Справа № 212/10118/25
3/212/2413/25
17 жовтня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя Покровського районного суду міста Кривого Рогу Власенко М.Д., розглянувши адміністративний матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області ДРС Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,-
за ч.1 ст.1762 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Сторони у справі про адміністративне правопорушення: прокурор Бахмутської окружної прокуратури - Радковського Д.І., особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді секретаря судового засідання Артемівського міськрайононного суду Донецької області, будучи відповідно до п.п. “в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції» є суб'єктом, на яку поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз.1 ч.2 ст.45, п.27 р.XII “Прикінцеві положення» Закону України “Про запобігання корупції» несвоєчасно 05 березня 2024 о 16:00 годині без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларація “при звільненні»), яку відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-УІІ повинна була подати до 08 квітня 2023 року, а з урахуванням п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700- УІІ - не пізніше 31 січня 2024 року, тобто не своєчасно, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що вона не мала змоги вчасно подати декларацію після звільнення, оскільки у неї не було такої технічної можливості. Через бойові дії у м. Бахмут у неї тривалий час не було інтернету, доступу до комп'ютера, вподальшому вона змушена була виїхати в більш безпечний регіон. Вважає, що її діями не було завдано жодної шкоди державі, просить врахувати її вік і стан здоров'я та закрити справу у зв'язку із малозначністю.
Прокурор у судовому засіданні підтримав протокол.
Перевіривши та дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно ст.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, в тому числі, перевіряє правильність складання протоколу інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, належно з'ясовує обставини справи.
У відповідності з положеннями ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та у кв. ов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.ст.251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до абз.17 ч.1 ст.1 Закону “Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах “а», “в»-“г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 651 Закону “Про запобігання корупції», за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій етапі З цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.п.“в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є : державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно ч.1-2 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п. 27 р.XIII Прикінцеві положення Закону “Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, вповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України “Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023 року.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону України “Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону України “Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства “Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08 листопада 2023 року № 252/23 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за № 1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України “Про запобігання корупції».
Згідно п.2 ч.2 Розділу ІІ вказаного Наказу, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону України “Про запобігання корупції» - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов висновку, що винність ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП встановлена та підтверджується наданими до справи доказами, а саме:
- листом в.о. керівника апарату Артемівського міськрайонного суду, Вих. № ЕП 219/01-20/96/2025 від 13 травня 2025 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 призначена на посаду секретаря судового засідання Артемівського міськрайонного суду Донецької області 20 березня 2004 року (наказ голови Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2004 року № 18-К). За період 2021-2023 років переведення ОСОБА_1 у суді не відбувались;
- розпискою ОСОБА_1 від 20 лютого 2023 року, за якою останній роз'яснено про подачу декларації “перед звільненням» за період з 01 січня 2023 року по 28 лютого 2023 року; про подачу декларацій “після звільнення» (декларація охоплює звітній період з 01 січня до 31 грудня включно), а також про право не подання декларації будь-якого виду під час воєнного стану та про її подання після закінчення війни протягом 3 місяців;
- Наказом № 16-к від 20 лютого 2023 року в.о. керівника апарату Артемівського міськрайонного суду, яким ОСОБА_1 , звільнено з посади секретаря судового засідання Артемівського міськррайонного суду донецької області, у зв'язку з виходом на пенсію за віком, відповідно до п.7 ч.1 ст.83 Закону України “Про державну службу».
- листом Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК Вих.№ 47-06/27582-25 від 01 квітня 2025 року, за яким НАЗК встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання фінкцій держави або місцевого самоврядування;
Таким чином, суд вважає, що провина ОСОБА_1 доведена у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1726 КУпАП за ознаками: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Будь-яких підстав для застосування ст.22 КУпАП судом не встановлено, будь-яких доказів або документів на підтвердження об'єктивної неможливості своєчасного подання декларації після звільнення ОСОБА_1 суду не надано.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суддя у відповідності до вимог ст.33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, яка повністю підтверджена матеріалами справи, дані про особу правопорушниці та вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1
адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.1 ст.1726 КУпАП в мінімальному розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Відповідно до ст.401 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку покладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п.5 ч 2 ст.4 Закону України “Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.268, 279, 280, 283, 284 КУпАП, Закону України “Про судовий збір», суддя,-
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави (стягувач Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві /м.Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на неї штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до неї може бути застосоване подвійне стягнення розміру штрафу визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, в порядку ст.308 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її прийняття, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд міста Кривого Рогу.
Суддя: М.Д. Власенко