Справа № 456/4604/25
Провадження № 3/456/1829/2025
іменем України
17 жовтня 2025 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бораковський В. М. , розглянувши матеріали, які надійшли з Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною 5 ст. 126, частиною 2 ст.130 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 , 11.08.2025, о 18 год. 44 хв., в с.Миртюки, на дорога Н-10 Стрий-Івано-Франківськ 2 км, керував транспортним засобом «Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі водій ОСОБА_1 відмовився, дане правопорушення вчинене ним повторно протягом року, подію зафіксовано на нагрудну бодікамеру поліцейського Р-10 та Р-12, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена частиною 2 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , 11.08.2025, о 18 год. 44 хв., в с.Миртюки, на дорога Н-10 Стрий-Івано-Франківськ 2 км, керував транспортним засобом «Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами терміном на 1 рік на підставі постанови суду від 26.08.2024, правопорушення, передбачене ст.126 КУпАП вчинене ним повторно протягом року (згідно постанови серії ЕНА №4614099 від 29.04.2025 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП), чим порушив вимоги пункту 2.1 «а» ПДР, за що відповідальність передбачена частиною 5 ст. 126 КУпАП.
Постановою від 28.08.2025 об'єднано в одне провадження справу №456/4604/25 провадження №3/456/1829/2025 стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 ст. 126 КУпАП зі справою №456/4605/25 провадження №3/456/1830/2025 стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання повторно не прибув, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, про причини неприбуття суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не подав.
Вирішуючи питання про розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 , суд звертає увагу на те, що йому було відомо про розгляд Стрийським міськрайонним судом протоколів про адміністративні правопорушення, оскільки такі складено за його участю, та ним підписано.
У протоколах ОСОБА_1 зазначив, що надасть пояснення в суді, однак в судове засідання повторно не прибув.
Зважаючи на викладені обставини та відсутність фактичних даних, які б свідчили про поважність причини його неприбуття до суду, тому суд приходить до висновку про розгляд справи про адміністративні правопорушення за відсутності ОСОБА_1 , що відповідає вимогам статті 268 КУпАП.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та долучені до них документи, суд доходить такого висновку.
Відповідно до диспозиції частини 2 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті (керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції).
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. №1306, передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Стаття 266 КУпАП передбачає порядок проведення огляду особи, яка керує транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції частини 5 ст. 126 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, вчинене повторно протягом року.
Пунктом 2.1 «а» Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Статтею 15 Закону України «Про дорожній рух» встановлено основні положення щодо допуску до керування транспортними засобами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 ст. 130, частиною 5 ст. 126 КУпАП, доведена:
протоколом серії ЕПР1 №420001 від 11.08.2025, згідно з яким ОСОБА_1 , 11.08.2025, о 18 год. 44 хв., в с.Миртюки, на дорога Н-10 Стрий-Івано-Франківськ 2 км, керував транспортним засобом «Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі водій ОСОБА_1 відмовився, дане правопорушення вчинене ним повторно протягом року, подію зафіксовано на нагрудну бодікамеру поліцейського Р-10 та Р-12, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР;
направленням, яке підтверджує скерування ОСОБА_1 до закладу охорони здоров'я КНП «ТМО СМОЛ» з метою його огляду для виявлення стану сп'яніння, та яким зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду;
довідкою, виданою Стрийським РУП, в якій зазначено, що згідно ІТС ІПНП та ЄДРСР ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП на підставі постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 31.07.2025;
рапортом поліцейського ВРПП Стрийського РУП від 11.08.2025, яким підтверджуються викладені в протоколах обставини;
відеозаписом з нагрудної камери працівників поліції (міститься на компакт-диску), яким підтверджено факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, зафіксовано відмову ОСОБА_1 проходити огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі та роз'яснення працівниками поліції наслідків відмови від проходження такого огляду;
протоколом серії ЕПР1 №419985 від 11.08.2025, згідно з яким ОСОБА_1 , 11.08.2025, о 18 год. 44 хв., в с.Миртюки, на дорога Н-10 Стрий-Івано-Франківськ 2 км, керував транспортним засобом «Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами терміном на 1 рік на підставі постанови суду від 26.08.2024, правопорушення, передбачене ст..126 КУпАП вчинене ним повторно протягом року (згідно постанови серії ЕНА №4614099 від 29.04.2025 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП), чим порушив вимоги пункту 2.1 «а» ПДР;
довідкою, виданою Стрийським РУП в якій зазначено, що згідно ІТС ІПНП ОСОБА_1 29.04.2025 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП (постанова серії ЕНА №4614099);
відеозаписами з нагрудної камери працівників поліції (міститься на компакт-дисках), якими підтверджуються викладені в протоколах обставини.
Відповідно до довідки, виданої Стрийським РУП встановлено, що власником транспортного засобу «Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 є ОСОБА_2 .
Аналізуючи дотримання поліцейськими процедури проведення огляду водія ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, суд враховує вимоги ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (далі - Порядок).
Так, за змістом частини 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. (частина 3 ст. 266 КУпАП, пункт 6 Порядку).
Суд зауважує, що з матеріалів справи вбачається незгода ОСОБА_1 на проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що виявлені працівником поліції 11.08.2025 у особи, яка керувала транспортним - ОСОБА_1 ознаки, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя, відповідали ознакам наркотичного сп'яніння, визначених у пункті 4 Інструкції та, у сукупності з відмовою водія від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, давали поліцейському правову підставу для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП.
Проаналізувавши вищевказані документи та відео, суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП.
Оцінивши здобуті у справі та досліджені у судовому засіданні докази суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, що підлягають доказуванню у справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою.
Наведеними вище доказами підтверджується факт повторного вчинення ОСОБА_1 протягом року порушення, передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП (керування транспортним засобом в стані сп'яніння, притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП на підставі постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 31.07.2025), що містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, дослідженими доказами встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка не має права керування транспортними засобами, однак керував таким повторно протягом року (постанова серії ЕНА №4614099 від 29.04.2025 за ч.2 ст.126 КУпАП), тому в його діях міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 ст. 130 КУпАП та частиною 5 ст.126 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суд враховує: характер вчинених ним правопорушень; ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених частиною 2 ст. 130, частиною 5 ст. 126 КУпАП, яка доведена повністю, а також зважає на те, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же суддею, тому вважає, що відповідно до вимог ст. 36 КУпАП стосовно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки не долучено документів, які б підтверджували, що такий перебуває у приватній власності порушника.
Застосування судом до ОСОБА_1 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети його застосування.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись статтями 23, 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, статтею 4 ЗУ «Про судовий збір», -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 ст. 130, частиною 5 ст. 126 КУпАП і з врахуванням частини 2 ст. 36 КУпАП, накласти стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, за частиною 5 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Cуддя В. М. Бораковський