Справа № 127/32456/25
Провадження 3/127/6840/25
17 жовтня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Борисюк І. Е., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , -
До Вінницького міського суду Вінницької області від Вінницької митниці Державної митної служби України надійшли матеріали справи про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, ОСОБА_1 .
Згідно із ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
При підготовці справи до розгляду встановлено, що вказані матеріали про порушення митних правил підлягають поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Згідно із ст. 508 МК України у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.
До процесуальних дій належать, зокрема: складення протоколу про порушення митних правил; опитування осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них.
Згідно із ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Протокол про адміністративне правопорушення митних правил є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, оцінку якому надає суд.
Із адміністративного матеріалу вбачається, що при складенні протоколу особа, яка притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня. Водночас, дана особа запрошувалась до митного органу, що вбачається із доданих до протоколу відповідних письмових запрошень. Однак матеріали справи не містять відомостей щодо направлення та/або вручення ОСОБА_1 вказаних запрошень.
До матеріалів справи додано копію відповіді митних органів Грузії з додатками до неї, які не містять їх офіційного перекладу на державну мову, в тому числі з урахуванням положень, передбачених ст. 503 МК України. Так, перекладачем може бути посадова особа митного органу, однак в будь-якому разі переклад на державну мову відповідного документу має бути в матеріалах справи про порушення митних правил, засвідчений такою особою і з долученням документу, який підтверджує володіння цією особою мовою, знання якої необхідне для здійснення такого перекладу.
Вищевикладені обставини унеможливлять дослідження вказаних документів в якості доказів і, відповідно, здійснення повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи, а отже досягти завдань провадження в справі про правопорушення митних правил.
На підставі викладено суд приходить до висновку, що матеріали справи про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 , підлягають поверненню до Вінницької митниці Державної митної служби України для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 486, 489, 492, 495, 522 МК України, ст.ст. 251, 278 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 - повернути до Вінницької митниці Державної митної служби України для належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя