Дата документу 16.10.2025
Справа № 334/8369/25
Провадження № 1-кс/334/2552/25
16 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 (ВКЗ), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого відділення Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області капітан поліції ОСОБА_5 , погодженого прокурором Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, у кримінальному провадженні №12025082140000046, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.05.2025 року, -
Короткий виклад клопотання.
Слідчий за погодженням із прокурором звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчим відділенням Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12025082140000046, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.05.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи, що ОСОБА_6 у вказаному кримінальному провадженні набула статусу підозрюваної у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, до слідчого за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, її оголошено у розшук, наявні ризики, передбачені п.1-3,5 ч.1 ст.177 КПК України, слідчий просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Позиції учасників.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.
Захисник проти задоволення клопотання заперечив.
Встановлені слідчим суддею обставини.
24.02.2022 президент російської федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів Збройних Сил російської федерації на територію України.
24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці Збройних Сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській та інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна і міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24 лютого 2022 російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Указом Президента України №573/2022 від 12 серпня 2022 року його строк неодноразово продовжено та діє до теперішнього часу.
Мелітопольський район Запорізької області, відповідно до наказів Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.11.2022» (зі змінами), від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» Мелітопольський район Запорізької області є тимчасово окупованою територією.
Законом України від 22.05.2022 №2265-IX «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою - терористом (державою - агресором).
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рфволодимирпутін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 14 липня 2025 року№ 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4524-IX від 15.07.2025, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва рф, військовослужбовці зсрф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого, здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і Костянтинівську сільську територіальну громаду та Мелітопольську міську територіальну громаду Мелітопольського району Запорізької області, яке, відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», тимчасово окуповане з 25.02.2022.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Так, після початку 24.02.2022 воєнних дій на території України, широкомасштабної агресії рф та подальшої окупації села Костянтинівка Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області та м. Мелітополь Мелітопольської міської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, на виконання вимоги та розпорядження місцевих органів влади (розпорядження голови ЗОДА від 10.03.2022 № 104) призупинено освітній процес під час дії правового режиму воєнного стану з 14.03.2022 та оголошено вимушені канікули, у тому числі у Костянтинівському ліцеї «Ерудит» Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, пров. Парковий, буд. 2/1 та Комунальному закладі «Мелітопольський ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів» Запорізької обласної ради, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, м. Мелітополь, вул. Героїв Крут, 14/1.
В подальшому відповідно до рішень місцевих органів влади (розпорядження голови ЗОДА від 29.03.2022 № 137, від 22.04.2022 № 196, від 31.08.2022 №376, від 13.09.2023 №515, від 30.08.2024 №691, від 28.08.2025 №918) рішення щодо призупинення освітнього процесу під час дії правового режиму воєнного стану було з 30.03.2022 змінено та освітній процес, втому числі, у вказаних закладах відновлено виключно за дистанційною формою навчання, а з 02.09.2024 - в очній (денній) формі із застосування змішаного навчання та за дистанційною формою з можливістю переведення на навчання в очну (денну) форму.
У той же час, не пізніше грудня 2022 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені) громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи у селі Костянтинівка Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, яке з 25.02.2022 по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, та впровадження стандартів освіти держави-агресора російської федерації у закладі освіти - Костянтинівський ліцеї «Ерудит» Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, прийняла пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників збройних формувань російської федерації та окупаційної влади військово-цивільної адміністрації села Костянтинівка Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, та добровільно зайняла посаду директора Костянтинівського ліцею «Ерудит» Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, після чого, впроваджувала стандарти освіти держави-агресора у підконтрольному їй закладі освіти.
Перебуваючи на посаді директора закладу ОСОБА_6 , користуючись повноваженням та правами керівника закладу освіти, виконуючи вказівки очільників окупаційної адміністрації держави-агресора і представників збройних формувань російської федерації, з метою підтримки та утвердження окупаційної влади російської федерації на території села Костянтинівка Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, розпочала впроваджувати критерії та стандарти освітнього процесу, регламентовані нормами та вимогами федерального законодавства рф у сфері освіти, в освітній процес підпорядкованого їй Костянтинівського ліцею «Ерудит» Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, пров. Парковий, буд. 2/1, на базі якого представниками окупаційної адміністрації держави-агресора створено заклад освіти - «МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «КОНСТАНТИНОВСКАЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №3» МЕЛИТОПОЛЬСКОГО РАЙОНА ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ».
