Справа № 175/11929/25
Провадження № 2-а/175/209/25
16 жовтня 2025 року Дніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Озерянської Ж.М.,
за участю секретаря Рожкової Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Слобожанське справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
В серпні 2025 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якому просив суд постановити рішення, яким скасувати постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №919/2 від 19 липня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КупАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надав до суду відзив в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що ОСОБА_1 не надавав до ТЦК жодних документів про наявність у нього ІІІ групи інвалідності, а на момент винесення постанови позивач взагалі надав до ТЦК заяву про визнання своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення. Зауважив, що позивачем також пропущені строки звернення до суду з позовною заявою.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд прийшов до наступного.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Встановлено, що з 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжено відповідними Указами Президента України та діє по даний час.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) ТЦК та СП.
З врахуванням вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 щодо випадків коли військовозобов'язані не направляються на ВЛК, а саме пункт 69 та 63.
Військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №415678 від 10 липня 2019 року, ОСОБА_1 має ІІІ групу інвалідності. Інвалідність встановлена на строк до 01 серпня 2020 року, дата чергового переогляду 10 липня 2020 року.
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №849782 від 07 жовтня 2020 року, ОСОБА_1 має ІІІ групу інвалідності. Інвалідність встановлена на строк до 01 листопада 2021 року, дата чергового переогляду 07 жовтня 2021 року.
Зі змісту довідки №27/483 військово-лікарської комісії проведеної 07 лютого 2024 року, ОСОБА_1 є обмежено придатним до військової служби на підставі статті 21 «б» графи ІІ Розладу хвороб, непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення). Придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, установах, організаціях, навчальних центрах.
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №772659 від 16 квітня 2024 року, ОСОБА_1 має ІІІ групу інвалідності. Інвалідність встановлена на строк до 01 травня 2025 року, дата чергового переогляду 16 квітня 2025 року.
Зі змісту тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 22 лютого 2024 року, ОСОБА_1 є обмежено придатним до військової служби на підставі статті 21 «б» графи ІІ Розладу хвороб. Призивною комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахований у запас: непридатний до служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Підлягає повторного медичному пересвідченню у лютому 2029 року.
Окрім того, зі змісту виписки із медичної картки стаціонарного хворого №8549 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 30 червня 2025 року по 09 липня 2025 року перебував на стаціонарному лікуванні в КНП Міська лікарня №2 Краматорської міської ради.
19 липня 2025 року Постановою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №919/2 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КупАП, оскільки останній не пройшов вчасно ВЛК відповідно до Закону від 21 березня 2024 року № 3621-1Х (який скасував статус «обмежено придатний» та передбачив, що громадяни, визнані раніше обмежено придатними, мають пройти повторний медичний огляд).
Відповідно до ч. 3 ст. 210 КупАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку вчиненого в особливий період.
Згідно положень ЗУ «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17 березня 2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Крім того, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває по даний час.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно абз. 11 п. 3 Постанови КМУ №1338 від 15 листопада 2024 року «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»(в редакції чинної на момент винесення постанови): у разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи» (Офіційний вісник України, 2009 року, № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 року № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» (Офіційний вісник України, 2022 року, № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
-чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
За змістом п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 року № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення.
При цьому інвалідність продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив останній огляд згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №772659 - 16 квітня 2024 року. ОСОБА_1 має ІІІ групу інвалідності, на строк до 01 травня 2025 року, дата чергового переогляду 16 квітня 2025 року.
Окрім того, 07 лютого 2024 року ОСОБА_1 пройшов ВЛК, з висновком - обмежено придатний до військової служби на підставі статті 21 «б» графи ІІ Розладу хвороб, непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення). Придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, установах, організаціях, навчальних центрах.
Таким чином, вже в період дії воєнного стану позивачем проходився повторний огляд, а саме 16 квітня 2024 року, а отже положення абз. 11 п. 3 Постанови КМУ №1338 від 15 листопада 2024 року «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» не мають застосовуватися до позивача.
Крім того, в оскаржуваній постанові відповідач зазначає, що ОСОБА_1 не пройшов вчасно ВЛК та посилається на положення абз. 11 п. 3 Постанови КМУ №1338 від 15 листопада 2024 року, однак вказана норма визначає не порядок проходження ВЛК, а порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, що є відмінним від ВЛК.
Отже, оскаржувана постанова взагалі не містить жодних фактичних обставин(дату, час, місце) вчинення адміністративного правопорушення. В свою чергу відповідач не надав жодних належних доказів, які б беззаперечно вказували на винуватість ОСОБА_1 .
При цьому, надана відповідачем заява ОСОБА_1 про визнання своєї вини, не є належним доказом підтвердження винуватості особи та не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб'єкта владних повноважень за відсутності інших належних доказів і не звільняє відповідача від доведення правомірності свого рішення, що узгоджується з правовою позицією КАС ВС від 08 липня 2020 року № 177/525/17.
Стосовно доводів відповідача про пропущення строків подання позову суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Відповідно до ч.1 ст.121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно відомостей з постанови № 919/2 від 19 липня 2025 року ОСОБА_1 вказану постанову отримав 19 липня 2025 року, що підтверджується його підписом.
Таким чином, останнім днем строку для подання позову є 29 липня 2025 року.
Відповідно до поштового конверту №8433349205346 позовну заяву здано до поштового відділення на відправку 27 липня 2025 року, а вхідна реєстрація заяви відбулася лише 18 серпня 2025 року.
Отже строк звернення до суду з відповідною позовною заявою позивачем не було пропущено.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог, оскільки у суду відсутні належні докази вчинення позивачем адміністративного правопорушення, а тому постанова ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №919/2 від 19 липня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі.
За змістом ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Зважаючи на результат вирішення справи, судові витрати підлягають відшкодуванню з відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, ст. 210-1, 251, 252 КУпАП України, , ст. ст. ст. 6, 8, 9, 72, 77, 139, 242, 243-246, 286 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №919/2 від 19 липня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за ч. 3 ст. 210 КУпАП - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі проголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в письмову провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Озерянська Ж.М.