Рішення від 17.10.2025 по справі 613/1995/25

Справа №-613/1995/25 Провадження №-2-а/613/143/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року Богодухівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Шалімова Д.В.,

за участі секретаря Герасимюк Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богодухові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Ісачкін Е.А. до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Ісачкін Е.А. звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якому просить: скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 25 вересня 2025 року, щодо накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн. та закрити провадження по справі, стягнути з відповідача судові витрати.

Позовні вимоги мотивує тим, що 01 жовтня 2025 року ним отримано від ІНФОРМАЦІЯ_3 постанову № 711/2316-п від 25 вересня 2025 року. Згідно вказаної Постанови №711/2316-п, ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , полковником ОСОБА_2 його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у сумі 17 000 грн. Згідно протоколу, він був притягнутий до адміністративної відповідальності у зв'язку з тим , що не з'явився за викликом у строк 05 вересня 2025 року о 09.00 год., зазначений у повістці № 4690237 від 27 серпня 2025 року, яка надіслана через відділення Укрпошти рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення за адресою зареєстрованого місця проживання для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зазначає, що вказану повістку не отримував, про її існування дізнався саме 12 вересня 2025 року після прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку з чим вищевказану постанову вважає незаконною, складеною без належних на те підстав, з порушенням закону, процедури розгляду як самої справи, так і його прав.

Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Ісачкін Е.А. в судове засідання не з'явились, адвокат надав заяву про розгляд справи за їх з позивачем відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з'явилась, надала до суду відзив, згідно змісту якого прохала у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю. Підтвердила, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до пункту 34 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у разі уточнення своїх облікових даних після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних надсилається на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

Повістка № 4690237, яка була направлена ОСОБА_3 повернута до ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується поштовим відправленням із позначкою: адресат відсутній за вказаною адресою. ОСОБА_1 за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_6 на визначену у повістці дату і час не з'явився, про причини неприбуття не повідомив.

Так, як ОСОБА_1 згідно вищезазначених правових норм вважається оповіщений належним чином щодо прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 та за викликом не з'явився, про причини не прибуття не повідомив, 10 вересня 2025 року було подано звернення до ВП №1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області, щодо доставлення останнього до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

12 вересня 2025 року ОСОБА_1 особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно нього представниками ІНФОРМАЦІЯ_6 було складеного протокол про адміністративне правопорушення № 711/5133 від 12 вересня 2025 року за ч.3 ст.210-1 КУпАП року. Протокол про адміністративне правопорушення був складений у присутності ОСОБА_1 останнього було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.63 Конституції України та доведено ст. 268 КУпАП, а також повідомлено про дату, час та місце розгляду справи. Крім того, зі змістом протоколу позивач ознайомлений, надав пояснення, другий примірник протоколу отримав під особистий підпис. Враховуючи вищевикладене, вважають, що оскаржувана постанова є обґрунтованою та правомірною, винесеною з дотриманням вимог чинного законодавства та не підлягає скасуванню.

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Ісачкін Е.А. надав до суду відповідь на відзив, в якій прохав відмовити ІНФОРМАЦІЯ_2 у задоволенні вимог, викладених у відзиві на позовну заяву та задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі. Зазначив, що наявне порушення процедури вручення повістки, встановленої поштовими правилами, оскільки, в разі направлення рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», при відсутності адресата, працівник поштового зв'язку має інформувати адресата за наявним номером телефону та/або вкласти до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа. Лише якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з'явився, працівник робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою» і повертає лист. Вважає, що відповідачем не надано жодних доказів, які б підтверджували, що працівник «Укрпошти» належним чином (шляхом дзвінка та/або повідомлення) проінформував позивача про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК». Відсутність доказів належного інформування свідчить про порушення процедури належного повідомлення. Фізична неможливість явки через передчасне повернення відправлення: Згідно з даними поштового трекінгу (№ 0505363324546), поштове відправлення було повернуто відправнику із зазначенням «Одержувач відсутній за вказаною адресою» вже 04 вересня 2025 року. При цьому, датою виклику позивача до РТЦК було визначено 05 вересня 2025 року о 09.00 год., тобто, поштове відправлення було фізично повернено відправникові за один день до дати виклику, що повністю унеможливило отримання позивачем повістки та явку за нею у визначений строк. Також вказав на недостовірні дані відправника на конверті, оскільки , конверт із повісткою не містив інформації про те, що це є саме повістка на ім'я ОСОБА_1 . Більше того, у наданих матеріалах відправником та отримувачем листа на конверті (ф. 119) зазначено Валківська міська рада , що суперечить опису вкладення, де вказана «ПОВІСТКА» від ІНФОРМАЦІЯ_7 (Валки). Доповнив, що ОСОБА_1 не мав умислу ухилення, оскільки, дізнавшись 12 вересня 2025 року про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 , останній самостійно та негайно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 12 вересня 2025 року після того, як побачив у застосунку «Резерв+» повідомлення про свій розшук.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов таких висновків.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022.

Відповідно до ЗУ «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05.30 год. 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.

Відповідно до ст. 39 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Частиною 3 статті 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.

Згідно зі ст.235 КУпАП адміністративні справи про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України) розглядають територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2ст. 251 КУпАП).

Згідно зі ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідно до відомостей мобільного додатку «Резерв+» ОСОБА_1 , сформованого з мобільного додатку «Резерв+», останній дані оновив, має номер в реєстрі «Оберіг» 080820235594838800003. Також внесено інформацію щодо місця проживання та номер телефону.