Відомості про реєстрацію вказаного закладу внесено 22.12.2022 до державного реєстру юридичних осіб країни-агресора, мовою оригіналу «Единыйгосударственныйреестрюридическихлиц», із зазначенням у якості керівника юридичної особи ОСОБА_6 .
У подальшому, вказаний навчальний заклад 14.03.2024 окупаційною адміністрацією держави-агресора реорганізовано в заклад освіти, який в перейменовано на мовою оригіналу - «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ «КОНСТАНТИНОВСКАЯ СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №3» ОСОБА_7 », відомості про що внесено до державного реєстру юридичних осіб країни-агресора мовою оригіналу «Единыйгосударственныйреестрюридическихлиц».
В подальшому, ОСОБА_6 , не пізніше вересня 2024 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені) перебуваючи на посаді директора вказаного закладу освіти, користуючись повноваженням та правами керівника закладу освіти, виконуючи вказівки очільників окупаційної адміністрації держави-агресора і представників збройних формувань російської федерації, з метою підтримки та утвердження окупаційної влади російської федерації у м. Мелітополь Мелітопольської міської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, яке з 25.02.2022 по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, та впровадження стандартів освіти держави-агресора російської федерації у закладі освіти, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, прийняла пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників збройних формувань російської федерації та окупаційної влади військово-цивільної адміністрації м. Мелітополь Мелітопольської міської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, та добровільно зайняла посаду директора створеного представниками окупаційної адміністрації держави-агресора на базі Комунального закладу «Мелітопольський ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів» Запорізької обласної ради, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, м. Мелітополь, вул. Героїв Крут, 14/1, закладу освіти, мовою оригіналу: «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ «СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №5 ИМЕНИ ПИОНЕРА-ГЕРОЯ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЫ ВОЛОДИ ДУБИНИНА» ОСОБА_8 ».
Відомості про реєстрацію вказаного закладу внесено 19.09.2024 до державного реєстру юридичних осіб країни-агресора мовою оригіналу «Единыйгосударственныйреестрюридическихлиц», із зазначенням у якості керівника юридичної особи ОСОБА_6 .
Так, ОСОБА_6 , займаючи посаду директора вищевказаних закладів освіти, перебуваючи на території Мелітопольського району Запорізької області, керуючись положеннями законодавства держави-агресора - ч. 2 ст. 14 мовою оригіналу «Федерального Закона «Об образовании в РоссийскойФедерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ, згідно з яким в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, ввела з початком навчального року використання російської мови для викладання та вивчення дисциплін у очолюваному навчальному закладі мовою оригіналу - «МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «КОНСТАНТИНОВСКАЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №3» МЕЛИТОПОЛЬСКОГО РАЙОНА ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ» (з 14.03.2024 - «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ «КОНСТАНТИНОВСКАЯ СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №3» ОСОБА_7 »), створеному на базі Костянтинівського ліцею "Ерудит" Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, пров. Парковий, буд. 2/1, та «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ «СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №5 ОСОБА_9 », створеному на базі Комунального закладу «Мелітопольський ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів» Запорізької обласної ради, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, м. Мелітополь, вул. Героїв Крут, 14/1, після чого впроваджувала стандарти освіти держави-агресора у підконтрольних їй закладах освіти.
