Справа №135/1338/25
Провадження №3/135/513/25
іменем України
14.10.2025 м. Ладижин
Суддя Ладижинського міського суду Вінницької області Нікандрова С.О., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії ВАД №672614 від 20.07.2023), який надійшов з ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої продавцем ФОП ОСОБА_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20 липня 2025 року о 10-55 годин в м. Ладижин по вул. Прибережна, 7-А, в магазині «Продукти» гр. ОСОБА_1 здійснила продаж горілки «Олександрія пшенична» ємністю 0,5 літрів, в скляній тарі із підробленою маркою акцизного податку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, належним чином повідомлена про розгляд справи.
14.10.2025 через систему «Електронний суд» від представника ОСОБА_1 - адвоката Вельгус І.М. надійшли письмові пояснення, у яких зазначила, що протокол про адміністративне правопорушення, який був складений 20.07.2025 ОСОБА_1 не вручався, у протоколі про адміністративне правопорушення не розкрита об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, не зазначено нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за правопорушення. Крім того, суб'єктами правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, є суб'єкти господарювання, а ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання, а є працівником ФОП ОСОБА_2 . З огляду на викладене, просить розгляд справи здійснювати у відсутність ОСОБА_1 , провадження у справі №135/1338/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, приходжу наступних висновків.
У відповідності до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.ст. 279, 280 КУпАП, судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення провадиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення та у відношенні особи, щодо якої цей протокол був складений.
Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення. Зазначені відносини регулюються законами України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»; «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №567 від 23.04.2003 та іншими нормативно-правовими актами.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною. При цьому, оптова торгівля, це діяльність з придбання і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам підприємницької діяльності, а роздрібна торгівля, це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, зокрема на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Відповідно до Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» означені види виробів маркуються марками акцизного збору - спеціальними знаками, наявність яких підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Кожна марка акцизного збору на тютюнові вироби повинна мати окремий номер. Не підлягають маркуванню марками акцизного збору алкогольні напої та тютюнові вироби, які поставляються для реалізації магазинами безмитної торгівлі.
У разі виявлення фактів порушення порядку ввезення, зберігання, транспортування, реалізації або торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності марок акцизного збору окремі контролюючі органи (зокрема Державна податкова інспекція, Контрольно-ревізійна служба, Національна поліція, митні органи) складають і передають відповідним органам протокол та опис товарів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, для прийняття відповідної постанови.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні в адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №672614 від 20.07.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 ставиться у провину роздрібна торгівля алкогольними напоями із підробленою маркою акцизного податку; поясненнями ОСОБА_3 від 20.07.2025, з яких вбачається, що 20.07.2025 близько 10-50 год у продуктовому магазині «Продукти» по вул. Прибережна, 7А він придбав пляшку горілки за 90 грн об'ємом 0,5 л, за яку розрахувався банківською карткою, після чого на вулиці зустрів працівників поліції, які почали розпитувати його обставини придбання ним горілки; оригіналом і копією чеку №813 від 20.07.2025 про оплату о 10-55 год через термінал Ощадбанку на суму 90 грн ФОП ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 ; поясненнями ОСОБА_1 від 20.07.2025, яка відмовилася від пояснень на підставі ст.63 Конституції України; копіями ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, виданими ФОП ОСОБА_4 , адреса торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин; товарно-транспортною накладною №3995 від 18.07.2025 на покупця ФОП ОСОБА_4 ; видатковою накладною №3995 від 18.07.2025 на покупця ФОП ОСОБА_4 ; фото матеріалами; скріншотом з сайту cabinet.tax.gov.ua щодо результатів пошуку марки акцизного податку, згідно якого марку акцизного збору AFXK216397 отримано ПП «СВ-Компані» 11.23.
Крім того, судом досліджено долучені до справи представником ОСОБА_1 - адвокатом Вельгус І.М. свідоцтво про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_2 , повідомлення про прийняття працівника на роботу, з якого вбачається, що ОСОБА_1 є працівником ФОП ОСОБА_2 .
Таким чином, матеріали справи містять належні та достатні докази, які об'єктивно підтверджують, що ОСОБА_1 як найманий працівник суб'єкта підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2 , яка здійснює діяльність з торгівлі в магазині за адресою АДРЕСА_2 , 20 липня 2025 року о 10-55 годин продала ОСОБА_3 пляшку горілки «Олександрія пшенична» ємністю 0,5 літрів, із підробленою маркою акцизного податку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП, яке кваліфікується як роздрібна торгівля алкогольними напоями з підробленими марками акцизного податку.
Суд відхиляє доводи представника ОСОБА_1 - адвоката Вельгус І.М. про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом господарської діяльності, а тому не може бути суб'єктом інкримінованого їй правопорушення, оскільки суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, є фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність. Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни. Зміст ч.1 ст.156 КУпАП не містить вказівки на спеціального суб'єкта відповідальності.
Відповідно до ст.33 КУПаП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення суд враховує характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення та його наслідки, дані про особу правопорушника, відсутність відомостей про притягнення останньої до адміністративної відповідальності протягом останнього року, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність згідно зі ст.34 КУпАП, а також враховуючи, що метою адміністративного стягнення є виховання правопорушника і запобігання правопорушенням, вважає за необхідне призначити мінімальне адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.156 КУпАП, з конфіскацією предметів торгівлі та без конфіскації виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, оскільки така не вилучалась.
Як зазначено у ч.1 ст.265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують.
Отже, вилучені згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАД №672614 від 20.07.2025 - 7 пляшок горілки «Олександрія пшенична» ємністю 0,5 літрів в скляній тарі, підлягають конфіскації.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлений судовий збір у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Отже, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в дохід держави 605,60 грн.
Керуючись ч. 1 ст. 156, п.1 ст.247, ст.ст. 251, 179, 265, 283-285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП та піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 грн, з конфіскацією вилучених предметів торгівлі згідно згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАД №672614 від 20.07.2025.
(Платіжні реквізити для зарахування надходжень від сплати адміністративного штрафу: отримувач ГУК у Вінницькій обл./ Вінниц.обл./ 21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37979858, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA418999980313080149000002001, Код класифікації доходів бюджету - 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач коштів - ГУК у Він.обл./м.Ладижин/22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37979858, Банк отримувача-Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (IBAN) UA488999980313131206000002916, Код класифікації доходів бюджету 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, у разі несплати добровільного протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 та ч.1 ст.287 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Ладижинський міський суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ладижинського міського суду
Вінницької області С.О. Нікандрова