Єдиний унікальний номер 317/5163/25
Провадження № 2-о/317/145/2025
17 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Качан А.В.
за участі:
секретаря судового засідання Герман В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Запорізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-
16 жовтня 2025 року до Запорізького районного суду Запорізької області звернулася ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, у якій просить встановити факт смерті її чоловіка - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Воскресенка (Чапаєвка) Пологівського району Запорізької області.
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Воскресенка (Чапаєвка) Пологівського району Запорізької області помер чоловік заявниці ОСОБА_2 . Станом на час смерті с. Воскресенка (Чапаєвка) Пологівського району Запорізької області є тимчасово окупованою та непідконтрольною Україні територією. Факт смерті чоловіка заявниця підтверджує свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 99000011 Територіальним відділом РАЦС Приазовського району Управління РАЦС Запорізької області, який не має юридичної сили в Україні і на його підставі заявниця не може здійснити державну реєстрацію факту смерті в органах ДРАЦС. Заявниця зазначає, що оскільки її чоловік помер в місцевості, яка визнана тимчасово окупованою територією, а документи видані органами окупаційної влади не мають юридичної сили, заявниця не має можливості зареєструвати його смерть на території України без відповідного рішення суду.
Встановлення даного факту смерті заявниці необхідно для державної реєстрації смерті її чоловіка та одержання свідоцтва про смерть чоловіка.
Заявниця просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Воскресенка (Чапаєвка) Пологівського району Запорізької області.
Ухвалою суду від 16.10.2025 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами окремого провадження.
Належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи заявниця ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилися. 17.10.2025 подала до суду заяву в якій просила розгляд справи проводити без її участі, заяву підтримали в повному обсязі, просила задовольнити.
Належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи представник Запорізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до суду не з'явився, заперечень з приводу заяви не надав.
Згідно із ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
На підставі наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що не з'явилися та повідомлялися завчасно і належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі, якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутністю осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.
За приписами ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту:
1) родинних відносин між фізичними особами;
2) перебування фізичної особи на утриманні;
3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;
4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу;
6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
За змістом ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 317 ЦПК України встановлено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається: сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 1 ст. 318 ЦПК України в заяві про встановлення факту смерті має бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Як визначено Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, підставами для проведення державної реєстрації смерті є один із документів:
а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;
б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;
в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
г) рішення суду про оголошення особи померлою;
ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;
е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
При відсутності підстав для державної реєстрації смерті, визначених у цьому пункті, державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Крім того, за приписами ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заявниця зазначає, що померлий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є її чоловіком, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про укладення шлюбу виданого 18.11.1978 Чапаєвською сільською радою Пологівського району Запорізької області (а.с. 2).
Матеріали справи містять копію свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданий 99000011 Територіальним відділом РАЦС Приазовського району Управління РАЦС Запорізької області, який не має юридичної сили в Україні, оскільки видане органами окупаційної влади і на його підставі заявниця не може здійснити державну реєстрацію факту смерті в органах ДРАЦС. За змістом якої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 о 19 год. 00 хв. в с. Воскресенка (Чапаєвка) Пологівського району Запорізької області, причина смерті не зазначена.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.03.2025 за № 380/43786, с. Воскресенка Воскресенської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області з 03.03.2022 по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Відтак смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , наступила на тимчасово окупованій території України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає можливим задовольнити подану заяву та встановити факт смерті чоловіка заявника, оскільки існування даного факту знайшло своє підтвердження під час розгляду справи, а його встановлення необхідне заявнику для реєстрації факту смерті чоловіка та отримання свідоцтва про смерть.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 264-265, 315-317 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Запорізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 о 19 год. 00 хв. на тимчасово окупованій території України, а саме: в с. Воскресенка (Чапаєвка) Пологівського району Запорізької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.В. Качан