Справа № 569/6145/25
14 жовтня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Костюк О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №270648 від 13.03.2025 зазначено, що 13.03.2025, о 20 год 48 хв, в м. Рівне по вул. Мельника, 25, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ», д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці, які не реагують на світло, неприродна блідість обличчя, підвищена жвавість рухів. Від проходження медичного огляду в медичному закладі з метою встановлення наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, просив закрити справу про адміністративне правопорушення, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. На доведення доводів зазначав, що не відмовлявся від проходження огляду, оскільки через погіршення самопочуття змушений був викликати на місце події швидку допомогу, яка доставила його до лікарні. За вказаних обставин, з об'єктивних причин був позбавлений можливості виконати вимогу поліцейських щодо проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Поліцейські безпідставно розцінила такі дії як відмову від проходження огляду. З цих підстав просив закрити провадження по справі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд прийшов до наступних висновків.
За змістом ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна ця особа в його вчиненні.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП, є зокрема відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Суб'єкт зазначеного правопорушення спеціальний водій транспортного особи, яка керує транспортним засобом.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується умисною формою вини у формі прямого умислу.
Таким чином, при наявності у особи яка керувала транспортним засобом ознак наркотичного сп'яніння, як і відмова такої особи від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння є підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП.
Пунктом 2.5 ПДР України встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі по тексту Інструкція), затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858.
Відповідно до цих нормативних актів, оглядові підлягають лише водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Так, згідно п. 6 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться у найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п. 7 розділу І Інструкції).
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
З наведеного слідує, що огляд на стан сп'яніння у медичному закладі є невід'ємною складовою освідування водія і поліцейський зобов'язаний запропонувати йому пройти такий медичний огляд, а в разі незгоди зафіксувати відмову. Разом з цим, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення.
Проходження огляду в медичному закладі пропонується не лише усно, а шляхом вручення водієві письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я.
У направленні, форма якого визначена у додатку №1 до Інструкції, має бути зазначений конкретний заклад охорони здоров'я, який входить до затвердженого переліку, дані про особу водія, точний час видачі направлення та інше.
При цьому, відмова водія від проходження огляду на стан сп'яніння повинна бути зафіксована належним чином та бути явною і очевидною.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у якості доказів долучено: протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №270648 від 13.03.2025, акт огляду на стан алкогольного (наркотичного) сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 13.03.2025, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного та іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 13.03.2025, компакт-диск з відеозаписом складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Вказані докази суд не може визнати належними, допустимими, достовірними та такими, які узгоджуються із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», і які свідчать про беззастережну винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи із наступного.
Суд наголошує, що протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Суд критично оцінює фактичні дані, які містяться в акті огляду на стан алкогольного (наркотичного) сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 13.03.2025, направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного та іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 13.03.2025, оскільки вони суперечать фактичним обставинам справи, іншим дослідженим судом доказам та не узгоджуються з ними.
Відповідно до статті 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, судом був досліджений відеозапис з нагрудної відеокамери (відеореєстратора) інспекторів патрульної поліції.
Досліджений судом відеозапис має достатньо високу інформативність, позбавлений упередження і суб'єктивного ставлення, має безсторонній характер, що вимагає від суду ретельного та уважного дослідження вищевказаного доказу у сукупності із іншими доказами по справі.
Із долученого до матеріалів справи відеозапису вбачається, що в ході спілкування з ОСОБА_1 , який знаходився поблизу автомобіля «ВАЗ», д.н.з. НОМЕР_2 , працівник поліції вказав, що вбачає у останнього ознаки наркотичного сп'яніння, запропонував пройти огляд в медичному закладі, на що ОСОБА_1 погодився (хронологічний відрізок: 20:51:37 і далі за відео). При цьому ОСОБА_1 повідомив поліцейських про те, що є інвалід ІІ групи, має захворювання серця й постійно приймає ліки, попросив дозволу зайти до аптеки, щоб купити води та необхідних препаратів (хронологічний відрізок: 21:03:27 і далі за відео). Через погіршення самопочуття ОСОБА_1 викликав на місце події швидку допомогу. Під час надання медичної допомоги працівник поліції знову запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння, на що останній вказав, що пройде огляд після надання допомоги. Такі дії ОСОБА_1 розцінено працівниками поліції як відмову від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння та складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП (хронологічний відрізок: 21:16:16 і далі за відео).
На відеозапису, доданому до матеріалів справи, у ОСОБА_1 не вбачається зовнішніх ознак наркотичного сп'яніння. Навпаки, по виразу обличчя, спокійній поведінці, зовнішньому вигляду, відсутні підстави стверджувати про його стан наркотичного сп'яніння.
З наявного у матеріалах справи відеозапису з нагрудної камери працівника поліції вбачається, що на місці події, ОСОБА_1 скаржився на хворобливий стан, який викликаний хворобою серця, при цьому, не відмовлявся пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння.
На переконання суду, поведінка ОСОБА_1 на місці події не свідчила про очевидну відмову чи свідоме, умисне ухилення від огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Працівники поліції проігнорували покликання ОСОБА_1 на хворобливий стан, не врахували, що він доставлявся в медичний заклад з метою надання медичної допомоги.
Разом з цим ОСОБА_1 долучено до матеріалів справи довідку про огляд в чергового лікаря КНП «Центральна міська лікарня» РМР, якою підтверджується факт надання йому медичної допомоги о 22 год 00 хв 13.03.2025.
За встановлених судом фактичних обставин, зважаючи на незадовільний стан здоров'я ОСОБА_1 , у зв'язку з чим він доставлявся до лікувального закладу з метою отримання невідкладної медичної допомоги, у поліцейських не було вагомих підстав розцінювати таку поведінку як відмову від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння.
З огляду на те, що ОСОБА_1 не озвучував відмови від огляду на стан наркотичного сп'яніння, а матеріали справи «поза розумним сумнівом» не свідчать про свідоме та умисне вчинення ним дій, які були кваліфіковані працівником поліції як ухилення від огляду, суд приходить до висновку, що його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, належними та допустимими доказами не доведена.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду Олег КОСТЮК