У той же час, продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_6 , займаючи посаду директора незаконно створеного закладу освіти мовою оригіналу - «МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «КОНСТАНТИНОВСКАЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №3» МЕЛИТОПОЛЬСКОГО РАЙОНА ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ» (з 14.03.2024 - «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ «КОНСТАНТИНОВСКАЯ СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №3» ОСОБА_7 ») та «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ «СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №5 ИМЕНИ ПИОНЕРА-ГЕРОЯ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЫ ВОЛОДИ ДУБИНИНА» ОСОБА_8 », перебуваючи на території Мелітопольського району Запорізької області, з метою утвердження окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території села Костянтинівка Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області та м. Мелітополь Мелітопольської міської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, продовжила впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаних навчальних закладах шляхом зміни форми оцінювання результатів навчання учнів, у тому числі здобувачів загальної середньої освіти. Так, усупереч вимогам Наказу МОН України від 04.09.2000 №428/48 «Про запровадження 12-бальної шкали оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», Наказу МОН України від 13.04.2011 №329 «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти» та Наказу МОН України від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти», згідно з якими оцінювання результатів навчання здійснюють за 12-бальною системою (шкалою), а його результати позначають цифрами від 1 до 12, ОСОБА_6 , користуючись відповідними повноваженнями та правами директора закладу освіти, впровадила п'ятибальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів, що передбачено законодавством держави-агресора - ст. 28 «Федерального Закону «Об образовании в РоссийскойФедерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ».
Враховуючи вищевикладені норми освітнього законодавства держави-агресора та керуючись ними, ОСОБА_6 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер вчинених нею дій, повністю виключила з освітнього процесу вимоги до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами та освітніми програмами загальної освіти України, запровадила стандарти навчання рф, передбаченні «Федеральним Закон «Об образовании в РоссийскойФедерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ», а саме: організувала процес навчання в очолюваних закладах російською мовою за російськими освітніми програмами та за п'ятибальною системою оцінювання навчальних досягнень учнів.
Таким чином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки Казахстану, громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є депутатомта не є суб'єктом статті 480 КПК України, раніше не судима, підозрюється у здійсненнігромадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Щодо обґрунтованої підозри.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murrayv.UnitedKingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 11.08.2025 під час якого оглянуто публікації з Telegram-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », який розміщений за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 , на яких зафіксовано докази скоєння ОСОБА_6 вказаного злочину;
- протоколом огляду від 15.08.2025 під час якого оглянуто публікації з Telegram-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 », який розміщений за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 , на яких зафіксовано докази скоєння ОСОБА_6 вказаного злочину;
- протоколом огляду від 21.08.2025 під час якого оглянуто публікації з Telegram-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 », який розміщений за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 , на яких зафіксовано докази скоєння ОСОБА_6 вказаного злочину;
- протоколом огляду від 21.08.2025 під час якого оглянуто публікації з Telegram-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 », який розміщений за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 , на яких зафіксовано докази скоєння ОСОБА_6 вказаного злочину;
- протоколами допиту свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які пояснили, що їм відомо, що ОСОБА_6 добровільно зайняла посаду директорки двох незаконно створених навчальних закладів, мовою оригіналу - «Муниципальное образовательное учреждение «Константиновская общеобразовательная школа №3» МелитопольскогорайонаЗапорожскойобласти» (з 14.03.2024 - «ГосударственноебюджетноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Константиновская средняя общеобразовательная школа №3» г.о. Мелитополь»), створеному на базі Костянтинівського ліцею "Ерудит" Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, пров. Парковий, буд. 2/1, та «ГосударственноебюджетноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Средняяобщеобразовательная школа № 5 ИмениПионера-ГерояВеликойотечественнойвойныВолодиДубинина» г. Мелитополь», створеному на базі Комунального закладу «Мелітопольський ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів» Запорізької обласної ради, який розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, м. Мелітополь, вул. Героїв Крут, 14/1, де впроваджувала та впроваджує стандарти освіти держави-агресор;
- протоколом огляду від 22.08.2025 інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, а саме відомості про реєстрацію навчального закладу «Муниципальноеобразовательноеучреждение «Константиновскаяобщеобразовательная школа №3» МелитопольскогорайонаЗапорожскойобласти» (з 14.03.2024 - «ГосударственноебюджетноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа №3» г.о. Мелитополь»), та «ГосударственноебюджетноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Средняяобщеобразовательная школа № 5 ИмениПионера-ГерояВеликойотечественнойвойныВолодиДубинина» г. Мелитополь», де у якості керівника юридичної особи зазначено ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 09.10.2025 під час якого оглянуто публікації з Telegram-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », який розміщений за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 , на яких зафіксовано докази скоєння ОСОБА_6 вказаного злочину;
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної ОСОБА_6 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Щодо належного повідомлення про підозру.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Мелітопольського району Запорізької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №188 (8113), яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру із пам'яткою про процесуальні права та обов'язки підозрюваної стосовно ОСОБА_6 , а також повістки про виклик підозрюваної на 16.09.2025, 17.09.2025 та 18.09.2025 до слідчого відділу Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту та проведення за її участю інших процесуальних дій в якості підозрюваної.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.
Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 10.09.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
Таким чином, 10.09.2025 у вказаному кримінальному провадженні громадянка України ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, а саме у здійсненні громадянином України впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Місцезнаходження ОСОБА_6 на даний час невідоме у зв'язку з тим, що остання переховується від органів досудового розслідування.
06.10.2025 ухвалою слідчого судді Дніпровського районного суду м.Запоріжжя надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Щодо ризиків.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1-3,5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення;
- неприбуття на виклик до слідчого тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування, у зв'язку з чим підозрювану оголошено у розшук;
- спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а самеможе знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Слід зазначити, що деякі речові докази, в тому числі, документи, пов'язанні із впровадженням нею стандартів освіти держави-агресора російської федерації, знаходяться на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області. Наявність вказаних документів додатково обґрунтовувало б та підтверджувало б протиправну діяльність ОСОБА_6 , тому заходи для їх пошуку продовжуються здійснюватися органом досудового розслідування до теперішнього часу. Перебування підозрюваної без обраного запобіжного заходу (тримання під вартою) може надати останній можливість сховати або спотворити будь-яку із речей, як самостійно так і через своїх спільників.
Про наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саменезаконно впливати на деяких свідків у вказаному кримінальному провадженні, оскільки вона з ними працювала, знає їх домашні адреси, родичів, які залишились на окупованій території тощо. Слід враховувати встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є потерпілими чи свідками, у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК). За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом. Так, маючи можливість ознайомитися з матеріалами кримінального провадження, а отже і з протоколами допитів встановлених досудовим розслідуванням свідків, підозрювана знатиме зміст наданих ними свідчень на стадії досудового розслідування. Крім того, особи допитані в даному проваджені в якості свідків є мешканцями Мелітопольського району Запорізької області. Вказана територія з урахуванням реалій сьогодення залишається тимчасово окупованою рф територією України. Проте на вказаній території залишаються близькі особи допитаних свідків та матеріальні об'єкти, які їм належать на праві приватної власності. Таким чином вказане надає підстави обґрунтовано припускати можливість незаконного впливу зі сторони підозрюваної або використовуючи свій авторитет на свідків з метою зміни чи відмови від раніше наданих ними показань;
Про наявність ризику, передбаченого п.5 ч.1 ст. 177 КПК України, а саме вчинити інші кримінальні правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у вчинені якого вона підозрюється. Це обґрунтовується тим, що при необранні вказаного запобіжного заходу до підозрюваної ОСОБА_6 , вона і надалі, знаходячись на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області буде продовжувати скоювати вказаний злочин, тобто впроваджувати стандарти освіти держави-агресора, у незаконно створених окупаційною владою закладах освіти.
Щодо перебування підозрюваної на окупованій території.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч.2 ст.3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Факт тимчасової окупації території Мелітопольського району Запорізької області визнаний Кабінетом Міністрів України
Той факт, що підозрювана ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Висновки.
Відповідно до ч.6 ст.193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також враховуючи факт її переховування від органу досудового розслідування, а також те, що у кримінальному провадженні зібрані докази, які у своїй сукупності свідчать про вчинення нею інкримінованого їй кримінального правопорушення, беручи до уваги його тяжкість та специфіку, а також те, що у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого злочину їй може бути призначено покарання у виді реального позбавлення волі на строк до десяти років, дані про особу підозрюваної, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Щодо застави.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 КК України.
Оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Інші питання.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197 КПК України, слідчий суддя -
ухвалив:
Клопотання - задовольнити.
В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, у кримінальному провадженні №12025082140000046, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.05.2025 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.
Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: