної рідини); ароматизатор «Shaser» 12 мл - 17 шт.; ароматизатор «Shaser» 12 мл в коробці - 8 шт.; ароматизатор «Mood Huck» 5 мл - 11 шт.; ароматизатор «IW BOTLE» в коробках 12 мл - 24 шт.

Стягнути із ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп. судового збору до Державного бюджету України.

Постанова суду може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Рівненського апеляційного суду через Вараський міський суд Рівненської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 307, ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати ОСОБА_1 штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу 6 800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.

Суддя І.Ю.Зейкан