СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/6670/25
ун. № 759/24374/25
16 жовтня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області підполковника поліції ОСОБА_6 ,про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, у кримінальному провадженні № 12023110000000941 від 25.10.2023, відносно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
До Святошинського районного суду міста Києва звернувся старший слідчий в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області підполковник поліції ОСОБА_6 , з клопотанням погодженим прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в якому просить застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 165(сто шістдесят п'ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 01 січня 2025 року становить 3028 грн.), що становить 499620 гривень. Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обов'язки: прибувати за кожною вимогою органу досудового розслідування, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Клопотання обґрунтовано тим, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні відомості про яке внесено до ЄРДР № 12023110000000941 від 25.10.2023, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.ч. 3, 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 364-1, ч. 1 ст. 366 КК України.
Відповідно частини першої статті 849 Цивільного кодексу України замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи.
Також, статтею 877 Цивільного кодексу України «Проектно-кошторисна документація» передбачено те, що підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.
Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
Одночасно, відповідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено те, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Аналогічна норма закріплена в п. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, відповідно до якої підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Вимогами ч. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт по об'єктах будівництва, що споруджуються за рахунок державних коштів, здійснюється із застосуванням форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма № КБ-3), що наведені у ДСТУ Б Д.1.1-1-2013.
Статтею 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» серед іншого передбачено, що під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.
Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат.
У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Порядок проведення авторського і технічного наглядів установлюється Кабінетом Міністрів України.
Технічним наглядом, відповідно до абзацу 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування;
Пунктами 2-7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, передбачено наступне.
Технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил,
а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно
до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.
Здійснення технічного нагляду особами, що працюють у проектних
і будівельних організаціях, які виконують роботи на підконтрольних об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів
із середніми (CC2) та значними (CC3) наслідками, не допускається.
Особи, що здійснюють технічний нагляд:
1) проводять перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів,
що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів
виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;
6) беруть участь у проведенні перевірки:
- робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;
- органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;
7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника:
1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;
2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;
3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;
4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду;
5) зупинення виконання:
- робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт;
- будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної
деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.
У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Вказаними нормами повинні керуватися всі суб'єкти господарювання, котрі здійснюють на території України господарську діяльність, пов'язану із створення об'єкта архітектури, та замовники даних робіт, в тому числі і на замовлення підприємств, установ, органів та організацій державної і комунальної форм власності та за бюджетні кошти.
В порушення вищевказаних вимог законодавства, що регламентують порядок здійснення господарської діяльності юридичними та фізичними особами, пов'язаною із будівництвом, реконструкцією, реставрацією та капітальним ремонтом об'єктів на території України ОСОБА_4 , вчинив наступне кримінальне правопорушення.
09.05.2023 між головою виконавчого комітету Ташанської сільської ради Київської області ОСОБА_7 (далі за текстом - замовник) та директором ТОВ «Агрошляхбуд» ОСОБА_8 (далі за текстом - підрядник) укладено договір № 48 від 09.05.2023 відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується якісно і в обумовлений строк, надати своїми силами послуги по об'єкту «Капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району Київської області», на суму 5 814 939,00 грн. та додатковою угодою №1 від 23.08.2023 якою було визначено загальну вартість робіт, яка становить 4 975 159, 76 грн.
Обсяг, вартість та термін виконання робіт визначаються доданими до зазначеного Договору календарним графіком і договірною ціною, які є невід'ємною частиною вказаного договору. Договірна ціна вказаного Договору складає 4 975 159, 76 грн. Даний Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін і діє по 31.12.2023, а в частині оплати послуг - до повного виконання сторонами узятих на себе зобов'язань.
Відповідно до 6.1. Підрядник гарантує якість закінчених робіт, змонтованих конструкцій і належну якість використаних при цьому матеріалів, досягнення показників, визначених визначених у проектно-кошторисній документації, та можливість їх експлуатації протягом гарантійного строку відповідно до діючих стандартів, будівельних норм і правил.
6.2. У разі виявлення в період гарантійного строку недоліків (дефектів) у виконаних роботах, Підрядник зобов?язаний на безоплатній основі протягом п?яти робочих днів після отримання письмового повідомлення від Замовника прибути для складання двостороннього акту. У разі неприбуття Підрядника у зазначений час, Замовник має право скласти акт в односторонньому порядку.
6.3. Підрядник повинен протягом одного місяця з дати складання акту про виявлені недоліки (дефекти) усунути їх за власний рахунок.
6.4. Гарантійний строк продовжується на час з дати складання акту про виявлені недоліки (дефекти) до дати усунення виявлених недоліків (дефектів).