Крім того, відповідно до інформації наданої ТОВ «Агротоп» до ІНФОРМАЦІЯ_6 № 120 від 03 вересня 2025 року, останніми надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлення про зміну облікових даних ( прийняття на роботу) військовозобов'язаного працівника ТОВ « Агротоп» ОСОБА_1 .

Виходячи зі змісту оскаржуваної постанови від 25 вересня 2025 року № 711/2316-п, позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_6 за викликом у строк 05 вересня 2025 року, зазначений у повістці № 4690237 від 27 серпня 2025 року, для уточнення даних.

Згідно змісту наявної в матеріалах справи копії протоколу № 711/5133 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 310-1 КУпАП від 12 вересня 2025 року, ОСОБА_1 , через відділення Укрпошти рекомендованим поштовим відправленням повістка № 4690237 від 27 серпня 2025 року про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 05 вересня 2025 року.

Згідно змісту копії заперечень на протокол № 711/5133 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 310-1 КУпАП від 12 вересня 2025 року, ОСОБА_1 15 вересня 2025 року повідомив ІНФОРМАЦІЯ_9 про відсутність умислу ухилення, оскільки, повістку про виклик для уточнення даних він не отримував, на його адресу в АДРЕСА_1 , не надходило жодних повідомлень віл АТ «Укрпошта» або інших поштових служб.

Повістка № 4690237 від 27 серпня 2025 року повернулась до ІНФОРМАЦІЯ_6 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

З протоколу № 711/5133 від 12 вересня 2025 року про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, вбачається, що 12 вересня 2025 року о 12.10 год. в м. Валки, у період дії правового режиму воєнного стану, котрий введений Указом Президента України № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року (зі змінами) у порядку, визначеному п. 7 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» при перевірці документів у гр. ОСОБА_1 , було встановлено, що він без поважних на те причин не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_6 за викликом у строк 05 вересня 2025 року, зазначений у повістці № 4690237 від 27 серпня 2025 року, яка була направлена останньому через відділення Укрпошти рекомендованим поштовим відправленням. 12 вересня 2025 року ОСОБА_1 особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно нього представниками ІНФОРМАЦІЯ_6 .

За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП 25 вересня 2025 року, постановою тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП за порушення вимог абз. 2 ст. 17 Закону України «Про оборону України», абз. 2 ч. 1, абз. 8 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності є офіційним документом - рішенням суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, в якому, зокрема, має бути чітко зазначено опис обставин, установлених при розгляді справи і посилання на норму закону, яка передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення. Дотримання цих вимог має виключне значення для встановлення об'єктивної істини при оскарженні такої постанови в судовому порядку.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.05.2020 у справі № 513/899/16-а.

Статтею 17 ЗУ «Про оборону України» визначено, що громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Відповідно до абз. 2 ч. 1ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Згідно з абз.8 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Процедура перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи визначена Порядком проведення призову громадян на військову службу підчас мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Пунктом 34 Порядку № 560 визначено, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

З наданих відповідачем матеріалів справи № 711 про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, вбачається, що повістка позивачу була направлена за зареєстрованим місцем проживання позивача, за адресою: АДРЕСА_1

З повістки вбачається, що вона підписана відповідальною особою 28 серпня 2025 року, з копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вбачається, що повістка надіслана на адресу позивача 02 вересня 2025 року, відправник якої є Валківська міська рада.

Згідно з копією повідомлення про причини повернення відправлення, надіслана позивачу засобами поштового зв'язку повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Як у протоколі № 711/5133 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 12 версеня 2025 року, так і в постанові № 711/2316-п по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 25 вересня 2025 року зазначено, що ОСОБА_1 був належним чином оповіщений щодо прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до п.п.2 п.41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

-день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Постановою КМУ №1147 від 08 жовтня 2024 року внесено зміни до Правил надання послуг поштового зв'язку.

Відтак, у пункті 82 Правил надання послуг поштового зв'язку передбачено, зокрема, що «Рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК». «Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника».

Згідно з копією повідомлення про причини повернення відправлення, надіслана позивачу засобами поштового зв'язку, повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_6 повернута з відміткою « адресат відсутній за вказаною адресою». При цьому, слід відмітити, що в листі відсутня позначка «Повістка ТЦК» та відправником зазначено «Валківська міська рада», що є порушення Правил надання послуг поштового зв'язку.

При цьому, з інформації про трекінг поштового відправлення 0505363324546 неможливо відслідкувати чи належним чином працівник поштового відділення здійснював оповіщення позивача.

Жодних відміток коли саме відправлення доставлялось на адресу позивача, чи залишалось йому повідомлення про необхідність отримання рекомендованого листа не відображено. Вказане свідчить про те, що позивач дійсно не знав про направлення йому повістки з вимогою прибути 05 вересня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказана обставина є суттєвою, оскільки відсутність обізнаності особи про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку.

При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина перша статті 6 КАС України).

Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України).

Верховний Суду складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 08 липня 2020 року у справі N463/1352/16-а зробив висновок про те, що у силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Отже, виходячи з вищевикладеного, з урахуванням того, що відповідачем не доведено факт отримання позивачем повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_6 та порушено процедуру повідомлення, суд доходить висновку про те, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - скасуванню, із закриттям справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях позивача.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 72, 77, 229, 241, 242, 243, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення № 711/2316-п від 25 вересня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_10 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять ) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 .

Повний текст рішення виготовлено 17 жовтня 2025 року.

Суддя