Одночасно, Виконавчий комітет Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області, як замовником, відповідно до п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. № 903, з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни такого об'єкта, забезпечено здійснення технічного нагляду на вищевказаному об'єкті будівництва, спеціально уповноваживши на це інженера технічного нагляду, а саме в особі сільського голови ОСОБА_7 (далі - Замовник) та ТОВ «Інжинірингова компанія «Автомагістраль» (далі - Виконавець) укладено договір № 26 від 03.04.2023 на проведення технічного нагляду, згідно якого серед іншого вказано що:
Відповідно до 1.1. Замовник доручає, а Виконавець зобов?язується виконати та здати у строк, встановлений цим договором, послуги з технічного нагляду під час капітального ремонту об?єкта: «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вулиці Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району, Київської області» відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а Замовник, в межах коштів, передбачених кошторисом, зобов'язується прийняти та оплатити послуги з технічного нагляду у строки та на умовах, визначених цим договором.
1.2. Послуги надаються відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903.
1.3. Капітальний ремонт здійснюється відповідно до договору, укладеного між Виконавчим комітетом Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області та ТОВ «Агрошляхбуд» по об'єкту «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вулиці Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району, Київської області».
1.4. Роботи визначені та виконуються відповідно до робочого проекту «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вулиці Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району, Київської області».
Наказом ТОВ «Інжинірингова компанія «Автомагістраль» № 23-007/1-ТН «Про внесення змін до наказу № 23-007 від 03.04.2023» по здійсненню технологічного нагляду» призначено ОСОБА_4 .
Таким чином, Замовником спеціально уповноважено ОСОБА_9 на виконання повноважень щодо здійснення технічного нагляду по об'єкту - «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району Київської області».
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 під час виконання вищевказаних робіт був наділений органом місцевого самоврядування організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями за спеціальним повноваженням та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
В період часу з 26.06.2023 по 14.08.2023 ОСОБА_4 недбало ставився до своїх професійних обов'язків, належно здійснював перевірку під час проведення будівельних робіт, в наслідок чого частина робіт підрядною організацією ТОВ «Агрошляхбуд» виконані не якісно, які не можуть бути прийняті і потребують перероблення а саме.
02.08.2023 та 03.08.2023 на об'єкті будівництва «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району Київської області» проводилося влаштування покриття із асфальтобетону.
14.08.2023 зазначені роботи по договору № 48 від 09.05.2023 завершенні про що складені відповідні акти.
Відповідно до ДБН В. 2.3-4:2015 Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво та Зміни № 1 до нього від 26.03.2019р., затвердженої Наказом від 26.03.2019 № 84 Про затвердження Зміни № 1 ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво» Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зокрема п. 21.9. Розділу 21, з метою встановлення об'єктивних значень товщин асфальтобетонних шарів та фізико-механічних показників асфальтобетону при прийманні закінчених робіт відбирання кернів потрібно здійснювати у період не раніше ніж через добу та не пізніше шести місяців після влаштування відповідних шарів.
14.08.2023, точні час та місце не встановлено, головний інженер ТОВ «Аргошляхбуд» ОСОБА_10 , надав ОСОБА_4 підписані ним з проставленням відтиску печаті «Агрошляхбуд» акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року за формою КБ-2в від 14.08.2023, для подальшого підписання (візування).
Після цього, 14.08.2023, точні час та місце не встановлено,
ОСОБА_4 , не провівши дослідження асфальтобетонного покриття об'єкті будівництва «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району Київської області», неналежно виконувати свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, підписав (завізував) акт №1 приймання виконаних будівельних робіт від 26.07.2023 та акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2023 року за формою КБ-2в від 14.08.2023, поставив відтиск печаті «інженер технічного нагляду ОСОБА_4 », підтвердивши відповідність виконання будівельних робіт, використання матеріалів та їх вартість, вказаним у даних актах, фактично виконаним будівельним роботам, використаним матеріалам та їх вартості. Однак будівельні роботи по влаштуванню шару асфальтобетонного покриття товщиною 5 см, на об'єкті «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Молодіжна в с. Шевченкове Бориспільського району Київської області», потребують доопрацювання відповідно п. 21.2 [3], не можуть бути прийняті та потребують перероблення.
В подальшому після підписання (візування) ним вказаних актів приймання виконаних будівельних робіт повернув ОСОБА_10 , а останній надав їх до Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області, яка розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Ташань, вулиця Центральна, 7а, для підписання та здійснення подальшої оплати.
Після підписання сільським головою ОСОБА_7 26.07.2023 акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в від 26.07.2023 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3 від 26.07.2023, та акту №2 від 14.08.2023 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в від 14.08.2023 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3 від 14.08.2023 зазначені документи разом з фінансово-бухгалтерською документацією подано до Переяслав-Хмельницького Управління Державної казначейської служби України, яке маючи в наявності всі необхідні документи, підписані відповідальними службовими особами 26.07.2023 здійснило перерахування бюджетних коштів у сумі 1 544 262, 31 грн. та 14.08.2023 в розмірі 3 430 897,45 грн, на належний ТОВ «Агрошляхбуд» банківський рахунок НОМЕР_1 , відкритий у АТ «СЕНС БАНК», з яких 2 353 753, 23 грн перераховані за неякісно виконані роботи, що станом на 2023 рік у 250 і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
Тобто, ОСОБА_4 ,підозрюється у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
08.10.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав повністю та просив його задовольнити.
Захисник, думку якого підтримав підозрюваний, заперечував проти задоволення клопотання, оскільки висновки підозри ґрунтуються на експертному дослідженні, яке проведено з порушенням відібрання зразків. Застава є непомірною, оскільки злочин є нетяжким. Просив застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Заслухавши думку учасників судового засідання, вивчивши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
На даному етапі кримінального провадження слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінальних правопорушень.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема: рапортом старшого о/у 3-го відділу УСР в Київській області ДСР НП України ОСОБА_11 про виявлення кримінального правопорушення від 26.09.2023; договором № 48 від 09.05.2023; договірною ціною за вказаним договором; актом № 1від 26.07.2023 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2023 року; довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2023 року; актом № 2 від 14.08.2023 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2023 року; довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2023 року; висновком експерта за результатами проведення комісійної судової будівельно-технічної експертизи № 1429-47 від 04.07.2025; проектною документацією по об'єкту за договором № 48 від 09.05.2023; виконавчими схемами по об'єкту від 04.08.2023; наказом № 28/1 від 09.05.2023; договором № 26 від 03.04.2023; наказом № 23-007/1-ТН від 26.06.2023; платіжною інструкцією № 42 від 26.07.2023 на 1 арк.; платіжною інструкцією № 45 від 14.08.2023.
Під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:
- ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за який передбачено покарання до п'яти років позбавлення волі, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Вищевикладене свідчить про те, що ОСОБА_4 усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання за вчинення інкремінованого йому злочину, може планувати втечу з метою уникнення кримінальної відповідальності та переховування від органів досудового розслідування.
- ОСОБА_4 з метою уникнення кримінальної відповідальності особисто може перешкоджати кримінальному провадженню і здійсненню досудового розслідування шляхом знищення, приховання або спотворення речей і документів, що мають істотне значення для встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, та незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні.
Ризик того, що ОСОБА_4 може незаконно впливати на свідків підтверджується тим, що підозрюваний, маючи відомості про свідків, шляхом підмовляння, підкупу, погроз може схиляти їх до дачі неправдивих показань, відмови від участі у кримінальному провадженні, що негативно вплине на хід досудового розслідування та подальшого судового розгляду.
ОСОБА_4 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки на даний час досудове розслідування триває та заплановано проведення ряду слідчих дій з метою встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, які органу досудового розслідування не були відомі та підлягають додатковому дослідженню, а тому підозрюваний може внаслідок обізнаності про порядок вчинення злочину вплинути на збереження речей та документів, які в тому числі перебувають у його володінні.
Відповідно до ст. 178 КПК України, слідчий суддя враховує тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, його репутацію, майновий стан, відсутність судимостей.
У рішенні, у справі «Мангурас проти Іспанії», Європейський суд з прав людини постановив, що не було порушено ч. 3 ст. 5 (право на свободу та особисту недоторканість) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за наступних підстав: відповідно до ч. 3 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод внесення застави може вимагатися лише за наявності законних підстав для затримання особи. Органи влади повинні приділити визначенню суми застави стільки ж уваги, скільки і вирішенню питання про необхідність подальшого тримання обвинуваченого під вартою. Більш того, якщо навіть сума застави визначається виходячи із характеристики особи обвинуваченого та його матеріального становища, за певних обставин є обґрунтованим врахування також і суми збитків, у заподіянні яких ця особа обвинувачується. Суд вважає, що забезпечення більш високого стандарту охорони прав людини вимагає більш суворості в оцінці порушень фундаментальних цінностей демократичного суспільства.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні нетяжкого злочину, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Лише у виключних випадках, згідно ч. 5 ст. 182 КПК України, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 КПК України. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом (ст. 177 КПК України).
Між тим, доводи клопотання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ч. 1 ст. 177 КПК України, на наявність яких міститься посилання в клопотанні, не підтвердженні належними та об'єктивними даними і прокурором в судовому засіданні не доведені.
Враховуючи вищевикладене, а також особу підозрюваного, який підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, його майновий стан, вік, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати стосовно підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, який в повній мірі може запобігти наявним ризикам, і досягти мети, передбаченої ст. 177 КПК України, та буде співмірним з існуючими в кримінальному провадженні ризиками, відповідатиме особі підозрюваного та тяжкості висунутої йому підозри і зможе забезпечити належне виконання ним процесуальних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати за кожною вимогою органу досудового розслідування, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Керуючись вимогами ст. ст. 131, 132, 176-178, 182, 184, 194, 309 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області підполковника поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, у кримінальному провадженні № 12023110000000941 від 25.10.2023, відносно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два місяці, тобто до 16.12.2025, такі обов'язки:
- прибувати за кожною вимогою органу досудового розслідування, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1